Zobacz temat - [R75] Co ile wymieniać olej?
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Co ile wymieniać olej?

0L0 - Wto Lip 07, 2009 22:43
Temat postu: [R75] Co ile wymieniać olej?
Olej w moim roverku był wymieniany mniej więcej przy przebiegu 100000km. Aktualnie mam przejechane ok. 109000km, a komputer już odlicza na minusie kilometry przejechane od momentu, w którym powinienem dokonać wymiany oleju.

W manualu wyczytałem coś o ok. 20-25000km między wymianami.

Czy mam zignorować wskazania komputera? :roll:

staf - Wto Lip 07, 2009 22:51

Kiedyś o to pytałem ...To jest chyba tu.

http://forum.roverki.eu/v...ghlight=#354089

oprawca_1978 - Wto Lip 07, 2009 22:57

Ja w moim trzynastoletnim Poldoroverze, w lipcu 2007, przy przebiegu silnika jakieś 126 kkm (o ile wierzyć temu jego dwóm poprzednim właścicielom, co byłoby wspaniałomyślną mrzonką) zalałem silnik olejem Lotos 5W40 syntetyk. I tak jakoś (samochód chodzi tylko na gazie już od prawie roku) przejechałem na nim bez wymiany do końca czerwca br. dystans prawie 39 kkm. Pojazd ten posiadam od sierpnia 2004, kupiwszy go z przebiegiem ponoć 68 kkm (teraz nakręciłem mu prawie 164 kkm).
Po ściągnięciu tego dwuletniego oleju w zeszły weekend (z czystych nudów zmieniłem mu olej i filtr oleju) stwierdzam, że prócz tego, że może nieco ściemniał i nieco zrzedniał, nie stracił za wiele ze swych własności. Mam go ściągniętego do miarki i chętnie poddałbym go analizie w specjalistycznej pracowni w tej materii się parającej, acz nie mam na razie w pomyślunku jakichś konkretów.
Wg zaleceń producenta, w tych silnikach zmienia się mazidło co 20 kkm albo co rok. Ja te wskazania praktycznie podwoiłem, i to w samochodzie klasy Polonez 1.4 MPI, w ww. wieku i przebiegu. I nie stwierdzam, że teraz, na zalanym przeze mnie weń, półsyntetyku, też Lotosa, o lepkości 10W40 (taki konkretnie zaleca doń instrukcja) owa jednostka straciła na dynamice, mocy, kulturze pracy i czym tam jeszcze.
Na mocno przykręconej gazowni (sam ją reguluję, na paliwie płynnym ten samochód już nie pracuje od prawie roku), osiagam nim bezproblemowe 170 km.h a dynamika w zakresie prędkości do jakichś 120 km/h w operowaniu obrotami silnika do jakichśtam 4500 rpm, poraża każdy pojazd, poruszający się po moim powiecie. Nawet w sobotę, gdy czteropaskowe lampasy lśnią na nogach "melomanów".

0L0 - Wto Lip 07, 2009 23:07

staf napisał/a:
Kiedyś o to pytałem ...To jest chyba tu.

Dziękować.

W takim razie poczekam z wymianą do zimy :)

se7en86 - Sro Lip 08, 2009 00:29

Olej w 75 CDT wymieniam co 15 kkm. I to chyba jest optymalny przebieg do wymiany.
SeniorA - Sro Lip 08, 2009 09:18

http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=42656
Jeśli dbasz o silnik to radzę 10-15 tyś , tym bardziej to jest ważne w dieslu.

szoso - Sro Lip 08, 2009 10:00

SeniorA napisał/a:
tym bardziej to jest ważne w dieslu.

dokładnie i dlatego ja wymieniam co 10 tyś