Zobacz temat - [R416] Ogrzewanie tylnej szyby - problem!
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS - [R416] Ogrzewanie tylnej szyby - problem!

bibson3 - Pon Wrz 27, 2010 20:17
Temat postu: [R416] Ogrzewanie tylnej szyby - problem!
Witam.

Jak w temacie, nie działało mi ogrzewanie tylnej szyby więc rozebrałem włącznik, wymieniłem w środku przełącznik na nowy (stary nie zwierał żadnych nóżek) jednak przyglądając się płytce doszedłem do wniosku że tak jak zwiera typowy przełącznik (góra-dół) na tym laminacie nie ma najmniejszego sensu. Logika podpowiada że zwierać musi lewo-prawo.

Mógłby ktoś sprawdzić u siebie jak to jest?

Pozdrawiam

sTERYD - Pon Wrz 27, 2010 20:38

mógłbyś jaśniej napisać co to znaczy, że zwiera lewo-prawo, góra-dół :hm:
bibson3 - Pon Wrz 27, 2010 21:50

Jak się rozbierze włącznik (ta plastikowa obudowa z emblematem) to w środku znajduje się płytka z przyciskiem cztero-nóżkowym i żarówkami, przycisk tego typu dostępne w sklepach elektronicznych zwierają górne nóżki i dolnymi tak jak tu:



natomiast budowa płytki sugeruje że zwarcie powinno następować tak:



Pytam ponieważ wlutowałem nowy przełącznik (stary kompletnie nic nie robił) a ogrzewanie nadal nie działa, nie wiem czy problemu szukać dalej w przełączniku/włączniku czy iść dalej przekaźniki itd.

Pozdrawiam

darek_wp - Pon Wrz 27, 2010 22:55

Jeśli chcesz wyeliminować pozostałe elementy poza wyłącznikiem wystarczy zewrzeć piny w kostce lub ścieżki na laminacie. Zadziałanie wyłącznika ogrzewania tylnej szyby jest możliwe dopiero przy pracującym silniku więc najpierw go uruchamiasz a później sprawdzasz. Co do wyłącznika jest to wyłącznik chwilowy a piny zwierają prawo-lewo.
bibson3 - Wto Wrz 28, 2010 08:10

Dzięki. Właśnie o to mi chodziło :) Jednak jest pewien problem ;) jak pomierzyłem piny kostki to pomiędzy lewym a prawym jest napięcie 12V, czyli pstryknięcie przełącznika sugerowałoby zwarcie plusa do masy. Tak chyba nie powinno być prawda?
szoso - Wto Wrz 28, 2010 08:23

u mnie grzanie tylnej szyby samo się nie wyłącza a chyba powinno
bibson3 - Pią Paź 01, 2010 12:26

Okazało się że w skrzynce bezpieczników pod maską nie było wogóle przekaxnika od ogrzewania tylnej szyby, po wsadzeniu działa bez przerwy, bez względu na to w jakiej pozycji jest przełącznik :/ Jeśli przełącznik jest dobrze zrobiony to co może powodować taką sytuacje? MFU?
szoso - Pią Paź 01, 2010 12:28

czyli ktoś wyjął przekaźnik nie bez przyczyny
bibson3 - Pią Paź 01, 2010 12:45

Zgadza się. Zwłaszcza że takich "kwaitków" przez te niecałe 2 meisiące od zakupu wyszło multum :/ auto było typowo pod sprzedaż zrobione. No ale cóż...

Pytanie co powoduje zware, kable, mfu?

ADI-mistrzu - Pią Paź 01, 2010 13:08

Odłącz przycisk ogrzewania tylnej szyby ze środkowego słupka i zobacz czy załączy się.
Jeśli nie to przycisk do naprawy, jeśli tak to szukamy dalej, może gdzieś przy przekaźniku coś zwiera?

bibson3 - Pią Paź 01, 2010 18:28

Witam. Przycisk jest ok, Po jego wymontowaniu i odpięciu nadal jest na szybie napięcie. jakie dalsze sugestie? Co powoduje zwarcie mfu czy kable?
ADI-mistrzu - Pią Paź 01, 2010 20:32

Przekaźnik wsadzasz do puszki? jeśli tak to ją rozbierz, możliwe że w niej zrobiło się zwarcie.
Jak nie, to trzeba przejrzeć kable aż do włącznika, gdzieś coś zwiera.

etimark - Pią Paź 01, 2010 21:53

Jeśli czaisz trochę schematy to ci podeślę do analizy
ADI-mistrzu - Pią Paź 01, 2010 22:03

Tam niema nawet co wysyłać, przekaźnik zbudowany jest z cewki która załącza styki.
Gdy wciskamy przycisk, wtedy załączamy cewkę a ona przełącza styki i włącza tylne ogrzewanie. Jeśli wsadziłeś nowy przekaźnik i od razu się włącza, to gdzieś jest zwarcie po za przyciskiem i trzeba go znaleźć.

To jak przycisk w latarce, gdzieś po za nim się zwarło i "żarówka" cały czas nam świeci, wystarczy poszukać, rozewrzeć, zaizolować i cieszyć się sprawnym ogrzewaniem.

Pozdrawiam

etimark - Pią Paź 01, 2010 22:40

Myślę że jesteś w błędzie, ten włącznik jest chwilowy nie zaskakuje na stałe tylko na czas trzymania palcem. Jest układ który podtrzymuje to włączenie na czas włączonego samochodu, po wyłączeniu sam. i wł. go ponownie musisz powtórnie wł. przycisk grzania szyby.
ADI-mistrzu - Pią Paź 01, 2010 22:57

W sumie racja... kolega ma schemat z RAVE czy jakiś inny?
etimark - Pią Paź 01, 2010 23:02

właśnie z RAWE
ADI-mistrzu - Pią Paź 01, 2010 23:19

A to niewiele da, niema tam pokazanego jak jest realizowany stan samo podtrzymania i przełączania :???:
etimark - Pią Paź 01, 2010 23:39

Przewody przechodzą przez różne złączki które można po schemacie zlokalizować.
bibson3 - Sob Paź 02, 2010 08:50

Czyli w skrócie musze przeryć wszystko od skrzynki bezpieczników do włącznika. a układ o któym kolega pisał gdzie się znajduje?
ADI-mistrzu - Sob Paź 02, 2010 09:36

Gdzie jest to dobre pytanie... Albo gdzieś niedaleko przycisków, albo gdzieś przy bezpiecznikach pod kierownicą, albo przy przekaźnikach, albo nie wiem...
etimark - Sob Paź 02, 2010 11:29

Najprawdopodobniej jest to czerwone pudełko w module z bezpiecznikami, tam gdzie wchodzą wtyczki wiązek przewodów.
Jak będę miał czas wieczorem to siądę do schematów i coś podpowiem

darek_wp - Nie Paź 03, 2010 09:42

Załączaniem i wyłączaniem po określonym czasie ogrzewania tylnej szyby steruje MFU (ta czerwona puszka zamontowana z tyłu skrzynki bezpieczników). Przycisk włączania ogrzewania podaje tylko impuls do modułu MFU, który załącza przekaźnik zasilający ogrzewanie tylnej szyby. Jeśli przycisk jest ok to drugim elementem, który trzeba sprawdzić (i jest to najprostsze - wystarczy podmienić na dowolny uniwersalny) jest przekaźnik. znajduje się on w skrzynce bezpieczników pod maską.
bibson3 - Nie Paź 03, 2010 10:09

Przekaźnik jest nowy, poza tym sprawdzałem na kilku i na wszystkich to samo - zwarcie tj. ogrzewanie tylnej szyby w ciągłej pracy. Jak kupiłem auto to miało nieszczelną szybę i po skrzynce bezpieczników ciekła woda, więc pewnie to różowe pudełeczko jest problemem. Jak bedę miał chwile to wyjmę i rozbebeszę, pewnie jakiś kondensator filtrujący padł i robi zwarcie między + i -.
siema977 - Wto Paź 12, 2010 12:15

ktory to przekaznik jest od ogrzewania tylnej szyby prosze o zdjecia
bibson3 - Pią Paź 15, 2010 08:31

W skrzynce bezpieczników, pod maską (prawy górny narożnik) , patrząc od przodu auta ten najbardziej po lewej.