Zobacz temat - [R75] Webasto nie działa
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Webasto nie działa

jarema - Nie Lis 11, 2007 14:35
Temat postu: [R75] Webasto nie działa
wczoraj padł akumulator. po przekręceniu kluczyka zrobiło tylko tyk tyk i koniec. odczekałem chwilę i ponowna próba -bez zmian. po podładowaniu jest wszystko ok ale przestało działać webasto.
przejrzałem archiwum aby zerknąć co może być przyczyną i tak z opisów wynika że blokuje się ono przy zbyt niskim napięciu akumulatora. trzeba je wtedy zresetować odłączając zasilanie i sterowanie webasto na min. 10min. jednak w moim wypadku to nie pomogło-milczy nadal. robiłem reset obc na desce rozdzielczej-dalej nic.
nie znalazłem natomiast bezpiecznika który by odpowiadał za webasto-czy jest?
a może jest też jakiś przekaźnik? zimno jak cholera a ja po przejechaniu 10km mam niedogrzany silnik-szkoda go trochę.

Dam-Kam - Nie Lis 11, 2007 17:03

w skrzynce bezpiecznikow opisany jako F8 na zdjeciu na czerwono :wink: no moze na szaro :mrgreen:
plombos - Pon Lis 12, 2007 09:46

Hmm ,u mnie widze ze jest podobnie. Poprzedni wlasciciel wymienil aku w lipcu.
Webasto nie dziala. Na razie nie mialem czasu na diagnoze bo wracam pozno z pracy a w nocy "pod blokiem" to zadna przyjemnosc.

Dam-Kam - Pon Lis 12, 2007 10:00

dziwi mnie ze po wymianie/rozladowaniu aku nie chodzi webasto :/ mi chyba w marcu siadl aku (zwarcie celi) wymienilem i na drugi dzien siadl takze (regulator napiecia i zalanie elektroniki) i mimo ze tez robil tyk tyk i wszystko w srodku migalo webasto nie przestalo dzialac :smile:
argail - Pon Lis 12, 2007 12:48

Podepnę się pod wątek - również mam problem z Webasto.
Podchodzimy do samochodu, wyłaczamy alarm - spod maski zaczyna wydobywać się świst - otwieram maskę - webasto pracuje (chyba ...) - tą grubszą rurką zasysa powietrze (czuć jak się przytknie rękę) - po około 20 sec. cisza ... nie ma żadnych wizualnych objawów pracy webasto ....
Odpalam silnik, przykładam rękę do rurki - wciąż nic nie czuć.
Samochód zaczyna dochodzić do temperatury optymalnej po około 10 km jazdy, czy też około 10 min jazdy po mieście - osobiście wydaje się mi, ze troszeczkę za długo.
Webasto "resetowałem" - znaczy się wypiąłem obie wtyczki i jeździłem z odpiętym około 20 min.
Jeśli wypnę tylko kabel sterowania, to webasto zaczyna pracować ... znaczy się zaczyna świszczeć znów - nie sprawdzałem jak długo ...
Co mogę jeszcze zrobić sam, aby sprawdzić działanie/nie działanie lub tez samemu usunąć ew. usterkę ?

jarema - Pon Lis 12, 2007 14:01

dzisiaj rano zaczęło działać. zapalam auto ujechałem może z kilometr a tu słyszę huczenie spod maski no i zaskoczyło. nie wiem od czego to jest zależne może musi jakis czas minąć i się samo odblokowuje. trudno mi wymyśleć jakąś logiczną teorię. ach ta wszędobylska elektronika.
Dam-Kam - Pon Lis 12, 2007 14:24

byc moze jesli byl blad to moze on sie sam kasuje dajmy na to po n-tym uruchomieniu silnika :bezradny:
henryk - Pon Lis 12, 2007 20:27

Błąd sterowania wewnętrznego webasto kasuje się po odcięciu zasilania.
Co do prawidłowości pracy webasto: jednoznacznej oceny czy webasto działa można dokonać dopiero jak temperatura zewnętrzna spadnie wyraźnie poniżej +5C. Ponieważ webasto ma swój czujnik temperatury i może on przekazywać do ECU trochę inną temperaturę niż temperatura, która jest wyświetlana na tablicy wskaźników.
Być może tego właśnie doświadczył jarema.

jarema - Pon Lis 12, 2007 21:14

może i tak. tak swoją drogą to błąd pomiaru czujników też jest jakiś prawda? niejednokrotnie jak samochód stoi to przy nim samym temperatura jest nieco inna niż 2 czy 3 metry od niego. to tak samo jak z termometrem za szybą. przy oknie jest znacznie cieplej. ważne jest to że zadziałało.
PHJOWI - Pon Lis 12, 2007 21:23

oczywiście Panowie odpowietrzaliście układ webasto?, miałem jeden przypadek że przez zapowietrzone webasto, nie pracowało.Po odpowietrzeniu zaczeło pracować,ale tak było tylko w jednym moim 75
Dam-Kam - Pon Lis 12, 2007 21:26

argail napisał/a:
Podchodzimy do samochodu, wyłaczamy alarm - spod maski zaczyna wydobywać się świst - otwieram maskę - webasto pracuje

ktos jeszcze tak ma :?: mi po otwarciu (wylaczeniu alarmu) webasto sie nie wlacza :grin:

PHJOWI - Pon Lis 12, 2007 21:28

podładuj aku, i zobacz wtedy.
plombos - Pon Lis 12, 2007 21:56

PHJOWI napisał/a:
oczywiście Panowie odpowietrzaliście układ webasto?

Jak odpowietrzyc webasto?

Brt - Pon Lis 12, 2007 21:58

na weżu pewnie jest zaworek ;) odkręcasz do czasu aż płyn się wyleje, dokręcasz i odpowietrzone ;) Jak sięmylę, to niech mnie ktoś poprawi ;)
PHJOWI - Pon Lis 12, 2007 21:58

na przeowdzie doprowadzającym wodę do webasta jest taka śruba plastikowa , odkręcić lub polużnić i odpalić ogrzewanie i silnik.