Zobacz temat - [R400] Jak to w końcu jest z tymi czujnikami temperatury ?
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS - [R400] Jak to w końcu jest z tymi czujnikami temperatury ?

JeRRy3D - Czw Wrz 03, 2009 23:42
Temat postu: [R400] Jak to w końcu jest z tymi czujnikami temperatury ?
Witam,

Rover jak w moim profilu.
Ponieważ mam problem z wężem od chłodnicy (sobota warsztat) jeżdżę jak z jajkiem z gałami wlepionymi w deskę rozdzielczą i zegar temperatury (łudząc się, ze to załatwia temat). Czytam jednak forum i dowiaduję się, że są 2 czujniki temperatury cieczy.
1. "Steruje układem" - nie wiem - zakładam, że wentylatorem.
2. "pokazuje" na desce odczyt dla oka.

Pytanie czy one są "sprzężone" ze sobą, czy działają niezależnie?
Innymisłowy.

1.Czy może być "prawidłowy" odczyt na zegarze (pracuje od 0 - do połowy wskaźnika) podczas, gdy w układzie dzieją się cuda, temperatura szaleje, itd (a je tego nie widzę)?

2.Czy zegar działa "zero-jedynkowo" sprawny - niesprawny? :)
Chodzi mi o to, czy może być "trochę zepsuty" i ruszać się, ale nie pokazywać sytuacji krytycznych? :) (Pytam, bo nie widziałem NIGDY, żeby zegar wyskoczył mi poza połowę skali).

3. Jak sprawdzić działanie wentylatora? Czy (mocno) go słychać?
Mój jest jak YETI. Wszyscy wiedzą, że jest, ale nikt go nawet nie słyszał :)

oprawca_1978 - Pią Wrz 04, 2009 04:38

Oba te czujniki to są zwykłe termistory o negatywnej charakterystyce, a ich działanie jest czysto analogowe (klasyczne), tak więc niestety, mankamenty ich pracy nie będą zero-jedynkowe, ale może się dziać tysiąc różnych cudów-wianków, w zależności od tego, co i gdzie się porąbie, choć generalnie, najczęściej, szwankuje sama wiązka sygnałowa tych czujników (po paru latach wszystko ma prawo się wytrząść).
Te czujniki pracują w zakresie bardzo słabych mocy sygnału (są pasywne) i przez to, narażone są mocno na jakiekolwiek przerwy w obwodzie one-komputer czy wskaźnik na desce.

sknerko - Pią Wrz 04, 2009 08:21

spotkałem się ze czujnik pokazywał normalna temperaturę a samochód się gotował a sprawa się miała tak ze płyn w miejscu gdzie czujnik docierał w małych ilościach i stąd takie zachowanie. miałem też tak ze wentylator załączał się bardzo często a na zegarach temp była ok i wtedy uszkodzony był czujnik ten do kompa nie było to w moim poldasie ale u kuzyna w R200 i nie był uszkodzony tak że wogule nie działał ale tak że zmieniał opór w nieregularny sposób, zresztą działy się z tego powodu różne dziwy w samochodzie
JeRRy3D - Pią Wrz 04, 2009 09:46

A gdzie szukać tych czujników w R400 ?
thef - Pią Wrz 04, 2009 09:56

JeRRy3D napisał/a:
A gdzie szukać tych czujników w R400 ?
A w jakim r400? Może warto by było jednak uściślić model w temacie ;) Znajdziesz na forum używając funkcji szukaj. Kilka już razy był wklejany rysunek, a opisów było ze sto. RAVE masz? Jeżeli nie, to polecam się w niego zaopatrzyć, bo to skarbnica wiedzy.