Zobacz temat - Pytanie odnośnie sprzętu komputerowego
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Offtopic - Pytanie odnośnie sprzętu komputerowego

Rowan - Wto Lut 24, 2009 12:09
Temat postu: Pytanie odnośnie sprzętu komputerowego
Mam mały problem i ni jak nie moge sobie z nim poradzić, nigdy wcześniej nie spotkałem się z takim przypadkiem, jak akurat u siebie.
A więc... Mam taki sprzęt:
Procek Intel C2Q Q6600 2.4 + Zalman CNPS7700AlCu
Płyta gł. MSI P35Neo2
Pamięć Patriot PSD 2GB 800MHz
Grafika Radek HD4870 512DDR5
Dysk 160GBCaviar
Zasilacz Xilence 420W

Problem jest następujący, złożyłem tego kompa już ponad rok temu, ale nic się z nim nie działo, wszystko ok, więc nic nie ruszałem. Ostatnio naszła mnie chęć kręcenia go. Na pewno zmienię pastę, bo mam marną sylikonówkę, zmienię na Zalmana STG1. Ale ja nie o tym. Po grzebaniu w Biosie doszedłem do wniosku, że mój proc chodzi pod sporo wyższym napięciem niż powinien. Powinien na 1.17-1.20v. A on chodzi na 1.35v. Co ciekawe odruchowo dałem mu "-", a tu zonk. Przeskoczyło na 2.1v. Nie mogę ni jak zmniejszyć tego nap. Próbowałem różnych opcji ale ni jak nie idzie zmniejszyć. Reset Biosu nie pomaga.

Może ktoś z was się spotkał z czymś podobnym? Co zrobić?

fearless - Wto Lut 24, 2009 12:20

Nie wiem czy coś Ci to pomoże, ale ja kiedyś kupiłem procka Celeron z serii D o nominalnym taktowaniu 2,86 GHz - był zapakowany w pudełeczko, oryginalnie oklejony itd itp - a po podłączeniu wszystkiego i wpięciu procka - okazało się że jego nominalne taktowanie to 2,66 GHz, dopiero podkręcenie (zmiana napięcia) wymusiły na nim pracę z częstotliwością 2,86 GHz,(maksymalnie poleciał 3,04 GHz na standardowym wiatraku :D ) może podobnie jest u Ciebie - tyle że na odwrót :p
michone - Wto Lut 24, 2009 12:59

wgraj nowego biosa, i zobacz czy nie ma ustawien dipami na plycie.
Rowan - Wto Lut 24, 2009 13:39

michone,Bios w wersji 1.4.
damiwr - Wto Lut 24, 2009 15:07

Rowan napisał/a:
Bios w wersji 1.4.


to ta wersja jest 100 lat za sprzętem :)

oto link do strony z nowym :)

http://global.msi.com.tw/...=1&prod_no=1213

jak to nic nie da pisz poszukam bo miałem już taką jazdę z tą płytą winą było napięcie na RAMach należało na jednej zmniejszyć i wszystko wracało do normy :)

Krzysi3k - Wto Lut 24, 2009 15:24

Ja niestety mam taką beznadziejną płytę główną, że nie mogę napięcia zmieniać...
AsRock Conroe945G-DVI.
Ale i bez tego pociągnąłem Pentium D 915 o nominalnym taktowaniu 2,8 Ghz na 3,1 Ghz i się nie grzeje, wszystko pracuje stabilnie. Maxymalnie poszedł do 3.2 Ghz, ale już bardzo rzadko, ale jednak wywalało Bluescreena, czyli niestabilnie pracował. Pracuje już chyba rok na 3,1 i jestem zadowolony ;)

Koledzy dobrze mówią - spróbuj Bios.

michone - Wto Lut 24, 2009 15:28

btw po co podkrecac procek??
fearless - Wto Lut 24, 2009 15:41

michone napisał/a:
btw po co podkrecac procek??


1. dla satysfakcji :D
2. dla podniesienia częstotliwości taktowania - czyli prędkości działania procka :p
3. jak masz jakąś nową grę i do płynnego działania brakuje ci tych 0.2 GHz :D
4. dla frajdy, że można i że się umie :D

Jugol - Wto Lut 24, 2009 15:41

...a może to będzie dla Ciebie alternatywą?

http://www.spryciarze.pl/...ium-z-komputera

Pozdrawiam :ok:

Rowan - Wto Lut 24, 2009 16:07

Ok. Ale do rzeczy, chce się dowiedzieć czegoś, a nie czytać OT.... :wink:
Ja nie chce zwiększać nap. tylko je zmniejszyć. Na standardowym 1.17 podobno można z tego proca wyciągnąć 3.4GHz.

Jugol - Wto Lut 24, 2009 16:15

..nie wiem czy próbowałeś wyciąganie baterii na płycie głównej-spróbuj i wejdź w bios i próbuj dalej.A jak nie to aktualizacja biosu Ci zostaje,chociaż to dla mnie i tak dziwne,że nie można zmienić tych wartości.Może kolega jakiegoś wirusa załapał do biosu???
Rowan - Wto Lut 24, 2009 16:47

Jugol, wirus do biosu mało prawdopodobny. Ale tu chodzi o to, że w górę mogę zmienić nap. a w dół nie.
Jugol - Wto Lut 24, 2009 16:51

..mówisz małoprawdopodobne-ja znam z autopsji-zwiększał mi sztucznie temp.procka ,co powodowało restart,za restartem kompa,a zagnieździł się w foldere avasta,dopiero potraktowanie kompa avast clean-em,dało radę i jest spokój.Dziwny masz przypadek-podpowiadam co mi do głowy przychodzi.Próbuj dalej i powodzenia :ok:
michone - Wto Lut 24, 2009 18:03

atam masz dual biosa??
Tempest - Wto Lut 24, 2009 23:00

MSI chyba nie mają dual bios - gdyby to był Gigabyte to byłby
a zamiast wyjmować baterię - nie na każdej płycie wystarczy to zrobić aby był restart - poszukałbyś w instrukcji płyty czy nie ma ona czasem właśnie przez przełączenie którymś z dinów
co do samego napięcia to tutaj raczej nie pomogę, gdyż jak sam się bawiłem kiedyś tam w podkręcanie procka to tylko samym FSB to robiłem uprzednio zmniejszając częstotliwość pamięci
swoją drogą to kiepski wybór C2Q6600 - mało cache, małe taktowanie a 4 rdzenie ciężko jeszcze w tej chwili wykorzystać
sam się mocno zastanawiałem nad zakupem tego procka (prawie rok temu), ale padło na E8400 (tylko zamiast wziąć pamięci pod niego - DDR3 1333 [chora cena nadal jest] - wziąłem DDR2 1066, takie jakie dobre byłyby do twojego prockersa)

dobryziom - Sro Lut 25, 2009 09:38

zrób porządny reset biosu czyli wyjecie baterii na 10min ( wersja brutalna zawsze działa) plus tak jak proponowali koledzy wgraj nowy bios.
Jugol - Sro Lut 25, 2009 09:46

...a nie mówiłem ,to zawsze działa :taa:
Rowan - Sro Lut 25, 2009 18:11

dobryziom, zrobione, według porad damiwr, wersja BIOSU 1.10 i bateria na ponad 15 min nie pomogła.

[ Dodano: Sro Lut 25, 2009 18:18 ]
Oto fotki problemu:

[ Dodano: Sro Lut 25, 2009 20:19 ]
Teraz sobie sprawdzam, i na jednej stronie pisze, że :
Napięcie zasilania (V) 1.372
Czy to możliwe, że on standardowo musi na takim chodzić?
http://www.pcworld.pl/ran...quad_q6600.html

damiwr - Sro Lut 25, 2009 21:05

Rowan napisał/a:
Napięcie zasilania (V) 1.372
:brawo:
sTERYD - Sro Lut 25, 2009 22:17

sprawdź napięcia na gnieździe ATX miernikiem i sprawdź napięcie baterii.
jeśli bateria jest słaba, i napięcia referencyjne na zasilaczu (nie pamietam które to :/ ) to może jest tak, że po prostu czujniki wewnętrzne pokazują gupoty :hm: