Zobacz temat - Zużycie paliwa
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Offtopic - Zużycie paliwa

DawidNB - Nie Cze 15, 2008 16:35
Temat postu: Zużycie paliwa
A więc trochę jeżdżę Roverkiem i co zauważyłem:

- na pierwszej 1/2 baku robię ok 150km,
- na kolejnej 1/4 baku robię 150 - 200 km :shock:
- na całym baku robię ok 450 km

wskazania opieram na tym co mi pokazuje wskazówka paliwa :mrgreen:

też tak macie ??

bo np u Zouzy jest zupełnie inaczej ;)

tetryk - Nie Cze 15, 2008 17:53

ja po miescie na pełnym baku(tzn.do pierwszego właczenia sie na stałe lampki rezerwy)robie około 600 km,na trasie jeszcze nie sprawdzałem-pewnie zrobie wiecej :mrgreen: :ok:
a "najdziwniej"to zawsze działały wskaźniki we fiatach :roll:

czort - Nie Cze 15, 2008 18:27

DawidNB napisał/a
Cytat:
- na pierwszej 1/2 baku robię ok 150km,
- na kolejnej 1/4 baku robię 150 - 200 km
- na całym baku robię ok 450 km


U mnie podobnie W/g wskaznika pierwsza połowa skali szybko ubywa 150-200km
to zauważułem.
Pózniej dokładnie nie wiem, ale przy czerwonym polu zaraz nad długo wskaznik stoi. i tak samo na czerwonym. Grubość wskazówki kończyła się z czerwonym polem. Nie ryzykowałem 517km. trasa=miasto. Nie miałem wystarczajacej kasy by zalac do pełna wiec niewiem ile jeszcze zostalo paliwa.

Ostatnio kilka dni wolnego i sprawdziłem sobie dokad moze opasc wskazówka i ile zrobie kilometrów
Wiec
608 km w cyklu miesznaym 50=50
a wskazówka nie opadła tak jak wskaznik temperatury.
Paliwa pod kilkakrotne odbicie pistoletu to 48l.

ezy - Nie Cze 15, 2008 19:57

A ja ma trochę inaczej. Ponieważ po zatankowaniu na full wskazówka jest ponad czerwoną kreską max to jest tak: od napełnienia na maxa do zejścia do kreski czerwonej 'max' robię 200km, potem od kreski max do kreski 'pół' robię 300km, potem na 1/4 baku wg wskaźnika zrobię jeszcze 150km i tankuję.
Azazel85 - Nie Cze 15, 2008 22:41

Hmm....w moim R'ku jest podobnie;)

Wskazówka paliwa z dokładnością niewiele ma po prostu wspólnego...

Było zresztą gdzieś o tym na forum ;-)

Tempest - Pon Cze 16, 2008 11:12

odpowiedź na to jest bardzo prosta - przy pełnym baku samochód jest cięższy, więc i spalanie jest większe
im mniej paliwa w baku tym lżej i większe dystanse przejeżdża samochód (oczywiście jeśli jeździmy cały czas tak samo :wink: )

Tomaszi - Pon Cze 16, 2008 14:52

tankując do pełna, wskazówka wychylona jest po za max
do znacznika max - 80km
do znacznika do połowy - licznik pokazuje <400km
na całym baku przejade do zaświecenia kontrolki
w cyklu miejskim - nie wiem ;)
w cyklu mieszanym - <700km
w trasie, ostatnio - 760km

Tempest, teoria o ciąższym/lżejszym aucie nie jest spójna :lol:

Tempest - Pon Cze 16, 2008 16:59

Tomaszi napisał/a:
...Tempest, teoria o ciąższym/lżejszym aucie nie jest spójna :lol:

aaa... tak gdzieś zasłyszałem
chyba od kogoś kto czasem bierze udział w jakichś ulicznych wyścigach gdzie większość kolesi jak chcą się ścigać to przyjeżdżają bez mała na oparach
1-2 okrążenia i nara chłopaki, ja spadam bo mało wachy mam :lol:

maciej - Pon Cze 16, 2008 17:08

No raczej te 60 kg przy autach ważących 1,5 tony i spokojnej jeździe nie gra takiej roli.

Poprostu w większości aut zbiorniki paliwa mają nieregularne kształty i ciężko jest dobrze wyskalować miernik, poza tym pewnie żadnemu z inżynierów się nie chce. ;)

W końcu inżynierowie to ludzie z gruntu leniwi, a wynalazki biorą się głównie z lenistwa - "jakby tu coś sobie ułatwić, żeby mniej się narobić"... ;)

Wskaźnik ma być orientacyjny, więc po co tracić czas i pieniądze, żeby go jakoś tam specjalnie dopieszczać.

Poza tym podejrzewam, że w czasach masowej produkcji, takie mierniki poziomu paliwa robią firmy niezależne typu VDO i one mogą nawet nie wiedzieć do jakiego kształtu baku pójdzie czujnik - liczy się tylko wysokość baku (czyli długość prowadnicy pływaka), a powierzchnię każdego poziomu dla uproszczenia zakłada się taką samą.

DawidNB - Pon Cze 16, 2008 17:51

;) ale przyznam że w R jest przynajmniej to fajne że na zakrętach się rezerwa nie włącza ;) jak w moim poprzednim CC ;)

ja tankuje do na maxa zawsze ;) w momencie jak wskazówka dojdzie mi do czerwonej kreseczki :)

Azazel85 - Pon Cze 16, 2008 20:59

DawidNB napisał/a:
ale przyznam że w R jest przynajmniej to fajne że na zakrętach się rezerwa nie włącza


hehehe - ja nawet jak "na płaskim" mam ponad ćwierć baku, to jak zjeżdżam do garażu ZAWSZE zapali mi się rezerwa.... :D

lineumaciel - Pon Cze 16, 2008 21:03

u mnie wskazówka rządzi się swoimi prawami. Na 40l robię 650-700km i jadę tankować
maniaq - Pon Cze 16, 2008 23:18

pykalodaniel » rozumiem ze piszesz o trasach, moj rekord to 6,02 w trasie i nic mniej O_o w miescie nie schodze ponizej 6,5
lineumaciel - Wto Cze 17, 2008 07:11

maniaq napisał/a:
pykalodaniel » rozumiem ze piszesz o trasach, moj rekord to 6,02 w trasie i nic mniej O_o w miescie nie schodze ponizej 6,5


Po mieście robie 650km jak zachacze trasę to i 700

Ciufa - Wto Cze 17, 2008 08:17

pykalodaniel, maniaq, tez mi wyczyn dieselami :razz:
lineumaciel - Wto Cze 17, 2008 08:36

Ciufcia napisał/a:
pykalodaniel, maniaq, tez mi wyczyn dieselami :razz:



żaden wyczyń tylko realia :-) , wyczynem by było 5l

Remigiusz - Wto Cze 17, 2008 10:09

A ma może ktoś jakiś sposób jak by ta wskazówkę lepiej wykalibrować ?
Mnie to zawsze śmieszy jak mam pełny bak i po 200km nagle już tylko polowe pokazuje :mrgreen: A potem jędze i jędze i nie widać końca paliwa :wink:

5l to nie żaden wyczyn koledzy 4.5l to wyczyn :mrgreen: Przy max 2000 obrotów zmieniać biegi i na 5. góra 120km/h jechać przy 2500 obrotów i tada masz 5l spalanie :mrgreen:

Yog-Sothoth - Wto Cze 17, 2008 11:00

Ale to nie jazda, to katorga :mrgreen:
maciej - Wto Cze 17, 2008 11:09

Yog-Sothoth napisał/a:
Ale to nie jazda, to katorga :mrgreen:

Eee... To zależy od humoru i drogi. ;)

Paul - Wto Cze 17, 2008 11:14

maciej napisał/a:
To zależy od humoru i drogi.

I tego, co najważniejsze - towarzystwa :D

Remigiusz - Wto Cze 17, 2008 12:14

hehe.. Nie wiem ja się jakoś tak już do tego przyzwyczaiłem jak dawniej 140 lub 150km/h pędziłem po autostradach to teraz tak wolno jadę bo różnica to prawie 10l :mrgreen:

I to czy będę 20-30min szybciej to 10l ropy więcej spalić nie jest dla mnie warte jako student :lol:

Mi w tym tempomat (cruise control) pomaga :wink: Tak ze humor nie gra roli a towarzystwa jak nie ma to jest CB-Radio :razz:

maniaq - Wto Cze 17, 2008 12:32

mi najmniejsze spalanie to 6,02 wyszlo bardzo spokojnej trasy, ze juz spokojniej sobie nei wyobrazam. ale oczywiscie w mg mam kapcie 205 , ktore troche sie kleja, wiec to moze urywac mi z pol litra :/

wiadomo klima ogrzewanie itp itd ma wplyw na zasieg, ale w miescie to tak do 550-570km przejade na tych 40 litrach. i uwazam ze te wartosci sa ok , tylko cena ON juz mniej O_o

dobryziom - Wto Cze 17, 2008 12:35

ja to sie nie będę chwalił bo nie ma czym :rotfl: ale kiedyś muszę spróbować ile uda sie spalić najmniej na 100km ciekawe czy zejdę do 8L :roll:
Tempest - Wto Cze 17, 2008 12:44

dobryziom napisał/a:
...ale kiedyś muszę spróbować ile uda sie spalić najmniej na 100km ciekawe czy zejdę do 8L :roll:

marzyciel :wink:
mi w ZR'ce jakoś ani razu nie udało się zejść nawet poniżej 10L, ale może to dlatego, że to był mój pierwszy gokart i cały czas się cieszyłem z osiągów
teraz jakoś potrafię docenić uroki wolnej jazdy i po mieście spala mi średnio między 7-7.3L więc nie najgorzej (oczywiście czasem jetem zmuszony trochę mocniej przycisnąć jak się gdzieś spieszę lub od czasu do czasu, żeby samochód się czasem nie zamulił :razz: , bo tak to pewni zszedłbym poniżej 7L)

maciej - Wto Cze 17, 2008 13:25

Tempest napisał/a:
teraz jakoś potrafię docenić uroki wolnej jazdy i po mieście spala mi średnio między 7-7.3L więc nie najgorzej

Spodziewałem się, że mniej pali taki ekonomiczny, wychwalany diesel...

Tempest - Wto Cze 17, 2008 14:11

maciej napisał/a:
Tempest napisał/a:
teraz jakoś potrafię docenić uroki wolnej jazdy i po mieście spala mi średnio między 7-7.3L więc nie najgorzej

Spodziewałem się, że mniej pali taki ekonomiczny, wychwalany diesel...

jeśli by jeździł ktoś starszy lub na maxa oszczędzający paliwo to pewnie tak
jak napisałem - jeżdżę ogólnie spokojnie, ale czasem przyciskam, więc spalanie średnie nie zawsze jest poniżej 7L
poza tym samochód swoje waży (1330kg) i moc 140KM robi swoje