Zobacz temat - [R45] Opony letnie, coś nie tak z bieżnikiem?
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS - [R45] Opony letnie, coś nie tak z bieżnikiem?

Luke83 - Nie Mar 29, 2009 09:41
Temat postu: [R45] Opony letnie, coś nie tak z bieżnikiem?
Witam!
Zmieniałem po raz pierwszy w moim Roverze opony na letnie. Tzn.założyłem alusy z letnimi.
Opony to Continental conti premium contact 2.

Zauważyłem że, opony po lewej stronie auta mają trochę inny układ bieżnika, tak jakby odwrotnie założone były z jednej strony na felgi. Na oponie jest jednak oznakowanie INSIDE i OUTSIDE. Wszystkie 4 koła mają OUTSIDE na zewnątrz więc założone są dobrze.

Nie rozumiem więc dlaczego prawa i lewa strona różnią się bieżnikiem? Czyżby te opony były sprzedawane prawe i lewe i poprzedni właściciel się zamotał i kupił kiedyś 4 lewe lub 4 prawe?

Dodam, że na tych oponach nie ma żadnych oznaczeń co do prawidłowego kierunku ich obrotu.

[ Dodano: Nie Mar 29, 2009 09:48 ]
Opony po ustawieniu obok siebie w sposób, w który są założone aucie. Oby dwie mają napis OUTSIDE na zewnątrz a bieżnik się różni.
Dodam, że koła można zamieniać z prawej strony na lewą i jest tak samo.

filo - Nie Mar 29, 2009 09:58

Ale oprócz aspektu wizualnego przeszkadza Ci to w czymś?
Mam Michelin Energy E3A ( swoją drogą bardzo dobre opony-na suchym jeszcze nie zdarzyło mi się,żeby tył mi uciekł nawet bardzo się starając ale nie używając ręcznego) i tak chyba jest sytuacja podobna do Twojej.
Jak by oprócz INSIDE i OUTSIDE był jeszcze kierunek obrotu na nich zaznaczony to wtedy można by myśleć,że masz źle opony na felgi pozakładane.
Ale w opisanym przez Ciebie przypadku nie widzę nieprawidłowości.

Luke83 - Nie Mar 29, 2009 10:16

Generalnie nie przeszkadza mi to ale nie wiem jak to będzie na drodze. Inny układ bieżnika to chyba inne odprowadzanie wody. Nie jestem specjalistą.
filo - Nie Mar 29, 2009 10:26

To są opony asymetryczne i tak na chłopski rozum to jedna ze stron będzie wpychać wodę pod samą siebie a druga wypychać przed.
Trzeba by się zagłębić w jakieś materiały dotyczące danej opony i sposobu jej montażu...

lamer - Nie Mar 29, 2009 10:43

Opony są założone prawidłowo. W tej klasie opon nie robi się lewych i prawych. Takie są wytwarzane wyłącznie do "supersamochodów".
Luke83 - Nie Mar 29, 2009 10:52

Dzięki za odpowiedź.
Ja w sumie nie słyszałem, żeby jakiś producent wypuszczał inne opony na prawą a inne na lewą stronę auta :)
Skoro OUTSIDE jest widoczne na zewnątrz to nie ma się chyba czym przejmować. Tak już musi być z tym bieżnikiem.

Opony kierunkowe mają to do siebie, że jeśli założymy je odwrotnie to zamiast wypompowywać wodę spod koła będą ją wtłaczać:)

Ciekawe opinie ekspertów:
http://www.opony.com.pl/o...=12&show=opinie

Mam jeszcze jedno pytanko. Czy zamiana kół z przodu na tył i na odwrót niesie za sobą jakieś negatywne konsekwencje? Bo z tyłu miałem lepsze opony więc zamieniłem.

TomC - Nie Mar 29, 2009 12:54

Luke83 napisał/a:
niesie za sobą jakieś negatywne konsekwencje?


Nie niesie żadnych. W niektórych kręgach przyjęła się zasada zamiany opon co sezon aby równo eksploatować bieżnik.
Pomyśl sam jaka to frajda mieć z tyłu opony ledwo ruszone a z przodu prawie gładkie. :roll: