Zobacz temat - [R75] Zasilanie pompki Webasta
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Zasilanie pompki Webasta

Tomek0019 - Nie Lut 24, 2008 17:10
Temat postu: [R75] Zasilanie pompki Webasta
Witam wszystkich Roverkowiczów !! !!
Co prawda zima już się kończy, ale juz prawie uruchomiłem moje nieszczęsne Webasto. Został jeden problem, a mianowicie pompka paliwa nie podaje paliwa do webasta....
Teraz pytanie: czy taką pompkę da się naprawić, od czego będzie pasowała, lub gdzie jej szukać i ile może kosztować ?? ?
Pozdrawiam

rafalg - Nie Lut 24, 2008 21:53

zajrzyj na allegro widziałem pompki do thermo topa w cenie 100 zł.
Tomek0019 - Sro Mar 05, 2008 11:13
Temat postu: [R 75 CDT - 99] Zasilanie pompki Webasta
Witam wszystkich Roverkowiczów !! !
Powoli mam już dość walki z tym moim webastem :evil:
Kiedy w końcu udało mi się je uruchomić, okazało się że webasto nie dostaje paliwa !! ! Po wymontowaniu pompki i podaniu jej zasilania, słychać tylko cykanie (jakby elektromagnes?) czy tak powinno być? Następnie pod kostkę zasilającą webasto podpiąłem kontrolkę,uruchomiłem silnik, webasto ruszyło a na kostce webasta zasilania nie ma !! ! Co mam teraz zrobić , gdzie go szukać, czy jest jakiś bezpiecznik tej pompki, skąd to zasilanie idzie????
Pozdrawiam wszystkich i bardzo proszę o pomoc....

piter34 - Sro Mar 05, 2008 11:53

Tomek0019, jak tam postępy przy pompce?
Tomek0019 - Sro Mar 05, 2008 12:10
Temat postu: pompka paliwa webasto
Tak jak widzisz, wcale nie jestem pewien czy to pompka, dlatego załozyłem nowy wontek ,,zasilanie pompki webasta"
piter34 - Sro Mar 05, 2008 13:09

Tomek0019 napisał/a:
nowy wontek ,,zasilanie pompki webasta"

A gdzie ten wątek? Wypadałoby je scalić.

[ Dodano: Sro Mar 05, 2008 13:36 ]
Scaliłem.

Tomek0019 - Sro Mar 05, 2008 17:12
Temat postu: [R 75 CDT - 99] Zasilanie pompki Webasta
Dzięki piter34 za scalenie obu wątków. Do roverkowiczów- Nikt mi nie może pomóc w walce z moim webastem ?? ??? :cry:

[ Dodano: Pią Mar 07, 2008 09:53 ]
może chociaż jakiś schemat, lub skąd idzie zasilanie na pompkę........ :cry:

piter34 - Pią Mar 07, 2008 10:33

Tomek0019 napisał/a:
może chociaż jakiś schemat, lub skąd idzie zasilanie na pompkę........ :cry:

Ktokolwiek? :roll:

[ Dodano: Pią Mar 07, 2008 10:33 ]
W RAVE nie ma schematu?

Tomek0019 - Pią Mar 07, 2008 10:58
Temat postu: [R 75 CDT 99r] pompka paliwa webasto
Piter34, w tej chwili to już może być nawet ginekolog, aby tylko mi pomóg..... :beczy: w RAVE schemat może i jest, ale z angielskiego jestem tragiczny :oops:
piter34 - Pią Mar 07, 2008 11:16

Tomek0019 napisał/a:
w RAVE schemat może i jest, ale z angielskiego jestem tragiczny

Webasto to po angielsku "webasto", a schemat elektryczny to same kreski i cyferki. ;-)

Brt - Pią Mar 07, 2008 11:18

w dodatku "kororowe" kreski, co znacznie ułatwia poszukiwania ;) Spróbuj, to nie jest trudne (przynamniej tak mi się wydaje :mrgreen: )
Olo12 - Pią Mar 07, 2008 12:19

Skeruj zapytanie do Mariana_K jak On Ci nie pomoże to nie wiem czy ktoś inny to uczyni.
Z tego co się orętuję to on webasto ma opanowane.

PD - Nie Mar 09, 2008 23:02

witam
z tego ci sie orientuje to zasilanie na ta pompke podaje sterownik webasta
takze moze w nim tkwi problem... mi jak walczyli z webastem podawali napiecie na ten kabel ktory idzie do
pompki i tez tak cykala, twierdzili ze mogla byc zapowietrzona...
tez sadze ze Marian_K bedzie wiedzial wiecej w tym temacie;]
pozdrawiam

Tomek0019 - Pon Mar 10, 2008 15:07
Temat postu: [R 75 CDT 99r] pompka paliwa webasto
Marian_K pomocy !! !!!!
Marian_K - Wto Mar 11, 2008 10:11

Tomek0019 napisał/a:
Po wymontowaniu pompki i podaniu jej zasilania, słychać tylko cykanie (jakby elektromagnes?) czy tak powinno być?
Dokładnie tak powinno być :wink: . Pompka paliwa webasto jest zasilana sygnałem prostokątnym o różnej częstotliwości (tak jakbyś podłączał i odłączał zasilanie).
Tomek0019 napisał/a:
Następnie pod kostkę zasilającą webasto podpiąłem kontrolkę,uruchomiłem silnik, webasto ruszyło a na kostce webasta zasilania nie ma !! ! Co mam teraz zrobić , gdzie go szukać, czy jest jakiś bezpiecznik tej pompki, skąd to zasilanie idzie????
Pompka zasilania jest ze sterownika webasto (tak jak wcześniej pisali koledzy). To, że pompka nie dostaje sygnału oznacza, że sterownik nie chce jej uruchomić, i pewnie ma ku temu powody. Najczęstsza przyczyna, to uszkodzona świeca żarowa. Webasto startuje, próbuje rozgrzać świecę żarową, bada jej temp. i przy niewłaściwych wartościach nie uruchamia pompki paliwa i zatrzymuje cały proces rozruchu (tak w dużym skrócie :wink: ).
Aby Cię pocieszyć dodam, że ja mam dokładnie takie uszkodzenie (świeca żarowa) i objawy jak Ty - nie pracuje pompka paliwa i tym samym webasto nie wchodzi w tryb pracy tylko po próbie rozruchu przygasa.
Niestety samodzielnie nie da się sprawdzić świecy żarowej :cry: - potrzebny jest specjalny tester. Ja taki mam, wiec gdybyś chciał to możemy się jakoś umówić.
Oczywiście przyczyn może być wiele - napisałem tylko o najczęstszej.
Może być np. uszkodzony sam sterownik webasto, ale to takie gdybanie.

Co możesz teraz zrobić?
Dla uzyskania 100% pewności działania pompki paliwa webasto możesz odłączyć obie wtyczki zasilające webasto, w szerszej wtyczce odnaleźć pin nr. 6 i tam podłączać w sposób przerywany napięcie z akumulatora. Jednocześnie odłącz najcieńszy wężyk biegnący do webasto i tam powinno po jakimś czasie pojawić się paliwo. Jeżeli tak będzie - pompkę masz sprawną.

Pozdrawiam!

Tomek0019 - Sro Mar 12, 2008 09:20
Temat postu: [R 75 CDT 99r] pompka paliwa webasto
Jak zwykle Marian_K jest kopalnią wiedzy o Roverkach ! Marian_K jeśli będziesz otwierał serwis Rovera, niech to będzie koło Łodzi ....... :mrgreen:
edward25 - Sob Kwi 19, 2008 18:03

Marian_K napisał/a:
Co możesz teraz zrobić?


Pokusiłem się dzisiaj aby pomajstrować przy webasto i co ustaliłem:
1. podanie napięcia na pin 1 powoduje uruchomienie webasta ale nie odpala go; paliwa nie podaje;
2. cyklicznie przerywane podanie napięcia na pin 6, powoduje "plucie" paliwem (stałe podłączenie napięcia powoduje jedorazowy wypływ dawki paliwa i nic więcej)

Wielu użytkowników pisze, że odłączenie akumulatora np. na noc powoduje wykasowanie błędów i webasto uruchamia się - czy w moim ww przypadku jest szansa że po odłączeniu na kilka godzin akumulatora usprawni webasto ?

Czy nie warto próbować a zacząć szukać po prostu żarnika ?

piter34 - Sro Kwi 23, 2008 16:43

edward25, rozwinęła się jakoś sytuacja?
edward25 - Czw Kwi 24, 2008 07:35

piter34 napisał/a:
rozwinęła się jakoś sytuacja?


Po 12 godzinnym odłączeniu obu przewodów od akumulatora, nic się nie zmieniło.

Bałem się o radio bo kodu nigdzie w dokumentach nie znalazłem, no ale cóż webasto ważniejsze - po ponownym podłączeniu radio włącza się tak jakby nigdy nic, nawet wszystkie stacje są zaprogramowane tak jak przed odłączeniem akumulatora.

Zresetował się tylko licznik dzienny, a poza tym niczego innego nie zauważyłem.

Natomiast webasto załącza się tak jak przed - zastanawia mnie tylko jego praca (Mariak K opisuje prace webasto i tam pisze, że wentylator winien pracować z różnymi prędkościami, tak jakby się rozpędzał, a u mnie tak nie ma, poprostu pracuje cały czas jednostajnie). Być może że jest uszkodzony komputerek sterujący ?

Zamówiłem w Auto-Szkot webasto używane, twierdzą że przed demontażem działało. Na dniach przyjdzie paczka więc sprawdzę i napiszę.

Czujnik temp. na pewno u mnie jest uszkodzony - czy można go podmienić jakim innym ?

Jak tylko uda mi się uruchomić webasto, to postanowiłem założyć zegar sterujący (widziałem na Allegro po 99 zł), a reszta jest w opisie na forum jak i co po podłączać :grin:

rafalg - Czw Kwi 24, 2008 18:44

Podejrzewam uszkodzenie sterownika w WEB... częste awarie przez jego niewłaściwe zamontowanie i niechlujne uszczelnienie, przes producenta, sterownik nie podaje inpulsu do pompki przez co ona nie działa, dzięki czemu układ diagnostyczny WEB.... nie pozwala na uruchomienie i na wszelki wypadek je chłodzi dlatego ono cały czas pracuje ze stałą prędkością.
edward25 - Czw Kwi 24, 2008 20:02

RafałG napisał/a:
Podejrzewam uszkodzenie sterownika

Nie jestem w tym temacie aż tak dobry jak np. Marian K, ale też tak sądzę, obserwując pracę webasto oraz porównując z opisami na forum. Dobrze byłoby wyeliminować niesprawność leżącą po stronie żarnika - łatwiej szukałoby się innych przyczyn.

Jak będę miał już to drugie webasto i okaże się sprawnym, to pokuszę się o sprawdzenie wszystkich istotnych elementów (podmieniając pojedynczo na sprawne) i spróbuje dojść co jest przyczyną niesprawności.

RafałG napisał/a:
niechlujne uszczelnienie

Co masz na myśli i jak temu ewentualnie zapobiec ?

rafalg - Czw Kwi 24, 2008 20:39

Pod pokrywką z prawej strony WEB... znajduje się owy sterownik umieszcony w plastikowej ramce pod nim znajduje się uszczelka -- i tu cały problem ta uszczelka nie wytrzymuje dużych różnic temperatur w zimie(gorące webasto- zimne otoczenie) często pęka lub się rozszczelnia patentem jest albo zakitować to silikonem albo skleić.
Proponuję ci zostawić sobie stare web na części i nie rozbierać nowego celem eksperymentowania ponieważ w środku znajduje się bardzo czuły tyrystor który jesli po niewłaściwym montażu sterownika i uruchomieniu całego web będzie w złym położeniu tzn będzie dotykał obudowy to daję mu czas pracy na ok tydzień.

edward25 - Pią Kwi 25, 2008 17:35

RafałG napisał/a:
Proponuję ci zostawić sobie stare web na części

Dzięki za radę - ew. wypełnię wzdłuż obudowy silikonem - czy tak ?

[ Dodano: Nie Kwi 27, 2008 18:05 ]
RafałG napisał/a:
Podejrzewam uszkodzenie sterownika

Poznałem Gościa, który na co dzień montuje i naprawia ogrzewania postojowe w Niemczech w różnych markach samochodów. Spotkałem się z Nim (z ogłoszenia), aby kupić programator (nowy) wraz z oryg. kablem z wtyczkami. Okazuje się, że posiada tester do diagnozowania uszkodzeń (umówiony jestem na poniedziałek) i ciekawy jestem co tak naprawdę "padło" w moim webasto.

Co ciekawego się dowiedziałem, że pod żadnym pozorem nie wolno odkręcać komputerka webasto, ponieważ następuje zerwanie - uszkodzenie fabrycznego uszczelnienia i powoduje rychłe (do roku) uszkodzenie elektroniki i żadne podmiany, celem sprawdzenia, nie wchodzą w rachubę.

Jeśli diagnoza się uda i nie będzie jakiegoś problemu, to poinformuje o wynikach.

Pokazywał mi jak winno startować i pracować sprawne webasto, na przykładzie zamontowanego w swoim VW. Moje uruchamia sie na kilka sekund, po czym robi krótką przerwę a potem po prostu przewietrza komorę spalania, tak jak po zakończonym cyklu grzania.

piter34 - Sro Kwi 30, 2008 15:16

edward25 napisał/a:
Jeśli diagnoza się uda i nie będzie jakiegoś problemu, to poinformuje o wynikach.

Czekamy :lol:

edward25 - Sro Kwi 30, 2008 20:38

piter34 napisał/a:
Czekamy

Do diagnozy nie doszło ze względu na stan zdrowia Pana, który zaoferował mi pomóc. Moze za jakieś 2 tygodnie.
Na ten moment otrzymałem używane webasto, wymieniłem i uruchomiłem "od strzała". Teraz już wiem jak to urządzenie winno działać poprawnie.
Zacząłem także wykonywać instalacje pod programator Webasto (taki jaki był montowany w oryginale), wykorzystując opis ze strony http://roverki.pl/index.p...cle/21-inne/448 , tam też zamieściłem swój komentarz i czekam na ocenę.

Prac nie skończyłem, bo napotkałem na problem, a mianowicie: sygnał OUT z programatora ma napięcie (po załączeniu w stan pracy) ok. 10,7 V, a ja chciałbym aby tym napięciem włączać przekaźnik, który zasiliłby pin 1 webasto oraz panel ATC. Po podłączeniu do cewki przekaźnika napięcie spada do 5 V i rzecz jasna niczego nie uruchamia :roll:

W załączeniu: schemat sterowania webasto (wyjście OUT jest bezpośrednio podłączone do pin 1 webasto - może tak faktycznie ma być, bo ja nie próbowałem takiego podłączenia) oraz programator jaki próbuje montować.

Czy jest szansa, aby tym sygnałem z pin OUT programatora sterować przekaźnikiem 12V ?

[ Dodano: Czw Maj 01, 2008 19:47 ]
Zakończyłem prace nad sterowaniem webasto.
Sygnał z programatora OUT podałem bezpośrednio na pin 1 webasto i działa (tak jak na poniższym schemacie).
Nieco inaczej zrealizowałem włączanie panelu klimatyzacji - zasiliłem je napięciem (X2), poprzez przekaźnik sterowany sygnałem (X5) pompki recyrkulacyjnej, zasilającym webasto.

Kiedy uruchomi się webasto, to także za pośrednictwem przekaźnika uruchamia się panel ATC. Załączenie webasto sygnalizowane jest takim małym symbolem płomienia na wyświetlaczu programatora oraz jego czerwonym podświetleniem.

Zrezygnowałem z przekaźnika, który wyłącza webasto po uruchomieniu silnika. Mam nadzieję, że praca w takim układzie nie przysporzy kłopotów czy jakichś niespodzianek :!:

piter34 - Wto Maj 06, 2008 17:14

edward25 napisał/a:
Zakończyłem prace nad sterowaniem webasto.

Gratulacje :lol:
Opis na pewno się przyda wszystkim zainteresowanym ;-)

edward25 - Wto Maj 06, 2008 17:55

piter34 napisał/a:
Opis na pewno się przyda wszystkim zainteresowanym

Chętnie służę pomocą w granicach mojej skromnej wiedzy.
Najbezpieczniej eksperymentuje się na własnym autku, bo w razie niepowodzenia to mniej jest przykro :lol:

Cmdr.Kisiel - Sro Sie 24, 2016 21:15

Czy mógłby ktoś podać linka do konkretnej pompki paliwa? Moja niestety się rozleciała i muszę pilnie ją wymienić a nie wiem jaką kupić.
sash997 - Nie Sie 28, 2016 11:01

kup se z mazdy 6, są jak nówki,wszystkie montowane pod podłogą rdzewieją mocno