Zobacz temat - Wypowiedzenie umowy o pracę
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - Wypowiedzenie umowy o pracę

des - Sro Lip 20, 2011 07:02
Temat postu: Wypowiedzenie umowy o pracę
Witam,

Czy mogę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę będąc na urlopie?
Pragnę z całego serca pożegnać się z obecną firmą.

Firma wypłaca "wczasy pod gruszą" dlatego czekam do urlopu (w piątek ostatni dzień i urlop :) ). Niestety pieniążki wpłyną po kilku dniach od rozpoczęcia urlopu i chcę być pewny, że je otrzymam, dlatego planuje złożyć wypowiedzenie jak już "grucha" będzie na koncie.
Urlop kończy się 5 sierpnia czyli do pracy musiałbym przyjść 8 sierpnia.

Czy mogę złożyć wypowiedzenie za porozumieniem stron powiedzmy 29.07.2011 (piątek) tak aby zakończyć współpracę z dniem 08.08.2011?

szoso - Sro Lip 20, 2011 08:51

myślę że możesz
jaki masz okres wypowiedzenia?
pewnie będziesz musiał jeszcze chodzić do pracy przez ten czas, chyba że pracodawca zdecyduje inaczej

des - Sro Lip 20, 2011 09:52

2 tygodnie okresu wypowiedzenia.
Oczywiście będę chciał aby odbyło się to za porozumieniem stron a nie zachowując okres wypowiedzenia.

szoso - Sro Lip 20, 2011 09:56

mylisz pojęcia
ja zawsze robiłem za porozumieniem stron a obowiązywał mnie okres wypowiedzenia i chodziłem do pracy
porozumienie stron nie zwalnia z okresu wypowiedzenia

tronsek - Sro Lip 20, 2011 10:00

des napisał/a:
a nie zachowując okres wypowiedzenia.
To juz zależy tylko i wyłącznie od pracodawcy. Jeżeli będzie chciał, to można bez okresu wypowiedzenia, a jak będzie miał kaprys to będziesz musiał te 2 tygodnie pracować.
walkie - Sro Lip 20, 2011 10:12

szoso, może Cie zwolnić z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. normalna rzecz
szoso - Sro Lip 20, 2011 10:13

wiem że może ale nie musi, wszystko zależy od pracodawcy
maciej - Sro Lip 20, 2011 10:46

Jak rozstawałem się z poprzednim pracodawcą to porozumienie stron obejmowało 2 dni zamiast 3 miesięcy, a w papierze było nawet "ze skutkiem natychmiastowym", bo te 2 dni zajęło zamykanie spraw i zdawanie sprzętu. ;)

Jak sama nazwa wskazuje - jest to porozumienie i można się porozumieć na wiele sposobów. ;)

zetes - Sro Lip 20, 2011 12:22

des,
Interesujące Cię zagadnienie reguluje art.30&1, pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r - kodeks pracy / Dz. U. z 1998 Nr 21, poz. 94 j.t./
Przepis ten przyznaje stronom umowy o pracę prawo swobodnego jej rozwiązania. W tym trybie może zostać rozwiązana każda umowa o pracę. Rozwiązanie może nastąpić z inicjatywy każdej ze stron stosunku pracy, bez znaczenia jest przyczyna, dla której strony zdecydowały się rozwiązać umowę. Umowę można rozwiązać w każdym momencie istnienia stosunku pracy /podczas pobytu na urlopie też/.
Potocznie rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie określane jest jako rozwiązanie "na prośbę pracownika".
Zawarcie porozumienia rozwiązującego umowę o pracę zależy wyłącznie od woli obu stron. Pracownik nie ma w żadnym razie roszczenia do pracodawcy o złożenie w tym przedmiocie oświadczenia woli / czyli nie może zmusic pracodawcy do rozwiązania umowy w tym trybie/.
Rozwiązanie na podstawie porozumienia stron następuje w terminie określonym przez strony. Może ono nastąpić w chwili zawarcia porozumienia lub w każdym pożniejszym /uzgodnionym/ terminie, który zresztą może być przez strony zmieniony.
Termin ten może być równy lub dłuzszy od ustawowego okresu wypowiedzenia.

des - Sro Lip 20, 2011 18:10

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Cieszę się bardzo, że jest możliwe wypowiedzenie umowy będąc na urlopie.