Zobacz temat - [R75] ELM327 - zero kontaktu
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] ELM327 - zero kontaktu

sebol11 - Nie Sty 27, 2013 15:12
Temat postu: [R75] ELM327 - zero kontaktu
Witam.Wiecie jaka może być przyczyna tego ,że w żaden sposób nie mogę się połączyć z samochodem przy pomocy programu PCMSCAN ? W ogóle nie wykrywa mi on połączenia. Mam ELM327 1.4 w wersji usb.Czy np.słaby akumulator w samochodzie może być przyczyną czy bardziej szukać przyczyn w komunikacji lub oprogramowaniu?

[ Dodano: Nie Sty 27, 2013 15:12 ]
Jeszcze jedno pytanko.Czy prawidłowe jest to ,że w komputerze sterowniki zainstalowane są jako: Silicon Labs CP210x USB to UART Bridge ?

Adsik - Nie Sty 27, 2013 21:19

Cześć. Od czwartku też jestem szczęśliwym posiadaczem ELM327. U
mnie nie było kłopotów żadnych. Czy program diagnostyczny widzi Twojego ELM'a? Mam sterowniki jak cos i ten sam program do diagnostyki. A Robisz to wszystko tak...

Instalacja:
1. Instalujesz sterownik
2. Instalujesz program diagnostyczny
3. Podłączasz interfejs i czekasz aż odnajdzie zainstalowane starowniki.
4. Restartujesz komputer, z odłączonym interfejsem.
5. Po uruchomieniu komputera, włączasz program diagnostyczny i podłączasz interfejs. Jeśli wszystko gra to idziesz do autka :)

Diagnoza:
1. Uruchamiasz komputer, podłączasz interfejs, włączasz program diagnostyczny.
2. Wkładasz wtyk interfejsu do gniazda OBDII w aucie i przekręcasz zapłon w pozycję II.
3 Klikasz w programie połącz lub czasem samo się łączy.
I diagnozujesz autko :)

Jeśli robiłeś wszystko w idealnie takiej samej kolejności jak napisałem, to powinno działać. Jeśli nie to zrób tak samo. Jak nadal nie będzie OK, to napisz i damy radę, w koncu informatykę studiuję ;)

haszczyc - Nie Sty 27, 2013 21:26

po co wam ten ELM jak tam w sumie nic sprawdzić nie można po za paroma pierdołami i tyle
rafalmis1 - Nie Sty 27, 2013 21:47

haszczyc, w benzynie więcej pokazuje niż w dieselu

[ Dodano: Nie Sty 27, 2013 21:47 ]
sebol11, u mnie za pierwszym razm program PCSCAN zagadał, później craca skopiowałem i odmówił połączenia, tylko że między czasie zainstalowały się inne sterowniki.
ja używam Scan Master i pod min udało się połączyć z samochodem

sebol11 - Nie Sty 27, 2013 22:18

Dzięki panowie za zainteresowanie :) Podłączyłem wszystko zgodnie z instrukcją i niestety dalej to samo - błąd 104 :/
Interfejs mi wykrywa i nawet raz udało mi się połączyć z samochodem ale nie mogłem przeprowadzić diagnostyki...tak się zastanawiam ,że może to z powodu dużego mrozu?

MaReK - Nie Sty 27, 2013 22:55

Może masz ELMa z bardziej wschodnich Chin ;) Może masz protokół zbyt szybki. Może coś zakłóca komunikację, np. webasto.

ELM dla benzyny pokaże więcej rzeczy związanych z silnikiem.
Dla diesla, to INPA, BMWSCANNER (ale nie silnik).

Pozdrówki,

sebol11 - Nie Sty 27, 2013 22:59

właśnie webasto nie mam :/ szybkość to chyba nie ma znaczenia bo to można przestawić w ustawieniach portu...
Dziadek - Nie Sty 27, 2013 23:28

W piątek dostałem przesyłkę z ELM327 1.4 b- to rzekomo najlepsza wersja.Instalacja sterowników na vistę przebiegła bez problemu i PCMSCAN widzi auto,ale mielonka informacji nie powala na kolana,tym bardziej że nie widzi błędów-więc nie można ich wykasować.Mróz był zarąbisty,więc długo się nie bawiłem, jutro wypróbuję Proscan i BMW, ale rocznik 2001 diesla może być niewidoczny.
Webasto nie powinno zakłócać pracy interfejsu,bo próbowałem programu WTT i wkładałem i wyjmowałem bezpiecznik, co nie wywołało żadnej reakcji w pracy laptopa.
Wczoraj padł mi rozrusznik i żaden interfejs go nie naprawi,tak więc trzeba się przeprosić z młotkiem i klapcążkami,a wy jak chcecie to się tymi kabelkami bawcie :lol:

sebol11 - Nie Sty 27, 2013 23:37

ja kupiłem interfejs żeby zdiagnozować dwie rzeczy VIS i czujnik ABS ale widzę ,że i z tym będzie problem.Jak jutro nie uda mi się połączyć to będę próbował reklamować...
rafalmis1 - Pon Sty 28, 2013 09:18

VIS zdiagnozujesz, ale z ABS-em nie sądzę
szpynior - Pon Sty 28, 2013 09:30

Abs widzi mi bmw scanner jedynie, ELM-em się nie dostałem.
Alex_Tom - Pon Sty 28, 2013 18:11

sebol11, Ja używam PCMSCAN tylko, że on u mnie wykrywa samochód dopiero po jego odpaleniu. To może i u Ciebie tak.
Natomiast ScanTool.net normalnie w II pozycji kluczyka. A ABSem nie ma szans, tylko silnik, no ale ja np. mam VISy padnięte a ich nie wykrywa, nawet jak odłączę od nich kostkę.
No i jeszcze chyba jest tak, że ELM nie połączy ze starszym samochodem niż rok 2000. Tzn. na aukcji tak jest a nie wiem jak z praktyką.

dzieju - Wto Sty 29, 2013 09:35

Ja elm odczytalem bledy ABS :D

Aktualnie uzywam ELM mini na Bluetooth ... dziala pieknie na smartfonie i windowsie :D

rafalmis1 - Wto Sty 29, 2013 10:29

dzieju, napisz dokładnie jaki program masz na telefonie i podeślij link ELM-a który kupiłeś
MaReK - Wto Sty 29, 2013 11:07

dzieju napisał/a:
Aktualnie uzywam ELM mini na Bluetooth ... dziala pieknie na smartfonie i windowsie :D

Napisz coś więcej ;) Jakie dane oprócz temp. itp. itd. możesz odczytać?
W błędy ABSu jakoś ciężko mi uwierzyć, chyba, że program modyfikowany jakiś.

Generalnie to ELM327 ma spory potencjał, a wiele interfejsów praktycznie zbudowane są o ten sam układ, tylko że oprogramowanie do innych pisane jest pod konkretny interfejs, który się odpowiednio przedstawia. Ma spory potencjał tylko nikt nie chce pisać darmowych aplikacji, na których jest mniejszy zarobek niż sprzedaż softu razem z hardware ;D

Jednak do BMW (a tu w R75 jest sporo modułów z niego) jest nieco inna architektura interfejsu. I dlatego sądzę, że to nie możliwe by elm sobie z nimi gadał. Elm oprócz silnika umie gadać chyba z fiatowskimi podzespołami, bo ktoś napisał oprogramowanie pod elma.

sebol11 napisał/a:
właśnie webasto nie mam :/ szybkość to chyba nie ma znaczenia bo to można przestawić w ustawieniach portu...

Właśnie, sprawdź jaką Ci driver ustawia. Sprawdź jeszcze czas opóźnienia.
Jak masz czas i możliwość zainstaluj sobie wirtualną maszynę ze zwykłym XP.
Sprawdź pod nim działanie interfejsu. Jak nie działa, idź z nim do innego auta - dowolnego, po 2000 roku. Może jednak coś zakłóca Ci działanie. W ogóle jakiś interfejs się z Twoim autem łączył?

dzieju - Wto Sty 29, 2013 11:11

Mareczku bledy ABS VIS czujniki walu itd wszystkie podstawowe na Pmcscan czy jakos tak :D

Na adnroidzie to rowniez bledy i ladne zegary na andorida sie to nazywa Torque .

Mozna kasowac i czytac .

Ja po ostatniej zabawie z silnikiem potrzebowalem podgladac temperatury i zdal sie elegancko :D

Marku to tylko ELM :P i jest to wygodne :D

MaReK - Wto Sty 29, 2013 11:17

Ciekawe ;) Ja użyłem wielu programów pod kontroler ELMElectronic w tym także PCMScan, o którym wspominasz ;) Parametry silnika typu oborty, prędkość, temp. powietrza i cieczy to działały, ale to raczej jako bajer ;) Błędów silnika diesla nie pokazał, absu - mimo, że był.
dzieju - Wto Sty 29, 2013 11:28

Benzynke pokazuje :D ABS mi pokazywal jakies 2 lata temu jak urwalem na polnej drodze no i 3 lata temu czujnik polozenia walu oraz Visy :D

Wszystko ELM

MaReK - Wto Sty 29, 2013 12:02

No co do silnika i jego czujników, to okej, bo temu służył elm w sumie. Niestety w naszym dieslu oprócz pierdół i chyba przepływki nie pokazuje nic istotnego.

Co do ABS, wskazał Ci który czujnik jest uszkodzony? Czy tylko, że problem z ABS?
Mnie nie pokazał? Chociaż teraz już sam nie wiem, czy był problem usunąłem i szukałem zapamiętanych czy był problem i nie pokazywał go ;)

Zadanie domowe dla chętnych, rozpiąć wtyczkę ABSu i sprawdzić czy program pokazuje błąd ;D

dzieju - Wto Sty 29, 2013 13:05

Nie pamietam Marku ale chyba nie pokazal ktory :/

Zrobie to przy okazji wymian lamp na soczewki :D

wschodni - Wto Sty 29, 2013 17:13

Hej.
Moze ktos z was bedzie znal rozwiazanie: rover 75 1.8 benzna rocznik 2000.
Przy probach podlaczenia elma ciagle mi pokazuje blad 104 albo nie mozna wykryc polaczenia obd.
Jest na to rozwiazanie? Elm 327 wersja 1.4b. Wiem, ze to nie jest powalajace ale cos tam dzialac powinno. Jak sie podlacze to sqmochodu to kilka razy mryga pomaranczowa dioda i juz:/
Prosze o pomoc.

MaReK - Wto Sty 29, 2013 17:51

Jaki windows? Jakie sterowniki?
sebol11 - Wto Sty 29, 2013 17:57

wschodni napisał/a:
Hej.
Moze ktos z was bedzie znal rozwiazanie: rover 75 1.8 benzna rocznik 2000.
Przy probach podlaczenia elma ciagle mi pokazuje blad 104 albo nie mozna wykryc polaczenia obd.
Jest na to rozwiazanie? Elm 327 wersja 1.4b. Wiem, ze to nie jest powalajace ale cos tam dzialac powinno. Jak sie podlacze to sqmochodu to kilka razy mryga pomaranczowa dioda i juz:/
Prosze o pomoc.

Dokadnie tak jak u mnie błąd 104... ja mam windows 7 starter

wschodni - Wto Sty 29, 2013 18:33

Windows xp pro a sterowniki standardowe ktore dostalem na plycie raczej ogolne do interface.
Dziadek - Wto Sty 29, 2013 18:35

U mnie na viście hula aż miło,tylko port COM ręcznie ustawiłem.
Połączyłem się z autem i kilka rzeczy można sczytać,ale...
Padniętego rozrusznika interfejs mi nie wyjął- sam musiałem, a że się wypaliły styki to sam się musiałem domyślić. :smile:
Przyda się jak trzeba będzie w garażu coś przywiązać.

wschodni - Wto Sty 29, 2013 18:51

Ja tez ustawialem recznid ale to raczej nic nie zmienilo. Nawet jak przestawialem z 1 portu na 2(oba wolne, nie przypisane) i przy probach zmiany predkosci transmisji.
sknerko - Sro Sty 30, 2013 12:31

Z silnikami 1.8 z pierwszych roczników się nie łączy, nie wiem jak z późniejszymi po 2002 chyba.
Z Freelanderem 1.8 też nie bryka dopiero po 2001r coś tam czyta a to ten sam silnik i bardzo zbliżony komp.

wschodni - Sro Sty 30, 2013 16:18

Moj jest chyba z grudnia 2000.
MaReK - Sro Sty 30, 2013 16:22

Niektórzy starzy indianie są zdania, że ELM działa z samochodami od 2001 roku wzwyż ;)
A co napisali w specyfikacji Twojego interefejsu?

Dziadek - Sro Sty 30, 2013 16:46

Mój sprzedawca zapewnia, że obsługuje:
1. Wszystkie auta sprzedawane w Europie od 2001r benzynowe i od 2004r diesle
2. Niektore auta benzynowe sprzedawane w Europie ze starszych rocznikow
3. Wszystkie auta sprzedawane w USA od 1996r. benzynowe i od 2004r. diesle
4. Niektore diesle sprzedawane w USA ze starszych rocznikow.
....ale poszperałem w necie i ludzie mówią różnie na ten temat i przypomniała mi się diagnoza dermatologa mojej żony (ma to na piśmie):
"Badania wykazały że nie jest Pani na nic uczulona,ale nie można wykluczyć uczulenia na czynniki uczulające".
Trzeba próbować,ja mam diesla sprzed deklarowanego '04, a jednak się połączył.

sash997 - Sro Sty 30, 2013 16:50

ja mam diesla rok 2000 i ELM sie łączy ale oprócz obrotów i chyba temp płynu nic nie pokazuje :D
Dziadek - Sro Sty 30, 2013 17:53

U mnie, na tej niby tablicy rozdzielczej chyba tylko jedna wskazówka stała w miejscu,na pozostałych programach nawet wyskoczyły jakieś wykresy,ale dla mnie to czarna magia.
Bardziej liczyłem na wykasowanie błędów,ale kiszka bo interfejs ich nie widzi, tak samo nie pokazało zamrożonych ramek,ale dam głowę że jak wcisnąłem delete, to silnik zaczął ładniej pracować. Nie zmieniło to jednak mojego ambiwalentnego podejścia do tej "diagnostyki".
Na marginesie: jestem w trakcie reanimacji rozrusznika i czekam na nowe styki, mam wypruty kolektor i odłączony akumulator,no i zawiesiłem zabawy z kablem. :lol:

MaReK - Sro Sty 30, 2013 18:37

Do diesli jest INPA i kabel VIAKENu dla BMW :) Driver nawet ten sam może być co do elma (USB->COM). Z dobrą wersją inpy i odpowiednią konfiguracją EDIABASu łączy się jak szatan ;)

Do tego stopnia, że można w czasie jazdy jednym przyciskiem wyłączyć sobie silnik ;D

wschodni - Sro Sty 30, 2013 19:02

A mógłby ktoś zaproponować jakiś inny interface którym bym się mogł podłączyć i sprawdzić czujniki itd.?
Na T4 nie mam co liczyć. Z tego co się orientowałem to w Zielonej Górze nikt nie ma, a jazda do poznania albo wawy w takim wypadku mija się troszkę z celem.

sash997 - Sro Sty 30, 2013 19:06

bosch KTS, delphi , CDIF/2 robią poduchy silniki ABS immo i inne pierdoły
wschodni - Sro Sty 30, 2013 20:38

A jakiś interface do domowego użytku? Rozumiem, że powyższe boshe itd. mi obsłużą tylko jestem troche leniwy żeby objeżdżać całe miasto i pytać czy coś takowego posiadają, a strony na stronach serwisów niestety nie piszą z czego korzystają.
sash997 - Sro Sty 30, 2013 20:55

do domowego to tak jak kolega Marek napisał BMW scaner podejdzie
wschodni - Sro Sty 30, 2013 21:00

czyli teoretycznie cos takiego powinno podejść: http://allegro.pl/bmw-sca...2988906007.html
sebol11 - Sro Sty 30, 2013 21:18

wschodni napisał/a:
czyli teoretycznie cos takiego powinno podejść: http://allegro.pl/bmw-sca...2988906007.html

To i do benzyny byloby dobre gdyby dzialalo z R75. W sumie zadne ryzylo przy takiej cenie...

MaReK - Czw Sty 31, 2013 03:16

Przeszukajcie forum i sprawdźcie z czym się łączy.
Opisałem już. Można wiele nim zrobić, ale silnika niestety nie da rady zdiagnozować.

Idealnie nadaje się do grzebania w LSM, IKE, EWS... niestety z BCU nie pogada więc nie pokonfigurujemy sobie za wiele ;) Odczyta błędy żarówek. W bogatszych wersjach można dostać się do radia, tv, modułu szyberdachu, czujnika parkowania, czujnika deszczu... po co? Nie wiem ;) Moduł ABS jest wykrywany, ale nie pokazuje błędów.

szpynior - Czw Sty 31, 2013 10:13

MaReK, Mi BMW Scanner pokazał błąd w ABS łącznie z kodem i w jakim kole jest problem.

Generlanie to mam 4 fejsy

Galetto 1260 - do mapek
Interfejs od Viakena - INPA - silnik
BMW Scanner - LSM, IKE itp
ELM 327 - leży bezużyteczny

anna - Sob Lut 09, 2013 19:25

MaReK, Witam serdecznie, sprawa dotyczy wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów. To, że podlega wymianie, nie ulega wątpliwości? W warsztatach słyszałam różne opinie, ale w końcu doczytałam, że należy go wymieniać. Teraz rodzaj oleju. Samochód rover 75, 2.0l, benzyna, 1999rok, 150KM, skrzynia jest 5 biegowa. Znalazłam olej texaco n402. Chciałabym się upewnic, czy to na pewno ten? Pozdrawiam, Anna D.
szpynior - Sob Lut 09, 2013 21:29

anna, Postaram się odpowiedzieć pomimo niemiłosiernego offtopu :)

Masz tu rozmowę

http://forum.roverki.eu/v...light=jaki+olej

MaReK - Sob Lut 09, 2013 22:49

anna napisał/a:
MaReK, Witam serdecznie,

Witaj Anno ;)

kup taki http://www.tomateam.pl/sk...ial=chemia&c=48

Druga sprawa to,

anna napisał/a:
sprawa dotyczy wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów.

Droga anno, sprawa oleju nie powinna znajdować się w temacie traktującym o interfejsie diagnostycznym ;) O Twoim problemie dyskutowano wiele razy. Kilka minut przy forum lub google.pl i możesz to o co pytasz i podał Ci szpynior znaleźć ;)

xROnx - Nie Cze 09, 2013 23:26

Podepnę się pod temat:
Mam ELM327 1.4. System operacyjny Windows XP. Najpierw zainstalowałem sterowniki potem podłączyłem ELMa ustawiłem porty i zainstalowałem program(y) ScanTool oraz PCMSCAN. Poszedłem do auta podłączyłem się i brak odzewu. PCMSCAN pokazuje błąd 104 a ScanTool pisze że urządzenie nie odpowiada żeby sprawdzić ustawienia portu.
Ustawienia portu robiłem zgodnie z instrukcją dołączoną do ELMa.
Brak mi już pomysłów...

MaReK - Nie Cze 09, 2013 23:45

A w ogóle z czymkolwiek kiedyś się łączył?
Ostatnio widziałem auto, w którym ktoś na chama rozgiął piny w OBD...

xROnx - Nie Cze 09, 2013 23:59

MaReK napisał/a:
A w ogóle z czymkolwiek kiedyś się łączył?

Pytasz o auto czy o interface?
Jeśli chodzi o auto to oczywiście. Widzało go kilka razy T4 oraz KTS i coś tam jeszcze

rafalmis1 - Pon Cze 10, 2013 00:31

Scan Master się podłączyć, ale bardzo, bardzo niewiele pokaże
sknerko - Pon Cze 10, 2013 08:54

xROnx posprawdzaj te ustawienia dotyczące kb danych czy jakoś tak bo jak zainstalujesz domyślnie to nie rusza, trzeba tam dłubnąć, jest w instrukcji co zmienić jak nie łączy. Jeszcze pytanie czy komp ci działa jak trzeba z interfejsem, dlatego pisałem ze sterownik MUSI być dobry. Już nie pamiętam dokładnie czy to dotyczyło mojego ELM czy kumpla ale pobierałem sterownik z neta żeby zaczął działać

[ Dodano: Pon Cze 10, 2013 08:54 ]
spróbuj z innym autem, młodszym, nie koniecznie Rovera czy połączy, będzie wiadomo co jest winne.

xROnx - Pon Cze 10, 2013 09:26

Dzisiaj jak znajdę czas to spróbuję połączyc się z C2 z 2004r
Jak się uda to będzie to znaczyło że z moją 75 ELM nie współpracuje.

MaReK - Pon Cze 10, 2013 11:17

A co chcesz diagnozować? Silnik czy inne podzespoły w aucie?
xROnx - Pon Cze 10, 2013 11:20

MaReK napisał/a:
Silnik czy inne podzespoły w aucie?

Silnik. Głownie chodzi mi o sonde, zapłon... takie podstawowe sprawy

mtsrawicz - Sob Cze 15, 2013 22:59

A czym mozna połączyc sie z automatyczna skrzynia biegów? KTS nie daje rady.
Benzyna V6 2,0 rocznik 2001

rafalmis1 - Nie Cze 16, 2013 01:51

mtsrawicz, można np AutoCom.
xROnx - Nie Cze 16, 2013 16:29

Podłączyłem ELMa do Citroena C2 z 2004r
Podłączył się bez żadnych problemów. Korzystałem z programu PCMSCAN.
Widać mojej 75 nie widzi. Może to zależy od rocznika produkcji? Moja 75 była produkowana pod koniec 99r a pierwsza rejestracja w 2000... może to ma jakiś wpływ...

haszczyc - Nie Cze 16, 2013 16:39

PCMSCAN mial tez problemy z podlaczeniem u mnie ale scantool podlaczyl sie bez problemow
xROnx - Nie Cze 16, 2013 16:42

u mnie ani jeden ani drugi program nie "gada" z moją 75
rafalmis1 - Nie Cze 16, 2013 18:00

no a co z Scan Master
xROnx - Czw Cze 20, 2013 23:37

Ściągnąłem starszą wersję programu PCMSCAN (v. 2.1.1) Udało się połączyć z autem... ale nic poza tym. nie jestem w stanie nic sprawdzić... albo coś źle robię...?
sknerko - Pią Cze 21, 2013 09:25

xROnx coś mi sie wydaje ze coś źle robisz ;)
xROnx - Pią Cze 21, 2013 09:27

sknerko napisał/a:
coś mi sie wydaje ze coś źle robisz

ja też odnoszę takie wrażenie. :) szukam teraz jakiejś instrukcji jak się posługiwac i diagnozowac w programie PCMSCAN