Zobacz temat - [R620 SDi '95] Zakłócecenia po montażu radia i wzmacniacza
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Car-audio, nawigacje, radia CB - [R620 SDi '95] Zakłócecenia po montażu radia i wzmacniacza

filo - Sob Lip 18, 2009 14:02
Temat postu: [R620 SDi '95] Zakłócecenia po montażu radia i wzmacniacza
Zamontowałem sobie taki "zestaw":
Radio Clarion DXZ 389 RMP,
Wzmacniacz Kenwood KAC-748,
Helixy 62.1 i 69.1
Okablowanie do wzmacniacza GroundZero o przekroju 10mm.

Problem jest taki,że jak jadę autem to słyszę w głośnikach taki szum rosnący adekwatnie do obrotów silnika.
Jak opuszczam szybę lub nacisnę klakson to czasami też słychać ten szum w głośnikach.

Plus do wzmacniacza idzie bezpośrednio od akumulatora z bezpiecznikiem po drodze a masa podpięta w okolicy górnego mocowania tylnego amortyzatora w bagażniku.

Dodam jeszcze,że ten sam szum rosnący razem z obrotami jest słyszalny z głośnika zewnętrznego podpiętego do CB radia i na CB pojawił się po zasileniu go jakimiś kablami znalezionymi nad nogami kierowcy-okazało się,że te kable są podpięte pod zasilanie radia samochodowego z tym,że na CB prąd pojawia się po przekręceniu kluczyka...

Co może powodować te zakłócenia?
Zarówno w CB jak i w radiu samochodowym?
Dodam,że CB jest aktualnie odłączone od zasilania a w radiu samochodowym szumy są dalej...

krzych - Sob Lip 18, 2009 14:17

Tu z pewnoscia znajdziesz rozwiazanie problemu http://www.strefacaraudio...m?view=previous
filo - Sob Lip 18, 2009 14:40

Z tej lektury wnioskuję,że błędem jest, iż kabel zasilający wzmacniacz idzie razem z kablem 4xRCA tunelem środkowym.

Są za blisko siebie.Spróbuję jakoś inaczej puścić zasilanie...

TomC - Sob Lip 18, 2009 14:57

Są różne opinie ale najczęściej zaleca się kabel "-" puścić bezpośrednio z aku.
filo - Nie Lip 26, 2009 21:09

Dzisiaj pojawił się taki problem.
Jak przekręcam kluczyk, zaświecają się kontrolki i jak w tym momencie chcę otworzyć lub zamknąć dwie szyby jednocześnie to zanika dźwięk z głośników.Towarzyszy temu czasami trzask z głośników i szum.
Wszystko wraca do normy gdy tylko skończą się grzać świece żarowe.
Czy moje podejrzenia, że spowodowane jest to zbytnim obciążeniem akumulatora przez jednoczesne grzanie świec i otwieranie szyb są słuszne? Bo chyba wtedy wzmacniacz dostaje za mało prądu...
Jutro kupię jednak kabel i podłącze minus bezpośrednio do akumulatora bo to chyba coś z masą nie tak i stąd te zakłócenia...

[ Dodano: Nie Lip 26, 2009 21:48 ]
I ostateczna kwestia jak puścić wszystkie kable do bagażnika.
Tzn.
Plusowy i minusowy od akumulatora do wzmacniacza, sygnałowy od radia do wzmacniacza i kabel do wzbudzania wzmacniacza.
Pod listwami ozdobnymi, przy progach mam z lewej i prawej kable od wzmacniacza do głośników przednich.
Tunelem środkowym idzie sygnałowy od radia do wzmacniacza.
Zostaje mi plusowy, minusowy i do wzbudzenia wzmacniacza.
Jak je puścić aby nie wpływały na siebie negatywnie?

Moja koncepcja to minusowy lewą stroną auta pod wykładziną na podłodze po demontażu fotela.Od wzmacniacza do lewego głośnika niech zostanie jak jest czyli przy progu.
Sygnałowy od radia do wzmacniacza zostaje w tunelu środkowym.

Prawą stroną pod wykładziną, na podłodze plusowy i do wzbudzenia wzmacniacza a przy progu tak jak był ten do prawego przedniego głośnika.

Tak może być?
Nie będą ze sobą kolidować jakoś te kable.tzn znikną zakłócenia ?

Botanix - Pon Lip 27, 2009 15:50

Cytat:
Pod listwami ozdobnymi, przy progach mam z lewej i prawej kable od wzmacniacza do głośników przednich.
Tunelem środkowym idzie sygnałowy od radia do wzmacniacza.
Zostaje mi plusowy, minusowy i do wzbudzenia wzmacniacza.
Jak je puścić aby nie wpływały na siebie negatywnie?


Kable głośnikowe z jednej strony, kable od aku z drugiej strony. Kabel sygnałowy środkiem. Masy nie ma sensu ciągnąć z aku. Zaczep ją przy światłach tylnych w bagażniku, są takie dwa bolce one się nadają. Wyczyść tylko porządnie z lakieru do gołej blachy.

filo - Pon Lip 27, 2009 23:44

Dalej występuje ten efekt ale trochę słabiej słyszalny.
Pokombinuję jeszcze z masą w innym miejscu.
Słyszałem,że można by się pokusić o kondensator.Podobno diody w alternatorze też mogą dawać podobny efekt.
Ale po dzisiejszej walce nie słychać już w głośnikach jak podnoszę/opuszczam szyby itp.
Został tylko dźwięk alternatora gdy silnik wchodzi/schodzi z obrotów...

CB radio przylutowałem pod kable do zapalniczki i w nim już nie ma tego efektu co w CA.

[ Dodano: Wto Lip 28, 2009 00:01 ]
I jeszcze trafiłem na takie wątek o masie.
Mianowicie, jak mam kabel masowy od wzmacniacza do karoserii o przekroju 10 mm2 to dobrze było by sobie zrobić dodatkową masę od akumulatora do karoserii też kablem 10mm2...
Słyszał coś ktoś o takim rozwiązaniu?