Zobacz temat - [R75] - Mechanizm podnoszenia/opuszczania szyby
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] - Mechanizm podnoszenia/opuszczania szyby

MaReK - Sob Gru 04, 2010 23:43
Temat postu: [R75] - Mechanizm podnoszenia/opuszczania szyby
Jednak zima zdążyła mnie zaatakować :(
W nocy auto trochę zamarzało. Wsiadłem do samochodu i trochę śniegu spadło mi na panel od podnoszenia szyb. Chciałem go oczyścić (auto było już uruchomione) i nieopatrznie nacisnąłem przycisk opuszczenia przedniej prawej szyby (od pasażera). Ponieważ szyby przymarzła do uszczelek, to usłyszałem tylko "trrrtrrrtrrr" i cisza. Kiedyś mi się już tak zdarzyło więc olałem sprawę i pojechałem.

Dzisiaj myłem sobie szyby i sprzątałem wnętrze. Ponieważ auto garażuj, a wewnątrz jest zawsze trochę wilgoci postanowiłem zostawić delikatnie otwarte przednie okna.
Niestety, prawe przednie mimo, że zmarzliny nie było na szybie, nie chciała się opuścić.
Słychać silnik, coś się dzieje, ale szyby ani drgnie. Kiedy zjechała do końca, trzasnąłem drzwiami i szyba spadła na dół ;( Podniosłem ręcznie, podniosłem wózek i trzyma się.

Nie wiem niestety - nie pamiętam jak skonstruowany jest ten mechanizm?
Może ktoś już przerabiał temat. Podejrzewam, że linek tam nie ma, tylko są tryby, a na skutek mocnego uciągu puściły mi nity w szybie. Tak sobie gdybam.

Teraz pytanie jak to naprawić. Konieczne wymienienie szyby, czy da się to jeszcze naprawić? Słyszałem, że można szybę wkleić na jakiś klej specjalny, ale czy to wytrzyma?

Ps.
Jakby ktoś miał dostęp do RAVE i taki schemat to proszę o zrzut.

Pozdrawiam,

dukat11 - Nie Gru 05, 2010 01:09

MaReK, może tylko szyba wyskoczyła z uchwytu. szyba jest mocowana w dwóch uchwytach na ścisk i wystarczy poluzować śruby aby wsunąć na miejsce. Dostęp jest bezproblemowy po zdjęciu boczka drzwi i odklejeniu piankowego wygłuszenia.
MaReK - Pon Gru 13, 2010 13:14

dukat11 napisał/a:
MaReK, może tylko szyba wyskoczyła z uchwytu. szyba jest mocowana w dwóch uchwytach na ścisk i wystarczy poluzować śruby aby wsunąć na miejsce. Dostęp jest bezproblemowy po zdjęciu boczka drzwi i odklejeniu piankowego wygłuszenia.


No właśnie nie pamiętam jak tam jest, a tyle kuźwa razy to rozkładałem ;)
W ZS'ie jest na nity. Jeśli jest skręcana, to chwała Panu i jutro sobie to na spocie zrobię.

Dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam,

[ Dodano: Pon Gru 13, 2010 13:14 ]
Dramat. Okazuje się, że jedna z dwóch linek pękła.
W/g Mariusz418 problem jest powszechny i owe linki należy konserwować, obtaczając je dużymi ilościami smaru. A tak, moja linka skorodowała, dostała większy udźwig i szlag ją trafił. Używany mechanizm na allegro - 70 zł .

Pozdrawiam,

slawkop - Nie Cze 26, 2011 23:53
Temat postu: [R75] Podnosnik tylnej szyby - nie dziala
witam serdecznie i prosze o pomoc/rade
- nie opuszcza (byc moze tez nie podnosi-nie wiem bo nie moge opuscic) sie tylna szyba. Ani przycisk przy kierowcy, ani ten w drzwiach nie dziala - tzn nacisniecie przycisku powoduje, ze jest slyszalny z silnika "klik", takie jakby drgniecie silnika szyby.
Rozebralem tapicerke, podociskalem przewody, probowalem "pomoc" szybie zejsc na dol bo myslalem, ze cos sie zacielo ale wydaje mi sie, ze nie.A nacisniecie przycisku owoduje, ze jest "klikniecie".
Co to oznacza?
Jak naprawic?
pozdrawiam i dziekuje za pomoc

Piotrass - Pon Cze 27, 2011 00:11

slawkop napisał/a:
A nacisniecie przycisku owoduje, ze jest "klikniecie".

Dochodzi ono z silniczka, czy z BCU?

Spróbuj nasmarować ruchome elementy wd40, zobacz w jakiej kondycji są linki od mechanizmu. Jeśli nic nie pomoże, wymień na sprawną używkę.

VMatas - Pon Cze 27, 2011 07:05

WD40 nie jest przeznaczony do smarowania! Reklamy wmawiają że można używać do wszystkiego, ale to nie jest prawda. Do odkręcania śrub jak najbardziej, ale do smarowania to w żaden sposób! WD40 wypłukuje wszystkie smary, a dodatkowo ma zwyczaj przyciągać wilgoć z powietrza. Co za tym idzie - nie ma w ogóle smarowania i możliwość rdzy. Już jeżeli musimy popsikać żeby posmarować to kupmy silikon w spray'u lub jakiś inny lepszy środek dla smarowania - tylko nie WD40. Śruby niech na niego czekają :D
Przepraszam za offtopic :)

Piotrass - Pon Cze 27, 2011 09:26

VMatas, Miałem namyśli użycie tylko WD40 na rozruch. Później np. smar grafitowy.
VMatas - Pon Cze 27, 2011 11:10

Nie warto i na rozruch. Szczególnie w drzwiach gdzie i tak warunki są nie zbyt wygodne dla pracy rożnych mechanizmów.