Zobacz temat - Nowy telewizor
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Offtopic - Nowy telewizor

leszczu - Wto Sty 05, 2010 17:22
Temat postu: Nowy telewizor
Witam
Zamierzam kupić sobie w końcu jakiś telewizorek i chciałbym was prosić o pomoc w doborze.Myślałem nad plazmą ale słyszałem że więcej prądu pobiera niż LCD ale jest bardziej żywotniejsza a LCD no nie wiem dlatego zwracam się do was. Na telewizorek chcę wydać tak do 2500zł jeśli chodzi o przekątna to od 37-42

Tempest - Wto Sty 05, 2010 17:56

z poborem prundu w plazmie to jest pewien myk o którym wiedzą nieliczni - chociaż to producentom powinno zależeć na podaniu wyczerpującej informacji
otóż w plazmie jest podany możliwy maksymalny pobór mocy, który wacha się w zależności od tego co jest w danej chwili wyświetlane
jeśli oglądasz dużo telenowel :wink: to plazma jest lepszym wyborem bo pobór będzie mniejszy właśnie
jeśli chodzi o żywotność LCD czy plazmy to przelicz sobie na ile lat starczy jeden a na ile drugi
ja osobiście jestem zwolennikiem LCD bo ma ładniejszą kolorystykę (moim zdaniem)
tak przy okazji się zapytam - dużo oglądasz TV?
wiadomości, filmy, bajki etc. czy tylko chcesz sobie oglądać przede wszystkim filmy?
bo jeśli to drugie to mogę ci zaproponować coś ciekawszego - projektor

greg-si - Wto Sty 05, 2010 18:13

mam LCD szjsunga jakiegoś z portem USB który czyta muzykę, zdjęcia i filmy. Ogólnie dobry kombajn do wszystkiego.
ADI-mistrzu - Wto Sty 05, 2010 18:21

A bardzo Ci się z TV śpieszy ? Ja bym zaczekał na AMOLED :grin:
marcin8c - Wto Sty 05, 2010 23:10

PLASMA:
- wypalanie obrazu (jezeli przez jakis czas mamy logo w jednym miejscu, to potem ono tam zostanie jako jasniejszy punkt)

- troche wiecej pradu ciagnie i generuje wiecej ciepla

- gorzej widac w mocno jasnych pomieszczeniach

+ lepszy kontrast od lcd

+ gleboka czern

+ bardzo dokladne odwzorowanie kolorow

+ lepszy czas odswiezania

LCD:
- kontrast, czern w porownaniu do plasmy

+ nie wypala sie

+ mniej ciepla emituje

+ dluzsza zywotnosc

+ do 42" tansze jezeli chodzi o rozdzielczosc 1080p

+ sa lzejsze od plazmy :D

AndrewS - Sro Sty 06, 2010 00:38

ja gdzies rok temu wybralem 32 calowa sony bravie KDL 32W4000 patrzylem tez za samsungiem
ale jeden parametr w moim przypadku przewazyl
pobor pradu samsung 200 W sony 120W

do tego 5 lat bezplatnej gwarancji

wbudowany dekoder MPEG4 juz sie przydaje, bo mamy w kablowce 32 kanaly cyfrowe w tym kilka w full HD

wtedy kosztowala 2600

faecd - Sro Sty 06, 2010 01:45

ja kupilem przed swietami Samsunga LE40-651. Czyli LCD 40 cali, seria 6, kolorystyka wisniowa, Full HD i masa bajerow.

Ogolnie tv na wypasie, czyta filmy z usb :) dlatego go wybralem :) cena to 3056zl w Neo24.pl

pobor mocy do 150W, oczywiscie srednia oszczednosc energii ustawiona, bo na wysokiej oszczednosci to ciemny obraz jak bloto :)

Sumasumarum kupuje odtwarzacz blueray co by cieszyc sie mozliwosciami full HD, na razie kupie kilka kanalow w platformie w HD, i czekam az TV bedzie nadawala na full HD ;)

PopaY - Sro Sty 06, 2010 07:25

A ja polecam nie pisać tego typu topików na forum motoryzacyjnym lecz odwiedzić forum poświęcone sprzętowi RTV, np. bardzo dobre forum http://www.hdtv.com.pl/forum/ :P
sobrus - Sro Sty 06, 2010 07:44

Przy okazji powiem, że producenci telewizorów LCD również podają maksymalne zużycie prądu.
Mój LG 32'' ma dwa ustawienia jasności (jasność oraz podświetlenie). Ponieważ lampy są dość mocne, zazwyczaj wystarcza 30-40% podświetlenia (40% do x360, żeby obraz był żywszy).
Tak więc zużycie energii wynosi 60-75W (mierzyłem) - podczas gdy podane przez producenta jest 150 (i faktycznie max bierze troche ponad 140W).

Tempest - Sro Sty 06, 2010 09:26

sobrus napisał/a:
Przy okazji powiem, że producenci telewizorów LCD również podają maksymalne zużycie prądu.
Mój LG 32'' ma dwa ustawienia jasności (jasność oraz podświetlenie). Ponieważ lampy są dość mocne, zazwyczaj wystarcza 30-40% podświetlenia (40% do x360, żeby obraz był żywszy).
Tak więc zużycie energii wynosi 60-75W (mierzyłem) - podczas gdy podane przez producenta jest 150 (i faktycznie max bierze troche ponad 140W).

a miałeś okazję sprawdzić pobór energii w plazmie przy podobnych ustawieniach?
w LCD jest stały poziom poboru prądu a w plazmie zmienny

sobrus - Sro Sty 06, 2010 09:33

Dokładnie jest tak jak piszesz. Plazmy niestety nie mam, ponieważ do moich zastosowań zdecydowanie lepiej nadaje sie LCD (mam podłączony też komputer multimedialny i xboxa).

W plazmie ciemne obrazy pobierają mniej prądu niz jasne. Niestety seriale, reklamy i programy TV, relacje sportowe itd są najczęściej jasne. Natomiast filmy sa ciemniejsze.

Tak więc przy typowym używaniu telewizora plazma będzie pobierać więcej prądu (niż przy oglądaniu horroru ;) ).

Poza tym nowe telewizory LCD mają automatycznie zmienną moc podświetlenia w zależności od wyświetlanego obrazu oraz natężenia światła w pomieszczeniu w którym stoi telewizor. Takie coś miały na przykład telewizory LG w roku 2008 (wtedy kupowałem swój). W takim przypadku telewizor np po zgaszeniu światła automatycznie zacznie pobierać mniej prądu.

Sytuacja zmienia się jeszcze bardziej przy telewizorach LCD z podświetleniem LED. Te pobierają znacznie mniej prądu niż starsze LCD z lampami i plazma.

TomC - Sro Sty 06, 2010 11:45

Tylko po co kupować FullHD?? Żeby mieć lepsze niż sąsiad??
Zanim którykolwiek z programów telewizyjnych poleci w Full to minie jeszcze sporo czasu.
Filmy na Blueray.... Kilka w wypożyczalni a i odtwarzacz trzeba mieć. Bez sensu.....

AndrewS napisał/a:
bo mamy w kablowce 32 kanaly cyfrowe w tym kilka w full HD

Co macie?? Pomyśl raz jeszcze!! Macie FullHD?? Czyli Wasza kablówka jest pierwsza w Europie która FullHD nadaje. :roll: :shock:

leszczu - Sro Sty 06, 2010 13:07

Dzięki chłopaki za pomoc.
Na pewno zastosuje się do waszych sugestii :grin:

maciej - Sro Sty 06, 2010 13:30

TomC napisał/a:
Tylko po co kupować FullHD?? Żeby mieć lepsze niż sąsiad??
Zanim którykolwiek z programów telewizyjnych poleci w Full to minie jeszcze sporo czasu.
Filmy na Blueray.... Kilka w wypożyczalni a i odtwarzacz trzeba mieć. Bez sensu.....

Na ile lat kupujesz TV?

Na rok, dwa, czy raczej 10-15?

Bo ja raczej to drugie i w takiej perspektywie nie ma sensu oszczędzać 300-400 zł i kupować HD-Ready, bo za 2-3 lata będzie bardzo smutno, gdy się okaże, że trzeba wydać kolejne 2000 zł, żeby poprawić to co mogło być dobre od razu.

Wybierałem ostatnio TV 32 cale, bo taki się mieścił w wybranym miejscu (więc tylko LED, bo plazmy są od 37) dla rodziców mojej Gosi, miał być bez zbytnich bajerów - wyszedł Philips w promocji w Euro - chyba 1899 - FullHD (poprzedni TV służył im 20 lat, więc ten pewnie podobnie ;) ), kontrast 50000:1 (podobno większy i tak dla normalnego użytkownika jest nierozróżnialny) 2 Euro-złącza, 3 HDMI, coax, S-Video, VGA i to na 3 kabelki (żółty, biały i czerwony) - nie pamiętam nazwy, wyjścia audio - zwykłe dwukanałowe, słuchawkowe, S/PDIF, optyczne.

Po 2 tygodniach (współpraca z cyfrowym UPC) stan zadowolenia 100%. ;)

leszczu - Sro Sty 06, 2010 13:56

maciej napisał/a:
Na rok, dwa, czy raczej 10-15?


no raczej na dłużej niż 5 lat

sobrus - Sro Sty 06, 2010 14:06

No więc tak. Jak ktoś ma 32'' to jest tylko jeden przypadek kiedy warto kupić FullHD - gdy podłącza sie do komputera.

Do reszty zastosowań marnowanie kasy (choć oczywiście lepiej mieć niż nie miec!), bo z odległości nawet 1 metra różnica będzie zerowa. Nawet jeżeli podłączymy sobie BluRay z filmem FullHD. Chyba nikt nie oglada filmów z odległości 20cm. A juz prawdziwy hardcorowiec szuka pixeli podczas seansu....

Dla konsol (obecnych) tez nie ma sensu. Raz że nikt nie szuka pixeli podczas zmasowanego ataku obcych z nosem na ekranie a dwa że obecna generacja, zwłaszcza PS3 a coraz częściej X360 nie wyrabia nawet na HD-Ready. Gry w FullHD mozna policzyć prawie na palcach - ogromna większość jest 720p.

Lepiej zejść z FullHD i kupić sobie coś z mniejszym smużeniem i kontrastem, kolorami. (tzn lepszej klasy HD Ready niż najtańszy FullHD). Mniej więcej na takiej zasadzie jak nie warto sie pchać w aparat fotograficzny tylko na podstawie rozdzielczości matrycy.

Dla przekątnych 42 cale i wyżej oczywiście raczej tylko FullHD, chociaż ta granica to sprawa indywidualna.
Niektóre telewizory (podejrzewam ze wiekszość) HD-Ready potrafi przyjmować sygnał 1080p i przeskalowywać go do wyświetlania i jakość takiego czegoś moze byc nieco lepsza niz normalnego 720p (dostajemy mały antialiasing typu FSAA).

Jeżeli podłączamy komputer sprawa jest prosta. HD Ready jest za małe do komfortowej pracy, zwłaszcza na taką powierzchnię.

greg-si - Sro Sty 06, 2010 14:24

faecd, mam właśnie identyczny :D
Dydo - Sro Sty 06, 2010 14:32

Ja mam 37 cali LGka, LCD, kupiony jakieś 3 lata temu chyba (nie pamiętam już), kosztował wówczas 4500 zł. Chodzi do dziś (odpukać w niemalowane), bez żadnych problemów, plam czy cuś innego.
AndrewS - Sro Sty 06, 2010 17:26

TomC napisał/a:
Co macie?? Pomyśl raz jeszcze!! Macie FullHD?? Czyli Wasza kablówka jest pierwsza w Europie która FullHD nadaje.


kilka programow leci w rozdzielczosci 1080/25Hz taka informacja pojawia sie zaraz po wlaczeniu kanalu i obraz jest naprawde bardzo ladny
reszta 576/25 Hz
mam zrobic fotke aparatem ??

to ze nasza kablowka jest na poziomie to mnie wcale nie dziwi
miejska siec komputerowa na swiatlowodach mamy juz dobre 6 lat

maciej - Sro Sty 06, 2010 18:26

Hmmm... Artykuł sprzed półtora roku:
http://hdtvmania.pl/2008/...ort-hd-w-dvb-t/

:D

TomC - Sro Sty 06, 2010 18:31

AndrewS napisał/a:
kilka programow leci w rozdzielczosci 1080/25Hz taka informacja pojawia sie zaraz po wlaczeniu kanalu

Maciej mnie ubiegł. :razz:
Takie 1080 to mogą sobie w skarpetki schować. Wolę 720p niż 1080i bo w takiej rozdzielczości to leci. Co innego 1080p.......... :smile:

AndrewS - Sro Sty 06, 2010 18:42

to jest informacja podawana przez odbiornik, skad wiesz czy dany model TV wogole podaje jakies litery po rozdzielczosci

poza tym info dotyczylo polsatu sport i bylo to jak widac dosc dawno, skad wiesz co jest u nas

jak na razie u nas jest takie info u operatora

Parametry techniczne przekazu telewizji cyfrowej w TVK Puławy:

standard - DVB-C
kompresja - MPEG-4 dla HD (wysoka rozdzielczość)
MPEG-2 dla SD (standardowa rozdzielczość)
modulacja - QAM 256
szybkość transmisji - 6900 MS/s

lamer - Sro Sty 06, 2010 19:20

Ja radzę przede wszystkim porównać jakość obrazu. Mam plazmę Panasonic Viera 42", która ma już jakieś 3 lata więc z przyczyn wiekowych jest HD-ready. Ale i tak bije jakością obrazu większość tanich LCD czy plazm "full HD". Używam ją w połączeniu z tunerem IPBOX 900HD i na prawdę nie mogę narzekać. Pewnie zależy to od zastosowanego procesora obrazu. W mojej subiektywnej ocenie np. Samsungi mają totalną pixelozę przy źródle obrazu "nie HD" a przy mojej plaźmie tego efektu nie widać.
maciej - Sro Sty 06, 2010 21:15

No właśnie jak wybierałem rodzicom Gosi TV, to stwierdzili, że nie widzą różnic po kilku wizytach w MM i Euro i ja mam wybrać taki, którzy im będzie pasował, a że laptopów dużo i będą podłączane, do tego, mimo wszystko uważam, że Full HD widać już na 32 calach wyszedł ten Philips, bo ma wszystkie wejścia, które im się przydadzą i cała resztę też, a obraz im się podoba (oglądali na wystawie w Euro) - po zakupie nadal im się podoba. :)
AndrewS - Sro Sty 06, 2010 22:56

tak to mniej wiecej wyglada u mnie
fotki robione starym aparatem 2,1 Mpixela, z odleglosci okolo 0,5 metra od TV przy sztucznym swietle, bez lampy i statywu przez co obraz wyszedl gorzej niz jest naprawde(ostrosc)




zdaje sobie sprawe, ze byc moze nie jest to taka jakos jak z bluray, bo nie znam parametrow np bit rate, ale rozdzielczosc jest podana 1080, wiec spokojnie mozna mowic o rozdzielczosci fullHD

TomC - Sro Sty 06, 2010 23:03

Uwierz mi na słowo ale to nie jest 1080p.
Podam ja pewien przykład: TV jakiś 42" Filip i N. Co zmiana kanału informacja wyświetla się taka: 1080. Teść się cieszy bo ma 1080 na telewizorze co nigdy 1080 nie widział i nie zobaczy przez tuner, który nigdy 1080 nie wyświetli. Celowo nie napisałem jaka literka towarzyszy 1080. Domyśl się :razz:
Wzmianka o sposobie wyświetlania w 1080i: "Jedna klatka podaje parzyste linie, a następna nieparzyste, czyli jedna klatka ma rozdzielczość 1920 x 540." [you]

AndrewS - Czw Sty 07, 2010 00:08

ok tylko platforma N, a sygnal DVBC z naszej kablowki to dwa rozne, inne systemy

druga sprawa to podejzewam ze TV i tak wyswietli tam 1080 mimo ze raz dostanie sygnal bez przeplotu i z przeplotem, chodzi mi o to ze TV tego nie rozrozni i nie poinforumje o tym dodajac literke

trzecia sprawa to to ze obraz z przeplotem pewnie jest duzo gorszy w koncu to dwa razy mniej lini

dlatego niestety, ale nie przekonujesz mnie do konca :razz:

TomC - Czw Sty 07, 2010 09:23

Dlatego zrozum że nie ma szans abyś z kabla otrzymał progresywne 1080.
Nie w Polsce, nie w Europie.... w Stanach tak ale nie u nas.
Telewizor pokaże jaką rozdziałkę wyświetla i to wszystko. W menu telewizora powinno byś info o wyświetlanym kanale. W jakimś soniaku to widziałem to i Twój może to mieć.
Żebyś utrwalił: NIE MA SZANS NA 1080 "P" W POLSKICH KABLÓWKACH!!!

Polecam: http://satkurier.pl/news/...t-w-polsce.html a tam taka wzmianka: "ETSI TS 101 154 V.1.8.1:2007 jako „25 Hz H.264/AVC HDTV video, MPEG-2 Layer 2 and E-AC-3 audio,for a Baseline IRD able to decode up to 1920 x 1080 interlaced 25 Hz video pictures or 1280 x 720 progressive 50 Hz video pictures".
Pisałeś że dostajesz info o 1080/25Hz więc wynika z tego jasno że to przeplot a nie progresiv.


Dokładnie w tej chwili w regionalnym radio gadał typ z Samsunga dot. FullHD.
Stwierdził że FullHD w telewizorach mniejszych niż 40" jest porażką. Wzrost jakości obrazu w telewizorach z mniejszym ekranem tj 37" , 32" jest na tyle mały że aż pomijalny....
Taki OT.

sobrus - Czw Sty 07, 2010 09:53

Mam pytanie : czy w trybie 1080p można wyświetlić 50-60 klatek na sekunde? Bo jeżeli nie to 1080i jest raczej zbawieniem niż przeszkodą ;)

Tak jak napisałem powyzej, ja z pół metra nie widze juz żadnej różnicy miedzy HD a FullHD na 32'' poza komputerem. Więc szkoda przepłacać, lepiej kupić matryce lepszej jakości.

Gdy kupowałem telewizor (wrzesien 2008) mogłem nieco (500zł) dopłacić do najtańszego Samsunga FullHD. Ale dobrze ze tego nie zrobiłem - raz że miały znacznie słabszy dzwięk (w LG głośnikiem jest cała przednia obudowa telewizora + 2 niewidoczne subwofferki), dwa że potwornie rysuje sie im obudowa a trzy że bardzo smużyły w ciemnych partiach obrazu po podłączeniu do konsoli.
I co z tego że Full HD? Kupiłem 32LG3000 i jest super. A do tego był tani (1699zł). Jak porównywałem obrazem tylko Sharp Aquos mógł sie z nim równać, moze nawet lepszy - ale kosztował 2400..
Matryca S-IPS nawet mój monitor na MVA sie chowa...

Mam podłączoną N-kę, X360 i kompa. Do komputera niestety HD Ready to za mało, ale jeżeli ktoś nie ma już sokolego wzroku to nawet lepiej - wszystko jest duże i czytelne :)

A co do polskich kanałów HD to chyba nie sądzicie, że mamy tą samą jakość co na zachodzie :) . Ktoś kiedys porównał bitrate kanałów zachodnich i polskich i wyszło ze nasze mają 30-50% tego co HD na zachodzie. Ponadto wiele programów leci przeskalowanych z normalej rozdzielczości do HD (mimo to i tak lepiej wygladają niz ich normalne odpowiedniki bo bitrate kanału HD jest większe).

Na szczęście zmienia sie na lepsze - TVN swoje programy i seriale nadaje juz najczęściej w HD :)

AndrewS - Czw Sty 07, 2010 17:35

TV wyswietla takie cus

Informacja o systemie

Pre RS: 7.80 e-5 5s: 8.00 e-5 UEC:0
Symbol Rate: 6900000 F: 386000 QAM AGC: -23

czesc z tych parametrow sie zmienia

poziom syganlu niestety Średni, bo mam do kitu instalacje antenowa

leszczyna - Nie Maj 02, 2010 21:58

Byłem dzisiaj w Media Markt i do większości telewizorów proponują tzw. "gwarancję plus"
przedłużającą gwarancję na telewizor z dwóch na pięć lat. Dla telewizora LG 32 Cale
o wartości 1500 zł gwarancja ta wynosi ok 220 zł. Czy warto przepłacać i brać taką gwarancję?