Zobacz temat - [R75] Czujnik zużytych klocków hamulcowych
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Czujnik zużytych klocków hamulcowych

jacekmarus - Sob Wrz 11, 2010 18:55
Temat postu: [R75] Czujnik zużytych klocków hamulcowych
Witam,

Dziś zaświeciła mi się kontrolka od klocków hamulcowych. Po obejrzeniu klocków może się wydawać, że są one jeszcze nie takie złe.

Rozumie, że skoro zapaliła się kontrolka to trzeba klocki wymienić. Ale moje pytanie jest takie:
1) Czy razem z klockami trzeba wymieniać czujnik. Ile jest tych czujników?

2) Czy od momentu zapalenia się kontrolki, przejadę jeszcze ok 700km? Bo obecnie nie ma mnie w domu.

Pozdrawiam.

SeniorA - Sob Wrz 11, 2010 21:49

jacekmarus napisał/a:
Czy razem z klockami trzeba wymieniać czujnik. Ile jest tych czujników?
są 2 , prawy przód i tył. Jak któryś zadziałał , to jest do wymiany .

[ Dodano: Sob Wrz 11, 2010 21:49 ]
jacekmarus napisał/a:
Czy od momentu zapalenia się kontrolki, przejadę jeszcze ok 700km? Bo obecnie nie ma mnie w domu.
tak
kris-tofer - Sob Wrz 11, 2010 22:04

szybciej ścierają się przednie klocki, bo siła hamowania na przód jest większa, więc większe prawdopodobieństwo, że przednie klocki są do wymiany, co nie oznacza, że z tyłu nie trzeba sprawdzić :wink:
apples - Sob Wrz 11, 2010 22:13

jacekmarus, tematy o klockach i czujnikach http://forum.roverki.eu/v...p=494108#494108
jacekmarus - Nie Wrz 12, 2010 15:32

"Jak któryś zadziałał , to jest do wymiany . "

Jeśli dobrze zrozumiałem to czujnik też będę musiał wymienić bo na konsoli pojawiła się ikonka zużytych klocków.

Pieta - Nie Wrz 12, 2010 15:55

Jak kontrolka się pali to czujnik do wymiany. Jak kotrolka się pali a klocki nie są zużyte to czujnik uszkodzony lub kabelek urwany od niego, wtedy obwód jest otwarty i sygnalizuje zużycie klocków.
Zasada działania czujnika jest prosta, jest to ebonitowy element z zatopionym drucikiem w kształcie pentelki. Jak klocek jest już prawie zużuty to czujnik zaczyna trzeć o taczę i sam też sie ściera, powodując przerwanie obwodu.
Można wymienic czujnik lub poprostu zamknąć obwód, poprzez połączenie dwóch drutów idących do czujnika.

Te czyjniki bardzo łatwo uszkodzic przy serwisie hamulców. Kabelek łatwo urwać, zwłaszcza z tyłu. Korpus czujnika po kilku latach jest bardzo kruchy, pewnie od temperatury i przy próbie jego wyjęcia może się rozpaść w dłoni.
Mój tak zakończył swój żywot. Nie mam teraz z tyłu czujnika ale skręciłem dwa kabeli i kontrolka się nie pali.

SeniorA - Nie Wrz 12, 2010 16:48

Pieta napisał/a:
Jak klocki nie są zużyte to czujnik uszkodzony lub kabelek urwany od niego, wtedy obwód jest otwarty i sygnalizuje zużycie klocków.
klocki uważa się za zużyte ,jak mają 2 mm lub mniej materiału ciernego.Jak są grubsze , to może być tak jak pisze Pieta, .
jacekmarus - Pon Wrz 13, 2010 21:29

U mnie to jest dziwne, bo klocki wydaja sie być dobre. A czujnik zapala się po przejechaniu 1 km.
Ten czujnik to osobny element, czy jest on wtopiony jakoś w czujniki. Bo w sklepie mi powiedzieli, ze klocki są razem z czujnikami.

Pieta - Pon Wrz 13, 2010 21:43

czujniki
http://www.motoneo.pl/m-R...owych.html#kat1

http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=48997

Ten mały element wsuwa się w gniazdo w płytce klocka hamulcowego.
Klocki sprzedawane są BEZ czujników

Może masz naderwany kabelek i raz łączy raz nie pod wpływem drgań

jacekmarus - Pon Wrz 20, 2010 19:41

wymieniłem tylko same klocki bez czujników i kontrolka przestała się palić??
Alex_Tom - Wto Sie 11, 2015 14:32

Właśnie kupiłem klocki. Czy wszystkie klocki dostępne na rynku do R75 są przystosowane pod czujniki zużycia ? Poniżej wstawiam zdjęcie moich nowych klocków. Mam pytanie, czy ten czujnik należy po prostu włożyć w rowek wykonany na środku klocka czy mam złe klocki ?
Jeśli tak to w który klocek ?
Nie mogę zobaczyć jak mam na starych klockach bo poprzedni właściciel uciał końcówkę i zalutował.

sTERYD - Wto Sie 11, 2015 23:44

Czujnik trzeba włożyć w ten rowek w blasze klocka wewnętrznego (nie w okładzinie). W zewnętrznym go nie ma.
Alex_Tom - Sro Sie 12, 2015 00:20

Uff.. czyli mam dobre klocki
Dzięęęki sTERYD :wink: