Zobacz temat - [R75] ABS - wymiana przedniego czujnika
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] ABS - wymiana przedniego czujnika

xytras - Czw Sty 07, 2010 11:19
Temat postu: [R75] ABS - wymiana przedniego czujnika
witam - mam prawdopodobnie do wymiany czujnik przedni prawy - co prawda nie zauważyłem jeszcze innych towarzyszących objawów typu, złe działanie prędkościomierza i wskaźnika poziomu paliwa - nie wiem czy są to obligatoryjnie wspólnie występujące problemy przy uszkodzonym czujniku ?? ? jednak moje pytanie jest również takie - gdyż słyszałem iż bardzo ciężko jest wyciągnąć i wymienić ten czujnik - i radzą wymienić całą piastę - czy ktoś może to potwierdzić - nie chcę kupować nowego czujnika dlatego piszę o tym problemie.

i jeszcze jedno - czy w przypadku kupowania całej piasty będzie ona pasowała do diesla na takiej samej zasadzie jak przeguby ? przeguby do diesla pasują od 2.0 i 2.5 benzyny - więc może będzie pasować również piasta? ktoś wie ?

aha czy ktoś może mi powiedzieć jak się upewnić że nie działa ten czujnik bez podpięcia pod komputer ?

pozdrawiam ...

witgut - Czw Sty 07, 2010 11:27

xytras napisał/a:
słyszałem iż bardzo ciężko jest wyciągnąć i wymienić ten czujnik - i radzą wymienić całą piastę
. Bzdura
nie jestem mechanikiem samochodowym a poradziłem sobie sam bez specjalistycznych narzędzi. Wystarczy zdjąć koło, kluczyk 8 lub 10 (nie pamiętam), WD 40, kombinerki i obcążki do poluzowania i wyciągnięcia czujnika.
Jeśli prędkościomierz działa to należy szukać innej przyczyny usterki. Napisz co się dzieje lub poszukaj rozwiązania za pomocą "szukajki".
Sam czujnik kupiłem u tego sprzedawcy, dostawa po 3 dniach http://cgi.ebay.com/Brand...=item20ae796707

owcze - Sob Sty 09, 2010 01:27

witgut napisał/a:
Sam czujnik kupiłem u tego sprzedawcy, dostawa po 3 dniach http://cgi.ebay.com/Brand...=item20ae796707



nie wiem czy zauwazyliscie ale jeden czujnik kosztuje ~16GBP a inny ~55GBP ciekawe jaka jest roznica....

wczerniec - Sob Sty 09, 2010 02:46

xytras - kolego jeżeli licznik ci działa to na 100% nie masz uszkodzonego prawego czujnika z przodu . Oczywiście jeśli jest to wersja z kierownicą z lewej
PHJOWI - Sob Sty 09, 2010 10:03

nie ma róznicy czy anglik czy nasz , licznik czyta z prawej strony przód.
kris-tofer - Pon Sty 11, 2010 21:40

wczerniec, ja sięz czujnikami siłowałem tydzień czasu z WD40 kombinerkami i wszystkim co tylko się przydało i dałem spokój.. To pieruństwo prędzej się ułamie niż wyjdzie.
xytras - Wto Sty 12, 2010 10:38

jeszcze jeden problem czy ktoś może mi cos powiedzieć o jakimś czujniku przymocowanym do podłużnicy ? jest to czujnik kontroli trakcji ? czy to może powodować błąd ABS ?

mechanicy znaleźli jakies ułamane ramię tego czujnika ... zastanawiam się co to jest

apples - Wto Sty 12, 2010 11:48

W którym miejscu. Z przodu, z tyłu?
xytras - Wto Sty 12, 2010 11:54

z tego co wiem to z przodu po prawej stronie
apples - Wto Sty 12, 2010 12:30

1. Jeżeli na podłożnicy w okolicach poduszki silnika - wtyczka od czujnika klocków (kolor
czarny).
2. Jeżeli na podłożnicy w okolicach poduszki silnika - wtyczka od ABS (kolor niebieski).
3. Jeżeli pod zderzakiem - czujnik od webasto, albo od temperatury.
4. Jeżeli na podłożnicy od góry - czujnik od klimatyzacji.

Kontrola trakcji korzysta z danych z czujnika ABS i nie ma osobnego czujnika do kontroli trakcji.

xytras - Wto Sty 12, 2010 13:38
Temat postu: to jest to ? czy ktoś wie co to jest ?
to jest to ? czy ktoś wie co to jest ?

nie wiem czy dobrze załączam pliki :(

[ Dodano: Wto Sty 12, 2010 13:38 ]
czyżby to był czujnik położenia wahacza ? bo w autku mam xenony które jak mniemam powinny się samopoziomować ?

apples - Wto Sty 12, 2010 14:04

Dokładnie.

http://www.rimmerbros.co.uk/Item--i-GRID004210
http://www.rimmerbros.co.uk/Item--i-GRID001545

xytras - Wto Sty 12, 2010 14:33

eh ... mechanicy mowia ze jest tylko jeden taki z przodu - wiec jakie to poziomowanie? no i czy uszkodzenie tego czujnika moze powodowac blad trakcji, klocków oraz Abs ? tam jest 6 pinowe gniazdo
apples - Wto Sty 12, 2010 14:48

Na czym ten błąd polega?
Wymieniłeś czujnik?

SeniorA - Wto Sty 12, 2010 14:52

xytras napisał/a:
bo w autku mam xenony
jak oryginalne ksenony, to potrzebne są czujniki przechyłu.
xytras - Wto Sty 12, 2010 14:59

próboje dojść co jest uszkodzone - bo świecą się ABS i kontrola trakcji więc myślałem że to czujnik ABS - ale teraz znajduje uszkodzony ten czujnik więc nie wiem czy to ma coś wspólnego z ABS i trakcją czy jednak tp tylko odpowiada za xenony
apples - Wto Sty 12, 2010 15:08

Sprawdź bezpieczniki.
bezpiecznik 2 - 30A, 17 - 5A, 32 - 10A, 33 - 5A pod schowkiem.
bezpiecznik 7 - 30A w skrzynce w przegrodzie silnika.

xytras - Wto Sty 12, 2010 15:09

byc moze tak jak kolega wyzej napisal ten czujnik odpowiada rowniez za odczytywania przechylnosci pojazdu wtedy mogłby miec wplyw na kontrole trakcji ... tak gdybam sobie
apples - Wto Sty 12, 2010 15:12

Jest tylko do świateł. Jak nie ma Xenonów to tez nie ma tego czujnika.
Zasada jest taka. Jak zaczyna się jakaś lampka palić, albo przestaje coś działać to najpierw sprawdzamy bezpieczniki.

saute - Wto Sty 12, 2010 18:50

Mnie się ostatnio przetarł kabelek przy kole do czujnika ABS-u , wypadł z tego mocowania i tarł o felgę , aż się przetarł .... zaczęła świecić kontrolka ABS i czasem miałem problemy z hamulcem ... po naprawieniu wszystko ok. ...
apples - Wto Sty 12, 2010 18:54

Przednie mają mocowania dosyć dobrze zaprojektowane. Tylne trochę zwisają i po paru latach użytkowania mogą się przetrzeć przy mocowaniu obok wahacza.
xytras - Czw Sty 14, 2010 12:30

witam ponownie - otóż wszystko działa oprócz kontroli trakcji - tzn okazuje się że błąd ABS sie wykasował, prędkościomierz działa i wskaźnik kilometrów również ale świeci sie kontrola trkacji - czy może to mieć coś wspólnego z czujnikiem położenia/ przechyłu podwozia który mam uszkodzony ??
owcze - Czw Sty 14, 2010 19:23

xytras napisał/a:
ale świeci sie kontrola trkacji


moze wystarczy wlaczyc trakcje przyciskiem ? ;)

xytras - Sro Sty 20, 2010 11:50

niestety czujnik ma ułamane ramiona - chodzi o czujnik poziomowania - zostało to jakoś złożone do kupy ale brak oryginalnych części powoduje iż po kilkudziesięciu metrach jazdy znowu zapalaja sie kontrolki trakcji oraz abs - czy ktos wie czy to jest zamiennik jakiś z BMW jak ewentualnie szukac ?? ?
PHJOWI - Sro Sty 20, 2010 13:03

xytras napisał/a:
witam ponownie - otóż wszystko działa oprócz kontroli trakcji - tzn okazuje się że błąd ABS sie wykasował, prędkościomierz działa i wskaźnik kilometrów również ale świeci sie kontrola trkacji - czy może to mieć coś wspólnego z czujnikiem położenia/ przechyłu podwozia który mam uszkodzony ??


usterka przechyłu nie ma nic wspólnego z trakcją , te czujniki są tylko i wyłącznie do lamp.

apples - Sro Sty 20, 2010 13:04

RBW000010
Sensor assembly-front height

xROnx - Nie Cze 05, 2011 11:11

Podepnę się pod temat:
Nie dawno miałem wymieniano klocki z tyłu i niestety nie udało się uratować czujnika ABS z lewego tylnego koła. Przez jakiś czas jeżdżę bez tego jednego czujnika.
Sporadycznie zacina mi się prędkościomierz - szczególnie przy ruszaniu, świeci mi się kontrolka od TC, szwankuje wskaźnik poziomu paliwa, podczas przekręcenia kluczyka na pozycje I (wtedy kiedy wszystkie kontrolki się zapalają) mruga mi i cyka kontrolka od ABSu. Przycisk od TC nie działa, nie działa też tempomat. Ostatnio to nawet zdarza się że kontrolka ABSu zapala się podczas jazdy lub tak lekko jarzy ale bywa i tak że nie zapala się.
Powstaje pytanie teraz: Na pewno muszę kupić jeden czujnik na tył, ale czy kupować od razu też czujnik na przód (prawe przednie koło) i wymieniać obligatoryjnie?

dawid7890 - Pon Cze 06, 2011 16:41

Czujnik abs jest bardzo prosto wyciągnąć bynajmniej w moim rowerku tak było nic nie dało sprawdzenie wszystkich czujników nie działał licznik trakcja i świecił się ABS . Postanowiłem wymienić cala pompe ze sterownikiem abs ktory znajduje sie pod spodem lecz nigdzie nie moge takiej dostać tj pompy o tych samych numerach niestety inna nie podejdzie . Byc moze da cos wyjecie stykow od sterownika abs na pompie abs i przeczyszczenie styków :)

[ Dodano: Pon Cze 06, 2011 16:41 ]
xROnx jesli jestes pewien ze tylko czujnik z tylu jest uszkodzony sprawe zalatwi jego wymiana i po klopocie

xROnx - Pon Cze 06, 2011 16:47

dawid7890 napisał/a:
xROnx jesli jestes pewien ze tylko czujnik z tylu jest uszkodzony sprawe zalatwi jego wymiana i po klopocie

Jedynie czego jestem pewien to tego że w prawym tylnik kole nie mam podpiętego czujnika bo nie "przeżył' wymiany klocków. Więc to na pewno. A reszty nie jestem w 100% pewien.
Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana tego czujnika z tyłu a potem podpięcie się pod testbooka. Bo tak to mogę wymieniać nawet wszystkie czujniki a potem okaże się że coś innego i kasa nie potrzebnie wydana na te czujniki...

dawid7890 - Pon Cze 06, 2011 16:54

Poki pamiętam chciałem dodać- również problem który mnie nękał dotyczacy trakcji ku przestrodze innych .Po wjechaniu na pięknej polskiej drodze w dziurę zauważyłem ze wyskoczyła mi kontrolka wyłączonej trakcji mi się trakcja również było parę podejrzeń kiedy ja wyłączyłem samochód normalnie jechał lecz po włączeniu hamował przy prędkości 80 na godz , po sprawdzeniu wszystkich czujników okazało się ze felga jest lekko ugięta a roverek wyłapywał te lekkie drgania i zachowywał się tak jak w poślizgu

[ Dodano: Pon Cze 06, 2011 16:54 ]
xROnx napisał/a:
dawid7890 napisał/a:
xROnx jesli jestes pewien ze tylko czujnik z tylu jest uszkodzony sprawe zalatwi jego wymiana i po klopocie

Jedynie czego jestem pewien to tego że w prawym tylnik kole nie mam podpiętego czujnika bo nie "przeżył' wymiany klocków. Więc to na pewno. A reszty nie jestem w 100% pewien.
Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana tego czujnika z tyłu a potem podpięcie się pod testbooka. Bo tak to mogę wymieniać nawet wszystkie czujniki a potem okaże się że coś innego i kasa nie potrzebnie wydana na te czujniki...





Moim zdaniem to zalatwi sprawe jesli sam jestes pewien a moze Twoj mechanik sam cos uszkodzil przez przypadek a teraz chce to jakos zaokraglic zeby wyszla nie jego wina :) )Zreszta kazdy czujnik spelnia jakas role nie bedzie go podpietego wszystkie przyrzady z nim powiązane bede po prostu głupieć . Odp sama sie nasuwa :)

xROnx - Pon Cze 06, 2011 20:14

dawid7890 napisał/a:
Odp sama sie nasuwa

No niby tak. jednak w moim przypadku było tak że gdy kupiłem R TC już się świeciło. Sprzedający mówił że trzeba wymienić klocki z tyłu bo już się kończą. 2 dni po zakupie klocki te wymieniłem bo faktycznie praktycznie już ich nie było... reszta historii jest już opisana przeze mnie :)

dawid7890 - Pon Cze 06, 2011 20:19

Pewne ze wymiana z tylu czujnika zalatwi sprawe skoro tylko trakcja ma cos do powiedzenia .
Waldi146 - Wto Gru 13, 2011 21:06

Polutowałem przetarte przewody z lewego i prawego przodu od czujników ABS przy moim R75. Miałem nadzieję, że ABS i tempomat zaczną działać, Niestety nie zaczęły. Zaznaczam, że prędkościomierz cały czas działa. Kontrolka ABS oraz dioda na przycisku od tempomatu nie świecą. Pewnie ktoś wyjął żaróweczkę lub odłączył diodę. Czy ktoś ma pomysł co dalej robić ? Nie mam w pobliżu dostępu do T4.
xROnx - Wto Gru 13, 2011 21:12

Waldi146 napisał/a:
Polutowałem przetarte przewody

Z informacji jakie uzyskałem od PHJOWI nie należy lutować przetartych przewodów gdyż może to pogorszyć sprawę.
Najpierw bym poszukał przyczyny z ABSem.
Waldi146 napisał/a:
Kontrolka ABS oraz dioda na przycisku od tempomatu nie świecą

A ABS w ogóle działa? tj jak zahamujesz gwałtownie pulsuje pedał hamulca?

Waldi146 - Wto Gru 13, 2011 21:22

ABS nie działał i nie działa. Jeżeli nie można lutować przewodów to tylko wymiana czujników ?
xROnx - Wto Gru 13, 2011 21:29

Waldi146 napisał/a:
ABS nie działał i nie działa

zobacz czy masz cały bezpiecznik od ABSu(pod schowkiem pasażara jest cała tablica)
jeśli będzie cały no to obstawiałbym padnietą pompe ABS. w 100% stwierdzi to jedynie T4
Waldi146 napisał/a:
Jeżeli nie można lutować przewodów to tylko wymiana czujników

jeżeli masz przerwane przewody to tak. jeżeli tylko izolacja jest przetarta należy ją zabezpieczyć i prawidłowo ułożyć we wszelkich "trzymakach" :)

Waldi146 - Wto Gru 13, 2011 21:38

Dzięki, jutro sprawdzę bezpiecznik, w zasadzie powinienem od tego zacząć. Sprawdzając miernikiem na wtyczce od strony czujnika to powinno być przejście elektryczne czy nie ?
arkady - Wto Gru 13, 2011 21:55

szykuje mi sie wymiana czujnika tylniego po wymianie lozyska wyskakuje kontrolka co myslicie o takim?

http://allegro.pl/czujnik...1978501177.html

automechanik - Wto Gru 13, 2011 23:07

U mnie działa od siedmiu miesięcy
arkady - Wto Sty 03, 2012 14:18

problem z odkreceniem srubeczki chyba przykrecona byla na tasmie montazowej czym radzicie ja potraktowac? czy lepiej dac do mechanika? chyba duzo nie skasuje za wymiane czujnika?
kolas200 - Czw Sty 12, 2012 21:46

Witam. Podepnę się pod temat. Opiszę najpierw mój problem.
Dwa dni temu jadę i przy hamowaniu przed skrzyżowaniem wyskoczyła mi ikonka kontroli trakcji na komputerze i zaświeciła kontrolka ABS na żółto. Po wyłączeniu silnika i ponownym załączeniu obie ikonki świecą się ciągle i nie mogę włączyć ani załączyć kontroli trakcji. Co najważniejsze podczas gwałtownego hamowania nie działa ABS (sprawdzałem). Od momentu wyskoczenia komunikatów pojawił się jeszcze jeden objaw parokrotnie przy skręcie w prawo zgasł mi silnik. Czy te objawy ikonki , gasnący silnik i brak ABS mają jakąś wspólna przyczynę ??
Wskaźniki na desce rozdzielczej działają bez zarzutu.

Olo12 - Pią Sty 13, 2012 07:12

Najprawdopodobniej padł Ci czujnik ABS Wymiana nie jest skomplikowana i cena też z tego co pamiętam cena koło 150 zł ( zamiennik nowy) a wymiana to wypięcie wtyczki w komorze silnika i odkręcenie czujnika przy kole.
kolas200 - Czw Sty 19, 2012 18:43

dzisiaj nie miałem czasu zajrzeć do auta ale w weekend znajdę usterkę. Mam nadzieję że okaże się to czujnik. Tak dla pewności czy wadliwy lub niedziałający czujnik ABS na którymkolwiek kole może doprowadzać do gaśnięcia samochodu ?
Może ma ktoś podobne doświadczenia?

[ Dodano: Czw Sty 19, 2012 18:43 ]
Witam w weekend zlokalizowałem awarię, mianowicie przetarty był kabel od czujnika ABS lewy przód. Zamówiłem czujnik i dziś dokonałem wymiany (ok 40 minut bez pospiechu i z zapieczoną śrubką od czujnika przy kole).

Moje objawy uszkodzonego czujnika to :
-świeciła się kontrolka ABS na żółto
-kontrolka od kontroli trakcji na komputerze
-brak ABS - u i kontroli trakcji
-oraz co dziwne gaśniecie silnika podczas hamowania przy dojeżdżaniu do świateł i parkowaniu jak już silnik był rozgrzany (nigdy na zimnym)

Po wymianie czujnika ABS lewy przód wszystkie objawy znikły.
Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

adamlaziska - Pon Lut 27, 2012 15:10

Próbowałem wymienić czujnik abs z przodu i urwałem wtyczke jak go wyciągnąć
xROnx - Pon Lut 27, 2012 15:51

W żadnym wypadku nie rozwiercaj!
Ja tak zrobiłem i uszkodziłem pierścień magnetyczny który jest w łożysku(ABS wariował jeszcze bardziej) przez co miałem do wymiany łożysko.

adamlaziska - Pon Lut 27, 2012 16:39

A jak bym wkręcił cieńką śrubę czujnik jest dość długi
Boncky - Pon Lut 27, 2012 16:43

dłubać aż wyjdzie, polecam nawiercić malutką dziurkę ale malutką i małym wiertłem co by nie zrobić tego co pisze kolega parę postów wyżej, potem wkręt, lekko wkręcić i wyjdzie. Niestety taki urok :)

ja ostatnio 3h przykręcałem jedną nakrętkę w innym aucie...:)

kosiacki - Nie Mar 11, 2012 14:01

Podepnę się do tematu,jesienią próbowałem zainstalowac tempomat w r75 wiele starań i nic.Przyszła zima i chyba applesowi napisałem że na razie basta.Temat jednak pozostał przeszła wiosna i do roboty.Nie wiem ale ktoś pisał że może to byc wina czujnika abs w lewym kole.Informuję że wszystko np licznik działa.Phjowi może ty wypowiesz się czy wymieniac ten czujnik
arkady - Wto Mar 13, 2012 18:59

chyba za 5 podejsciem sroba od czujnika puscila (prawe tylne kolo)
teraz jak wyjac ten czujnik kombinerkami nic nie dalo podwazylem srubokrentem i opukiwalem plotkiem tak jakby troszke sie ruszyl kombinowalem dalej kombinerkami i klops:( moze trzeba mies jakies kombinerki ktore wchodza w ten rowek czujnika? dodam ze sikalem wd 40

automechanik - Wto Mar 13, 2012 21:32

Zdejmij tarczobęben oraz piastę i spróbuj z drugiej strony delikatnie postukać.
Ale jeśli czujnik się zapiecze to regułą jest wiercenie. Po wyjęciu czujnika gniazdo musi być wyczyszczone bo problemem będzie włożenie nowego.

Necki - Nie Wrz 08, 2013 16:52

Siemka Panowie! Mam problem z czujnikiem ABS z lewej strony przód, nadaje się tylko do wymiany ale nie wiem jaki kupić:( Prosił bym o pomoc!
Dziadek - Nie Wrz 08, 2013 20:05

Jakikolwiek dedykowany do tego zacisku. Tani niekoniecznie będzie gorszy od "markowego". Swego czasu kupiłem w sklepie czujnik z górnej półki i był problem z włożeniem go do gniazda i trzeba było pilniczkiem usunąć nadmiar ebonitu. Z drugiej strony mam o prawie połowę tańszy i działa bez zarzutu 2 lata.