Zobacz temat - [R75] Czujnik parkowania (parktronic)
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Czujnik parkowania (parktronic)

dukat11 - Czw Lip 02, 2009 19:49
Temat postu: [R75] Czujnik parkowania (parktronic)
Niestety dziś zamilkł całkowicie sensor parkowania. Sprawdziłem i wszystkie czujniki bzyczą. Czy ktoś wie jak sprawdzić czy czujnik działa lub gdzie znajduje się głośnik od parktronika.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie

bajerek - Czw Lip 02, 2009 22:12

ups .
mozliwe ze sam glosnik siadl.
bo gdyby cos z systemem bylo nie tak to system alarmowal by to glosniczkiem jako jeden dlugi dzwiek.
a glosniczek znajduje sie pod tylna pułeczka .
musisz zdemontowac tylna p€leczke i sprawdzic sam glosnik czy jest podlaczony.
pozdro

dukat11 - Nie Lip 05, 2009 20:43

bajerek napisał/a:
a glosniczek znajduje sie pod tylna pułeczka


Tylko że u mnie go tam nie ma :/ . W rave znalazłem tylko informację o tylnej półce a u mnie tam jest tylko roleta i antena GPS.

Czy ktoś ma pomysł gdzie montowano głośnik poza tylną półką?

PHJOWI - Nie Lip 05, 2009 21:00

w dwóch miejscach się znajdował głośni jedno to tył a drugie licznik , a dokładnie w liczniku
rambo1111 - Nie Lip 05, 2009 21:12

cała puszka sterująca znajduje się w bagażniku po prawej stronie obok nadkola nawet jest opisana że to do czujników parkowania
dukat11 - Nie Lip 05, 2009 21:39

PHJOWI napisał/a:
w dwóch miejscach się znajdował głośni jedno to tył a drugie licznik , a dokładnie w liczniku


Czy to jest ten sam głośnik który piszczy przy nie wyłączonych światłach?

rambo1111 - Nie Lip 05, 2009 23:26

nie to nie jest ten sam głośnik. U mnie np. jest tak że z tyłu mam dwa głośniki jeden z lewej drugi z prawej jak zbliżam się do przeszkody z lewej to pika z lewej a jak z prawej to z prawej a jak centralnie to z dwóch i jest to oryginalny parktronic Rovera
falko29 - Nie Sty 13, 2013 11:35

Pozwolę sobie odgrzać temat.
Mam w swoim r75 '99r , oryginalne czujnki parkowania w zderzaku, oraz w przeciwieństwie do wszystkich, to ja mam sterownik PDC montowany po LEWEJ stronie za tapicerką bagażnika :) podłącozne do niego 2 wiązki itp. Oczywiście po wrzuceniu wstecznego, zapalają się światła cofania, ale nic nie słychać, a w bagażniku pod półką mam taki widok:

Jak się nie trudno domyślić, jest to miejsce gdzie powinien być głośnik a jego tam nie ma... Czy mogę zastosować tam dowolny, mały głośniczek "muzyczny" ? Czy musi to być głośnik typu buzzer? Jakie parametry powinien mieć? Czy to "wszystko jedno" ?

SeniorA - Nie Sty 13, 2013 13:05

falko29, ponieważ został przedwcześnie zamknięty Twój temat '' Manetka z komputerem ...'' nie zdążyłem napisać ,że możesz sprawdzić czy masz zmienione zegary.Wystarczy zrobić tzw.test zegarów i w p.1.0 odczytać zgodność nr. końcówki VIN.
Zegary są powiązane z modułem układu parkowania magistralą K-bus.
http://forum.roverki.eu/v...p?p=85346#85346

dukat11 - Nie Sty 13, 2013 13:05

falko29, nie prościej kupić oryginał

http://allegro.pl/rover-7...2923052203.html

falko29 - Nie Sty 13, 2013 14:05

chciałem dopasować jakiś głośniczek "za grosze" , nie trzeba chyba dawać 30 zł + przesyłka na głośniczek jaki można dostać w elektroniku za 5 zł. :)

@
SeniorA napisał/a:
falko29, ponieważ został przedwcześnie zamknięty Twój temat '' Manetka z komputerem ...'' nie zdążyłem napisać ,że możesz sprawdzić czy masz zmienione zegary.Wystarczy zrobić tzw.test zegarów i w p.1.0 odczytać zgodność nr. końcówki VIN.
Zegary są powiązane z modułem układu parkowania magistralą K-bus.
http://forum.roverki.eu/v...p?p=85346#85346

Wiem, że zamknęli temat i wkurza mnie takie coś, że zadaję jakieś pytanie, ktoś mnie odeśle do innego tematu i uważa, że po temacie, można zamknać....
Sprawdzę końcówkę VIN, chciałbym, by to były przełożone zegary, a nie włożona tylko manetka :)

Stanislaw - Nie Sty 13, 2013 15:03

falko na zdjeciu ktore dolaczasz do postu o parkomacie masz przeciez zamontowany glosnik,identyczny jaki poleca Ci kolega dukat,to jaki ty jeszcze glosnik chcesz montowac?
SeniorA - Nie Sty 13, 2013 15:18

Stanislaw napisał/a:
masz przeciez zamontowany glosnik,
falko29 napisał/a:
zapalają się światła cofania, ale nic nie słychać,

falko29 - Nie Sty 13, 2013 15:35

sprawdziłem dokładnie i to jest tylko obudowa z rzeczonego głośnika :)

[ Dodano: Nie Sty 13, 2013 15:35 ]
SeniorA napisał/a:
falko29, ponieważ został przedwcześnie zamknięty Twój temat '' Manetka z komputerem ...'' nie zdążyłem napisać ,że możesz sprawdzić czy masz zmienione zegary.Wystarczy zrobić tzw.test zegarów i w p.1.0 odczytać zgodność nr. końcówki VIN.
Zegary są powiązane z modułem układu parkowania magistralą K-bus.
http://forum.roverki.eu/v...p?p=85346#85346

Sprawdziłem vin w liczniku i wyświetla mi tak: "12076" , jako końcówka vin, a w dowodzie i pod maską mam nr końcówke numeru "120768" Nr z dowodu jest dłuższy o "8" na koncu, ale to chyba nie gra roli ? Wygląda na to, że licznik jest fabryczny.

SeniorA - Nie Sty 13, 2013 15:52

falko29 napisał/a:
Wygląda na to, że licznik jest fabryczny.
tak , ważne jest 5 pierwszych cyfr
falko29 - Nie Sty 13, 2013 16:02

No to czeka mnie wymiana licznika :) Bo komputer to dobra rzecz :)
roverr - Sro Sie 19, 2015 18:08

Mam ten sam problem światła wstecznego działają ale nie ma żadnego dzwieku parktronika.U mnie głośniczek znajduje się chyba w liczniku bo zawsze pikało mi gdzies z tamtych okolic.Auto po lifcie.Co było przyczyna braku dzwieku u was?
prebenny - Sob Gru 05, 2015 20:21

Kojarzy ktoś gdzie znajduje się wspomniany głośniczek ale w tourerze?
tomi_zog - Czw Gru 10, 2015 22:12

prebenny napisał/a:
Kojarzy ktoś gdzie znajduje się wspomniany głośniczek ale w tourerze?


moze ten watek pomoze

http://www.the75andztclub...ead.php?t=36777

dawidd - Sob Lut 27, 2016 15:40

Podpowiedzcie gdzie w kombi jest głośnik od czujnika cofania

[ Dodano: Sob Lut 27, 2016 15:40 ]
I jeszcze którędy przebiega wiązka od czujników do środka auta. Trzeba wiercić blachę?

AdaskoC - Sob Lut 27, 2016 16:02

Wiązka czujników wchodzi na środku pasa tylnego za zderzakiem. Będzie gumowa, nacięta zaślepka.
dawidd - Sob Lut 27, 2016 19:38

ok i tamtędy tez pościłem kable, pozostaje kwestia gdzie jest głośnik w kombi od parktronika. Podpięcie go na krotko pod moduł powoduje jarzenie sie kontrolki oleju na zgaszonym aucie.

[ Dodano: Sob Lut 27, 2016 19:38 ]
Mam problem z dołożonym oryginalnym parktronikiem. Po wpięciu w oryginalna wtyczkę w bagażniku zaczęła mi migać lampka na zegarach od przeciwmgielnych - zamiast dźwięków miałem optyczny wskaźnik odległości. Okazało sie ze kabel bialo czerwony w mojej wtyczce jest w innym miejscu niż we wtyczce którą dostałem z całym parktronikiem. Z czego to może wynikać? I jak powinno byc prawidłowo?

http://naforum.zapodaj.net/b099429999ff.jpg.html
wtyczka nr 1 jest w aucie, 2 to z parktronika

lyzwak - Pon Maj 15, 2017 19:52

Może ktoś spotkał się z takim objawem.
Po włączeniu wstecznego głośniczek parktronica odezwie się raz i po chwili zaczyna pikać mniej więcej co sekundę. Po zbliżaniu się przeszkody pikanie zwiększa częstotliwość. Czasami nie pika, zaczyna dopiero po zbliżeniu się do przeszkody. Gdzie może tkwić problem? Czujniki przeczyszczone, styki również. Przy module skorodowane były piny w gnieździe i urwany (skorodowany) przewód K bus. Po usunięciu usterek jest tak samo.

Czekam na pomoc. Dziękuję

sknerko - Pon Maj 15, 2017 21:40

wg mnie trzeba by rozebrać moduł i sprawdzić styki wewnątrz ew. poprawić lutowania
lyzwak - Czw Maj 18, 2017 11:39

Moduł rozbierałem. Styki w czarnym gnieździe były w opłakanym stanie. Założyłem inne gniazdo i wtyczkę, wszystkie luty są ok

[ Dodano: Czw Maj 18, 2017 11:39 ]
Zauważyłem w jakich okolicznościach nasila się niesprawność parktronica. Otóż jeżeli auto postoi na słońcu to zaczyna pikać a jak dłużej postoi to piszczy ciągle. Myślę, że trzeba wymienić moduł ale nie jestem pewny. Proszę o opinię.

Wymieniłem moduł. Obecnie brak błędów ale czasami parktronic zachowuje się normalnie a niekiedy piszczy ciągle

kosiacki - Sro Cze 07, 2017 16:03

Mam problem -kilka lat temu wymieniłem 1 czujnik parkowania.Traf chciał że znowu nie działa i to ten wymieniony.Teraz kupiłem drugi i nie mogłem włożyć wtyczki poprzednio go wydlubałem jak ktoś na forum mi doradził.Terraz mnie podkusiło i zdjąłem wtyczkę.Jakoś wyjąłem czyjnik i nadal po wyjęciu nie chce się trzymać więc rozebrałem wtyczkę i pojechałem do elektryka bo po założeniu jej prowizorycznie nadal nie działa.Elektyryk powiedział mi że samego czujnika nie da się sprawdzic ale jak mi nie chciała wejść wtyczka to mam zły typ czujnika.Teraz zgłupiałem bo moim zdaniem wszystkie czujniki i wtyczki w r75 są jednakowe.Podpowiedzcie czy można sprawdzic sam czujnik i czy ma rację elektryk że czujniki są różne w r75.
sknerko - Sro Cze 07, 2017 21:58

w poliftowych były inne czujniki
kosiacki - Czw Cze 08, 2017 06:25

Sknero ja na forum nie byłem już ze 3 lata i dlatego nia wszystko kumam.akioedyś się tym pasjonowałem dziś już nie jak mam poznać poliftowy moje auto jest z99 a rejestracja 2000 ctd.czujnik jest niby ten sam na wygląd ale dlaczego dopiero po rozerwaniu obudowy wtyczki wchodzi glebiej jeden i drugi tego nie mogę pojąć a ten zakladany wcześniej po wydlubaniu zxewnątrz włożyłem i jakośwszystko grało.
sknerko - Czw Cze 08, 2017 08:16

Nie wiem jak rozpoznać bo nie widziałem osobiście, jak mój czujnik padł to kupiłem od BMW e46 na podstawie zdjeć z allegro i działał jedynie słabo się trzymał w koszyczku bo koszyczek był też trafiony i potem wymieniłem cały razem z koszyczkiem na taki z rovera. mój jest z 2000r