Zobacz temat - [R75] Chłodnica oleju
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Chłodnica oleju

krist - Czw Mar 11, 2010 20:28
Temat postu: [R75] Chłodnica oleju
Witam!
Dzisiaj przy rozbebeszaniu auta natrafiłem na jakąś chłodnice. Na początku myślałem, że to intercooler, lecz szybko okazało się, że jest on w innym miejscu.
Chłodnica o której pisze znajduje się przed nadkolem od strony kierowcy, na wysokości belki. Interesuje mnie ona gdyż jest mocno ubrudzona w oleju.
Co chłodzi ta chłodnica? I czy normalne jest, że jest ona ubrudzona olejem?
Nie wiem czy to istotne, ale dodam, że mam automatyczną skrzynie biegów. Poziom płynów kontroluje w miarę regularnie i nie ma żadnych ubytków.
Pozdrawiam.

KRYS - Czw Mar 11, 2010 20:31

chłodniczka oleju
dukat11 - Czw Mar 11, 2010 20:34

cłodnica oleju w automacie powinna być taka jak w poniższym linku:

http://cgi.ebay.co.uk/ROV...=item4ce0302a65

krist - Czw Mar 11, 2010 20:45

Tak też myślałem.
A czy to normalne, że jest ona dosyć mocno ubrudzona olejem? Powinienem się tym martwić? Coś z tym robić?
Olej, jak to lej ma to do siebie, że łatwo klei do siebie wszelki bród. Cała chłodnica jest upaćkana błotem z mocną domieszką oleju, więc jej działanie jest mocno ograniczone. Czy to nie wpływa na pracę, awaryjność silnika?

[ Dodano: Czw Mar 11, 2010 20:45 ]
dukat11 napisał/a:
cłodnica oleju w automacie powinna być taka jak w poniższym linku:

http://cgi.ebay.co.uk/ROV...=item4ce0302a65

To jest dokładnie ta chłodnica o którą pytam.

dukat11 - Czw Mar 11, 2010 21:01

Nie powinna być w oleju gdyż to oznacza wycieki. Wyczyść i sprawdź za kilka dni czy się pojawia znów. Automat jest wrażliwy na poziom oleju więc warto sprawdzić skrzynie czy nie ma ubytków.
krist - Pią Mar 12, 2010 08:44

To znaczy, że jest to chłodnica oleju skrzyni biegów?
phuss - Pią Mar 12, 2010 08:49

Tak. A to, że jest brudna nie znaczy, że jest niesprawna. Silniki się pocą i z innymi brudami mogło ci ją zasyfić. Wyczyść ją , kontroluj pracę skrzyni i spoko.
pozdro

SeniorA - Pią Mar 12, 2010 09:05

dukat11 napisał/a:
cłodnica oleju w automacie powinna być taka jak w poniższym linku:

http://cgi.ebay.co.uk/ROV...=item4ce0302a65

ale nie w R75 kV 6.

krist - Pią Mar 12, 2010 09:08

Raczej jednak to z tej chłodnicy wylewa się olej. Da się jakoś sprawdzić jego poziom? Czy przy licznikach miałbym jakąś informacje gdyby było go za mało? Z tego co wczoraj zdołałem zobaczyć dochodzi do tej chłodnicy jakaś wiązka przewodów. Domyślam się, że czujnik ciśnienia.
SeniorA - Pią Mar 12, 2010 09:19

krist napisał/a:
Da się jakoś sprawdzić jego poziom?
tu jest też o sprawdzeniu

http://forum.roverki.eu/v...ghlight=#471350

KRYS - Pią Mar 12, 2010 21:44

krist napisał/a:
To znaczy, że jest to chłodnica oleju skrzyni biegów?


phuss napisał/a:
Tak. A to, że jest brudna nie znaczy, że jest niesprawna


:ok:

apples - Pią Mar 12, 2010 21:46

KRYS to jeszcze mało widziałeś i słyszałeś :hejka2:
Chłodnica oleju silnikowego jest niedaleko alternatora.

KRYS - Pią Mar 12, 2010 21:49

tak zgadzam się apples
apples - Pią Mar 12, 2010 21:51

:wink:
Tu jest link do chodniczki oleju silnikowego http://forum.roverki.eu/v...3odniczka+oleju

krist - Pon Mar 22, 2010 21:12

Witam!
Niebawem planuję wymianę oleju w skrzyni i w związku z tym mam kilka pytań:

1) Spuszczając olej ze skrzyni część zostaje. Czy z chłodnicy spływa, czy jest to ta część oleju, która zostaje w układzie? Chciałbym sprawdzić ten wyciek, o którym wcześniej pisałem, a jeżeli okaże się że w jakikolwiek sposób chłodniczka jest uszkodzona, to do naprawy konieczne będzie jej opróżnienie i nie wiem w jaką ilość oleju się zaopatrzyć.

2) Na stronie TomaTeam.pl jest dostępny olej do automatycznej przekładni
http://www.tomateam.pl/sk...ial=chemia&c=48
ale w tabelce "Przeznaczone dla silników" nie ma tam mojego silnika (CDT). Na chłopski rozum nie powinno mieć to znaczenia, ale jeśli mogę, to czemu nie zapytać :wink:

Reszta ewentualnych pytań będzie zależna, od odpowiedzi na już zadane.
Optymistycznie zakładam, że odpowiedzi padną, ale do tej pory nie miałem okazji się zawieść na Kolegach z forum.
Pozdrawiam.

dukat11 - Pon Mar 22, 2010 21:20

1. część zostaje ale nie wiem która. Przy czym wymiana oleju to 4,5l a o ile pamiętam to pełna pojemność suchej skrzyni to 8 lub 8,5 l

2. Ten będzie ok

krist - Pon Mar 22, 2010 22:40

dukat11 napisał/a:
1. część zostaje ale nie wiem która. Przy czym wymiana oleju to 4,5l a o ile pamiętam to pełna pojemność suchej skrzyni to 8 lub 8,5 l

Tak, znam te dane. Ale olej do tej skrzyni nie należy do tanich, dlatego nie chciałbym niepotrzebnie zaopatrywać się w dodatkowe 4l.

dukat11 napisał/a:
2. Ten będzie ok

Widzę, że silnik taki jak u mnie i również automat więc domyślam się, że informacja sprawdzona (?).

dukat11 - Wto Mar 23, 2010 08:16

krist napisał/a:
Widzę, że silnik taki jak u mnie i również automat więc domyślam się, że informacja sprawdzona (?).


Skrzynia w benzynie i dieslu to ta sama skrzynia z innymi przełożeniami

krist - Wto Mar 23, 2010 23:19

A co z pierwszym pytaniem? Ktoś potrafi pomóc?
Pozdrawiam!

apples - Wto Mar 23, 2010 23:37

Chłodzi olej w skrzyni biegów.
Jeżeli chodzi o to od czego jest zalana olejem to podjedz na myjkę ciśnieniowa. Umyj chłodnicę. Tylko ostrożnie. Potem tylko obserwuj czy leci, a jak leci to skąd. Na odległość ciężko ocenić czy to stary czy nowy olej i skąd leci :wink: Nie wiem jak jest ulokowana, ale może tez być to olej z intercoolera.

krist - Sro Mar 24, 2010 06:48

Jestem niemalże pewien, że chłodniczka jest uszkodzona.
Pytałem czy podczas wymiany oleju w skrzyni spływa on również z tej chłodniczki? Czy może te ok 4l które zostaje w układzie mieszczą się w chłodnicy. Nie wiem po prostu w jaka ilość oleju się zaopatrzyć, bo planuję wymianę oleju i przy okazji naprawę tej chłodniczki.

dukat11 - Sro Mar 24, 2010 08:06

Na to pytanie nie da się opowiedzieć do póki nie znasz źródła wycieku
krist - Sro Mar 24, 2010 09:06

Cytat:
Pytałem czy podczas wymiany oleju w skrzyni spływa on również z tej chłodniczki?

dukat11 napisał/a:
Na to pytanie nie da się opowiedzieć do póki nie znasz źródła wycieku

Wyciek chyba nie ma zbyt wile wspólnego z pojemnością chłodnicy. Jak teraz sobie przypominam, to ta chłodnica jest chyba niżej niż skrzynia biegów, więc raczej nie ma fizycznej możliwości, aby olej z niej spłynął podczas normalnej jego wymiany.
Pozdrawiam.