Zobacz temat - [R416] Układ chłodzenia
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS - [R416] Układ chłodzenia

kris88 - Czw Maj 24, 2007 09:41
Temat postu: [R416] Układ chłodzenia
Witam
W moim roverku z silnikiem 16K z 1995r (model 95 w górę) mam problem z układem chłodzenia. Temat był już parokrotnie poruszany, ale nie udało mi się mojego problemu rozwiązać.
Podczas jazdy w korkach gotuje się płyn chłodniczy. Czujnik temperatury płynu chłodniczego jast ok. Po odkręceniu korka na zbiorniku wyrównawczym nie słychać syczenia (wyrównania ciśnienia). Korek założyłem od innego roverka i po nagrzaniu silnika powtórzyłem test - wynik jak poprzednio, brak syczenia. Termostat jest raczej ok, sądząc po nagrzewaniu się chłodnicy i jej przewodów. Ubytków płynu chłodniczego nie zaobserwowałem. Po wypięciu wtyczki z czujnika temp. wentylator na chłodnicy działa.
W warsztacie namawiają mnie na wymianę uszczelki pod głowicą (1200zł ze śrubami).

Jak sądzicie, czy wymiany uszczelki pod głowicą jest konieczna? Gdzie leży problem z moim roverkiem?

AndrewS: poprawilem temat postu

drooid - Czw Maj 24, 2007 13:20

Konieczność wymiany uszczeli mój pan mechanik ocenił po włożeniu palucha do zbiornika płynu chłodzącego skąd wygiągnął go ubabranego olejem :(
Sprawdź dokładnie, czy nie masz przecieków oleju do układu chłodzenia.

A propos. Co wchodzi w zakres "wymiany uszczelki pod głowicą" skoro to tak cholernie droga operacja??

7Tomi - Czw Maj 24, 2007 13:35
Temat postu: Re: [416] Układ chłodzenia
kris88 napisał/a:
W warsztacie namawiają mnie na wymianę uszczelki pod głowicą (1200zł ze śrubami).

Jak sądzicie, czy wymiany uszczelki pod głowicą jest konieczna? Gdzie leży problem z moim roverkiem?


Hmm troche drogo ale zalezy z jakich firm biorą czesci.
Ostatnio pomagałem koledze przy wymianie uszczelki w R216.
Nie licze robocizny bo wszystko robiliśmy sami ale cześci wyniosły tak:
- Uszczelka Glaser 120zł
- Uszczelka pokrywy zaworów 80zł.
- Planowanie głowicy + sprawdzenie szczelności głowicy 80zł
- Uszczelki kolektorów ok 80zł
Przy okazji wymieniał rozrząd.
- Pasek 100zł
- Napinacz 100zł
- Pompa wody 150zł
- Uszczelniacze 80zł

Więc koszty części i planowania masz 360zł a z rozrządem 790zł.
Śruby zakladaliśmy te same i dokręcane odpowiednim momentem i nie ma problemu.
Pozdrawiam

kris88 - Czw Maj 24, 2007 14:12

drooid napisał/a:
Konieczność wymiany uszczeli mój pan mechanik ocenił po włożeniu palucha do zbiornika płynu chłodzącego skąd wygiągnął go ubabranego olejem :(


U mnie nie widać żadnych śladów oleju w płynie chłodniczym.

AndrewS - Czw Maj 24, 2007 15:19

mi to wyglada na uszkodzenie korka, w goracym ukladzie chlodzacym musi byc cisnienie, masz pewnosc ze ten drugi korek jest dobry ??
kris88 - Pią Maj 25, 2007 07:02

AndrewS napisał/a:
mi to wyglada na uszkodzenie korka, w goracym ukladzie chlodzacym musi byc cisnienie, masz pewnosc ze ten drugi korek jest dobry ??


Dziś po przejechaniu paru kilometrów i wcześniejszym pogrzebaniu przy korku - ciśnienie trzyma. Muszę go jeszcze zagrzać i sprawdzić czy się zagotuje, oczywiście po wszystkim poinformuje.

AndrewS - Pią Maj 25, 2007 07:58

mi kiedys tez udalo sie naprawic nie trzymajacy korek, postukalem, powciskalem srubokretem ten wew. zaworek i zadzialal
MaciejGdynia - Pon Cze 06, 2011 13:16

AndrewS,
Witaj,
Widzę że duzo pomagasz w sprawie układu chłodzenia a ja mam problem taki mianowicie, gotuje mi się płyn chłodniczy i wylatuje korkiem, nie wiem czy może korek jest zły ale ostatnio zrobiłem sobie klimę i sytuacja się namnożyła i teraz już po 2 czy 3 km gotuje mi sie woda w zbiorniku wymieniłem czujnik temperatury chłodnicy już.

leszczu - Pon Cze 06, 2011 13:20

Włącza ci się wentylator jak gotuje płyn ??
Jak nie,, to masz do wymiany korek zbiorniczka płynu chłodniczego. :wink:
Szukaj od Poldka 1.4 bo jest o połowę tańszy. :wink:

MaciejGdynia - Pon Cze 06, 2011 14:17

no właśnie teraz włącza jak zrobiłem klimę i płyn też się gotuję. Wcześniej tak było też jak klima nie działała ale wymieniłem czujnik temp. i było ok teraz z klimą się gotuje znów i jeszcze czasem potrafi sobie zgasnąć jak klima jest włączona ale.
Jugol - Pon Cze 06, 2011 15:03

Korek zbiorniczka wyrównawczego do wymiany, jak wyżej leszczu Ci napisał.
leszczu - Pon Cze 06, 2011 16:29

Wymień ten korek, a później poszukamy innej przyczyny. :wink:
MaciejGdynia - Pon Cze 06, 2011 18:43

Korek wymieniony :) jak wracałem ze sklepu w korku to oczywiście temp się podniosła bo jest 30 st na dworze ale jak wróciłem pod dom to w końcu nie mogłem korka otworzyć bo już ciśnienie było :) i tak jak mówiłeś od poloneza tańszy hehe także jest ok póki co :)
Dzięki bardzo za pomoc :) w razie dalszych problemów napewno napiszę :)

Adrian - Pon Cze 06, 2011 19:00

Poczytaj jeszcze o odpowietrzaniu układu, bo po takich akcjach mógł Ci się on zapowietrzyć troszkę.
MaciejGdynia napisał/a:
to w końcu nie mogłem korka otworzyć bo już ciśnienie było

Zassało go ?

leszczu - Pon Cze 06, 2011 19:06

MaciejGdynia napisał/a:
jak wracałem ze sklepu w korku to oczywiście temp się podniosła

MaciejGdynia napisał/a:
także jest ok póki co :)

Nie wydaje mi się, żeby było wszystko ok jak ci temperatura się podnosi. :/

darek_wp - Pon Cze 06, 2011 20:32

leszczu napisał/a:
MaciejGdynia napisał/a:
jak wracałem ze sklepu w korku to oczywiście temp się podniosła

MaciejGdynia napisał/a:
także jest ok póki co :)

Nie wydaje mi się, żeby było wszystko ok jak ci temperatura się podnosi. :/


Ja również zgadzam się z opinią leszczu, korek czy nie temperatura na wskaźniku w moim R416 nie przekracza 1/3 wysokości skali i nie zmienia się. Nawet w korku przy włączonej klimie (słychać tylko obydwa wentylatory jak chodzą na maxa :-) ).

MaciejGdynia - Pon Cze 06, 2011 20:44

no spoko a w moim sie podniosła ale tylko do 1/4 skali to chyba nie jest źle??
a korka nie zassało ale zrobiło się cisnienie w zbiorniku w końcu - tak powinno być tak??

AndrewS - Pon Cze 06, 2011 23:20

ale leciwy watek wykopales :-)

cisnienie w ukladzie chlodzenia ma byc, jezdzij i obserwuj