Zobacz temat - [R75] Wyząbkowanie, ścieranie opon tylnych
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Wyząbkowanie, ścieranie opon tylnych

Piotrass - Sro Wrz 08, 2010 13:18
Temat postu: [R75] Wyząbkowanie, ścieranie opon tylnych
Sprawa dość dziwna:
W dwóch Roverkach 75tkach tylne opony po zewnętrznych stronach, ścierają się zdecydowanie bardziej w stosunku do reszty opony. Sprawdziłem też w kolejnych dwóch innych modelach - również tą samą sytuację. W żadnym z nich nic nie stuka, nie puka, nie buczy w tylnym zawieszeniu. Normalnie podejrzewałbym coś nie tak w tylnym zawieszeniu, ale, że to już w 4 autach to samo, to może jakaś przypadłość modelu :P ? Przebiegi od 130 do 150000km. U Was też tak jest? :)

tronsek - Sro Wrz 08, 2010 13:44

Kiedyś czytałem w jakiejś prasie motoryzacyjnej artykuł o tym problemie. Krótko mówiąc jest to przypadłość wszystkich aut z zawieszeniem wielowahaczowym z tyłu zwłaszcza sedanów i kombiaków. Przyczyną głównie jest to, że dużo się jeździ bez obciążenia. rozmawiałem potem z wulkanizatorem, to zalecił mi dobierać opony, które na wewn. stronach nie maja "grubych kostek". Ponoć styl jazdy też ma na to wpływ. Miałem ten problem w swoim R400. Jeden komplet opon mi wyząbkowało, naszczęście że już tak czy owak był na wykończeniu. Drugi jak narazie jest :ok:
apples - Sro Wrz 08, 2010 14:24

Piotrass napisał/a:
Sprawa dość dziwna:
W dwóch Roverkach 75tkach tylne opony po zewnętrznych stronach, ścierają się zdecydowanie bardziej w stosunku do reszty opony. Sprawdziłem też w kolejnych dwóch innych modelach - również tą samą sytuację. W żadnym z nich nic nie stuka, nie puka, nie buczy w tylnym zawieszeniu. Normalnie podejrzewałbym coś nie tak w tylnym zawieszeniu, ale, że to już w 4 autach to samo, to może jakaś przypadłość modelu :P ? Przebiegi od 130 do 150000km. U Was też tak jest? :)
Chyba w RAVE jest opisana procedura ustawiania zbieżności tylnego zawieszenia w R75 - jak ma być dociążony tył podczas ustawiania. Może tu leży problem.
sniffi - Sro Wrz 08, 2010 18:01

Stosowanie opon asymetrycznych może rozwiązać problem ;)
tronsek - Sro Wrz 08, 2010 18:18

TUTAJ znajduje się artykuł o "ząbkowaniu" opon.
TUTAJ też

Dziadek - Sro Wrz 08, 2010 18:18

Dobrze,że ktoś poruszył ten temat.Kupiłem moje auto właśnie z takimi oponami z tyłu.Ponieważ uważałem,że Vikingi są kiepskie,zmieniłem na Nokiany.Zbyt mało przejechałem żeby zobaczyć efekt.Początkowo myślałem,że poprzedni właściciel po ustawieniu zbieżności z przodu zrobił przekładkę na tył,ale mój wulkanizator(dla mnie guru w tym temacie) powiedział,że to już któraś R75 z czymś takim u niego w zakładzie.
kris-tofer - Czw Wrz 09, 2010 11:17

U mnie nic nie ząbkuje, byłem na geometrii, koleś wszystko ustawił tak jak potrzeba, z tyłu, też, bo wyczytał w swej księdze tajemnic, że w R75 też z tyłu się ustawia. Już rok i nic się nie dzieje, a na geometrię pojechałem ze względu na opony przednie.
apples - Czw Wrz 09, 2010 11:31

kris-tofer napisał/a:
w R75 też z tyłu się ustawia
Dokładnie.

Tuleja pod progiem jest z jarzmem na otworach fasolowych. Dodatkowo można ustawiać pochylenie na drążkach. Identycznie jak w BMW E46, Z3.

Dziadek - Czw Wrz 09, 2010 12:28

Czyli,że mam jechać na geometrię z tylną zawiechą? Autko potrafi na prostej drodze jechać prosto kilkaset metrów z puszczoną kierą.
apples - Czw Wrz 09, 2010 12:32

Dziadek napisał/a:
Czyli,że mam jechać na geometrię z tylną zawiechą?
Myślę że tak.
Dziadek napisał/a:
Autko potrafi na prostej drodze jechać prosto kilkaset metrów z puszczoną kierą.
To o niczym moim skromnym zdaniem nie świadczy.
kris-tofer - Czw Wrz 09, 2010 12:43

Dziadek napisał/a:
Czyli,że mam jechać na geometrię z tylną zawiechą? Autko potrafi na prostej drodze jechać prosto kilkaset metrów z puszczoną kierą.

tak bo ustawią kąt nachylenia i nie będzie wtedy cieło już rantów opon.

Dziadek - Czw Wrz 09, 2010 13:02

Człowiek tyle lat za kołem i ciągle się uczy.Muszę to załatwić bo szkoda nowych gumek.Dzięki wielkie.
kasjopea - Czw Wrz 09, 2010 13:37

Dyskusja na temat zawieszenia w R 75 została przeniesiona tutaj: http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=59940 .