Zobacz temat - [R75] Klimatyzacja nie działa
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Klimatyzacja nie działa

bozol - Czw Wrz 17, 2015 19:48
Temat postu: [R75] Klimatyzacja nie działa
Witam, Klimatyzacja mi nie chodzi, proszę o pomoc.

Nabijana ostatnimi czasy dwa razy i sprawdzona szczelność.
Wentylator chodzi jak należy.
Sprężarka sprawna. Auto było u dwóch mechaników od klimy i tylko kiwali głowami i nie wiedzieli co nie tak.

I jeden fakt : jak ręcznie zewrę styki od przekaźnika odpowiadającego za klimatyzację to sprężarka rusza i wszystko działa jak należy, chłodzi aż miło ( testowane 30 min. ). Nie dochodzi napięcie sterujące tym przekaźnikiem, tylko nie wiem czemu.

A i przekaźnik sprawny.

dzelo23 - Czw Wrz 17, 2015 19:54

To trzeba zrobic test klimatyzacji, opis jest na forum.
bozol - Czw Wrz 17, 2015 19:55

Fakt zapomniałem dodać test robiony i zawsze wskazuje 00
SeniorA - Czw Wrz 17, 2015 19:55

przekaźnik jest uruchamiany przez sterownik silnika ECM na podstawie kilku czujników ,może coś nie styka .
bozol - Czw Wrz 17, 2015 20:06

Sam juz nie wiem przeglądałem wszystkie wtyczki komputera sterującego, niby wszystko ok
SeniorA - Czw Wrz 17, 2015 20:10

tak, ale ECM otrzymuje sygnał z potrójnego przełącznika ( trinary switch ) zamontowanego na przewodzie klimy po stronie pasażera. Może mieć przerwę albo nie mieć masy( wtedy nie przekazuje sygnału z ECM), przełącznik ten monitoruje ciśnienie czynnika i jak jest źle to wpływa na odłączenie sprężarki .
Są w nim dwa obwody.Jeden obwód to dwa przełączniki połączone szeregowo ( jeden rozłącza jak jest za niskie ciśnienie a drugi jak jest za wysokie ciśnienie ) i drugi obwód to przełącznik dający sygnał do włączenia wentylatora. Normalnie te przełączniki są zwarte , czyli przyłożenie sond miernika do pinu 1 i 4 powinno wykazać zwarcie , to samo z 3 i 2.

bozol - Czw Wrz 24, 2015 11:45

Dzięki wezmę miernik i sprawdzę.

[ Dodano: Pią Wrz 18, 2015 20:16 ]
Zwarcie mam na pinach 1 i 4. Na 3 i 2 nie ma. Będe musiał chyba jeszcze przedzwonić kable między przełącznikiem a EMC.

[ Dodano: Czw Wrz 24, 2015 11:45 ]
Udało się :wink: :wink:
Gdzieś przerwany kabelek czarno czerwony między trinary switch a przekaźnikiem.
Puściłem nowy i śmiga aż miło.