Zobacz temat - [R 220 SD] Wymiana linki sprzęgła w warunkach polowych
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [R 220 SD] Wymiana linki sprzęgła w warunkach polowych

kaczmar - Czw Gru 22, 2011 17:24
Temat postu: [R 220 SD] Wymiana linki sprzęgła w warunkach polowych
Witam wszystkich forumowiczów. W dniu dzisiejszym (dokładniej to jakieś 2 h temu) strzeliła mi linka sprzęgła:( Niestety stało się to w na parkingu w przydrożnym markecie;/ Jutro mam zamiar, albo raczej muszę ją wymienić, ponieważ w grę nie wchodzi odholowanie i wizyta u mechanika.

Koledzy proszę was o pomoc, porady jak to zrobić w takich warunkach. Czy potrzebuje kanału? Jaki rodzaj linki, jaka długość?

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Firq - Czw Gru 22, 2011 19:23

linkę musisz kupić dedykowaną do twojego auta wyczepiasz pod nogami wyczepiasz z ramienia sprzęgła demontujesz i zakładasz nową....
Raptile - Czw Gru 22, 2011 19:27

kaczmar, pękła nie bez powodu ! Sprawdz łape sprzęgła jak chodzi
kaczmar - Czw Gru 22, 2011 19:32

Raptile napisał/a:
kaczmar, pękła nie bez powodu ! Sprawdz łape sprzęgła jak chodzi


No mam nadzieję, że to tylko linka. Dodam tylko, ze nie użyłem wielkiej siły naciskając pedał sprzęgła. Po prostu było tylko "PYK" i moje "Kur...... Mać" :) Auto stało na parkingu jakieś 9 godzin i wydaje mi się, że linka przymarzła. Wcześniej nie miałem żadnych problemów za sprzęgłem itp.
Rozumiem, że jest do niej dostęp od góry i kanał nie potrzebny?

Raptile - Czw Gru 22, 2011 19:43

od góry sprawdzisz obudowe filtra trzeba tylko wyjac
maniu48 - Czw Gru 22, 2011 19:54

Mozna spokojnie zrobić to na parkingu bez zadnego mechanika.Najlepiej zrobic tak:klucz 13 zeby odkręcic klemy od aku(wyjąc aku), klucz 10 albo 8 zeby odkrecic filtr powietrza, klucz 10 i 8 zeby odkrecic podstawę aku tylko uważaj bo pod spodem pod podstawa aku sa przykrecone 3 śruby ktore mogą byc zardzewiałe (tutaj musisz looknąc pod auto). jak wyjmiesz podstawe aku to pociagasz za linke do dołu i wyjmujesz ją z łapy.nastepnie idziesz do auta, nurkujesz pod kierownice i zdejmujesz linke z zaczepu na pedale.idziesz znow do komory silnika i wyjmujesz linke razem z uszczelką ktora jest w ścianie grodziowej-tyle mi zajmuje to 20 min ale jesli robisz to pierwszy raz moze to troche dluzej potrwac.Mam nadzieje ze pomogłem :grin:

[ Dodano: Czw Gru 22, 2011 19:54 ]
Mozna nie odkrecac podstawy aku-ale po odkreceniu masz duzo miejsca i wszystko widzisz

kaczmar - Czw Gru 22, 2011 20:11

maniu48 napisał/a:
Mozna spokojnie zrobić to na parkingu bez zadnego mechanika.Najlepiej zrobic tak:klucz 13 zeby odkręcic klemy od aku(wyjąc aku), klucz 10 albo 8 zeby odkrecic filtr powietrza, klucz 10 i 8 zeby odkrecic podstawę aku tylko uważaj bo pod spodem pod podstawa aku sa przykrecone 3 śruby ktore mogą byc zardzewiałe (tutaj musisz looknąc pod auto). jak wyjmiesz podstawe aku to pociagasz za linke do dołu i wyjmujesz ją z łapy.nastepnie idziesz do auta, nurkujesz pod kierownice i zdejmujesz linke z zaczepu na pedale.idziesz znow do komory silnika i wyjmujesz linke razem z uszczelką ktora jest w ścianie grodziowej-tyle mi zajmuje to 20 min ale jesli robisz to pierwszy raz moze to troche dluzej potrwac.Mam nadzieje ze pomogłem :grin:

[ Dodano: Czw Gru 22, 2011 19:54 ]
Mozna nie odkrecac podstawy aku-ale po odkreceniu masz duzo miejsca i wszystko widzisz


Dzięki Maniu, proścoej się chyba nie dało :) a jakieś wskazówki odnośnie długości linki ?? ?
Na tej aukcji http://allegro.pl/linka-s...1993420421.html jest podane, że 837 mm.

Raptile - Czw Gru 22, 2011 20:11

Nie trzeba wyciągać aku wszystko widać po wyjeciu puszki od filtra, tylko zbędna robota
maniu48 - Czw Gru 22, 2011 20:20

ale za to przyjemna :mrgreen:

[ Dodano: Czw Gru 22, 2011 20:19 ]
poszukaj z samoregulatorem(taka spręzyna zamiast tego bialego)

[ Dodano: Czw Gru 22, 2011 20:20 ]
http://allegro.pl/rover-2...1984381773.html

kaczmar - Czw Gru 22, 2011 20:22

300 zł ?? ? szok, a w moim Roverki jest z regulatorem czy bez?
maniu48 - Czw Gru 22, 2011 20:25

otwórz maske i zobacz czy masz tą spręzyne. mozesz kupic ta która wybrales ale śrubka od regulacji moze sie odkrecic i nie bedziesz mial sprzegla-no chyba ze bedziesz tego pilnował

[ Dodano: Czw Gru 22, 2011 20:25 ]
widzisz roznice pomiedzy nimi przwda??

kaczmar - Czw Gru 22, 2011 20:35

Teraz nie zobaczę, bo auto na parkingu stoi jakieś 30 km dalej. A czy jak odkręci mi się ta śrubka od regulacji to pedał mógłby wpaść do samej podłogi i nie odbijać???
maniu48 - Czw Gru 22, 2011 20:46

zależy jaka jest tam ta regulacja.jesli duza to teoretycznie mozliwe ale nawet przy urwanej lince pedal powinien odbic bo jest na nim sprężyna ktora wraca pedal.ale w sumie jak tak mysle to moze tak sie stac ze przy urwanej lince pedał zostanie w podlodze bo(kurde nie wiem jak to wytlumaczyc).jak za daleko nacisniesz pedal to tak jakby spręzyna zaczela ciągnąć do podlogi a nie do gory do nogi(zadna awaria).zlap pedal reka i pociagnij go do normalnej pozycji.Jak kilka razy wcisniesz pedał i za kazdym razem nie bedzie wracał to bedziesz wiedział o co mi chodzi z tym odbijaniem

[ Dodano: Czw Gru 22, 2011 20:46 ]
a sprzegło ciezko wczesniej ci chodzilo??

kaczmar - Czw Gru 22, 2011 20:53

Pedał sprzęgła jak nie ma naciągu linki (oporu linki) w momencie wciśnięcia do podłogi w niej zostanie. Możliwe, że linka strzeliła przy samym zaczepie pedała. Nie wiem w sumie bo było ciemno i nie patrzyłem dokładnie, mam nadzieje, że to nic poważnego. Co innego niby mogło się stać??? Łapa sprzęgła się urwała?
maniu48 - Czw Gru 22, 2011 20:59

raczej mało prawdopodobne żeby lapa sie urwala. ja smarowalem pedal-odlączyłem linke i normalnie wracal bo jest tam na pedale sprezyna.tylko czasem jak za daleko i mocno sie wcisnie to zostanie w podlodze.wczesniej lekko czy ciezko chodziło??
kaczmar - Czw Gru 22, 2011 21:00

Lekko chodziło, żadnych problemów nie było. Może po za małym skrzypieniem od czasu do czasu.
maniu48 - Czw Gru 22, 2011 21:06

u mnie ciesko chodzi i skrzypi i jest to na 90% zatarta łapa. Jak u ciebie lekko chodzilo to poprostu moze zwyczajnie strzeliła (zmęczenie materialu) albo sie gdzies przetarła i strzeliła no chyba ze masz ta linke z reczna regulacja to moze i na maxa sie rozluźnila i dlatego nie ma sprzęgła(ale raczej nie).
xtek - Czw Gru 22, 2011 21:20

kaczmar napisał/a:
Raptile napisał/a:
kaczmar, pękła nie bez powodu ! Sprawdz łape sprzęgła jak chodzi


No mam nadzieję, że to tylko linka. Dodam tylko, ze nie użyłem wielkiej siły naciskając pedał sprzęgła. Po prostu było tylko "PYK" i moje "Kur...... Mać" :) Auto stało na parkingu jakieś 9 godzin i wydaje mi się, że linka przymarzła. Wcześniej nie miałem żadnych problemów za sprzęgłem itp.
Rozumiem, że jest do niej dostęp od góry i kanał nie potrzebny?


Spoooko, moja pekla tez bez powodu, po prostu ze starosci. Zajechalem na parking, stalem 5 minut, bylo cieplo. Caly czas siedzialem w aucie. Pozniej cofam i pyyyk xD Wymiana to kilka minut.

kaczmar - Czw Gru 22, 2011 21:30

xtek napisał/a:
kaczmar napisał/a:
Raptile napisał/a:
kaczmar, pękła nie bez powodu ! Sprawdz łape sprzęgła jak chodzi


No mam nadzieję, że to tylko linka. Dodam tylko, ze nie użyłem wielkiej siły naciskając pedał sprzęgła. Po prostu było tylko "PYK" i moje "Kur...... Mać" :) Auto stało na parkingu jakieś 9 godzin i wydaje mi się, że linka przymarzła. Wcześniej nie miałem żadnych problemów za sprzęgłem itp.
Rozumiem, że jest do niej dostęp od góry i kanał nie potrzebny?


Spoooko, moja pekla tez bez powodu, po prostu ze starosci. Zajechalem na parking, stalem 5 minut, bylo cieplo. Caly czas siedzialem w aucie. Pozniej cofam i pyyyk xD Wymiana to kilka minut.


A pedał został Tobie w podłodze ?

xtek - Pią Gru 23, 2011 08:41

kaczmar napisał/a:
A pedał został Tobie w podłodze ?


Tak. On do pewnego momentu odbija, ale gdy sie dalej pchnie (jak linka jest peknieta) to wpada po prostu w podloge.

kaczmar - Pią Gru 23, 2011 08:44

UWAGA PILNE, GDZIE W POZNANIU DOSTANE TAKĄ LINKĘ??? W INTERCARSIE NIE MA ;(
azer - Pią Gru 23, 2011 09:02

może pod tymi adresami?
http://www.roscar24.com/
http://katalog.fota.pl/Ka....aspx?KHerNr=95
http://www.roverki.pl/czc...y.html?catid=48

kaczmar - Pią Gru 23, 2011 14:37

Z góry dziękuje wszystkim za pomoc. Skończyło się na tym, że dorobiłem sam wkład linki (pancerz był cały) w Poznaniu na ul. Bosej za bagatela 40 zł. Linka była dostępna w Poznaniu tylko w sklepie "Roscar" ul. Strzeszyńska.