Zobacz temat - [l-series] Wymiana turbiny
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Tuning mechaniczny - [l-series] Wymiana turbiny

pgrad - Pon Paź 13, 2008 16:46
Temat postu: [l-series] Wymiana turbiny
Witam. Jeżdżąc swoim r zauważyłem że od 2.5k obr silnik jest bardzo żwawy, jednak wcześniej jest troszkę -jakby to powiedzieć- lipa. Długo zastanawiałem się jak zwiększyć moc tego silnika. Ponoć najlepszym sposobem jest przerobienie go na common rail (ale tego nie udało się nawet inżynierom z rover'a-ponieważ BMW stwierdziło że "nie ma sensu"). Inżynierom z rover'a udało się jednak zamontować jakąś zmodyfikowaną turbinę i wyprodukować silnik t5 montowany bodajże w range roverach. I ja sobie tak pomyślałem, że już minęło troszkę czasu, a przecież turbina GT15 (lub GT1549) była montowana nie tylko w roverach, ale hondach, a jej odpowiedniki (zamienniki) w vw i innych samochodach. Nie mogę się doszukać informacji na temat zamiany fabrycznej turbiny na model ze zmienną geometrią. Może ktoś to robił przy innym samochodzie-niekoniecznie roverze. Jakie były efekty czegoś takiego? A może ktoś wie jaki jest odpowiednik ze zmienną geometria dla turbiny GT15?
Skiba - Pon Paź 13, 2008 16:56

Zwiększając doładowanie, będzies zmusiał zwiększyć dawkę paliwa .. pomyślałeś o tym ? ;>
pgrad - Pon Paź 13, 2008 17:16

ten samochód to pali tak mało jak żaden inny. Jeżeli tylko zwiększenie spalania pójdzie w parze ze zwiększeniem mocy, to OK.

[ Dodano: Pon Paź 13, 2008 17:17 ]
Zwiększenie dawki paliwa to nie problem...

Brt - Pon Paź 13, 2008 21:00

pgrad, moim zdaniem lepszą opcją by był chiptuning ale nie tyle w kwestii podniesienia mocy, co własnie optymalizacji krzywej momentui przesunięcia jej w niższe partie obrotów silnika :)