Zobacz temat - [Wszystkie] Złomowanie pojazdu
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - [Wszystkie] Złomowanie pojazdu

Verneur - Sro Sie 11, 2010 13:14
Temat postu: [Wszystkie] Złomowanie pojazdu
Witam,
cała sprawa jest długa i zawiła,więc postaram się pominąć szczegóły i w miarę konkretnie nakreślić w czym rzecz.
Zawarłem umowę kupna-sprzedaży samochodu marki Polonez('92) od bliskiej osoby(nie będącej członkiem rodziny).Samochód mimo iż co roku ma robione badania techniczne i opłacane ubezpieczenia nie jest używany i gnije w garażu.Właściciel pojazdu, który jest już starszym, niedołężnym człowiekiem nie ma ani zdrowia ani też sił dłużej łożyć na ubezpieczenie i zajmowanie się wszystkimi innymi sprawami związanymi z samochodem..Uzgodniliśmy, że odkupie od niego owy pojazd(oczywiście tylko na papierze) i zajmę się wszystkimi formalnościami związanymi z jego zezłomowaniem.
I tu moje pytanie:
Czy aby zezłomować pojazd muszę go najpierw przerejestrować na siebie, czy wystarczy mi do tego umowa kupna-sprzedaży i wszystkie inne dokumenty samochodu,tj.tablice,dowód rejestracyjny,ubezpieczenie,itp?

Lelobass - Sro Sie 11, 2010 13:24

Nie musisz go rejestrować na siebie, możesz od razu na złom.
tronsek - Sro Sie 11, 2010 13:27

Ale po co się bawić w umowy kupna-sprzedaży. Złomujesz go a ten Pan z papierami idzie do urzędu komunikacji i wyrejstrowywuje auto.
Verneur - Sro Sie 11, 2010 13:45

tronsek napisał/a:
Ale po co się bawić w umowy kupna-sprzedaży. Złomujesz go a ten Pan z papierami idzie do urzędu komunikacji i wyrejstrowywuje auto.


Wszystko byłoby pięknie, ale tak jak powiedziałem "ten Pan" jest osobą schorowaną(92-letnią) i w zasadzie nie poruszającą się o własnych siłach dalej niż do oddalonej o 2-3metry toalety(co z resztą zajmuje mu sporo czasu).Stąd cała zabawa z umową kupna-sprzedaży

krzemien323 - Sro Sie 11, 2010 15:40

A ładny ten Polonez? Ja lubie takie klasyki, może ktoś by go kupił?
Xelo123 - Sro Sie 11, 2010 15:54

Może mniej roboty byłoby gdyby dopisać do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel?
TomC - Sro Sie 11, 2010 16:41

A co dodanie współwłaściciela da? Nic skoro i tak właściciel musi osobiście wyrejestrować auto. Nie pamiętam czy wszelakiego rodzaju upoważnienia są brane pod uwagę.
tronsek - Sro Sie 11, 2010 17:27

Verneur, ale nawet jak sprzeda auto, to musi się udać do urzędu celem jego wyrejstrowania. Może poprostu dowiedz się, czy takie rzeczy może ktoś za niego zrobić, na podstawie jakiegoś upoważnienia.
Verneur - Sro Sie 11, 2010 19:05

krzemien323 napisał/a:
A ładny ten Polonez? Ja lubie takie klasyki, może ktoś by go kupił?


Z racji wieku właściciela samochód jest bardzo zaniedbany zarówno pod względem wizualnym jak i technicznym.Gdyby było inaczej sam zainwestowałbym w jego ściągnięcie do Warszawy(samochód stoi w miejscowości Pogorzelce woj.Podlaskie)

tronsek napisał/a:
Verneur, ale nawet jak sprzeda auto, to musi się udać do urzędu celem jego wyrejstrowania.


Czy aby na pewno musi je wyrejestrować?W internecie można wyczytać coś takiego:

motofakty.pl napisał/a:
Na byłym właścicielu samochodu ciąży obowiązek nie tyle wyrejestrowania, co zawiadomienia o zbyciu zarejestrowanego pojazdu. Mówi o tym art. 78 ust. 2 ustawy- Prawo o ruchu drogowym: "Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nie przekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu"

Przepisy nie przewidują jednak żadnej sankcji za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia. Mimo to lepiej to zrobić dla świętego spokoju i porządku w ewidencji pojazdów. Zawiadomienie można złożyć niezależnie od tego, czy nowy właściciel samochód zarejestrował, czy nie.

Zawiadomienia przyjmują wydziały komunikacji w urzędach gmin. Wypełniony formularz można wysłać listem poleconym, a do koperty włożyć jeszcze kopię dokumentu potwierdzającego sprzedaż pojazdu, np. umowy z nabywcą. Niektóre urzędy przyjmują wnioski on line, czyli przez Internet. Jednak najlepiej pofatygować się do urzędu osobiście, bo wtedy można poprosić o potwierdzenie przyjęcia zawiadomienia. Trzeba ze sobą zabrać dowód osobisty, oryginał umowy i jej kopię.

Ciufa - Sro Sie 11, 2010 19:22

Verneur, osoba która zaniesie ten formularz do wydziału komunikacji na pewno zostanie wylegitymowana :)
Verneur - Sro Sie 11, 2010 19:41

Ciufcia napisał/a:
Verneur, osoba która zaniesie ten formularz do wydziału komunikacji na pewno zostanie wylegitymowana :)


To akurat żaden problem - wystarczy zaopatrzyć się pełnomocnictwo :wink:

tronsek - Sro Sie 11, 2010 19:57

Verneur, :hm: ale czy czasem nie wydaje Ci się, że to pełnomocnictwo nie wystarczy do wyrejstrowania pojazdu po złomowaniu, bez tych ceregieli ze sprzedażą ??
Chyba :taa:

Verneur - Sro Sie 11, 2010 20:02

tronsek napisał/a:
Verneur, :mrgreen: ale czy to pełnomocnictwo nie wystarczy czasem do wyrejstrowania pojazdu po złomowaniu, bez tych ceregieli ze sprzedażą ??
Chyba :taa:


Tak byłoby najprościej, ale oczywiście nie wiem, czy pełnomocnictwo które widać w poście powyżej do tego wystarczy :wink: .Chyba najlepiej będzie jak udam się do jakiegoś WK i o wszystko wypytam urzędników.Gdyby okazało się, że z tym pełnomocnictwem mogę zezłomować i potem wyrejestrować samochód nie należący do mnie, rzeczywiście nie będzie sensu bawić się w umowy kupna-sprzedaży.

emerka - Sro Sie 11, 2010 20:06

Wystarczy pełnomocnictwo. Ten Pan upoważnia Ciebie do załatwienia wszelkich czynności związanych z wyrejestrowaniem pojazdu... mode...vin... numer rej. Numer dowodu tego Pana, numer Twojego dowodu podpis tego Pana i tyle. Jeśli to bliska rodzina to 0 opłat (jedynie może być 10 zł za decyzję) a jeśli osoba obca to upoważnienie płatne w WK.
tronsek - Sro Sie 11, 2010 20:07

Verneur napisał/a:
Chyba najlepiej będzie jak udam się do jakiegoś WK i o wszystko wypytam urzędników.
Od tego właśnie trzeba zacząć, w końcu urzędasy powinni być najlepiej poinformowani. :mrgreen:
A jak nie da rady, to wtedy będziemy się martwić.

Verneur - Sro Sie 11, 2010 20:14

emerka napisał/a:
(...)Jeśli to bliska rodzina to 0 opłat (jedynie może być 10 zł za decyzję) a jeśli osoba obca to upoważnienie płatne w WK.


Jak już pisałem wcześniej osoba ta nie jest ze mną spokrewniona, ale nawet w takim przypadku opłata jest śmieszna,bo wynosi 17zł.
Na dniach wybiorę się do WK i o wszystko wypytam.Oczywiście zdam później relację :wink:
Na razie dzięki wszystkim za celne uwagi :ok:

emerka - Sro Sie 11, 2010 20:15

Daje Ci 100% gwarancję, że wystarczy pełnomocnictwo. :)
Verneur - Sro Sie 11, 2010 20:20

emerka napisał/a:
Daje Ci 100% gwarancję, że wystarczy pełnomocnictwo. :)


Tak czy siak nie zaszkodzi się upewnić :wink:
Jest jeszcze trochę czasu(do urlopu), bo co prawda samochód zarejestrowany jest w Warszawie, ale stoi na Podlasiu.Tam też będzie złomowany, bo chyba nie odważyłbym się nim jechać ponad 200km w stanie w jakim obecnie się znajduję, a doprowadzanie go do ładu i składu skoro ma być zezłomowany nie miałoby sensu.

Throttle - Wto Wrz 30, 2014 09:22

O złomowaniu najwięcej info można znaleźć na szroty.pl i przystępnym językiem napisane, na pewno był tam artykuł o tym jak zezłomować samochód.