Zobacz temat - [R75] Lusterko wewnętrzne z sensorem
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Lusterko wewnętrzne z sensorem

MiReK - Nie Maj 18, 2008 14:44
Temat postu: [R75] Lusterko wewnętrzne z sensorem
Witam.Mam okazję kupić lusterko do R75,wewnętrzne z sensorem przyciemniania się.I mam pytanie,czy wystarczy je tylko przełożyć w miejsce zwykłego lusterka,czy trzeba coś jeszcze dokupić,coś gdzieś podłączyć? Podłączyć raczej tak,bo odchodzi jakiś kabelek od tego,tylko co gdzie podłączyć.Czekam na Wasze opinie :grin:
marcin_i_alunia - Nie Maj 18, 2008 15:08

a za ile takie lustereczko możesz kupić? Może kupiłbyś 2? :grin: też bym się pisał na taki gadżet :grin:
MiReK - Nie Maj 18, 2008 16:06

Właśnie jak na razie jest tylko jedno do kupienia,za niecałe 100 zł.Ale nie wiadomo czy gra warta świeczki,czekamy aż wypowiedzą się fachowcy
marcin_i_alunia - Nie Maj 18, 2008 16:12

Koledzy pomoże ktoś???

[ Dodano: Nie Maj 18, 2008 16:14 ]
Chociaż mi wydaje sie, że aby lustereczko działało wystarczy doprowadzić zasilanie do niego... komputer chyba nie ma to nic do rzeczy ale Roverek zaskakiwał mnie już w bardzo wielu kwestiach więc może i tu nie jest tak prosto

argail - Nie Maj 18, 2008 18:02

Osobiście wydaje mi się ze lusterko powinno działać "automagicznie" - generalnie komputer nie ma tu nic do rzeczy - fotodioda łapie pomiar światła przód/tył i odpowiednio przyciemnia lusterko.
MiReK - Nie Maj 18, 2008 18:23

No to coraz lepiej.Teraz tylko czekac az ktos(moze PHJOWI)potwierdzi to na 100% i doposaże mojego Roverka w kolejny bajer. A do jakiej kwoty warto kupic to lusterko?
argail - Nie Maj 18, 2008 18:31

No gdybym nie miał (a mam) to dałbym ... ze 200~260 zł - mam i wiem jak to pracuje - jest po prostu nieocenione w nocy w trasie - kto z tego nie korzystał ten nie wie - ale nie ma już problemu oślepiania przez osła z tyłu ze źle ustawionymi światłami.
rafalg - Nie Maj 18, 2008 23:46

Wystarczy je podpiąć pod zasilanie sprawdz czy wtyczka znajduje się w okolicy oświetlenia nad kierowcą lub pasażerem. Lusterko jest fotochromatyczne z czujnika znajdującego się na stopce lusterka sczytuje czy jest noc i z czujnika znajdującego się w samym lustrze sczytuje czy pada na nie światło z innych aut jadących za nami.
Brt - Pon Maj 19, 2008 10:03

było o tym na forum kiedyś. Szukaliście takiego tematu ??
marcin_i_alunia - Pon Maj 19, 2008 18:26

Zamówiłem lusterko w art bizar za 70zł. Napisali, że wystarczy je podpiąć pod kostki w podsufitce a jak nie mam to mi wytna i doślą :grin: Ależ ja uwielbiam tę firmę, profesjonalizm w każdym calu :grin: Czekam więc na lustereczko i zobaczymy jak to będzie. Do końca tygodnia powinno dojść to powiem co i jak.
mustang - Wto Maj 20, 2008 19:46

Zakładaj lusterko bardzo się przydaje nie musisz przestawiać jak ktoś jedzie za tobą można spokojnie patrzeć do tyłu i nie oślepia U mnie robi się lustro zielone im mocniejsze światło tym ciemniejsze lusterko
MiReK - Wto Maj 20, 2008 19:58

marcin_i_alunia napisał/a:
Napisali, że wystarczy je podpiąć pod kostki w podsufitce


a jak nie mam kostki oryginalnie pod to lusterko,to gdzie się podpiąć? Pod lampkę oświetlenia kabiny w podsufitce? W które miejsce dokładnie?

marcin_i_alunia - Sro Maj 21, 2008 00:36

Wydaje mi się, że wystarczy wyciągnąć zasilanie od lampki w podsufitce. Przeciez musi być ona stale pod napięciem bo w każdej chwili możesz ja włączyć guzikiem więc te 12V gdzieś tam musi być :grin: Na pewno da się zrobić. Będę wiedział więcej jak zamontuje lusterko, może pykne jakieś fotki to wrzucę.
rover75.eu - Pon Maj 26, 2008 03:42

Z lusterka wychodzą 3 przewody (uziemienie, 12V, i połączenie ze światłami cofania). W dolnej części słupka A jest wtyczka, do której można podłączyć wszystkie trzy przewody (piny 3, 11 i 12 albo 3, 16 i 17).

adam

MiReK - Pon Maj 26, 2008 08:31

A możesz dokładniej podpowiedzieć w jakim słupku A,gdzie go szukać? Ciekawi mnie też po co połączenie ze światłami cofania?
rover75.eu - Pon Maj 26, 2008 15:12

Przedni słupek, obok kierownicy. Wystarczy zdjąć obudowę, wtyczka powinna być w dolnej części.

Połączenie ze światłami cofania po to, by automatycznie wyłączyć funkcje ściemniania kiedy cofasz.

adam

wojcio0 - Pon Maj 26, 2008 18:09

Witam,

Tez mam takie lustereczko i działa super, natomiast jest inny problem, mianowicie to lusterko ma też sensor deszczu i ten niestety nie działa. Jaka może być przyczyna?

MiReK - Pon Maj 26, 2008 22:32

Wydaje mi się że sensor deszczu jest na szybie,nie w lusterku.Ale byc może się mylę,poczekajmy aż wypowie się ktoś bardziej zorientowany w temacie
rover75.eu - Pon Maj 26, 2008 22:47

Zgadza się, sensor jest umieszczony na szybie i nie ma z lusterkiem nic wspólnego. Może poluzowało się połączenie?

adam

marcin_i_alunia - Pon Maj 26, 2008 23:06

A czy sensor deszczu tez mozna sobie samemu zamontować?
rover75.eu - Pon Maj 26, 2008 23:31

Sensor był dostępny w sieci MG Rover tylko razem z szybą. Element światłoczuły można bardzo łatwo uszkodzić, poza tym szyba przed założeniem musi być idealnie czysta...

adam

wojcio0 - Wto Maj 27, 2008 09:51

Jeśli chodzi o szybę to tak rzeczywiście wygląda trochę inaczej nia normalnie w okolicy lusterka natomiast sam sensor u mnie jest przykryty plastikowym elementem na którym zamocowane jest tez lusterko. Ten czarny plastik jest dość duży (sporo większy od tych lusterek, gdzie nie ma sensora deszczu) dlatego sądziłem, że jest w jakiś sposób zintegrowany z lusterkiem. Może ktoś demontował takie lusterko i wie jak sie do tego zabrać żeby nie połamać czegoś i nie uszkodzić sensora?
marcin_i_alunia - Wto Maj 27, 2008 22:02

Doszło do mnie lusterko, niestety nie mam kabli do jego zamontowania. Są miejsca na kble tzn plastikowe zaciski do podtrzymywania wiązki przeowdów w lewym słupku obok kierownicy niestety nie ma przewodów. Będę kombinował w lusterkiem jak tylko dostane maskownice. Przyszło mi lustereczko niestety całe metalowe mocowanie i przewody są na wierzchu bo przypadkowo nie wysłano mi elementów maskujących mocowanie. Zwróćcie na to uwage zamawiając lusterko. Czekam aż mi doślą, a że to art bizar to jestem spokojny:)

Mam komputer w autku!!! :grin: :grin: :grin: Co prawda po niemiecku ale jaka to radośc widząc które drzwi są otwarte, ile pali, któa żarówka nie pali :grin: pełen wypas.

MiReK - Pią Gru 05, 2008 19:48

Nabyłem właśnie takie lusterko fotochromatyczne,ale że nie mam wtyczki w słupku podłączyłem je do oświetlenia w podsufitce.Jako że podłączałem je przy włączonym oświetleniu kabiny,znalazłem napięcie,podpiąłem się i wydawało mi się że wszystko jest okay.Ale okazało się że lusterko działa tylko jak załączy się oświetlenie w kabinie :sad:
Gdzie mogę się podpiąć żeby działało jak należy?Pomóżcie

damiwr - Pią Gru 05, 2008 19:55

jedyna napisał/a:
Nabyłem właśnie takie lusterko fotochromatyczne,ale że nie mam wtyczki w słupku podłączyłem je do oświetlenia w podsufitce.Jako że podłączałem je przy włączonym oświetleniu kabiny,znalazłem napięcie,podpiąłem się i wydawało mi się że wszystko jest okay.Ale okazało się że lusterko działa tylko jak załączy się oświetlenie w kabinie :sad:
Gdzie mogę się podpiąć żeby działało jak należy?Pomóżcie


podpiełeś się do zasalania ale za włącznikiem podepnij się przed nim i nie będzie miało może wpływu działające lusterko na działanie oświetlenia :)

jak będzie miało to ciągnij od skrzynki bezp/przek ale nie zapomnij o jakimś bezpieczniku na wszelki wypadek szkoda auta :)

jarema - Pią Gru 05, 2008 20:12

jeszcze jeden przewód musisz pociągnąć od czujnika świateł wstecznego biegu po to aby wieczorem po włączeniu wstecznego się rozjaśniło.
MiReK - Pią Gru 05, 2008 21:01

Ja się podpiąłem bezpośrednio w kostkę,która wchodzi w lampkę.
A co do wyłączenia lusterka przy wrzucaniu wstecznego biegu,to jak dla mnie zbędny bajer

damiwr - Pią Gru 05, 2008 21:21

Cytat:
Ja się podpiąłem bezpośrednio w kostkę,która wchodzi w lampkę.


to nie ma znaczenia w którym miejscu się wpiąłeś masz napięcie za włącznikiem a powinieneś mieć non stop bez włączonego światła nie ten przewód :)

MiReK - Pon Gru 08, 2008 14:06

Już wszystko jest tak jak powinno być :grin:
Kabelek z plusem podpiąłem do innego w tej samej kostce z oświetlenia kabiny

damiwr - Pon Gru 08, 2008 19:52

Cytat:
Już wszystko jest tak jak powinno być :grin:
Kabelek z plusem podpiąłem do innego w tej samej kostce z oświetlenia kabiny


miłego śmigania :)

czaruch - Sro Mar 23, 2011 17:59

Witam! Panowie, właśnie zakupiłem lustereczko i mam pytanie, które kabelki podłączyć? Sporo ich w tej kostce od lustra. Zakładam, że czerwony to "+", a czarny "-". Proszę poprawcie mnie jeśli jest inaczej. Nie zależy mi na wyłączaniu na wstecznym. Z drugiej beczki podpinając pod lampkę, lustro jest w zasadzie cały czas włączone więc pobiera prąd. Czy nie jest to groźne dla aku/lustra etc.? Pozdrawiam.
Aragorn - Wto Mar 29, 2011 19:00

...traszkę podepnę się pod temat, kupiłem lusterko fotochromatyczne i zadowolony że mam pociągniętą do niego instalację w podsufitce okazało się że w wiązce nie ma napięcia :-( czy oznacza to że trzeba użyć T4 by to uruchomić czy też może to być wina braku któregoś z bezpieczników (nie założonego ze względu na brak fabrycznego fotochromu), troszkę się zmartwiłem bo w okolicy nie słyszałem by ktoś miał t4 a poza tym zapłacę więcej za podpięcie niż za lusterko :/ może ktoś przerabiał już ten temat jak to wygląda w przypadku gdy instalacja jest poprowadzona.
sebols - Czw Sie 25, 2011 22:23
Temat postu: [R75] Lusterko wewnętrzne z sensorem
A czy może ktoś z Was opisać jak się wymienia takie lusterko ?
Coś się gdzieś odkręca ?

Aragorn - Pią Sie 26, 2011 08:56
Temat postu: Re: [R75] Lusterko wewnętrzne z sensorem
sebols napisał/a:
A czy może ktoś z Was opisać jak się wymienia takie lusterko ?
Coś się gdzieś odkręca ?


...ja montowałem dokładnie wg opisu z angielskiego forum, krok po kroku z fotkami ładnie opisane (o ile masz instalację już poprowadzoną fabrycznie, bo w przeciwnym razie to pozostaje partyzantka i podpinanie pod napięcie ze światła kabinowego, ale nie będzie wówczas działało rozjaśnianie po wbiciu wstecznego biegu)

http://forums.mg-rover.org/showthread.php?t=371426

looke81 - Wto Wrz 06, 2011 18:45

MiReK napisał/a:
Ja się podpiąłem bezpośrednio w kostkę,która wchodzi w lampkę.
A co do wyłączenia lusterka przy wrzucaniu wstecznego biegu,to jak dla mnie zbędny bajer

Jedno pytanie: ja zrobilem podobna partyzantke, ale podczas jazdy przy wlaczonym oswietleniu kabiny w momencie aktywacji sciemniania lusterka na pare sekund zaswieca kontrolke przepalonych zarowek i tak za kazdym razem. Zauwazyles cos podobnego u siebie?

MiReK - Wto Wrz 06, 2011 20:35

U mnie nie występuje nic takiego.
haszczyc - Sro Wrz 21, 2011 20:31

Ostatnio testowałem nowego Opla Astre IV 1.6 180KM i było one wyposażone w lusterko fotochromatyczne i że tak powiem jadać w nocy rewelacja i pomyślałem by zamontować u siebie taki bardzo potrzebny i użyteczny bajer nocą ... na allegro rozpiętość cenowa od 40 do 100zł ale właśnie są sprzedawane same lusterka bez jakiś kabli itp czy jeśli zakupie takie lusterko problemu nie będzie ?

OPIS DODATKOWY: kupujesz tak jak widac na foto, do tych lusterek nie posiadamy plastikowych obudów i kostek z kablem - kupujesz samo lustro
http://allegro.pl/rover-7...1801008120.html

sknerko - Czw Wrz 22, 2011 13:10

haszczyc napisał/a:
na allegro rozpiętość cenowa od 40 do 100zł
ee tam są i po 20pln ale jak z tymi kablami to nie wiem bo nie rozkręcałem nigdy swojego
henryk - Czw Wrz 22, 2011 20:25

haszczyc napisał/a:
są sprzedawane same lusterka bez jakiś kabli itp

Na zdjęciu z tej aukcji:
http://allegro.pl/rover-7...1798330906.html
masz dwa przypadki:
1. lusterko z prawej strony nie ma plastikowej obudowy i są widoczne kable - pochodzi z zestawu z sensorem deszczu
2. dwa lusterka z lewej strony były bez sensora deszczu i mają własne obudowy. Widoczne są miejsca gdzie powinna wejść wtyczka z podłączeniami.
Możesz zapytać sprzedawcę czy by Ci nie uciął wtyczki z kabelkami. Najprawdopodobniej nie będziesz miał w podsufitce doprowadzonych kabli. Podłączenie pod światło górne jest możliwe i będzie działało. Ale światła są sterowane przez LCM i mogą (ale nie muszą) wystąpić objawy uboczne, np.:
looke81 napisał/a:
ja zrobilem podobna partyzantke, ale podczas jazdy przy wlaczonym oswietleniu kabiny w momencie aktywacji sciemniania lusterka na pare sekund zaswieca kontrolke przepalonych zarowek

Ale nie to musi być przyczyną takiego zachowania.
Ja robiłem "półpartyzantkę" - zasilanie niezależne od stacyjki znalazłem w prawym słupku przy szybie. Podłączenie ze wstecznym biegiem sobie darowałem.
Wiązki kabli nie widziałem nigdzie w ofercie ale jak ktoś demontuje to można spróbować porozmawiać. Ja dałem "swoje" kable.

haszczyc - Czw Wrz 22, 2011 21:50

henryk, dziękuje za pomocne informacje jutro sprawdzę czy mam kable, szukać ich mam w podsufitce w okolicach lampek?
henryk - Pią Wrz 23, 2011 00:41

haszczyc, jeżeli masz kable do lusterka, to powinny być w podsufitce przy lampie górnej. Ja nie miałem, podłączyłem się nowym przewodem prowadzonym przez słupek i podsufitkę do wolnej kostki, którą znalazłem pod osłoną prawego słupka (od strony pasażera) w podszybiu. Być może jest to nawet kostka do lusterka. W każdym razie napięcie jest niezależne od stacyjki. W podsufitce miałem jakąś wolną kostkę ale to chyba była instalacja od zestawu głośnomówiącego. Do uruchomienia podstawowej funkcji ściemniania lusterka wystarczy podać napięcie (+ i -). Resztę robią sensory w lusterku. Jeżeli chcesz mieć rozjaśnianie lusterka przy włączaniu wstecznego biegu to potrzebujesz gdzieś podłączyć trzeci przewód - mi się nie chciało i nie pamiętam już gdzie go trzeba było wpiąć - chyba aż do czujnika w skrzyni biegów.
looke81 - Pią Wrz 23, 2011 08:45

haszczyc napisał/a:
Ostatnio testowałem nowego Opla Astre IV 1.6 180KM i było one wyposażone w lusterko fotochromatyczne i że tak powiem jadać w nocy rewelacja i pomyślałem by zamontować u siebie taki bardzo potrzebny i użyteczny bajer nocą ... na allegro rozpiętość cenowa od 40 do 100zł ale właśnie są sprzedawane same lusterka bez jakiś kabli itp czy jeśli zakupie takie lusterko problemu nie będzie ?

OPIS DODATKOWY: kupujesz tak jak widac na foto, do tych lusterek nie posiadamy plastikowych obudów i kostek z kablem - kupujesz samo lustro
http://allegro.pl/rover-7...1801008120.html


Obudowe dostaniesz bez problemu w BMW:

W moim przypadku (bez sensora deszczu) byl to nr.4 z rysunku ponizej
P/N 51167062264


http://www.realoem.com/bm...244&hg=51&fg=40

Dostepne praktycznie od reki w salonach BMW, kosztu juz nie pamietam ale okolo 13PLN

21matys - Pią Wrz 23, 2011 08:59

henryk napisał/a:
W każdym razie napięcie jest niezależne od stacyjki.
a nie siada ci po dłuzszym nie jeżdżeniu autem akumulator jak lusterko posiada cały czas zasilanie??? mimo wyciągniętego kluczyka ze stacyjki??
sknerko - Pią Wrz 23, 2011 09:16

wszystkie trzy kable do lusterka wychodza z złącza 610.
pin 11 kabel żółty -> plus lusterka
pin 12 kabel zielono czarny (chyba) -> plus z wstecznego
pin 3 kabel czarny -> masa lusterka
wtyczka jest przy prawym słupku

[ Dodano: Pią Wrz 23, 2011 09:15 ]
przy lusterku kostka 698 odpowiednio
pin 1 zielono czarny
pin 3 żółty
pin 10 czarny

[ Dodano: Pią Wrz 23, 2011 09:16 ]
Aha, kolory wziąłem ze schematu

21matys - Pią Wrz 23, 2011 10:33

sknerko, a co to jest za złącze C1301 i C0349 bo u mnie wisi luzno nie ma zadnego odbioru podłączonego....
looke81 - Pią Wrz 23, 2011 11:15

21matys napisał/a:
henryk napisał/a:
W każdym razie napięcie jest niezależne od stacyjki.
a nie siada ci po dłuzszym nie jeżdżeniu autem akumulator jak lusterko posiada cały czas zasilanie??? mimo wyciągniętego kluczyka ze stacyjki??


Przy podpieciu partyzantki pod lampke wewn, zasilanie jest odlaczane w momencie gdy zamkniesz auto z pilota/kluczyka (aktywujesz alarm) takze lusterko nie kradnie pradu. Podejrzewam, ze z reszta instalacji wewn. jest podobnie.

haszczyc - Pią Wrz 23, 2011 11:47

Czyli mam rozumieć, że lusterko z sensorem jest takie samo w bmw? Będę po pracy to od razu sprawdzę czy mam kable
sknerko - Pią Wrz 23, 2011 13:38

21matys napisał/a:
sknerko, a co to jest za złącze C1301 i C0349 bo u mnie wisi luźno nie ma żadnego odbioru podłączonego....

C1301 złącze mikrofonu do zestawu głośnomówiącego
C0349 zasilanie ECU szyberdachu

21matys - Pią Wrz 23, 2011 20:13

sknerko napisał/a:
C1301 złącze mikrofonu do zestawu głośnomówiącego
C0349 zasilanie ECU szyberdachu


faktycznie by to pasowało dzięki
pozdrawiam

henryk - Pią Wrz 23, 2011 20:17

21matys napisał/a:
a nie siada ci po dłuzszym nie jeżdżeniu autem akumulator jak lusterko posiada cały czas zasilanie??? mimo wyciągniętego kluczyka ze stacyjki??
- Nie.
Spokojnie, pobór mocy jest minimalny. Odbiornika pilotów, alarmu też przecież nie odłączasz? Poza tym oryginał tak przewidywał - szukaj włąściwej kostki. Anglicy przestrzegali przed podłączaniem lusterka do górnej lampy ponieważ lampa jest sterowana przez LCM - posłuchałem i ponad 4 lata działa bez objawów ubocznych.

haszczyc - Sob Wrz 24, 2011 09:26

Witam, kabli w podsufitce brak, więc zrobię sobie partyzantkę jeszcze tylko zakupić lusterko z okablowaniem i sobie to zrobię ... pytanie czy z BMW jest to samo lusterko wizualnie nawet podobne....
looke81 - Nie Wrz 25, 2011 01:06

haszczyc napisał/a:
Czyli mam rozumieć, że lusterko z sensorem jest takie samo w bmw? Będę po pracy to od razu sprawdzę czy mam kable


Dokladnie, ramie jest identyczne wiec samo lustro pewnie tez, zreszta jest chyba nawet logo BMW na ktoryms z metalowych elementow. Patrzac po allegro i zdjeciach wyglada na to samo.

W kazdym razie oslonki pasuja idealnie.

sebols - Czw Paź 20, 2011 09:02
Temat postu: [R75] Lusterko wewnętrzne z sensorem
Też nie mam kabla do podłączenia lusterka, więc muszę się gdzieś wpiąć.
Znalazłem wtyczkę od górnej lampy z czterema przewodami, wiecie może czy właśnie je można wykorzystać a jak tak to które (załączam zdjęcie).
Faktycznie w obudowie lusterka jest logo BMW.

haszczyc - Pią Lis 11, 2011 06:43

więc mam już wszystko lusterko z sensorem i dość dużą wiązkę kabla, w której jest wtyczka do lusterka z sensorem, pytanie teraz dla obeznanych czy mając cała wiązkę mam jakoś ułatwione zadanie by podłączyć się do kabelków już w swoim R w słupku ? by lusterko nie ściemniało się na wstecznym biegu? sam nie wiem teraz jak to zamontować, by było jak w oryginale ...
mam rozumieć że najlepiej posługiwać się tą instrukcją http://forums.mg-rover.org/showthread.php?t=371426 i do kostki C0610 podłączyć się ? tylko tu jest opis chyba na partyzanta?
proszę o jakieś rady, by wykorzystać tą wiązkę kabli ..



Aragorn - Pią Lis 11, 2011 10:10

haszczyc napisał/a:

mam rozumieć że najlepiej posługiwać się tą instrukcją http://forums.mg-rover.org/showthread.php?t=371426 i do kostki C0610 podłączyć się ? tylko tu jest opis chyba na partyzanta?

...opis na tej stronce jest super, i nie wiem dlaczego uważasz że partyzantka? ja mam tak podłączone i działa wszystko bezbłędnie (tylko że u mnie była cała instalacja i po podłączeniu zmieniłem piny w tej kostce w słupku zgodnie z tą instrukcją) ...pewnie używając T4 można by to zrobić bez przepinania kabli, ale dla mnie było to sto razy prostsze, 10 min i podłączone.

haszczyc - Sob Lis 12, 2011 22:02

a więc podłączyłem się pod kostkę z lampki podsufitki, słupek rozebrałem okazało się że po lifcie jest inna kostka niż przed liftem w dodatku kurtyna przeszkadzała więc nic nie kombinowałem i zamontowałem tak jak większość do lampki...


domel-x - Pią Sty 13, 2012 22:19

moze komus sie przyda ,pomieżyłem wartosci wtyczki (tej po lifcie białej) i podłączyłem tak jak na zdjeciu ,a mase podłączyłem śrubką do blachy do której przykrecamy lampke,wszystko działa jak sie nalezy po włączeniu wstecznego ładnie sie rozjasnia ,lusterko działa dopiero po odpaleniu auta. Powodzenia


pineska - Pon Wrz 16, 2013 11:25

Witam :-)
Trochę Wam pozazdrościłem tych fotochromatycznych lusterek i też postanowiłem sobie takie zamontować - z tym zastrzeżeniem że chcę również podłączyć bieg wsteczny, choć to nie będzie u mnie problem bo mam kabel od kamery cofania do stacji multimedialnej i do niego spróbuje się wpiąć.
Jednak nie wiem jak poradzić sobie z zasilaniem - zdjąłem osłonkę prawego słupka i znalazłem białą kostkę do której idą różne przewody - wygląda jak u domel-x'a, choć auto jest z 2002 (po pierwszym lifcie).
Niestety zdjęcia zostały usunięte z serwera i nie moge ich powiększyć aby się przyjrzeć, czy ktoś byłby mi w stanie napisać które to piny odpowiadają za zasilanie i uziemienie? Z góry dziękuję i pozdrawiam :-)


http://imageshack.us/photo/my-images/268/edzw.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/28/6kik.jpg/

domel-x - Pon Wrz 16, 2013 12:04

pineska, niemam tych zdjec,ale bardzo łatwo to pomieżyć wystarczy miernik lub probówka 12v, mierząć włącz zapłon wrzuć wsteczny
rafalmis1 - Pon Wrz 16, 2013 12:37

Jesteś pewien ze nie masz przy lampce wtyczki do lusterka?? Zasilanie do lusterka równie dobrze możesz od lampki ukraść, bo lampka właśnie idzie do tej wtyczki co dałeś zdjęcia
domel-x - Pon Wrz 16, 2013 16:34

rafalmis1, jak niema wąski to w kosce sa wolne piny i je trzeba pomierzyc zeby podłaczyc dobrze lusterko ,samą lampka steruje moduł komfortu
pineska - Pon Wrz 16, 2013 22:49

rafalmis1 - raczej nie, w każdym bądź razie nigdzie jej nie widzę, a pod lampkę nie chce się wpinać bo to jednak może jakoś wpływać na odczyt poboru przez moduł komfortu. Jutro kupie sobie jakiś najtańszy miernik i spróbuję znaleźć odpowiednie napięcia w wolnych pinach kostki :-) Aha, ale jeszcze jedno - wystarczy później tylko wsadzić druciki w odpowiednie piny czy coś trzeba lutować, bo ja absolutnie nie znam się na tych sprawach....
rafalmis1 - Wto Wrz 17, 2013 08:30

Możeszwwsadzić drucik, ale to będzie prowizorka. Jak juz tak zrobisz, to musi wszystko siedzieć twardo, aby nie robiło zwarcia. Ja u siebie piny dorabialem. Znalazłem wtyczkę z innego auta z pinami i wyciągnąłem, po czym włożyłem do Rovera
pineska - Wto Wrz 17, 2013 10:33

hmm - niegłupie, a te piny to mają uniwersalny rozmiar i od każdego auta pasują?

Ok, znalazłem piny z napięciem, ale nie ma tam pełnych 12V tylko 10,96V.
Na rysunku czerwonym kolorem pin w którym napięcie jest po włączeniu wstecznego:

sknerko - Wto Wrz 17, 2013 13:17

Na moim chomiku są Rave do R75 polift i przedlift, pobrać i zobaczyć, wtyki są rozpisane i obfotografowane przecież.
rafalmis1 - Wto Wrz 17, 2013 21:05

pineska, ale moment, lusterko kupiłeś z wtyczką?? bo jak tak, to mogę zbić Ci instalację. Wysyłasz do mnie wtyczkę, a ja lutuję i dokładam piny :wink: oczywiście za free
pineska - Wto Wrz 17, 2013 22:42

sknerko - mam rave'a ale nie mogę w nim znaleźć lusterka wewnętrznego, w ogóle jakoś dziwnie się w nim nawiguje...

rafalmis1 - podobno z wtyczką (takie jest na zdjęciu i tak mi gostek mówił), ale okaże się jak dostanę paczkę koło czwartku :) Dziękuję Ci za chęć udzielenia pomocy ale nie będę Cię fatygował z tymi pinami - mam lutownicę więc jakoś sobie poradzę - trzeba się rozwijać prawda? ;)

W weekend przysiądę nad tym i zobaczymy :-)

sknerko - Sro Wrz 18, 2013 09:13

pineska proszę cię..... schemat jest pod hasłem REAR VIEW MIRROR i ze schematu widać ze wszystko do lusterka kończy się na kostce C0610 tej na słupku(rozpiska kolorów i pinów jest na poprzedniej stronie w wątku, sam ją wkleiłem) Masz na schemacie jasno napisane że zasilanie masz na C0610-16 czyli pin 16, światło cofania na C0610-17 czyli pin 17 i masa jest na C0610-3 czyli pin 3. Co za filozofia jest potrzebna żeby zobaczyć jaki kolor ma kabel na schemacie i znaleźć taki w wtyczce.
pineska - Sro Wrz 18, 2013 12:25

niby żadna, ale moja wtyczka jest inna i ma tylko 14 pinów ;-) Ale napięcia znalezione i czekam na lusterko teraz :-)
sknerko - Sro Wrz 18, 2013 13:16

To skąd wiesz że to dobra wtyczka? w nowszych autach po 2003 roku jest w C0610-12 wsteczny a w C0610-11 zasilanie.

[ Dodano: Sro Wrz 18, 2013 13:16 ]
No i po kolorze przewodów idzie dojść wsteczny zawsze jest zielony z brązowym a zasilanie żółty z białym

pineska - Sro Wrz 18, 2013 22:37

Cytat:
w nowszych autach po 2003 roku jest w C0610-12 wsteczny a w C0610-11 zasilanie

no i to by się zgadzało :)
Niestety kolorów nie jestem w stanie dojrzeć bo wtyczka nie da się bardziej wyciągnąć (ledwo mi się udało ją rozpiąć). Jedynie widać górną część....

Gacurro - Sob Wrz 21, 2013 17:11

Witam
Sknerko: wszystko się zgadza co napisałeś. Kolory przewodów się zgadzają i rozkład pinów także, jednak był mały problem gdy wpinając kable w kostkę okazało się że pin 3 jest już zajęty a pin 15 w ogóle nie był obsadzony w kostce C0048 z opisu RAVE. Nie było innego wyjścia i wpiąłem się w przewód do pinu 3-go.
Wszystko działa świetnie i zaliczyłem banana na twarzy :D .

Taka mała podpowiedź dla szukających lusterka z sensorem, lusterka od BMW serii E36, E46 w 100% są kompatybilne, a te z diodą, lampką jak zwał tak zwał działać będą ale jakoś tak wygląd trochę nie po roverowemu.


Serdecznie pozdrawiam

Pineska: Służę pomocą jakbyś miał problemy.

rafalmis1 - Sob Wrz 21, 2013 18:17

Gacurro, sprawdź w nocy czy nie przygasa ci podświetlenie liczników gdy lusterko się przyciemnia. Ja tak miałem jak coś złe zrobiłem z pinami 3 i 15, niestety nie pamiętam dokładnie co. Chyba masę nie do tego pinu włożyłem
pineska - Sob Wrz 21, 2013 23:27

Cytat:
Pineska: Służę pomocą jakbyś miał problemy.
Dziękuję, w razie kłopotów na pewno się odezwę ;)

A póki co dostałem lusterko niestety z połową obudowy, ale drugą mają dosłać na dniach) i wyprowadziłem z niego potrzebne przewody (choć trochę dłubania było żeby piny wyjąć, he he). Podłączyłem je do kostki, choć na razie bez mocowania - wszystko śmiga - lusterko się przyciemnia, reaguje rozjaśnieniem na bieg wsteczny, żadnych problemów z elektryką również nie zauważyłem :)
Jednak nie jestem pewien co do pinu z masą więc chyba podepnę ją do śrubki mocującej lampkę w suficie :-)

Gacurro - Pon Wrz 23, 2013 23:48

Rafalmis1: Dzisiaj jeździłem po mieście i nie miało znaczenia czy pada czy nie muszę Ci powiedzieć że lusterko rewelacyjnie działa żadnych problemów z elektryką czy tak jak pisałeś z ewentualnym przygasaniem podświetlenia liczników.
Także Panie i Panowie do dzieła, to czysta przyjemność dokładać kolejne rzeczy które od razu działają :D .

Pineska: Tak jak pisałem wcześniej, ja wykorzystałem czarny przewód z pinu 3 i połączyłem się z nim za pomocą czegoś takiego http://www.tme.eu/pl/deta...skowe/3m/ub2a/#
Sprawdziło się już dwukrotnie, przy lusterku i przy dodatkowym oświetleniu nóg.

Pozdrawiam

pineska - Nie Paź 06, 2013 13:19

Lusterko już zamontowane i śmiga aż miło:D Masę podpiąłem do przewodu uziemiającego od oświetlenia w osłonie przeciwsłonecznej - choć bez żadnej złączki - po prostu zdjąłem część izolacji, skręciłem przewody i zaizolowałem - nie powinno puścić :-)
Najważniejsze że auto już złożone i już można je przygotowywać na sezon zimowy ;-)

KrisPOD - Wto Paź 22, 2013 21:19

a czy lusterka wewnętrzne z sensorami wersji Europejskiej różnią się od Anglika ?
czy można śmiało brać obojętnie jaka wersja ?

MiReK - Wto Paź 22, 2013 21:43

Nie ma to znaczenia.