Zobacz temat - [R75] Wentylator - zasada włączania/wyłaczania
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Wentylator - zasada włączania/wyłaczania

domel101 - Pon Wrz 03, 2012 15:17
Temat postu: [R75] Wentylator - zasada włączania/wyłaczania
Witam wszystkich, mam takie pytanie. Na odpalonym silniku temp. silnika ma ok 105*C (to tylko przykład) wentylator chłodnicy pracuje i w tym momencie jak wyłączę silnik to wentylator powinien pracować dalej czy się też wyłączy :?:
Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam

bys - Pon Wrz 03, 2012 15:33

Wyłącza się.
haszczyc - Pon Wrz 03, 2012 17:16

domel101, wyłącza się od razu
domel101 - Pon Wrz 03, 2012 20:01

ok. dzięki. Dzisiaj rozmawiałem ze znajomym i pytał się mnie właśnie o wyłączenie wentylatora wraz z silnikiem i był zdziwiony, że go jeszcze nie dochładza.
sknerko - Wto Wrz 04, 2012 14:26

bys napisał/a:
Wyłącza się.

Cytat:
domel101, wyłącza się od razu

A wiecie to z autopsji czy tak sobie rzuciliście? mój nie wyłącza się razem z silnikiem tylko chodzi jeszcze chwilę aż wychłodzi płyn. Fakt, że rzadko się to zdarza ale u mnie tak jest jak jest mega gorąco i auto mocno zagrzane np. w korkach w Poznaniu.

bys - Wto Wrz 04, 2012 15:07

sknerko napisał/a:
bys napisał/a:
Wyłącza się.

Cytat:
domel101, wyłącza się od razu

A wiecie to z autopsji czy tak sobie rzuciliście? mój nie wyłącza się razem z silnikiem tylko chodzi jeszcze chwilę aż wychłodzi płyn. Fakt, że rzadko się to zdarza ale u mnie tak jest jak jest mega gorąco i auto mocno zagrzane np. w korkach w Poznaniu.


Mój tak ma nawet przy upałach tego lata i jeździe po mieście silnik stop wentylator stop.
pozdro

Dziadek - Wto Wrz 04, 2012 16:39

U mnie nigdy,nawet w upały, nie słyszałem wentylatora po wyłączeniu zapłonu,ale tego diesla ciężko przegrzać. Wiem,bo rok jeździłem z wywalonym śmigłem.
SeniorA - Wto Wrz 04, 2012 17:56

domel101 napisał/a:
jak wyłączę silnik to wentylator powinien pracować dalej czy się też wyłączy
o tym decyduje ECM (w zależności od temperatury silnika), który po wyłączeniu kluczykiem zapłonu wyłącza tylko obwód cewek i wtryskiwaczy, ale podtrzymuje dalej przekaźnik i wentylatora i np. silniczka krokowego aż do osiągnięcia określonych parametrów i potem wyłącza przekaźnik przechodząc w stan czuwania.

[ Dodano: Wto Wrz 04, 2012 17:56 ]
jeszcze taka uwaga , że nie powinno się wyłączać silnika jak pracuje wentylator.

sknerko - Wto Wrz 04, 2012 20:01

SeniorA napisał/a:
jeszcze taka uwaga , że nie powinno się wyłączać silnika jak pracuje wentylator.
Miałem to tez napisać choć mnie się zdarza wyłączyć auto jak chodzi wiatrak bo go zwyczajnie nie słyszę i jak wysiadam to dopiero zdaję sobie sprawę ze jeszcze kreci. Zdarza mi się to bardzo sporadycznie bo wentyl rzadko u mnie chodzi z powodu temperatury.