Zobacz temat - [R75] Wplątany kabel w wentylator chłodnicy
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Wplątany kabel w wentylator chłodnicy

Ciastek0397 - Sob Cze 17, 2017 11:27
Temat postu: [R75] Wplątany kabel w wentylator chłodnicy
Witam. Jakiś czas temu przestał działać wentylator chłodnicy. Typowe. Zacząłem rozkręcać wg instrukcji. Okazało się, że w wentylator wkręcony jest kabel, więc nie ma prawa się kręcić, wstępnie myślałem, że to jakiś czujnik ale wg schematu w Workshopie nie rozpoznaję go. Jesteście w stanie wskazać mi miejsce gdzie on powinien się znajdować?

Dotarłem do silniczka, szczotki i komutator jest w porządku, nie sprawdzałem jeszcze bezpieczników ale myślę, że winę ponosi wkręcony kabel. Poniżej zdjęcia jak wygląda.

https://goo.gl/photos/LKGYwfkubPip9dd5A
Słaba jakość zdjęć ale myśle, że wystarczy do identyfikacji.

@EDIT: dobra, chwila googlowania i już mam. Można temat usunąć, a gdyby ktoś szukał odpowiedzi na to pytanie co ja to jest to oczywiście czujnik temperatury zewnętrznej.

@EDIT2: Panowie, jednak potrzebuję rady. Mam oryginalny wentylator. W silniczku brak kabli podpiętych pod 3 bieg, czy to nie problem? Oraz w kąciku zrób to sam w silniczku są 4 sprężyny, u mnie tylko 2. Czy to może być problemem?
Załączam zdjęcia ale znów w słabej jakości: https://goo.gl/photos/bxjq5k1DDAr7JBb29

sash997 - Sob Cze 17, 2017 16:36

przekaźnik 3go biegu masz nie podłączony bo masz 2biegowy silnik a w silniku to nie są sprężyny tylko dławiki i tak ma być, wentylator Ci nie kręci bo pewnie masz spalony rezystor - to aluminiowe coś na czarnym przewodzie
Ciastek0397 - Pon Cze 19, 2017 21:06

Nie miałem zbytnio czasu by się odezwać i teraz tak:
Silnik sprawdzony na krótko i kręci, po podpięciu w samochodzie niestety już nie. Czy to potwierdza uszkodzenie tego rezystora?
Jak już założyłem temat to pozwolę sobie na trochę lenistwa, czy można wymienić sam rezystor?

sknerko - Pon Cze 19, 2017 21:08

tak to sugeruje rezystor i oczywiście idzie wymienić sam rezystor
Ciastek0397 - Sob Cze 24, 2017 22:57

Pora odgrzać temat. Dziś ambitnie zabrałem się za wymianę rezystora. Ponownie mam kilka pytań gdyż wentylator nadal nie działa.
Czy ma znaczenie, z której strony podpinam kable?
Na forum wyczytałem, że te dwie duże kostki mogły się, np. spalić - jak to sprawdzić?
Dziś okazało się, że przez dosyć długi czas jeździłem bez paska klinowego napędzającego sprężarkę klimy. Ktoś mógłby mi przy okazji podesłać jakiś zamiennik rolki napinacza?

sash997 - Nie Cze 25, 2017 10:38

rezystor w którą strone byś nie podłączył tak będzie działać, możesz odłączyć i podłaczyć te 2 duże kostki bo zdarza się że tylko nie stykają piny w nich,no i też to sprawdzenia sterownik silniczka (czarna puszka na przewodach z silnika)
Ciastek0397 - Nie Cze 25, 2017 10:50

Czy mógłbym prosić o jakąś konkretną instrukcje jak sprawdzić ten sterownik? Jestem zielony w tej kwestii co z resztą widać
@EDIT: czy na pracę wentylatora w jakiś sposób wpływa sprężarka klimatyzacji? Bo póki co jest niepodłączona.

sash997 - Nie Cze 25, 2017 12:56

niewem jaki ma wpływ niepodłączona sprężarka ale chyba żaden, sterownik silnika w domowych warunkach dość ciężko sprawdzić, najpierw dobrze go jest obejrzeć, nie zrobiłeś żadnego zwarcia przy testowaniu silnika na krótko? bo to najczęstsza przyczyna zgonu tego sterownika
Ciastek0397 - Pon Cze 26, 2017 18:55

Wentylator na razie sobie odpuszczam. Zostawię to komuś kompetentnemu. Tymczasem zajmę się sprężarką klimy. Z racji słabego dojścia do napinacza paska klinowego również odstawiam do mechanika ale pozostaje jeszcze jedno pytanie, czy mam odpowiednie części?
Pasek powinien być okej - Gates 5PK870
Wątpliwości mam co do rolki napinacza (samo to ramię mam) - w sklepie dostałem INA o numerach 532 0363 20.
Czy ktoś z Was to u siebie przerabiał?

longer86 - Pon Cze 26, 2017 20:18

Ten pasek to krotki, napędzający tylko klimę z koła pasowego.

Tu masz rolki różnych firm, ale to tez napinacz tylko klimatyzacji https://m.czesciauto24.pl/oen/pqg100340

Zanim ogarniesz Klimę to zrób wentylator bo znów uwalisz układ. Wentylator to znaczacy element tej ukladanki

MaReK - Pon Cze 26, 2017 22:48

Sterownik (płytkę z czarnej skrzyniki, w którą wpina się przekaźniki) można naprawić. Oczywiście najpierw trzeba zweryfikować, który element na płytce padł i go wymienić. Jaki rezystor dałeś?
Ciastek0397 - Wto Cze 27, 2017 19:27

W takim razie pasek i rolka dla świętego spokoju zostanie założona a kogoś kompetenego do wentylatora już szukam. Póki co będę jeździł bez klimy to chyba nic się nie uszkodzi.
Rezystor 150W, chyba 0,47 Omh. Zamówiony z TME (nie jestem pewny, w każdym razie znaleziony tu na forum)

MaReK - Sro Cze 28, 2017 13:20

Oby miał dobre odprowadzanie ciepła i jak go zakładasz, to też staraj się w strumieniu wiatru go montować albo przykręć (jak ja) do podłużnicy, żeby coś to ciepło odbierało. Słyszałem jakieś głosy, że zdarzają się "wybuchy" tych rezystorów. Też mam z TME (100W) taki złoty w b. grubej obudowie.