Zobacz temat - [220SD] Wentylator za wcześnie się włącza
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [220SD] Wentylator za wcześnie się włącza

kurek - Wto Gru 18, 2012 19:46
Temat postu: [220SD] Wentylator za wcześnie się włącza
Hej, mam taki problem, zauważyłem to już w lecie.. Po zgaszeniu silnika wentylator jeszcze przez chwilę chodzi, czy to normalne? Dodam, że nie jest to związane z temp silnika i otoczenia. Dzisiaj przy -4 stopniach na zewnątrz i 5 min po odpaleniu auta (wskazówka ledwo się ruszyła) włączył się wentylator i to chyba na 2gi bieg bo świszczał jak szalony. Czy to wina czujnika?
szoso - Wto Gru 18, 2012 19:53

termowłącznik w chłodnicy masz pewnie do wymiany
Ukor - Wto Gru 18, 2012 22:41

Podłączę się delikatnie do tematu. Ja mam taki problem... Znaczy jest to nie do końca problem, konkretniej to żaden problem, ale trochę mnie to niepokoi :P Więc wolę spytać
Mam SDi prawie rok i nigdy nie słyszałem swojego wentylatora :) Jeszcze nigdy mi się nie załączył, temp. nigdy mi nie skoczyła wyżej niż połowa skali.
A... I jak w stacyjce mam pozycję I i II to jak ustawię kluczyk pomiędzy nie, to zaczyna mi kręcić wentylator... Czy to normalne? Czy też tak macie w swoich SDi? Kontrolki się nie świecą... Ale mogę np. włączyć nawiew czy tez kierunkowskaz...

szebek - Sro Gru 19, 2012 08:20

Ja w swoim R (benzyna 1.4 103KM) miałem podobnie. Wsiadam do auta po kilku dniach postoju, odpalam silnik i załącza się wentylator chłodnicy. Latem nie było to problemem, ale zimą gdy liczyła się "każda iskra prądu" zaczęło to być wkurzające.
W moim aucie są dwa czujniki jeden od temperatury silnika, która pokazywana jest na desce rozdzielczej i drugi który informował o temperaturze komputer silnika (podobno).
Wymiana tego drugiego rozwiązała wszystkie problemy.

szoso - Sro Gru 19, 2012 08:31

szebek, ty masz benzyniaka, temat jest o dieslu a to inna bajka, w benzynie sterowanie wentylatorami jest przez komputer a nie termowłącznik w chłodnicy jak w dieslu
kurek - Sro Gru 19, 2012 09:42

a da się ten termowłącznik jakoś sprawdzić? czy jest do niego dostęp spod maski czy znajduje się gdzieś na dole?
szoso - Sro Gru 19, 2012 10:01

kurek napisał/a:
a da się ten termowłącznik jakoś sprawdzić?

można by było sprawdzić miernikiem ale nie znam parametrów, mam gdzieś wydruki to mogę sprawdzić
kurek napisał/a:
czy jest do niego dostęp spod maski czy znajduje się gdzieś na dole?

na górze chłodnicy http://forum.roverki.eu/v...nik+wentylatora

Kapussta23 - Sro Gru 19, 2012 10:56

Ukor napisał/a:
Podłączę się delikatnie do tematu. Ja mam taki problem... Znaczy jest to nie do końca problem, konkretniej to żaden problem, ale trochę mnie to niepokoi :P Więc wolę spytać
Mam SDi prawie rok i nigdy nie słyszałem swojego wentylatora :) Jeszcze nigdy mi się nie załączył, temp. nigdy mi nie skoczyła wyżej niż połowa skali.


Ja Mam swojego 6 lat prawie i ani razu nie włączył się wentylator.Powodem tego jest bardzo duży układ chłodzenia.ten samochód po prostu się nie przegrzewa.No chyba że jeździsz bez płynu.to wtedy inna bajka

Ukor - Sro Gru 19, 2012 11:54

Kapussta23,
Dzięki... A Też masz coś takiego jak ja pomiędzy I a II pozycją w stacyjce?

Kapussta23 - Sro Gru 19, 2012 13:17

Takiego objawu nie mam.być może masz jakieś zwarcie w instalacji.w pozycji I Działa mi tylko radio i szyby.
Ukor - Sro Gru 19, 2012 13:30

No mi też... Ale jak przekręcę delikatnie dalej, tak pomiędzy I a II to występują wyżej wymienione objawy.
Kapussta23 - Sro Gru 19, 2012 14:07

sprawdź kable idące do wentylatora.przy przekręcaniu na pozycje II załącza się zapłon.Przekaźnik świec.pompa paliwa itp.Szukałbym winy ewidentnie w kablach.Możesz ewentualnie wypiąć kable z czujników w chłodnicy i zobaczyć czy to coś zmieni.
Ukor - Sro Gru 19, 2012 16:16

Dzięki... Pogrzebie tam jak się zrobi cieplej :)