Zobacz temat - [R75] Wolno się nagrzewa silnik
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Wolno się nagrzewa silnik

kerbi - Pon Gru 22, 2008 06:59
Temat postu: [R75] Wolno się nagrzewa silnik
Witam, jakieś dwa tygodnie temu wymieniłem termostat i po tej naprawie eksploatując samochód stwierdziłem, że dość wolno się nagrzewa silnik( do jego optymalnej temp.), Może się mylę i jest to tylko moje odczucie ale na starym termostacie trwało to trochę szybciej. I stąd moje pytanie a w zasadzie trzy
- co może być przyczyną dłuższego nagrzewania(zapowietrzenie?- jak tak to jak się odpowietrza) i
-po jakim czasie (min/km) u was silnik ma optymalną temp.
- co jest powodem dziwnych odgłosów (w kabinie) dobiegających z nawiewów ( podszybia)tylko podczas pracy owych nawiewów.
Dziękuję

tommsz - Pon Gru 22, 2008 08:02

Silnik w moim R75 nagrzewa się po ok 8 km jazdy w mieście, czas ok 15 min przy temp. +5stopni
Thrillco - Pon Gru 22, 2008 11:01

u mnie podobnie, a jak jest zimniej (-2) to trzeba nawet 10km miastem zrobić.
maciekmpl - Pon Gru 22, 2008 11:35

tommsz napisał/a:
Silnik w moim R75 nagrzewa się po ok 8 km jazdy w mieście, czas ok 15 min przy temp. +5stopni


Tak samo. Natomiast, gdy miałem zapowietrzony układ chłodzenia i ogrzewanie nie działało, silnik nagrzewał się błyskawicznie - w ciągu dosłownie półtora-dwóch kilometrów.

M

kerbi - Pon Gru 22, 2008 12:00

dzięki wielkie za porady dzisiaj sprawdziłem po 8 km optymalna temp i czas 13 min temp 4 stopnie więc już jestem spokojny. Panowie a co z tymi odgłosami- szumami z nawiewu w okolicach szyby?
phuss - Pon Gru 22, 2008 15:32

Wiesz , ciężko na odległość coś mądrego powiedzieć.
Jak bym słyszał te szumy to może bym coś mógł poradzić.
Jedyne co przychodzi mi do głowy to że mogł ci się dostać do tuneli jakiś liść czy coś i przy ruchu powietrza wydaje dziwne dźwięki.
Ustaw dmuchawę na maxa i niech pochodzi jakąś chwile w każdej pozycji.

kerbi - Pon Gru 22, 2008 19:22

ok dzięki też to mi przyszło do głowy jak będę miał trochę czasu to dokładnie posprawdzam
edward25 - Pon Gru 22, 2008 19:47

kerbi napisał/a:
co może być przyczyną dłuższego nagrzewania silnika

A czy Webasto Ci odpala ?
W temp. ok. 3 stopni auto nagrzewa mi się dość szybko i po 3 km mam wskaźnik na połowie skali.

damiwr - Pon Gru 22, 2008 20:06

Jeżeli stary termostat był zepsuty oznacza to że stary otwierał się bardzo późno co powodowało dłuższą pracę na małym obiegu = szybsze łapanie optymalnej temp.

Nowy sprawny otwiera się właściwie więc i nagrzanie zwiększa się odpowiedni :)

lovemuzik - Wto Gru 23, 2008 14:31
Temat postu: [R75 2.0CDT '00]
U mnie wskazówka jest cały czas na samym dole i nawiewy wogóle nie dmuchają ciepłego powietrza ...

i niewiem co z tym fantem zrobić

Thrillco - Wto Gru 23, 2008 16:13

dolac płynu ;)
Ale jak to cały czas?? po 100km tez?? :O

se7en86 - Wto Gru 23, 2008 16:17

lovemuzik wymienić termostat. Też tak miałem. Po wymianie ( koszt 150 robocizna i 180 termostat ) teraz mam jak w bajce cieplutko :) I silnik pracuje przyjemniej.
phuss - Wto Gru 23, 2008 20:22
Temat postu: Re: [R75 2.0CDT '00]
lovemuzik napisał/a:
U mnie wskazówka jest cały czas na samym dole i nawiewy wogóle nie dmuchają ciepłego powietrza ...

i niewiem co z tym fantem zrobić


Przypuszczam , że termostat jest cały czas otwarty albo wcale go nie ma, w lato można jeździć ale teraz to :niee:
Raz że masz zimno w aucie bo nie ma szans aby ci się nagrzał
Dwa silnik cały czas niedogrzany , a to niedobrze oj niedobrze

se7en86 - Wto Gru 23, 2008 23:10

Nie dobrze dla silnika, a po drugie dla twojej kieszeni bo więcej pali. Tak wiec termostat w 75 to podstawa. Ja po wymianie od razu poczułem się lepiej w czasie jazdy.
Dam-Kam - Sro Gru 24, 2008 15:43

ja tak dzisiaj mając na uwadze ten temat sprawdziłem rano ile mi sie nagrzewa. Równe 4km i silnik był nagrzany przy temp otoczenia 0 st.C. W Krk swego czasu w korku to po 2km był nagrzany (jakieś 10-15min) :) Oczywiście webasto dopomaga ;)

smacznego życzę :) i wesołych !!

Rowan - Czw Gru 25, 2008 10:18

Może po prostu masz niesprawne Webasto i tak długo się nagrzewa. U mnie jak odpale i pochodzi ze dwie minuty, a potem jazda, to po 1,5 km jest już w połowie skali.
kerbi - Pią Gru 26, 2008 08:35

Ale jak na 100% stwierdzić że webasto chodzi. Jak otworzę maskę słychać ciche buczenie i jak ręką dotknę tą wychodzącą rurkę z webasta to słychać że to z niej dźwięk dochodzi, ale czy to wystrczy do stwierdzenia że webasto działa prawidłowo?
Dziadek - Pią Gru 26, 2008 08:59

Pod webastem zauważysz rurę wydechową (wykonaną z nierdzewki i prowadzącą do otworu w dolnej osłonie silnika).Jeśli jest zimna,to piecyk nie grzeje,nawet jeśli "pracuje".Jednak,jeżeli się poparzysz,to na 100% masz dobre webasto,czego Ci życzę.
gustav.pl - Pią Gru 26, 2008 09:55

Albo zrobić tak :
Rowan napisał/a:
Możesz to sprawdzić w ten sposób, żeby przyłożyć rękę do wydechu webasto jest on pod spodem przed lewym przednim kołem. Jeśli leci ciepłe powietrze, znaczy to, że webasto grzeje jest sprawne i możesz o nim zapomnieć i cieszyć się szybko dogrzanym silnikiem.

Obrażenia będą mniejsze ;)))
Pozdrawiam

kerbi - Pią Gru 26, 2008 15:42

Dzisiaj sprawdzałem jeszcze raz (wsześniej odłączyłem przewody od webasta 2-3 godz) po połączeniu i odpaleniu silnika prawie odrazu słychać było pracę webasta po przejechaniu 2-3 km sprawdziłem tę rurkę faktycznie jest ciepła ale tylko ciepła więć tu mam znowu dwa pytania
- czy ta rurka ma być gorąca czy tylko ciepła
- w momencie gdy włączyło się webasto coś zaczęło"pykać" w okolicach tylnego prawego koła - co to jest? i dlaczego słychać ten dźwięk

Rowan - Pią Gru 26, 2008 16:13

kerbi, to pykanie to pompka webasta, o ile mi wiadomo jest ona tłoczkowa i to dlatego. Sprawdź nie rurkę, ale spaliny które wyrzuca. Jeśli leci ciepłe to masz wszystko ok.
kerbi - Pią Gru 26, 2008 16:21

Wielkie dzieki za pomoc jutro sprawdzę czy lecą ciepłe spaliny. Jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło czy po wyłączeniu samochodu webasto powinno jeszcze chodzić (jakieś 35-45 sek.)
Rowan - Pią Gru 26, 2008 16:22

Tak. Ponieważ musi wypalić pozostałości ropy i wypompować spaliny.
kerbi - Pią Gru 26, 2008 16:26

Rowan wielki dzięki
gustav.pl - Pią Gru 26, 2008 16:28

Ja zanim nie skorzystałem z wyżej cytowanej podpowiedzi kol.Rowana dotknołem tej błyszczącej rurki..... :smutas2: Dobrze, że zrobiłem to ostrożnie - była baaaardzo gorąca !! A webasto po wyłączeniu silnika powinno chodzić jakiś czas :smile:
:ups: Widzę, że się spóżniłem :grin:

kerbi - Pią Gru 26, 2008 20:01

No więc sprawdziłem tak jak koledzy mówili. Oto moja sytuacja, gdy uruchomię silnik włącza się webasto charakterystyczny gwizd ale chwilę później się wyłącza po przejechaniu ok 1,5 km wysiadam słychać gwizd wkładam rękę pod wylot rurki webasta leci w miarę ciepłe powietrze ale nie gorące trwa to ok 45 sek i się wyłącza (silnik cały czas pracuję) czy tak ma być czy coś jest walnięte (na tym oscinku wskazówka poszła lekko do góry)
edward25 - Sob Gru 27, 2008 15:41

kerbi napisał/a:
coś zaczęło"pykać" w okolicach tylnego prawego koła

tam właśnie jest zamocowana pompka paliwa Webasto i ona właśnie tak działa "pykając" :)

Koji - Nie Wrz 27, 2009 08:15

Odświeżę temat.
Dzisiaj (temp. 8st.) załączyło mi się po raz pierwszy webasto. Auto mam od 3 miesięcy stąd to nowość dla mnie. Nie wiem czy to normalny odruch, ale zaczęło mi się dymić spod lewego przedniego koła i lekko spod machy. Okazało się, że topiła się guma na grubym wężu od chłodnicy, która dotykała rurki wydechowej od webasto.
U Was też dotyka ona tej rurki? Czy to normalne, że była aż tak bardzo gorąca? (dotknąłem i nie mam linii papilarnych na 2 palcach :> )

Dam-Kam - Nie Wrz 27, 2009 09:39

to jest rura wydechowa z webasto i ma być gorąca tak samo jak moze sie dymić na biało (para wodna) natomiast napewno nie powinna ona dotykać węża od chłodnicy :/
sonny75 - Nie Wrz 27, 2009 13:21

Koji napisał/a:
Okazało się, że topiła się guma na grubym wężu od chłodnicy, która dotykała rurki wydechowej od webasto.

Miałem to samo. Po prostu zsunęła się rura zamocowana do chłodnicy powietrza.
Wystarczy lekko poluzować opaske, docisnąć wąż do chłodnicy powietrza i dokręcić.
Po tym zabiegu odległość pomiędzy rurką wydechową od webasto i wężem od chłodnicy powietrza wynosi u mnie około 2cm.
(Dodatkowa korzyść to zlikwidowanie ewentualnej nieszczelności układu dolotowego.)

Co do tematu głównego to silnik rozgrzewa się przy temp. zew. około 15-17 st.C po około 10-15km. I później niezależnie od pogody temperatura utrzymuje się ciągle na tym samym poziomie - wskazówka temp. w połowie.

solkim - Pią Gru 11, 2009 12:45

Koledzy

przy jakiej temterarurze powinno się włączać webasto? +5 czy -5? Mi jeszcze w tym roku się nie włączyło. Czy Webasto włącza sie od razu po uruchomieniu silnika czy po jakimś czasie?

pozdrawiam
Solkim

apples - Pią Gru 11, 2009 13:13

Poniżej +5C. Włączy się ok. 1-2 min po uruchomieniu silnika. Najpierw słychać świst, a potem idzie ogień z rury :wink: Jak się uruchomi będzie widać dymek przed lewym przednim kołem.
dukat11 - Pią Gru 11, 2009 14:24

apples napisał/a:
Poniżej +5C. Włączy się ok. 1-2 min po uruchomieniu silnika. Najpierw słychać świst, a potem idzie ogień z rury Jak się uruchomi będzie widać dymek przed lewym przednim kołem.


Dymek nie koniecznie musi być widoczny ale jak przytkasz wlot powietrza u góry webasto to pojawi się dymek.

apples - Pią Gru 11, 2009 16:56

dukat11 przy obecnych temperaturach zawsze widzę. Parkuję przodem do krawężnika i może dlatego. Na dużej przestrzeni może nie być widać, ale jak ktoś wie gdzie patrzeć to zobaczy.