Zobacz temat - [ r214 ] problem z wentylatorem
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [ r214 ] problem z wentylatorem

cycu-x - Czw Sty 12, 2012 14:15
Temat postu: [ r214 ] problem z wentylatorem
Na wstępie chciał bym się przywitać.
Od niedawna jestem posiadaczem [ rovera 214 ] i 1999r problem polega na tym iż nie działa wentylator chłodnicy, czujnik sprawdzony jest dobry wentylator działa tylko wtedy jak jak się zewrze przekaźnik na lewym nadkolu [próba zwarcie kostki czujnika nic nie daje wentylator nie reaguje, na kostce napięcie 5 v] proszę o pomoc gdyż na forum nie widziałem tematu z takim problemem

ADI-mistrzu - Sob Sty 14, 2012 10:55

Przekręć kluczyk na 2 pozycję i wyjmij wtyczkę od czujnika temperatury, wentylator powinien się włączyć. Jeśli nie to pewnie uszkodzony przekaźnik.

Pozdrawiam

cycu-x - Sob Sty 14, 2012 14:20

Tak jak napisałem wcześniej nie działa a kiedyś tak było jak piszesz kolego przekaźnik jest dobry bo jak mu sie poda 12V na sterowanie to załącza wiatrak, a ten czujnik na chłodnicy z dwoma grubymi kablami to nie jest czasem czujnik załączenia wentylatora ??
leszczu - Sob Sty 14, 2012 14:21

ADI-mistrzu napisał/a:
Przekręć kluczyk na 2 pozycję i wyjmij wtyczkę od czujnika temperatury, wentylator powinien się włączyć.

Włączy się dopiero jak odpalisz silnik. :wink:

[ Dodano: Sob Sty 14, 2012 14:21 ]
cycu-x napisał/a:
a ten czujnik na chłodnicy z dwoma grubymi kablami to nie jest czasem czujnik załączenia wentylatora ??

Tak, on odpowiada za włączenie wentylatora. :wink:

cycu-x - Sob Sty 14, 2012 14:39

sprawdziłem i po zwarciu tych grubych kabli na chłodnicy wentylator się się nie załącza także po zdjęciu wtyczki w czujnika nie działa jak było do niedawna nawet gdy silnik jest zapalony,
leszczu - Sob Sty 14, 2012 14:42

No to problem stoi w silniczku wentylator. Coś musi nie łączyć, ale co ?? :/
cycu-x - Sob Sty 14, 2012 14:47

a może ktoś ma jakiś schemacik
leszczu - Sob Sty 14, 2012 14:50

cycu-x, taki głupie pytanie, bezpiecznik od wentylatora sprawdzałeś ??
cycu-x - Nie Sty 15, 2012 10:40

ten wielki przy przekaźniku jest dobry ale wentylator działa jak się zewrze styczniki przekaźnika

[ Dodano: Nie Sty 15, 2012 10:40 ]
czyli raczej nie możliwe żeby wentylator był uszkodzony

ADI-mistrzu - Nie Sty 15, 2012 11:18

Pytanie, które styki zwierasz.
Jedne są od wysterowania przekaźnika, drugie są stykowe przekaźnika. Jeśli zwierasz te drugie to nic dziwnego że wentylator kręci :wink:
Aby przekaźnik sprawdzić to trzeba na jego cewkę podać 12V, zwieranie nic nie da.

cycu-x - Nie Sty 15, 2012 17:32

to jak na cewkę podam 12 v to działa, doszedłem też do tego jak zewrę te 2 grube kable na chłodnicy od czujnika i odłączę kostkę od brązowego czujnika to się włączy wentylator, natomiast jeśli nie zewrę tych kabli to wentylator nie chce działać
ADI-mistrzu - Nie Sty 15, 2012 17:51

Jakiego czujnika na chłodnicy? Nasze chłodnice nie posiadają żadnych czujników.
Tomi - Nie Sty 15, 2012 17:54

leszczu napisał/a:
ADI-mistrzu napisał/a:
Przekręć kluczyk na 2 pozycję i wyjmij wtyczkę od czujnika temperatury, wentylator powinien się włączyć.

Włączy się dopiero jak odpalisz silnik. :wink:

[ Dodano: Sob Sty 14, 2012 14:21 ]
cycu-x napisał/a:
a ten czujnik na chłodnicy z dwoma grubymi kablami to nie jest czasem czujnik załączenia wentylatora ??

Tak, on odpowiada za włączenie wentylatora. :wink:


Jaki czujnik na chłodnicy??
Wentylator włącza komputer, a czujnik do komputera, to ten z brązową końcówką (obok akumulatora.

kangaroo69 - Nie Sty 15, 2012 18:07

cycu-x napisał/a:
doszedłem też do tego jak zewrę te 2 grube kable na chłodnicy od czujnika i odłączę kostkę od brązowego czujnika to się włączy wentylator, natomiast jeśli nie zewrę tych kabli to wentylator nie chce działać

Kolego jak możesz to daj zdjęcie jakieś i zaznacz o które kable chodzi bo ni jak nie rozumiem co Ty zwierasz :???: :wink: i koledzy chyba też :razz:
Pozdrawiam

cycu-x - Nie Sty 15, 2012 19:16

no chyba nie :) jutro dam foto bardzo dziwne jak nie macie na chłodnicy z lewej strony patrząc na szybę za osłoną termiczną, ale tak to jest jak ktoś naprawia auto u mechanika a pomaga innym na forum, rzecz niby taka prosta a nikt nie potrafi tego naprawić
Tomi - Nie Sty 15, 2012 19:32

Chłodnica z czujnikami temperatury była w kanciakach. W okrągłych 2-stekach i 4-setkach czujnik temperatury wkręcone są w metalowy trójnik przy silniku (przy bloku z prawej strony). Czujnik z czarną lub niebieską (nowszy typ) końcówką daje sygnał na deskę. Czujnik z brązową końcówką daje sygnał do komputera i to z tego czujnika idzie sygnał do włączenia wentylatora.

Może opisz dokładnie jaki jest problem, bo może po prostu masz walnięty korek zbiorniczka wyrównawczego i w układzie nie ma ciśnienia. Jeśli w układzie nie ma ciśnienia, to nie ma opcji, aby wentylator się włączył, bo wcześniej się płyn zagotuje (wentylator włącza się przy 102 lub 104 st. C., nie pamiętam).

cycu-x - Nie Sty 15, 2012 19:46

w 214 po 99 r na każdej chłodnicy jest taki czujnik, a problem jest opisany na początku
Tomi - Nie Sty 15, 2012 19:58

Gdzie ten czujnik? Chłodnica, to ta duża srebrna powierzchnia (jeśli mogę być lekko złośliwy), a to czarne poniżej to wentylator.

[ Dodano: Nie Sty 15, 2012 19:58 ]
Swoją drogą zrób zdjęcie w większym kontekście, gdyż coś mi nie pasuje w tym zdjęciu. Górny przewód od chłodnicy powinien wychodzić z lewej strony chłodnicy i potem iść wzdłuż pasa przedniego (i chłodnicy).

cycu-x - Nie Sty 15, 2012 20:20

problem rozwiązany problemem był czujnik termiczny na chłodnicy co nie którzy twierdzą że takiego nie ma ale jednak jest przyjechał kolega takim samym szybka przekładka i działa. pozdrawiam
ADI-mistrzu - Nie Sty 15, 2012 20:22

Gwarantuje Ci że na chłodnicy niema żadnego czujnika termicznego.
Możesz dla rozwiania wątpliwości zrobić zdjęcie komory silnika?
W którym dokładnie miejscu masz niby ten czujnik? Które miejsce na chłodnicy?

cycu-x - Pon Sty 16, 2012 08:55

powiedziałem temat zamknięty niech ci kolega leszczu wytłumaczy albo zajrzyj do książki serwisowej powiem ci tylko jedno że jak nie masz pojęcia o naprawie albo nie jestem pewny to nie wypowiadaj się bo wprowadzasz w błąd
Tomi - Pon Sty 16, 2012 09:17

cycu-x napisał/a:
powiedziałem temat zamknięty niech ci kolega leszczu wytłumaczy albo zajrzyj do książki serwisowej powiem ci tylko jedno że jak nie masz pojęcia o naprawie albo nie jestem pewny to nie wypowiadaj się bo wprowadzasz w błąd


Butny i głupi... typowy, nowy użytkownik forum.

Są 2 rodzaje chłodnic w Roverze 214. Dłuższa (ma jedynie 2 otwiory-wejście i wyjście) i krótsza (ma 3 otwory wejście, wyjście do silnika i małe wyjście do zbiorniczka wyrównawczego). Gdzie wkręcasz ten czujnik do chłodnicy?


Krótka:

długa:


Gdzie jest ten czujnik w chłodnicy?

[ Dodano: Pon Sty 16, 2012 09:17 ]
Jak mniemam jedyne tematy, w których się udzielił, to naprawa i sprzedaż ściągniętego z Niemiec auta... typowe dla handlarza i już męczące.

kris2828 - Pon Sty 16, 2012 10:51

możesz mi powiedzieć jakie wymiary ma ta krótsza bo nie mogę się rozczytać z obrazka bo wstawiłem ostatnio mniejszą ( od innego auta) od oryginalnej i nie jestem pewny czy w lato da rady.
Tomi - Pon Sty 16, 2012 12:09

430
kris2828 - Pon Sty 16, 2012 13:26

pewnie ma nieoryginalną chłodnice w nieoryginalnych chłodnicach od innych aut czujniki do wentylatora są zamontowane w chłodnicach sam mam taka zamontowaną (od tygodnia) od innego auta w którym jest czujnik w chłodnicy ale i tak podłączyłem wiatrak do tego przy silniku.
leszczu - Pon Sty 16, 2012 13:58

cycu-x napisał/a:
niech ci kolega leszczu wytłumaczy

Ale ja też pierwszy raz spotykam się z czujnikiem temp. w chłodnicy R200. Najwyraźniej masz jakąś rzeźbę robioną, bo w oryginale na pewno tak nie było. :wink:

dk2b - Nie Sty 29, 2012 11:42

zgadzam sie z kolega cycu-x, ja tez posiadam owy czujnik i tez z winy jego wentylator sie nie zalaczal :cry: ja mialem przepalone kable wlasnie od tego czujnika i ani wentylator sie nie zalaczala ani sprezarki klimatyzacji nie "odpalalo" po naprawie przewodow wszystko w porzadku klima dziala i wentylator tez :grin:

kolego cycu-x nie masz przypadkiem dokladanej klimy? ja posiadam dokladana DIAVIE czy jakos tak i moze byc tak ze stosowano taki czujnik dodatkowy na chlodnice i wymieniano caly wentylator :wink: .Moze byc tak ze w orginalnej klimie nie ma czegos takiego ani w modelach bez klimy :razz:

[ Dodano: Nie Sty 29, 2012 11:42 ]
Wypowie sie ktos na temat tego czujnika? :wink: bo juz sam nie wiem do czego i od czego to jest :mrgreen: a moze wyjasnienie tej sprawy w przyszlosci komus pomoze :razz:
U mnie ten czujnika odpowiadala za to tak jak wyzej opisalem :grin:

Tomi, zgadzam sie z toba ze cos w tym zdj wrzuconym przez cycu-x, jest nie tak. Gorny waz powinien wychodzic z lewej strony i isc przez cala dlugosc chlodnicy do metalowego trojnika, a tu jest calkiem inaczej :hmm:

TUPTUS2012 - Pon Sty 30, 2012 11:26

Kolego będzie ten przekażnik miałem podobny problem ale w sdi a po tem kable wiesz także sprawdz instalacje pozdrawiam
Łukasz