Zobacz temat - [R200] szarpanie na cieplym silniku przy przyspieszaniu
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [R200] szarpanie na cieplym silniku przy przyspieszaniu

bertas00462 - Nie Sty 05, 2014 14:02
Temat postu: [R200] szarpanie na cieplym silniku przy przyspieszaniu
Witam wszystkich otoz mam kolejny problem z moim roverkiem,mianowicie na cieplym silniku przy przyspieszaniu z niskich obrotow (1000-1900)wystepuja szarpniecia.Przykladowo jade sobie na 5 bieu i zwalniam wtedy mam obroty1300 i przyspieszam na tym 5 biegu z tych niskich obrotow i wystepuja szarpniecia do ok.2000obrotow. Powyzej 2tys wszystko jest dobrze.Dodam jeszcze,ze jak przyspieszam od niskic biegow a obroty wysokie to szarpania zadnego nie ma.Odpala bez problemu, na zimnym silniku nic sie nie dzieje.Szarpanie wystepuje głownie na LPG na benzynie bardzo rzadko.Pozdrawiam!
ADI-mistrzu - Nie Sty 05, 2014 14:15

bertas00462, jak będziesz przyśpieszał na tak niskich obrotach to zabijesz silnik.
MD - Nie Sty 05, 2014 14:40

Bertas00462, silniki benzynowe bardzo, bardzo nie lubią tak niskich obrotów, dzielą się jednak na dwie zasadnicze kategorie:
-8 zaworowe: znoszą niskie obroty nieco lepiej,
-16 zaworowe: na niskich obrotach męczą się, występuje większe "smolenie", potrafią palić więcej.

Dla benzyny jeździj w okolicach 2 tysięcy obrotów, nie bój się redukować - oszczędzisz w ten sposób paliwo i silnik. Ja zwykle jeżdżę w zakresie 1900-2100 jak muszę wolniej się toczyć, ale jak tylko mogę to minimalnie powyżej 2100 (to taka magiczna granica, poniżej słychać "buczenie", powyżej silnik po prostu pracuje lżej).
No i gaz - on ma wyższą temperaturę spalania, bardziej obciąża silnik.

Pamiętaj że piątki nie wolno wrzucać poniżej 60-65km/h - zajedziesz motor.

bertas00462 - Nie Sty 05, 2014 14:59

Ja zazwyczaj zmieniam biei przy 2500.Wiem, ze niskie niszcza silnik ,ale jaki jest powod teo szarpania ?cewka,swiece,kable WN? czy cos innego?
MD - Nie Sty 05, 2014 15:05

Bertas00462, ciężko teraz powiedzieć. Czasem, jak tak pomęczysz silnik to do póki nie dasz mu w dupę, dotąd będzie szarpał - widzę to nieraz po toczeniu się na dwójce, przyspieszaniu i puszczaniu gazu, gdy jeżdżę po mieście. Czasem silnik opomina się o depnięcie.
ADI-mistrzu - Nie Sty 05, 2014 15:26

bertas00462, powodów może być mnóstwo, nawet za lekkie koło zamachowe dla tego stylu jazdy.
robsson78 - Nie Sty 05, 2014 16:04

bertas00462 napisał/a:
na cieplym silniku przy przyspieszaniu z niskich obrotow....... . na zimnym silniku nic sie nie dzieje.Szarpanie wystepuje głownie na LPG na benzynie bardzo rzadko.Pozdrawiam!


Tu jest odpowiedź na Twoje pytanie.
Na 90% problem dotyczy instalacji lpg a raczej mapki.

bertas00462 napisał/a:
ale jaki jest powod teo szarpania ?cewka,swiece,kable WN? czy cos innego?

Szarpanie na lpg może być skutkiem źle zebranej mapki czasów wtrysku. Silniki rovera potrzebują specyficznej regulacji tzn. wycięcia dotrysków. Jeśli nie są wycięte auto może poszarpywać na niskich obrotach przy jeździe na gazie.
Na benzynie lepiej się jeździ bo silnik jest bardziej elastyczny.
Może to banalna porada ale sprawdź poziom płynu chłodniczego bo bez niego na lpg nie pojedziesz.

patryq - Nie Sty 05, 2014 19:49

A ja ci radzę sprawdzić układ zapłonowy. W takich objawach najbardziej podejrzana jest cewka , ale nie zaszkodzi dać nowe kable i świece. Przy LPG minimalne niedomagania w/w będzie skutkować szarpaniem.
MatiNitro - Nie Sty 05, 2014 20:04

patryq, dobrze mówi. LPG ma ogromne wymagania jeśli chodzi o układ elektryczny. Dwa razy na sekwencji miałem problem z szarpaniem poniżej 2tys obrotów. Czasem to było minimalne szarpnięcie, czasem kilka. Byłem u gazownika. Robił może mapy wtrysku LPG, sprawdzał wszystko. Rozłożył ręce na koniec i powiedział żebym świece zmienił, bo nie zmieniane od zakupu auta. Dałem 56zł za 4 świece NGK i problem zniknął na 40 tys km ;) potem znowu było szarpani ale już nigdzie nie jeździłem Kupiłem komplet świec i już profilaktycznie nowe kable zapłonowe. I spokój znowu ;) Zacznij od wymiany świec :P
bertas00462 - Nie Sty 05, 2014 21:17

Bylem gazownika w piatek podlaczyl pod kompa i mowil ze z gazem jest wszystko ok.az nowy,dopiero 8 tys zrobione.Jakiej firmy kupic swiece,przewody,cewke?Swiece to jakies platynowe czy jakie?
robsson78 - Pon Sty 06, 2014 12:40

NGK BKR6E V-Line 28 są niezłe i wystarczające.
bertas00462 - Sob Sty 18, 2014 18:27

po.wymianie.swiec.i.przewodow.WN.juz.nie.szarpie.dzieki.za.pomoc.pozdrawiam!:)