Zobacz temat - [R75] Climatronic nie chłodzi
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Climatronic nie chłodzi

Marty_Ś - Wto Maj 06, 2014 21:35
Temat postu: [R75] Climatronic nie chłodzi
Witam. Jeśli powielam temat to przepraszam ale nigdzie nie znalazłem podobnego przypadku.Do tej pory nie miałem sposobności sprawdzenia klimy, nie wiem też kiedy była nabijana.Jedyne co wiem to fakt, że włączenie trybu "auto" włączało wentylator a przejście w tryb "ekon" wyłączało go. Włączanie "auto" powodowało też spadek obrotów silnika na moment.Z tego co wiem to są to prawidłowe objawy. Tak było do dziś. W czasie jazdy zdałem sobie sprawę, że klima nie chłodzi. Z nawiewów leciało ciepłe powietrze, takie jakby przemieszane ciepłe z chłodnym. Obniżanie temperatury na panelu powodowało jedynie zwiększenie siły nawiewu. Podczas przełączania w tryb "ekon" wentylator nie przestawał działać. Z kolei tryb "auto" nie obciążał silnika (obroty nie spadały) Test klimy w garażu wykazał jedynie błąd 21 i 22. Macie może jakieś przypuszczenia co może być powodem tych problemów ? Dodam, że w układzie chłodnicowym jest trochę za mało płynu (zassało po wymianie i nie zdążyłem dolać) Z góry dziękuję za pomoc.
HarryVip - Wto Maj 06, 2014 21:42

Błędy 21 i 22 (czujniki nasłonecznienia, prawy i lewy) występują przy słabym oświetleniu. Zrób test jeszcze raz jutro na zewnątrz, przy świetle dziennym, niekoniecznie w pełnym nasłonecznieniu.
wellman - Wto Maj 06, 2014 21:44

Dziwne, bo mam wrażenie, że podobnych tematów i pytań już trochę było. :-)

Pierwsze co to do serwisu klimy. Sprawdzić ilość czynnika i dobić jeśli trzeba (a trzeba prawie na pewno). Przyda się też wcześniej sprawdzić gruntownie co i jak z klimą, ale w serwisie znać się powinni to już będą wiedzieć.

Marty_Ś - Wto Maj 06, 2014 21:59

Tematów było faktycznie dużo ale we wszystkich przypadkach były inne objawy niż u mnie.
Byłem przed chwilą w garażu, auto zdążyło się schłodzić, postanowiłem je odpalić i jeszcze raz sprawdzić. O dziwo teraz "ekon" wyłącza wentylator czyli tak jak było wcześniej. Czarna magia...Z kolei tryb "auto"... jak u Was jest ? Można go wyłączyć przez powtórne naciśnięcie "auto" ? Bo u mnie teraz wyłącza go tylko naciśnięcie "obiegu zewnętrznego" lub "ekon". Wydaje mi się, że było inaczej...

wellman - Wto Maj 06, 2014 22:03

Zwróć uwagę, czy się któryś przycisk na panelu climatronic nie przyblokował.

Kilka razy miałem taką historię, że się ten podwójny przełącznik +/- jakby przyciął o obudowę i wtedy rzeczywiście panel wariował trochę przy użyciu innych przycisków. Tymczasem wystarczyło ten przełącznik trochę poruszać (było czuć, że "wskoczył" na swoje miejsce) i znowu wszystkie działały jak trzeba.

Marty_Ś - Wto Maj 06, 2014 22:17

Sprawdziłem, przyciski są ok.A jak jest z tym przyciskiem auto ? Powtórne naciśnięcie wyłącza u Was tryb automatyczny ?
automechanik - Nie Maj 11, 2014 22:33

Marty_Ś, Przycisk "auto" służy do włączenie klimatyzacji, "econ" ją wyłącza. Powtarzam- przycisk auto włącza klimatyzację a nie wentylator. Wentylator włącza się by schładzać skraplacz, czyli odbierać ciepło pobrane w aucie przez parownik klimatyzacji. W trybie automatycznym sterownik klimatyzacji tak operuje siłą nadmuchu i rozdziałem powietrzaby jak najszybciej i w miarę nie uciążliwie osiągnąć w kabinie zadanątemperaturę.
Każde ręczne przełączenie nadmuchu czy wydajności wentylatora wyłącza tryb automatyczny,nie wyłączając klimatyzacji czyli głownie sprężarki.
Nieprawidłowa praca w Twoim przypadku jest spowodowana najpewniej zbyt małą ilością czynnika chłodzącego R134a

wellman - Pon Maj 12, 2014 15:37

Marty_Ś, dzisiaj pamiętałem, żeby sprawdzić, jak to z tym przyciskiem i... AUTO włącza klimę, ponowne wciśnięcie nic nie zmienia (w tym również NIE wyłącza klimy).

Tak, jak napisał automechanik, klimę wyłącza ECON i zdaje się tylko on. :-)

rtoip69 - Pon Maj 12, 2014 21:33

EKON także włącza klimę z zadanymi nastawami nawiewów .