Zobacz temat - [R600] Poradnik - wymiana wkładu anteny elekt.
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 600, Honda Accord - [R600] Poradnik - wymiana wkładu anteny elekt.

Skiba - Czw Mar 13, 2008 20:08
Temat postu: [R600] Poradnik - wymiana wkładu anteny elekt.
Wymiana wkładu anteny elektrycznej + czyszczenie mechanizmu. Poradnik.

1. Rozbieramy delikatnie boczną okładzinę bagażnika. Części połączone są ze sobą metalowymi zszywkami, więc nie obędzie się bez użycia siły ;)



2. Przy pomocy szczypczyków precyzyjnych (lub innego narzędzia) odkręcamy gwintowaną metalową część mocowania anteny. Musimy uważać, aby nie uszkodzić wewnętrznej plastikowej okładziny.





3. Odkręcamy mocowanie anteny i wyciągamy ją na zewnątrz. Włączamy radio i czekamy na wysunięcie anteny. Odpinamy kostkę przy mechanizmie i wyłączamy radio. Teraz nie pozostało nam nic innego jak wciągnąć na zewnątrz mechanizm anteny (z wysuniętym batem).



4. Odkręcamy czarną plastikową osłonę mechanizmu trzymającą się na trzech śrubkach.



5. Teraz delikatnie odpinamy zapinkę z głównego bolca mechanizmu i ściągamy plastikowy bębenek na linkę.



6. Czyścimy w miarę możliwości mechanizm. Pamiętajmy : Nic na siłę ! Proponuję nie przestawiać zębatych kół mechanizmu, nie chcemy przecież, aby antena chowała nam się za płytko, lub za głęboko. Następnie odkręcamy śrubki trzymające obudowę wkładu anteny i wysuwamy stary wkład wraz z linką.



7. Nakładamy niewielką ilość świeżego smaru na koła mechanizmu, wsuwamy nowy wkład, rozkładamy go i przykręcamy obudowę wkładu.



8. Układamy nową linkę, przypasowując ją do mechanizmu. Upewnijmy się, że linka dobrze leży na ząbkach mechanizmu. Nakładamy plastikowy bębenek i wsuwamy do niego końcówkę linki. Nakładamy wcześniej ściągniętą zapinkę, nakładając kilka gram smaru na bolec. Przykręcamy czarną osłonę.





9. Podpinamy kostkę do mechanizmu i włączamy zapłon, bat powinien się samoczynnie schować. Sprawdzamy włączając i wyłączając radio, czy wszystko działa tak jak powinno. Jak tak to przykręcamy wszystko w odwrotnej kolejności, a jak nie to od nowa :D

Podziękowania dla Thef'a i Brt'a :D

thef - Czw Mar 13, 2008 20:50

Skibon, ukłony dla Ciebie za poradnik :brawo:
Od siebie dodam, że nie trzeba wysuwać bata anteny przed demontażem obudowy tylko wtedy troszkę inaczej wygląda sprawa umieszczenia taśmy ząbkowanej w bębenku - należy ją po prostu zwinąć do bębenka po włożeniu wkładu ;) . Zapomniałeś Skibon dodać, że przed bębenkiem montujemy plastykową płytkę przepuszczając przez jej otwór taśmę ząbkowaną.

przemo285 - Czw Mar 13, 2008 20:53

Przy samej wymianie bata nie ma potrzeby demotażu mechanizmu anteny i zajmuje to raptem 5 minut.
thef - Czw Mar 13, 2008 20:56

przemo285 napisał/a:
Przy samej wymianie bata nie ma potrzeby demotażu mechanizmu anteny i zajmuje to raptem 5 minut.
To może opiszesz jak to zrobić?
przemo285 - Czw Mar 13, 2008 21:03

Jasne nie ma sprawy muszą być dwie osoby jedna siedzi w aucie włącza i wyłącza radio , odkręcasz nakrętkę z anteny najlepiej szczypcami takimi do segerów o czym była mowa wcześniej następnie osoba siedząca w aucie włącza radio jak bat anteny zacznie się wysuwać ciagniesz za niego aż go wyjmiesz do końca (nie ma się czego obawiać że coś uszkodzisz) następnie wkładasz nowy bat i wyłączasz radio a bat schowa się /wciągnie sam i to wszystko :wink:
thef - Czw Mar 13, 2008 21:08

A czy nie trzeba czasem poluzować tego wkręta, trzymającego tą rurkę-obudowę bata?
przemo285 - Czw Mar 13, 2008 21:12

Dokładnie tak jak opisałem trzeba odkręcić nakrętkę z tymi nacięciami / dziurkami :wink:
Skiba - Czw Mar 13, 2008 21:14

przemo285 - oczywiście, że można bez demontażu. Sposób jest nawet opisany w Rave. Jednak ja opisałem, ten sposób, aby mieć możliwość wyczyszczenia mechanizmu ! Mamy możliwość zebrania syfu jaki się tam zebrał przez te kilka lat.
thef - Czw Mar 13, 2008 21:15

przemo285 napisał/a:
Dokładnie tak jak opisałem trzeba odkręcić nakrętkę z tymi nacięciami / dziurkami :wink:
Heh, kusi mnie żeby spróbować, bo jak to sam robiłem to mi nie bardzo tak na siłę chciała wyjść z tej rurki, no ale może zbyt ostrożny byłem. Dzięki Przemo :D . Skiba, to chyba przekombinowaliśmy oboje. Ale za to w środku mechanizmu mamy czysto ;) .
Skiba - Czw Mar 13, 2008 21:27

thef napisał/a:
Skiba, to chyba przekombinowaliśmy oboje. Ale za to w środku mechanizmu mamy czysto ;) .


Ja ten sposób widziałem w Rave ... ale jakoś mnie i Brt'a nie przekonał :|

thef - Czw Mar 13, 2008 21:29

Skiba napisał/a:
Ja ten sposób widziałem w Rave ... ale jakoś mnie i Brt'a nie przekonał :|
Muszę postudiować. Z moją bawiłem się na czuja więc od razu zabrałem się za rozkręcanie, no ale pamiętam, że bez odkręcenia tej rurki to wyjść nie chciała :hmm: No nic zanurkuję w rave :P
Skiba - Czw Mar 13, 2008 21:31

thef napisał/a:
Muszę postudiować. Z moją bawiłem się na czuja więc od razu zabrałem się za rozkręcanie, no ale pamiętam, że bez odkręcenia tej rurki to wyjść nie chciała :hmm:


Możliwe, bo rant anteny był lekko wywinięty na zewnątrz :|

thef - Czw Mar 13, 2008 21:48

Faktycznie, wg rave pięknie i ładnie można to zrobić w dwie minuty :) Ale z drugiej strony w środku gromadzi się tyle syfu, że wszystko warto wyczyścić przed włożeniem takiego świeżutkiego, prawiczkowatego bata ;) .
Brt - Czw Mar 13, 2008 22:51

Skiba napisał/a:
Ja ten sposób widziałem w Rave ... ale jakoś mnie i Brt'a nie przekonał

Próbowaliśmy nawet tego sposobu, ale coś niebałdzo chciała wyleźć. Dużo łatwiej wychodzi w dół, a pozatym właśnie idąc w górę przeciez w pewnm miejscu się zatrzymuje. Daliśmy se spokój z kombinacjami i po prostu rozebraliśmy mechanizm ;)

piter34 - Wto Mar 18, 2008 13:42

Skiba, może artykuł na stronę, co? :roll: :mrgreen:
Brt - Wto Mar 18, 2008 14:35

Piter taki jest plan, tylko czasu brak :(
RoBBoD - Sro Paź 22, 2008 14:46
Temat postu: :)
W moim nowo nabytym R620SDi antena wysuwała sie 5cm. Dzieki temu opisowi wszystko ładnie rozebrałem :) Okazało się ze ten wkład pękł. Sklejenie tego nic nie daje bo za mała powierzchnia. Wymyśliłem patent polegający na roztopieniu wkładu ale z tym ostrożnie bo sam sie pali. Tak po obu stronach i sklejamy. Powstaje dosc mocne spoiwo. Nastepnie pilniczek np od paznokci w dłon i trzeba usunąć nadmiar. U mnie to działą juz kilka dni ;) Polecam :)
claudii - Pon Cze 20, 2011 15:21

mój bat od anteny niestety rozleciał się na 2 części ktoś go wyrwał, silniczek słychać że działa, gdzie mogę dostać sam bat bo nie widzę sensu wymiany całego mechanizmu.
Na allegro tylko całe mechanizmy po 100zł :/

tomason - Pon Cze 20, 2011 15:35

claudii, Z tego co sie orientuje to widzialem za 40 zl :) Takze jak ja bym kupowal to jednak nowy z calym mechanizmem, albo szukal na szrocie
BorysOpole - Nie Cze 26, 2011 23:50

a jaki dopasowaliście wkład anteny jakis link do sklepu lub aukcji macie może ?
samos - Pon Cze 27, 2011 06:50

BorysOpole napisał/a:
a jaki dopasowaliście wkład anteny jakis link do sklepu lub aukcji macie może ?


Troszkę nie wiem po co sie w to bawić ... znalazłem na allegro kompletna antene elektryczna za 40 zł, sam bagnet za tyle nie kupisz ...

prezes87 - Wto Cze 28, 2011 09:18

hmmm ja również znalazlem ale za 220zł:/ Podaj link to też kupie:D bo jestem w takiej samej potrzebie:)
samos - Wto Cze 28, 2011 09:22

Zapytaj sie pod tymi numerami.
tel 790 816 184 lub 662 043 130
tu mail rustful0@gmail.com

prezes87 - Wto Cze 28, 2011 09:28

Dzięki za info.;]
Przemas - Czw Sie 16, 2012 23:14

Koledzy a u mnie w mojej 620 Si bat anteny wysuwa 4 elementy bo piaty zostaje w środku czy tak powinno być? silniczek tez chodzi dłużej niż wysuwa. Ale mam problem, rozebrałem ja cała był w środku okropny syf umyłem cały środek benzyna ekstrakcyjna i napsikałem smarem silikonowym ale nie wiem czy bat tez się smaruje na zewnątrz czy psika się w rurkę od środka gdzie jest taśma ?? ? Mam tez pytanie czy po odkręceniu tej chromowanej nakrętki od góry przy blasze w środku nakretki jest jakaś uszczelka, oring czy cokolwiek powinno być ?? ??na antenie zostaje taka mała tulejka plastykowa która trzyma przed wysunięciem piątego elementu ale nie wiem czy był kiedyś na niej jakiś oring??? jak ja dokręcę za mocno to czwarty element ma opór albo wcale sie nie wysuwa... Pomóżcie czy coś zgubiłem jak składałem czy nie potrzebnie włożyłem ponownie pod ta chromowana nakrętkę taka jakąś jasna uszczelkę bo taka mi wypadła co prawda w opłakanym stanie ale jakoś ja tam z powrotem wsadziłem. Dzięki wielkie.
Matbia - Sob Sie 18, 2012 09:57

Fajny Poradnik! Ale szkoda że zdjęć nie ma.
daniels1506 - Czw Maj 01, 2014 10:11

Odświeżam temat, ponieważ muszę wyjąć antenę, a nie wiem jak. Poradnik fajnie opisany ale gdyby byłby zdjęcia byłoby o wiele lepiej. Z góry dzięki.
tomii620si - Czw Maj 01, 2014 12:47

daniels1506 +1 popieram :)

Bo mam antene z 620Si która sie nie otwiera i drugą z Ti połamaną i moze bym skleił z nich jedną działająca

slax - Czw Maj 01, 2014 13:14

Ja miałem kilka podejść do tej ku#$%^ anteny, kupiłem chyba ze trzy na części i za każdym razem działało to tylko przez jakiś czas, koniec końców i tak się nie chowała. Przeglądałem trochę rynek i najsolidniej wyglądają anteny od mercedesa, i pracują bardzo cichutko, i taka należało by zamontować najlepiej IMHO :mrgreen:
tomii620si - Czw Maj 01, 2014 13:25

Mówisz o antenach np. z W124 ?? Czy już raczej szukać w okolicach okularników itd ??

Bo nie ukrywam brak anteny wku*#!@

[ Dodano: Czw Maj 01, 2014 13:25 ]
Wiem, że jeszcze Lanos, leganza ma takie anteny wysuwane ..

A do tego nie wiem czy Deawoo coś tam nie ma takich anten (odpowiednik W140)

Markzo - Czw Maj 01, 2014 15:40

z 2 anten zrobiłem jedną, chodziła malinowo pewnie z 2-3 lata do sprzedazy 623 ;)
daniels1506 - Czw Maj 01, 2014 16:19

No właśnie, ja mam problem jak ją wykręcić. Jak nie to BOSH i tniemy :D Od jakiego kupić auta żeby pasowała w miarę? Który mercedes? Może od accord będzie pasować?
slax - Czw Maj 01, 2014 17:53

Kolega pokazywał mi taka od mercedesa, na 99% od klina, z montażem na pewno nie było by problemów, trzeba by dorobić pasujące mocowanie z blachy. podłączaliśmy ja na krótko, i prawie nie, było słychać jak pracuje, czego o OEM rover/honda nie można powiedzieć.

daniels1506, jeśli masz OEM to wykręcasz te nakrętkę chromowana od zewnątrz, ma takie dwa nacięcie i tam trzeba delikatnie płaskim śrubokrętem :mrgreen:

tomii620si - Czw Maj 01, 2014 19:28

slax jakiego miałeś na myśli merca ? Wxxx ile ? Bo u mnie temat anteny nie istnieje a fajnie było by czasami włączyć sobie FM nie przez bluetooth z telefonu :)
slax - Czw Maj 01, 2014 21:46

tomii620si, Napisałem ze z klina, czt. w124
tomii620si - Czw Maj 01, 2014 22:06

No ja właśnie nie siedzę w mercach stąd brak znajomości nazewnictwa tych aut :P

No to jutro pójde i obadam jak to optycznie wyglada bo akurat stoi koło mojego R taki merc :)

daniels1506 - Czw Maj 01, 2014 22:08

Ok, dzięki za info. Próbowałem i lekko się nie da ;D trzeba będzie użyć większej mocy :D A co myślicie o uniwersalnych antenach z alledrogo za ok 80zł?
tomii620si - Czw Maj 01, 2014 22:18

Na logike skoro jest uniwersalna to powinna pasować do wszystkiego .. Tam są chyba nawet różne końcówki aby dopasować do auta ..

Teraz tylko są 2 kwestie które jak nie kupisz to sie nie dowiesz..

1. Jak to zbiera sygnał - czy jak dobra antena za 70zł czy jak kawałek drutu zbrojeniowego wbitego w auto ;)
2. Głośność pracy mechanizmu - to już zalezy od indywidualnej oceny.. Mi tam zbytnio to bzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzy przy włączaniu/wyłaczaniu nie przeszkadza ale fakt.. Wolałbym aby tego nie było :P Jak komuś nie zalezy na miękkości pracy jak w mercedesie to możliwe, że zdałoby to test :P

Dla mnie ~90zł to dużo za antene które nie wiadomo ile będzie chodzić.. Bo kupie np. z merca i moze paść po tygodniu ale to używana.. a jak wydam tyle kasy i mi padnie to krew mnie zaleje ;P

[ Dodano: Czw Maj 01, 2014 22:18 ]
To już lepiej myśle kupić coś takiego:

http://allegro.pl/antena-...4200060886.html

http://allegro.pl/automat...4157154522.html

albo szukać używki ale widzę ciężko z używką na allegro :P
uroki aut z elektryczną anteną :P

slax - Pią Maj 02, 2014 10:45

daniels1506 napisał/a:
A co myślicie o uniwersalnych antenach z alledrogo za ok 80zł?


Kupiłem taką... szkoda pieniędzy, działała może z pół roku.

[ Dodano: Pią Maj 02, 2014 10:45 ]
IMHO ta antena w r600 jest do bani pod względem odbioru FM, Mi radyjko w R600 nigdy dobrze nie "odbierało", Najlepiej kupić aktywna antenę i zamontować pod osłoną słupka koło przedniej szyby a OEM antenę zrobić tylko tak żeby działała (wysuwała i chowała się) i tyle, bądź co bądź fajnie to wygląda, pod warunkiem że działa i nie hałasuje jak stara pralka :mrgreen:

Pawkaz - Pią Maj 02, 2014 12:57

slax napisał/a:
w r600 jest do bani pod względem odbioru FM, Mi radyjko w R600 nigdy dobrze nie "odbierało",

U mnie działa idealnie.Tak swoją drogą nie wiem co Wy robicie z tymi antenami.U mnie działa bardzo dobrze, co jakiś czas używam do niej WD 40 lub oleju silikonowego, wysuwa oraz chowa się jak nówka sztuka :razz:

marthinez - Pią Maj 02, 2014 13:10

Ja posiadam uniwersalną ze 2 lata i działa bardzo dobrze.
slax napisał/a:
IMHO ta antena w r600 jest do bani pod względem odbioru FM, Mi radyjko w R600 nigdy dobrze nie "odbierało"
A moje stare radyjko odbiera bardzo dobrze teraz na uniwersalnej antenie, a wcześniej na ori ułamanej. Wystawał tylko mały kikut i większość stacji odbierała ok. Czasem problem był w trasie gdzie sygnał jest słabszy.
kruszan - Pią Maj 02, 2014 16:57

ori antena + JVC KDR711, działa precyzyjnie, szybko szuka stacje i zero zakłóceń, jak pisali poprzednicy co jakiś czas usunąć brud w kierunku ku górze, by nie wchodził pomiędzy sekcje anteny + smar sylikonowy. Można też rozebrać antenę na części pierwsze, wyczyścić, nasmarować - wbrew pozorom to bardzo proste, zabieg na 30min ze wszystkim.
slax - Pią Maj 02, 2014 20:56

Jak widać nie wszyscy maja problem. Może ja kupiłem jakiś kijowy zamiennik. Najważniejsze że Wam działa jak trzeba :mrgreen:
bastek - Sob Maj 03, 2014 00:25

Pawkaz napisał/a:
Tak swoją drogą nie wiem co Wy robicie z tymi antenami

Ciesz się że kupiłeś auto ze sprawną anteną bo nie każdy ma tyle szczęścia i ja mam np. w jednej sekcji jedno zagięcie i wysuwa się tylko część :mad: