Zobacz temat - [Freelander] Kolektor dolotowy z jaką siłą dokręcić
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) - [Freelander] Kolektor dolotowy z jaką siłą dokręcić

t15690b - Sro Paź 06, 2010 11:55
Temat postu: [Freelander] Kolektor dolotowy z jaką siłą dokręcić
Koledzy podpowiedzcie mi z jaką siłą dokręca się kolektor dolotowy, bo po naprawie u "super mechanika" dokręcam go i dokręcam a boje się bym nie przesadzić i coś strzeli...., nie mam klucza dynamometrycznego, ale można bez obawy go na maxa dokręcić?
Boncky - Sro Paź 06, 2010 12:28

ciężko powiedzieć co dla kogo max i jaką ma siłe, dokręć jednak dość mocno ale bez przesady bo kręcisz w aluminium, z wyczuciem bez zapierania się ciałem na tym
oprawca_1978 - Sro Paź 06, 2010 13:21

Dokrecaj etapami, na krzyż, stopniowo dozując moment dokręcania. Załóż pod kolektor nową uszczelkę, a wcześniej, powierzchnię głowicy i kolektora przetrzyj papierem ściernym drobnoziarnistym, przetrzyj, odtłuść powierzchnię i wytrzyj do sucha.
Moment powinien być podany w Rave (książce serwisowej do tego silnika). Jak nie ma - to zastosuj rozsądny momnet, powino wystarczyć 30 max, ale sprawdź w książce.

t15690b - Sro Paź 06, 2010 13:40

uszczelka jest nowa, generalnie głowica jest już zmieniona, na rocznik 2004, zostawione wałki stare, tylko mi mechanik pozakładał to i dokręcił na odwal się (stwierdziłem że już nie pojadę do żadnego mechanika, będę robił sam bo mam i garaż i kanał, a mechaników z leksza mam dość, partaczą mówimy stanowcze NIE :) , no i teraz z tym walczę sam, jak to jest dokręcać na krzyż? bo jestem ciemna masa :)
borsi - Sro Paź 06, 2010 14:38

1 2 3 4
5 6 7

Taki układ maja śruby
i dokręcaj w kolejności
2 6 3 7 1 5 4 i otem jeszcze raz tak samo z wyczuciem.

[ Dodano: Sro Paź 06, 2010 14:38 ]
lub 2 3 67415 co takiego.