Zobacz temat - [R75] Czy to objawy uszkodzenego termostatu ?
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Czy to objawy uszkodzenego termostatu ?

jareczeeek - Nie Cze 09, 2013 17:54
Temat postu: [R75] Czy to objawy uszkodzenego termostatu ?
Witam. Mam taki problem, że zagotował mi się płyn chłodniczy podczas stania w korku w gorący dzień. Doszedłem do wniosku że wentylator załącza się tylko na najwyzszym biegu dopiero jak gotuje sie plyn a gdzie wolniejsze bięgi? Gdy gotuje się płyn to wskazówka temp. wskazywała tylko poł stanu i nie drgneła. Czy to objaw uszkodzonego termostau ze nie załączają się niższe biegi wentylatora? Wymieniłem juz wszystkie przekaźniki wentylatora przy wentylatorze i w puszce bezpieczników wymieniłem czujnik temperatury i to samo. więc chyba zostaje tylko termostat
?czy pasowałby ten od Kia Carnival 2.5 v6? bo jest połowę tańszy niż do Rovera

domel101 - Nie Cze 09, 2013 19:48

włącz na kompie temperaturę płynu i obserwuj czy przy 100*C włączy się wentylator, jeżeli nie to masz uszkodzony i odrazu będziesz widział jak się autko nagrzewa i czy trzyma Ci 90*C czy jakoś mega szybko idzie w górę, lub odpal auto i na panelu od klimy włącz ikonę przedniej szyby i zobacz czy went. startuje, jeżeli będzie słychać cykanie to znaczy, że went "szuka" sprawnego biegu i na nim startuje.
jareczeeek - Nie Cze 09, 2013 20:01

po włączeniu ogrzewania przedniej szyby wentylator włącza się na wolnym biegi potem przełącza na szybszy przy nagrzanym silniku.czyli wentylator chyba sprawny.czy termostat może być przyczyną nie załączania wentylatora gdy silnik pracuje na postoju i jest gorący? załączy się wentylator dopiero gdy płyn bedzie sie gotowac i wtedy chodzi bardzoszybko i głośno
SeniorA - Nie Cze 09, 2013 20:37

Sterownik silnika reaguje na sygnały czujnika temp. płynu, a nie termostatu.Czujnik jest w bloku a nie w chłodnicy.Takie objawy mogą być jak jest mało płynu lub układ mocno zapowietrzony ( przy założeniu , że wentylator jest sprawny ).
jareczeeek - Nie Cze 09, 2013 20:41

układ odpowietrzałem a czujnik wymieniłem więc dlaczego wskazówka temperatury nie drgnie więcej niz połowa miarki gdy płyn się zagotuje? przecież wtedy wskazówka powinna być na czerwonym polu a nie w połowie białego
soviet100 - Nie Cze 09, 2013 20:53

Ponieważ czujnik ten grzeją tylko opary bo może zrobiła się "poduszka" sprawdź ohm jakie wartości ma czujnik .
jareczeeek - Nie Cze 09, 2013 20:57

ale czujnik jest nowy dwupinowy .więc radzicie mi przeczyścić układ chłodzenia jakimś specyfikiem??
domel101 - Nie Cze 09, 2013 22:13

a może trzeba płyn wymienić jak dawno nie był i stracił swoje właściwości
jareczeeek - Nie Cze 09, 2013 22:20

płyn jest nowy ale przyznaje się że użyłem środka do uszczelnienia chłodnic bo miałem dziurkę w chłodnicy.może to ten środek zapchał układ. No ale mimo to wentylator powinien sie prędzej włączać a nie dopiero po zagotowaniu płynu a wskazówka nawet nie drgnie. Nie mam juz pomysłów. Pomocy
AdaskoC - Nie Cze 09, 2013 22:30

Płyn do uszczelniania, działa na tej zasadzie, że gdy napotka powietrze, to sie tam odkłada. I przez nieszczelny układ, mogłeś mieć powietrze, a to mogło spowodować "utrwalenie" uszczelniacza
jareczeeek - Nie Cze 09, 2013 22:32

ale co w związku z tym? ja użyłem tego środka jakieś pól roku temu
domel101 - Pon Cze 10, 2013 14:29

a takie środki do uszczelniania w proszkach mają fajny wpływ na zużycie pompy wody, wolałbym naprawić/wymienić chłodnicę niż lać do układu to gówno, że tak powiem. rozbierałem już kilka aut po takim "uszczelnianiu"