Zobacz temat - [R75] Czujnik deszczu
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Czujnik deszczu

wojcio0 - Czw Sty 10, 2008 10:43
Temat postu: [R75] Czujnik deszczu
Witam,

Mam pytanie czy ktoś wie jak zdiagnozować, czy w moim roverku jest czujnik deszczu, czy też go nie ma (chodzi mi o sytuację, że np jest ale nie działa)? Wyczytałem, ze czujnik znajduje sie w okolicy lusterka tylko jak rozpoznać, że jest. lusterko (automotycznie przyciemniane) przyklejone jest na takim dość dużym zaciemnionym fragmencie szyby. Od zewnątrz daje się tam zauważyć takie niebieskie odcienie. Czy to może być czujnik deszczu? Jak to sprawdzić?

Pozdrawiam

PHJOWI - Czw Sty 10, 2008 11:47

dość prosto zobaczyć ten czujnik , zobacz czy widać taką fioletową płytkę nad lusterkiem od dworu
wojcio0 - Czw Sty 10, 2008 15:38

Sprawdziłem, jest czujnik, ale niestety nie działa, jaka może być przyczyna?
PHJOWI - Czw Sty 10, 2008 15:53

w jaki sposób sprawdzałeś? , samochód musi być odpalony aby przeprowadzić test.
wojcio0 - Czw Sty 10, 2008 16:05

Jeśli moje rozumowanie jest słuszne, to przełącznik wycieraczek powinien być ustawiony w pozycji pracy pulsacyjnej wtedy jeśli szyba jest sucha to wycieraczki nie powinny się poruszać, jeśli pojawi się deszcz to powinny same wystartować i prędkośc dostosowac do intensywności opadów. U mnie wycieraczki pracują nawet przy suchej szybie.
Spyder - Pią Sty 11, 2008 08:47

Cytat:
Czujnik deszczu
pierwsze słysze. :shock:

Ale skoro piszecie to pewnie był montowany. Ja mam napewno lusterko przyciemniane automatycznie i za lusterkiem jakiś sensor czyżby to był on??

Jeśli ktoś ma taki czujnik to nich opisze jak to działa jak go rozpozać i jak uruchomić (pewnie nie obejdziesie bez TEST BOOKa)

piter34 - Sro Sty 16, 2008 12:09

Spyder napisał/a:
Jeśli ktoś ma taki czujnik to nich opisze jak to działa jak go rozpozać

PHJOWI już napisał jak go rozpoznać. :cool:

wojcio0 - Sro Sty 16, 2008 12:54

Tak, napisał jak go rozpoznać, ale nie napisał kiedy i jak działa (np. w jakiej pozycji ma być ustawiony przełącznik przy kierownicy...). Ja sprawdziłem w różnych ustawieniach i niestety czujnik nie działa, jaka może być przyczyna?

Pozdrawiam

piter34 - Sro Sty 16, 2008 13:12

Cytat:
Tak, napisał jak go rozpoznać, ale nie napisał kiedy i jak działa

W instrukcji obsługi nie ma na ten temat żadnych informacji? :roll:

wojcio0 - Sro Sty 16, 2008 14:09

Instrukcja mówi tak:
"Czujnik deszczu jest w stanie wykryć różne intensywności opadu lub zabrudzenia i odpowiednio dostosować do tego prędkość wycierania przy włączonej pracy przerywanej." Czy to oznacza, że czujnik aktywuje się przez ustawienie przełącznika wycieraczek do pozycji pracy przerywanej? Jeśli tak, to przy suchej i czystej szybie wycieraczki nie powinny powinny się poruszać. Czy mam rację? U mnie pomimo obecności czujnika wycieraczki startują nawet przy suchej i czystej szybie. Jaka może być przyczyna?

piter34 - Sro Sty 16, 2008 14:20

wojcio0 napisał/a:
Jaka może być przyczyna?

Pewnie "komputer" nie wie, że masz czujnik. :roll:

PHJOWI - Sro Sty 16, 2008 18:42

sprawdzałeś podczas jazdy ? ,czy na postoju ?, mój się dopiero włącza podczas jazdy.
markwiatek - Sro Sty 16, 2008 22:22

U mnie dziala w ten sposob ze po wlaczeniu zawsze wykonuje jeden cykl, a nastepnie uruchamia sie dopiero jak szyba jest mokra.
wojcio0 - Czw Sty 17, 2008 09:29

Sprawdzałem na postoju przy włączonym silniku. Wycieraczki chodziły przy suchej szybie. Sprawdzę jeszcze podczas jazdy.

Sprawdziłem w czasie jazdy. Wycieraczki zachowują się tak, jakby nie był czujnika deszczu.
Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł?

Mombrey - Wto Lut 03, 2009 18:22

Rok minal i zadnego pomyslu? wojcio0 , rozwiazales juz problem z czujnikiem?
tsuch - Wto Lut 03, 2009 18:31

Wygląda na to, że masz podobnie jak ja. Podejrzewam, że odległość od szyby jest zła.
U mnie stwierdziłem, że czujnik działa odklejając go od szyby.
Czujnik był przekładany? Jeżeli tak to może jest źle przyklejony.
Może dasz go radę odkleić jakoś i zobaczyć czy nadal pracuje. Jeżeli tak to
chyba masz walnięty obwód, jeżeli nie to znaczy że odległość nie ta.

Ja bym tak do tego podszedł. Tylko pytanie czy masz zmienioną szybę czy nie.
Co do odklejenia czujnika to nie jest powiedziane, że się go da łatwo odkleić,
albo czy się go da w ogóle odkleić.

Od początku topic-u trochę minęło, więc nawet może jest już po temacie.

pzdr

sogreg1 - Sro Lut 04, 2009 07:21

Nie wiem co jest z waszymi czujnikami, ale mój działa następująco:

pozycja manetki neutralna - nie działa
pozycja manetki 1 (do "góry") - działa ale nie tak jak opisujecie. Otórz, z reguły w tej pozycji, manetkę mam ustawioną na stałe i przy włączeniu zapłonu lub silnika nie włączają się wycieraczki. Włączenia następują tylko w przypadku padającego deszczu, a ich intensywność zależy od wielkości opadów.
markwiatek napisał/a:
U mnie dziala w ten sposob ze po wlaczeniu zawsze wykonuje jeden cykl, a nastepnie uruchamia sie dopiero jak szyba jest mokra.

U mnie ten pierwszy cykl nie występuje.
PHJOWI napisał/a:
sprawdzałeś podczas jazdy ? ,czy na postoju ?, mój się dopiero włącza podczas jazdy.

U mnie nie ma znaczenia czy jest to postój czy jazda - wszystko zależy od wielkości opadów.
wojcio0 napisał/a:
U mnie pomimo obecności czujnika wycieraczki startują nawet przy suchej i czystej szybie. Jaka może być przyczyna?

Nie wiem, ale chyba tak być nie powinno.

Mombrey - Sro Lut 04, 2009 17:29

sogreg1 napisał/a:
wojcio0 napisał/a:
U mnie pomimo obecności czujnika wycieraczki startują nawet przy suchej i czystej szybie. Jaka może być przyczyna?

Nie wiem, ale chyba tak być nie powinno.

U mnie jest tak jak u wojcio0 :-(

dukat11 - Sro Lut 04, 2009 17:44

Witam,

U mnie jest tak jak u sogreg1 i przy stale włączony czujniku nie włącza się jeden cykl razem z zapłonem ale jak mam wyłączone wycieraczki i je włączam podczas jazdy pojedyńczy cykl jest.

Pozdrawiam
Dukat11

tsuch - Czw Lut 05, 2009 07:33

Ok. Sposób jak powinny działać już został opisany.
Czy orientujecie się jaka odległość dzieli czujnik o szyby?
Jaka jest grubość "przekładki" (taśmy klejącej) łaczącej czujnik z szybą?
Raczej minimalna czy raczej 1mm? Może już ktoś odklejał ten czujnik?

pzdr

nitta - Pon Lut 09, 2009 21:56

a ja sie zastanawiam czy mam czujnik czy nie. Ni widze tam nic za kolo lusterka ale....mam takie cos ze jak pada deszcz, jade, wlaczam wycieraczki na szybkie ruchy, wycieraczki zasówają i staje na swiatlach a wycieraczki zwalniaja same albo nawet zatrzymuja sie na chwile. Z poczatku myslalem ze to zalezy od obrotow silnika, mniejsze obroty, slabsze ladowanie i wycieraczki zwalniaja, ale jak stane i dam mu gazu to i tak wycieraczki dalej wolna chodza i przyspieszaja jak ruszam z miejsca. Czy to moze swiadczyc o obecnosci czujnika czy to normalne w nowych samochodach ze wycieraczki zwalniaja jak samochod stoi ?
sknerko - Pon Lut 09, 2009 22:59

wszystkie R75 tak mają krytyczna prędkość 8km/h i zwalniają o jeden stopień niżej.
Przeczytaj instrukcję obsługi można zdobyć na forum polską

kosiacki - Wto Lip 26, 2011 14:50

witam
podepnę się pod temat może ktoś podpowie co trzeba posiadac aby uruchomic czujnik deszczu rozumię że sam czujnik a gdzie instalacja czy coś jest w podsufitce
Gogo

sknerko - Wto Lip 26, 2011 15:52

przednią szybę z czujnikiem, instalacja jest przy lusterku i trzeba się podpiąć pod T4 żeby aktywować
kosiacki - Wto Lip 26, 2011 16:23

tak też myślałem zapytam więc co to jest za ustrojstwo na allegro czujnik deszczu tak się nazywa
sknerko - Sro Lip 27, 2011 08:54

http://allegro.pl/czujnik...1709844129.html Taki?

Nie wiem jak by taki sprzęt się z R75 dogadał bo tam wycieraczki są sterowane z modułu komfortu chyba i np. zwalniają jak zatrzymasz auto i takie tam.