Zobacz temat - Podłączenie siły 3 fazy do rozdzielni w budynku gospodarczym
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Offtopic - Podłączenie siły 3 fazy do rozdzielni w budynku gospodarczym

zuber84cool - Pon Gru 16, 2013 15:03
Temat postu: Podłączenie siły 3 fazy do rozdzielni w budynku gospodarczym
Witam, mam w domu starą instalację 4 żyły, czyli 3 fazy, niedawno przeciągnąłem kabel YKY w ziemi z domu do budynku gospodarczego ok 15 metrów, celem przeniesienia "siły". W domu w środku mam stare gniazdo siłowe na 4 płaskie bolce, chcę je zlikwidować, nie chcę mieć w domu gniazda siłowego oraz zależy mi na porządku by nie ciągnąć kabli do domu, aby podłączać silnika 4KW i innych urządzeń siłowych, natomiast w budynku gospodarczym jak najbardziej siła się mi przyda oraz gniazdka na 230V. Dlatego też zakupiłem rozdzielnię z gniazdem siłowym na 4 bolce 16A 400V oraz dwoma gniazdami 230V. Teraz chcę to wszystko podłączyć po kolei.
Rozumiem, że po wywaleniu starego aluminiowego gniazda siłowego w domu podłączam położony wcześniej kabel YKY i skręcam w puszcze hermetycznej idący do rozdzielni w budynku gospodarczym tak?
Następnie muszę ten kabel podłączyć w rozdzielni pod wyłącznik 3F? Fazy po kablach kolejno jak było w starym gnieździe L1 L2 L3 i ostatni przewód, który jest uziemieniem a był podłączony o obudowy wtyczki gdzie muszę podłączyć w rozdzielni?

Dodaje zdjęcia jak to wygląda


Chciałbym również wyprowadzić z tej rozdzielni kable pod włączniki światła, będę wdzięczny za pomoc.

leszczyna - Pon Gru 16, 2013 23:11

MAsz w domu roznicowke.
zuber84cool - Pon Gru 16, 2013 23:20

A to jest pytanie? bo nie wiem jak to interpretować. W domu mam starą instalację na 4 żyły, główna rozdzielnia jeszcze na korki topikowe i typowy licznik. Od tej rozdzielni idzie po kablu siła na 3 fazy do gniazda, które chcę zlikwidować a w jego miejscu połączyć z położonym nowym kablem w puszcze hermetycznej i dalej, jak to opisałej wcześniej podłączyć w rodzielni. Prąd dostarczany jest do domu linią napowietrzną od słupa obok domu, na słupie jest uziemienie bednarką.
marthinez - Wto Gru 17, 2013 09:58

Chcesz podłączyć kabel 4 żyłowy ze zdjęcia po prawej do nowej rozdzielni?

zuber84cool napisał/a:
Prąd dostarczany jest do domu linią napowietrzną od słupa obok domu, na słupie jest uziemienie bednarką.
Z tego co piszesz to dostawca prądu przesyła Ci energię w TN-C ew. TN-C-S.
W takim układzie przewód żółto zielony pełni również funkcję przewodu neutralnego tzw. PEN.
Podłączenie powinno wyglądać tak: L1,2,3 do przyłączy fazowych, natomiast przewód PEN do przyłącza neutralnego (kolor niebieski) i uziemienia (żółto-zielony).
I tyle.

hertz25 - Pią Sty 03, 2014 20:16

siemanko podepnę się pod temat jeśli można ;-) ostatnio z elektrykiem rozprowadziłem w domu prad i jaki dac bezpiecznik na rtv klasy D? bezpieczniki będą b16 na gniazdka