Zobacz temat - [R75] Zawieszenie - stukanie w układzie kierowniczym
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Zawieszenie - stukanie w układzie kierowniczym

hvil - Sob Cze 05, 2010 10:45
Temat postu: [R75] Zawieszenie - stukanie w układzie kierowniczym
Witam,
Zauwazylem ostatnio, że gdy krecę kierownicą (głównie w miejscu tudzież przy bardzo wolnej jeździe, to gdy skrecam kierownicą, przy obrocie o ok ćwierć obrotu od pozycji prosto w prawo czy w lewo, symetrycznie dokladnie w tym samym momencie po prawej i po lewej) słyszę pojedyncze takie jakby tępe uderzenie/stukniecie w układzie kierowniczym, jakby na maglownicy albo kolach.

Ktoś ma pomysł co to może być??

P.s. w sumie w mazdzie tez to mam ale tam sie nie przejmuje, woz ma swoje lata, swoja historie i ma prawo w nim costam stuknac;-)

dukat11 - Sob Cze 05, 2010 11:28

Sprawdź łożysko MacPersona
juraz - Sob Cze 05, 2010 21:38

Dokładnie mam to samo i tez mnie zastanawiało co to moze tak pukac.
merf3 - Sob Cze 05, 2010 21:59

potwierdzam to co mowi dukat11 jak kupilem swojego roverka to mialem identyczny objaw ... wymiana lozyska zalatwila sprawe , o ile dobrze pamietam samo lozysko kosztowalo mnie jakies 20 zl plus robocizna
hvil - Nie Cze 06, 2010 01:43

ok to sie zwie lozysko mcpershona do r 75?? w pon kupie takie 2 jesli koszt do 100zł wyjdzie na slepo:-)
apples - Nie Cze 06, 2010 09:29

http://forum.roverki.eu/v...p=466382#466382 i koszt jednego ok. 50zł. :wink:

Ja kupowałem tu http://motohurt.info/sklep/index.php

Pieta - Nie Cze 06, 2010 10:03

tutaj są za 35zł
http://www.motoneo.pl/t/z1/SNRM261.00

hvil - Nie Cze 06, 2010 13:36

dzięki Chłopaki juz zamowione:-) To w mazdzie tez to moze byc?? bo zmieniałęm zawieche rok temu ale odpuscilem sobie te lozyska bo byly po 120zł za sztuke. Da się je jakoś może zreanimować i czy to w czymś psuje/grozi bo troche w tak starym wozie szkoda mi 480zł na 4 takie do mx'a.
MiReK - Nie Cze 06, 2010 13:51

Kurcze też to mam,a że będę wymieniał kilka części z zawieszenie(gumki,sworzeń..),myślałem że tu jest przyczyna.Czyli to jednak łożysko,dzięki,też już zamówiłem.
dukat11 - Nie Cze 06, 2010 13:53

hvil napisał/a:
dzięki Chłopaki juz zamowione:-) To w mazdzie tez to moze byc?? bo zmieniałęm zawieche rok temu ale odpuscilem sobie te lozyska bo byly po 120zł za sztuke. Da się je jakoś może zreanimować i czy to w czymś psuje/grozi bo troche w tak starym wozie szkoda mi 480zł na 4 takie do mx'a.


Z reanimacją to nie wiem bo są to łożyska ślizgowe. A ryzykujesz ewentualne pęknięcie sprężyny i szybsze wyeksploatowanie amortyzatora.

apples - Nie Cze 06, 2010 14:05

jedyna napisał/a:
Kurcze też to mam,a że będę wymieniał kilka części z zawieszenie(gumki,sworzeń..),myślałem że tu jest przyczyna.Czyli to jednak łożysko,dzięki,też już zamówiłem.
Czy stuka na dołkach, dziurach, tarce? Czy stuka podczas skręcania kołami?

Jeżeli to pierwsze to temat tu http://forum.roverki.eu/v...p=485458#485458

[ Dodano: Nie Cze 06, 2010 14:05 ]
Co do stukania to nie koniecznie musi być łożysko. R75 ma taki jeden moment podczas ruszania kierownicą prawo/lewo że "stuka". Efekt podobny do chwilowej bezwładność. Kierownica leci w lewo i prawo tak jakby mając dodatkowe obciążenie i w tym momencie puka. Trudno mi to opisać. Myślałem że mam coś wywalone w układzie kierowniczym, ale Pan diagnosta stwierdził że ten typ tak ma. Podobno nie tylko R75.

MiReK - Nie Cze 06, 2010 14:23

Te pojedyncze tępe uderzenie,stukniecie następuje przy skręcie(czyli chyba te łożysko),natomiast podczas jazdy na dziurach są już typowe stuki zawieszenia świadczące o zużyciu sworzni,tuleji wahacza(po diagnozie mechanika)

[ Dodano: Nie Cze 06, 2010 14:13 ]
apples napisał/a:
Co do stukania to nie koniecznie musi być łożysko. R75 ma taki jeden moment podczas ruszania kierownicą prawo/lewo że "stuka". Efekt podobny do chwilowej bezwładność. Kierownica leci w lewo i prawo tak jakby mając dodatkowe obciążenie i w tym momencie puka. Trudno mi to opisać. Myślałem że mam coś wywalone w układzie kierowniczym, ale Pan diagnosta stwierdził że ten typ tak ma. Podobno nie tylko R75.

Wcześniej nie miałem takich stuków,pojawiły się od niedawna.

[ Dodano: Nie Cze 06, 2010 14:23 ]
A tak apropo dużo jest robity z wymianą tego łożyska?Co trzeba zdemontować?

dukat11 - Nie Cze 06, 2010 14:29

jedyna napisał/a:
A tak apropo dużo jest robity z wymianą tego łożyska?Co trzeba zdemontować?


Trzeba wyjąć kolumnę MCpersona. Polecam zaopatrzyć się w ścigacz do sprężyn oraz to sworzni kulistych. Dobrze jest jednego dnia przeczyścić wszystkie śruby do odkręcenia i potraktować np WD40 i za robotę wziąć się drugiego dnia. Cała robota to ok 1h na stronę jeśli wszystko się odkręci.

hvil - Nie Cze 06, 2010 14:51

apples, no mi nie stuka zawiecha tylko to takie tepe pukniecie w momencie na okolo 45 stopni obrotu w prawo i lewo od pozycji prosto jest. Wiec zawiecha luzik, a co to tego ja to nazywam "wpadania" kierownicy nagle to to jest w wielu markach:-) w mazdziolce tez to mam i sie powieksza efekt im wieksze laczki sie ma zalozone (zima 185/55/14 lato 225/40/16 lub 205/55/15) to na 16 czuc najmocniej ale wlasnie jak mowisz to poprostu tak ma byc.
apples - Nie Cze 06, 2010 16:08

hvil napisałem do jedyna.
Pieta - Pon Cze 07, 2010 15:30

jedyna, gdzie kupiłeś łożyska, w Motohurt?
W motoneo.pl nie mają na stanie.

MiReK - Pon Cze 07, 2010 17:38

W motoneo.pl
Nie dostałem żadnej informacji że nie zrealizują zamówienia, a na stronie produkt widnieje jako dostępny

Pieta - Pon Cze 07, 2010 20:17

jedyna napisał/a:
W motoneo.pl
Nie dostałem żadnej informacji że nie zrealizują zamówienia, a na stronie produkt widnieje jako dostępny


Chyba uprzedziłeś mnie
Jak zamawiałem to też był dostępny, ale zaraz potem dostałem e-maila, że chwilowo tego asortymentu na stanie nie ma.

MiReK - Pon Cze 07, 2010 20:31

A o której zamawiałeś? Ja o 13:51.
Ale dalej na stronie jest dostępny towar.

Pieta - Pon Cze 07, 2010 21:30

jedyna napisał/a:
A o której zamawiałeś? Ja o 13:51.
Ale dalej na stronie jest dostępny towar.


Jednak szybszy byłeś. Zamawiałem o 14:48

MiReK - Pią Cze 25, 2010 16:13

Ja na razie nie wymieniam łożysk.Wymieniłem końcówki drążka i łączniki stabilizatora i stuki umilkły.
Pawel84 - Pią Cze 25, 2010 17:15
Temat postu: [75] Pojedyncze stukniecie w ukladzie kierowniczym
Hej mi też stukało przy skrętach, wymieniłem drążek i końcówkę i przestało. Po ustawieniu geometrii ściąga mi samochód w prawo, mechanik twierdzi że geometria jest ustawiona i ne ma z tym nic wspólnego, sądzi że to wina opon i podpowiada żeby przełożyć tył na przód, myślicie że pomoże?
apples - Pią Cze 25, 2010 19:21

Pawel84 napisał/a:
myślicie że pomoże?
Zanim pomyślimy to Ty już przełożyłeś pewnie :mrgreen:

Sprawdź ciśnienie w kołach. W razie czego dopompuj by było równe i napisz czy ściąga dalej. :wink:

MiReK - Pią Cze 25, 2010 22:26
Temat postu: Re: [75] Pojedyncze stukniecie w ukladzie kierowniczym
Pawel84 napisał/a:
Hej mi też stukało przy skrętach, wymieniłem drążek i końcówkę i przestało. Po ustawieniu geometrii ściąga mi samochód w prawo, mechanik twierdzi że geometria jest ustawiona i ne ma z tym nic wspólnego, sądzi że to wina opon i podpowiada żeby przełożyć tył na przód, myślicie że pomoże?

Mam dokładnie to samo,to samo mówi też mechanik.Dodam że mam nowe opony Michelin,założone kilka tyg.temu(w tym samym warsztacie)

thorgalxxx - Wto Lis 15, 2011 20:24

Witam. Nie będę zakładał nowego tematu tylko podepne się pod ten. Mam taki problem, że przy skręcie w lewo tylko i wyłacznie, nieważne czy na postoju czy w czasie jazdy coś tyka,skrzypi nie wiem jak to nazwać z lewej strony i najbardziej w środku Brzmi to tak jakby otwirać powoli stare ciężkie drewniane drzwi. Najpierw postawiłem na łożysko, bo sprężyna stawała i po kawałku przeskakiwała dalej jak skręcałem kołami. Łożysko wymieniłem, ale niestety problem nie znikł. Sprężyna obraca się już płynnie, ale to tykanie mnie dobija. Wymienione z przodu wahacze,tuleje,łączniki stabilizatora, amortyzatory i łożysko z lewej.Poduszka i sprężyna w dobrym stanie.
haszczyc - Wto Lis 15, 2011 23:38

thorgalxxx, a spróbuj wyłączyć klimatyzacje żeby wiatrak nie chodził i sprawdź czy masz te same odgłosy...
thorgalxxx - Sob Lis 19, 2011 16:13

Klima wyłączona, chodzi cały czas na eco. Po robocie wyłacze wentylator całkiem i sprawdze, ale raczej nie widzę związku ze sprawą. Chociaż nigdy niewiadomo.

[ Dodano: Sro Lis 16, 2011 18:30 ]
W aucie wyłączone wszystko, tyka dalej przy skręcie.

[ Dodano: Czw Lis 17, 2011 18:57 ]
I co tam? Jakieś pomysły?

[ Dodano: Sob Lis 19, 2011 16:13 ]
Witam ponownie. Zlokalizowałem usterkę. Tyka na poduszce amortyzatora, ale tylko w jedną stronę. Przy wymianie łożyska obejrzałem poduszkę i naprawdę wyglądała super. Jaka może być przyczyna? Zaczęło się to po wymianie amortyzatora. Może za fest dokręcone??? Jakieś sugestie???