Zobacz temat - Umowa darowizny - podatek
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - Umowa darowizny - podatek

SeevS - Czw Kwi 07, 2011 14:51
Temat postu: Umowa darowizny - podatek
Witajcie.

A więc sprawa wygląda tak. Samochód którym obecnie się przemieszczam jest zarejestrowany ma mojego ojca jak właściciel i matkę współwłaściciela jest ona na Poznaniu.
Chciałbym go przerejestrować na siebie na Swarzędz, ale zostawić ojca jak współwłaściciela z kwestii zachowania zniżek.

Jak umowę muszę w takim przypadku spisać ? Jaki ona mięc kształt, bo rozumiem ze sprzedającym (darującym) jest ojciec z matka, a kupujący ja i ojciec ?

Czy musze od tego odprowadzać podatek ?

Pozdrawiam

Paul - Czw Kwi 07, 2011 15:04

SeevS napisał/a:
Czy musze od tego odprowadzać podatek ?
Zależy od kwoty darowizny. W układzie rodzice <-> dziecko jest spora kwota wolna od podatku od darowizn (doczytaj w Google, jaka).

NIE kupujący/sprzedający, tylko darczyńca i obdarowany ;p

IMO, to najlepiej, jakby mama darowała Ci swoją część auta i po krzyku :D

adamsky - Czw Kwi 07, 2011 15:23

do 5000 pln. przynajmniej z tego co pamiętam.
2 lata temu ofiarowano mi Renault Megane, trochę więcej było warte, ale skarbowy się nie doczepił :)

maciej - Czw Kwi 07, 2011 15:33

W tej chwili chyba do trochę ponad 9000 zł nie trzeba zgłaszać, a powyżej wystarczy zgłosić w ciągu 14 dni i też jest zwolnienie, w kręgu najbliższej rodziny.

http://www.pit.pl/ulga_ni...aktyce_4421.php

Podobny przepis dotyczy sprzedaży, a więc podatku PCC, ale to już musisz poszukać, bo to jest jakoś bardziej zagmatwane.

Generalnie, przy wartości Twojego auta i układzie rodzice-dziecko na pewno nie musisz płacić podatku, tylko musisz poczytać jak to zrobić najłatwiej i nie przegapić np, obowiązku zgłoszenia, bo karą wtedy jest to, że jednak musisz zapłacić podatek, z którego byłbyś zwolniony.

[ Dodano: Czw Kwi 07, 2011 15:33 ]
Paul napisał/a:
IMO, to najlepiej, jakby mama darowała Ci swoją część auta i po krzyku :D

To może być najprostsze rozwiązanie. :D

Jeszcze pytanie, kto ma być z przodu dowodu rejestracyjnego, bo jeśli to nieistotne, to nawet dowodu nie będziesz musiał zmieniać, a jeśli chcesz być z przodu, to pewnie będziesz musiał zmienić i dowód i tablice, bo zmieniasz powiat z Poznania na Swarzędz (dodatkowe 160 zł), ale to już mniejszy problem.

SeevS - Czw Kwi 07, 2011 15:49

No tak właśnie chodzi o to że chce być 1 w dowodzie.

Umowę chcę napisać tak że będzie darczyńca Matka a ja obdarowanym, tylko wtedy nie wiem jak wygląda sprawa rejestracji, żebym to ja był 1 w dowodzie bo na umowe darowizny ojca danych nie będzie. Nie wiem czy dobrze tłumaczę.

maciej - Czw Kwi 07, 2011 15:57

Najlepiej zadzwoń do swojego Urzędu Komunikacji i zapytaj konkretnie co w takiej sytuacji, bo każdy urząd ma swoje widzimisię.

Sądzę, że jeśli to jest współwłasność 50/50%, a pewnie tak jest, jak nie ma innych papierów to Urzędowi Komunikacji powinno być wszystko jedno kogo wpiszą na pierwszym miejscu, w związku z tym, powinna wystarczyć darowizna z mamy na Ciebie i wypełnienie nowego wniosku rejestracyjnego tak, żebyś Ty był właścicielem, a ojciec współwłaścicielem, ale warto to potwierdzić, żeby nie okazało się inaczej.

Druga metoda, to żeby ojciec też Ci darował 40 ze swoich 50% i wtedy sprawa, kto powinien być "pierwszym" właścicielem jest jasna, bo będziesz miał 90%.

I pamiętaj, że w takiej sytuacji na pewno zapłacisz za wymianę dowodu, naklejki i tablic, a pewnie przy okazji jeszcze za "pozwolenie czasowe".

SeevS - Czw Kwi 07, 2011 16:00

Wielkie dzięki
zetes - Czw Kwi 07, 2011 16:52

maciej napisał/a:
W tej chwili chyba do trochę ponad 9000 zł

po 9700,00 złotych od każdego z rodziców / albo w gotówce albo przedmioty do tej wartości/