Zobacz temat - [R45] Problem z włączaniem klimatyzacji
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS - [R45] Problem z włączaniem klimatyzacji

Cherman - Wto Gru 04, 2007 08:37
Temat postu: [R45] Problem z włączaniem klimatyzacji
Odnośnie mojej klimatyzacji. Włączam klimę, niebieska diodka się świeci, ale obroty nie wzratają. Wydaje mi się jednak, że robi się chłodniej (ale to może efekt placebo, albo zwyczajnie zimne powietrze z zewnątrz). Innym razem włączam klimę i obroty wzrastają i wyraźnie słychać jak coś tam pod maską się załącza (jednocześnie zaczyna się koncert pod podwoziem, ale to już inna bajka).

Moje pytanie brzmi: czy włączanie klimy za każdym razem daje taki sam efekt, czy może jakoś zależnie od temperatury otoczenia włącza się lub nie sprężarka? Czy włączanie się sprężarki uzaleznione jest od tego w jakiej pozycji mam ustwaione pokrętło temperatury? Czy osuszanie wnętrza może działaś bez włączonej sprężarki? Czy sprężarka powinna bardzo głośno chodzić?

Stacho - Wto Gru 04, 2007 13:55
Temat postu: [R45 1,4 16V, 2001r]
Witam,
Włączenie sprężarki uzależnione jest od pozycji pokretła nadmuchu wentylatora a nie pokretła temperatury.
Pokretło nadmuchu musi być przynajmniej na "pierwszym biegu", wówczas po uruchmieniu silnika za chwilkę słychać wyraźny "trzask' włączajacej się sprężarki.
Sprężarka pracuje dość cicho (gdy jest sprawna), a hałasować może wentylator klimy-czeste przypadki uszkodzenia łożyska wentylatora.
___________________
Łączę pozdrowienia

Cherman - Wto Gru 04, 2007 13:57

Tak... to zdąrzyłem zauważyć, ale jak wspomniałem wyżej niebieska diodka się świeci, wieć nadmuch jest przynajmniej na 1-dynce.

Moje pytania nadal pozostają bez odpowiedzi... może ktoś się skusi na ich udzielenie :)

Stacho - Sro Gru 05, 2007 08:05
Temat postu: [R45 1,4 16V, 2001r]
Witam ponownie,
Wg mnie, spreżarka po wciśnieciu klawisza klimy powinna się właczać za kazdym razem,pod warunkiem, że pokrętło nadmuchu jest przynajmniej na 1-szym biegu, tak samo gdy uruchomimy silnik z włączonym klawiszem klimy, wówczas po chwili włącza sie również spreżarka-włączanie się klimy nie jest uzależnione od temperatury otoczenia, ani od pozycji ustawienia pokrętła temperatury.
Osuszanie wnetrza bez włączonej klimy jest niemożliwe,można wówczas ustawić nadmuch powietrza zewnętrzny i przewietrzać wnętrze samochodu,co również zapobiega zaparowaniu szyb.
Sprawna sprężarka, jak wspomniałem wyżej chodzi dość cicho, gdy jest głośna tzn. że coś jej dolega.
Apropo - dioda może świecić, ale czy wówczas wentylator się również kręci - sprawdź na wszystkich biegach nadmuchu,
________________________
Pozdrawiam

Cherman - Pią Gru 07, 2007 13:31

No dobrze... to tyle z teorii... niby o tym wszystkim wiedziałem, ale nadal dzieje się u mnie coś czego nie rozumiem. Naciskam guziczek od klimy - dioda się zapala (nadmuch mam na przynajmniej 1), ale nic poza tym się nie dzieje. Obroty nie wzrsatają, i nie słychać charakterystycznego pyknięcia pod maską.

Innym razem włączam klimę - dioda się zapala i wyraźnie słychac jak sprężarka pracuje. I właśnie nie wiem jaka jest zależnośc i czym to może być uwarunkowane? Czy samochód na przykład musi jakiś odcinek przejechać, czy można włączyć klimę od razu po starcie silnika. Ważne (chyba) jest, że mimo rzadkich przypadków, kiedy udaje mi się klimę włączyć, zdarzają się one najczęściej zaraz po odpaleniu silnika, jak jeszcze nie ruszę. Jednak klima "zaskakuje" dopiero za 3-cim lub 4-tym jej włączeniem/wyłaczeniem. Czy to może być jakiś "niekontakt" na jakimś przełączniku? (dioda zapala się zawsze po wciśnuięciu przycisku niezależnie od reakcji sprężarki). Gdzie mam zacząć szukać przyczyn, bo zaczyna to mnie bardzo irytować.

Stacho - Pią Gru 07, 2007 13:48
Temat postu: [R45 1,4 16V, 2001r]
Witam,
A może jest za niskie cisnienie czynnika chłodzącego w układzie klimy - jest go mało, tak "na granicy" co powoduje, że sprężarka raz się włączy innym razem nie.
_____________________
Pozdrawiam

Cherman - Pią Gru 07, 2007 15:15

Może... całkiem mozliwe, że masz racje, wcale tego nie neguję, ale czy taki właśnie powinien być objaw niewielkiej ilości czynnika chłodzącego? Czy czynnik chłodzący ucieka, czy się zuużywa? Jeśli ucieka, to ile może kosztować naprawa takiego wycieku?
snake0908 - Pią Gru 07, 2007 22:47

Cherman napisał/a:
Może... całkiem mozliwe, że masz racje, wcale tego nie neguję, ale czy taki właśnie powinien być objaw niewielkiej ilości czynnika chłodzącego? Czy czynnik chłodzący ucieka, czy się zuużywa? Jeśli ucieka, to ile może kosztować naprawa takiego wycieku?



Z tego co ja sie orientuje to sprezarka wlacza sie jezeli temperatura powietrza jest wieksza niz 5 stopni C, a klime normalnie sie nabija kosztuje to jakies 100-150 zl. pozdro

Brt - Pią Gru 07, 2007 22:55

snake0908 napisał/a:
temperatura powietrza jest wieksza niz 5 stopni C


temperatura parownika ;) Wystarczy, że auto sie zagrzeje i klima powinna siędać uruchomić też zimą. Przynajmniej u mnie tak jest ;)

Cherman - Pon Gru 10, 2007 15:12

A widzicie... i o taką odpowiedź mi chodziło... czyli sprężarka włączy się dopiero po przejechaniu jakiegoś odcinka drogi, gdy auto się nieco nagrzeje.... Super... w końcu jakiś konkret. Dzięki wielkie.
buziaczek0807 - Pon Gru 17, 2007 20:20

Wsiadam,odpalam i jadę a klimę włączam kiedy chcę.Nieważne czy jest zimno czy ciepło ,wlączam przycisk i od razu działa.Działa nawet na przekręconym kluczyku bez odpalania.Więc musi być przyczyna....A może 1 bieg w dmuchawie nie działa klima będzie się oalić a nie będzie działać.Przepalony rezystor przy dmuchawie.
Paul - Pon Gru 17, 2007 21:37

buziaczek0807 napisał/a:
Działa nawet na przekręconym kluczyku bez odpalania.

Nieeeeeeee, no :P To masz elektryczną klimę czy wiatrową ?? :P ;)
NIEMOŻLIWE żeby klima działała bez odpalenia silnika (przynajmniej w 'normalnych" samochodach).

buziaczek0807 - Wto Gru 18, 2007 17:29

Chyba jednak trzeba zapalić ale jeszcze raz sprawdzę
Paul - Sro Gru 19, 2007 09:03

buziaczek0807 napisał/a:
Chyba jednak trzeba zapalić

Daruj sobie sprawdzanie :D NA PEWNO trzeba odpalić silnik :P

[ Dodano: 19-12-2007, 09:04 ]
No, chyba że mowa o samym zapaleniu się kontrolki od klimy, to to jest możliwe :P