Zobacz temat - System operacyjny w firmowym laptopie
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Offtopic - System operacyjny w firmowym laptopie

k3master - Pią Wrz 11, 2009 15:59
Temat postu: System operacyjny w firmowym laptopie
Witam serdecznie ekipę,

Odnośnie laptopa do użytku we własnej firmie. Własnie przymierzam się do zakupu, ale chciałem zapytać:

1. Czy istnieje prawny wymóg, iż laptop musi posiadać system operacyjny "business" np Vista Business, czy XP Professional?

2. Słyszałem kiedyś, iż Microsoft wprowadza tańsze pakiety dla małych firm jeśli chodzi o Office. Miało to kosztować ok 650 zł. Niestety znajduję tylko takie po 1300 zł. Ktoś może wie, gdzie można kupić tanio MS Office?

3. Jaki program antywirusowy polecacie? (w mojej działalności non stop będę podpięty do sieci)

4. Czy ktoś z Was zna i korzysta z programu Subiekt? (magazyn, faktury)

Z góry dzięki za posty.
Pozdrawiam
k3master

kruszon - Pią Wrz 11, 2009 16:20

k3master napisał/a:
1. Czy istnieje prawny wymóg, iż laptop musi posiadać system operacyjny "business" np Vista Business, czy XP Professional?


Nie ma takiego wymogu. Wersje Pro/Business maja pare opcji przydatnych w sieciach firmowych na przylad mozliwosc wpiecia do domeny.
Jesli chodzi o wybor XP/Vista bierz Viste business bo masz tam mozliwosc downgrade do XP jesli cos bedzie nie tak. Moze poczekaj na Win7?

k3master napisał/a:
2. Słyszałem kiedyś, iż Microsoft wprowadza tańsze pakiety dla małych firm jeśli chodzi o Office. Miało to kosztować ok 650 zł. Niestety znajduję tylko takie po 1300 zł. Ktoś może wie, gdzie można kupić tanio MS Office?


Nic mi o tym nie wiadomo. Napewno byl tanszy Office domowy, ale w firmie OIDP nie mozesz go uzywac. Moze OpenOffice? Ja z powodzeniem z niego korzystam i większość mojej firmy też. MSOffica, tylko jeśli ktoś MUSI mieć...

k3master napisał/a:
3. Jaki program antywirusowy polecacie? (w mojej działalności non stop będę podpięty do sieci)

Eset nod32 - baardzo przywoity antywir. Nie obciaza zanadto kompa i jest całkiem tani.

k3master napisał/a:
4. Czy ktoś z Was zna i korzysta z programu Subiekt? (magazyn, faktury)

Tu nie pomogę niestety :/

Pozdrawiam

k3master - Pią Wrz 11, 2009 16:40

kruszon napisał/a:
Moze poczekaj na Win7?


Z tego co wiem premiera jest na koniec października - ja potrzebuję kupić już teraz. Słyszałem natomiast, że będzie jakaś opcja (płatna) upgrade dla użytkowników, który kupią Vistę niedługo przez premierą win7. Może się załapię :-)

kruszon napisał/a:
Eset nod32 - baardzo przywoity antywir

Sprawdzę. :-)

Dzięki wielkie za pomoc!
Pozdrawiam

damiwr - Pią Wrz 11, 2009 17:11

k3master napisał/a:
Czy istnieje prawny wymóg, iż laptop musi posiadać system operacyjny "business" np Vista Business, czy XP Professional?


Już wyczerpująca odpowiedź padła.

k3master napisał/a:
Słyszałem kiedyś, iż Microsoft wprowadza tańsze pakiety dla małych firm jeśli chodzi o Office. Miało to kosztować ok 650 zł. Niestety znajduję tylko takie po 1300 zł. Ktoś może wie, gdzie można kupić tanio MS Office?


MS Office SB 2007 Win32 Polish 1pk OEMI V2 w/OfcPro2007Trial MLK plus uniwersalny polski nośnik do Office 2007 OEM (Mastek Kit)

koszt dla klubowicza u mnie w sklepie 900 zł

Jaki program antywirusowy polecacie? (w mojej działalności non stop będę podpięty do sieci)

osobiście w firmie używam noda ale polecam też kasperskiego mimo różnych opini czasami komputery klijentów po skanowaniu nodem nie mają nic a kasperskim się coś tam odnajdzie.

k3master napisał/a:
4. Czy ktoś z Was zna i korzysta z programu Subiekt? (magazyn, faktury)


osobiście nie polecam serwis strasznie drogi :/

ja pracuje i polecam oprogramowanie Wa-Pro sam pracuje od dawna na WF-MAG magazyn i sprzedaż

kruszon - Pią Wrz 11, 2009 21:23

damiwr napisał/a:
klijentów po skanowaniu nodem nie mają nic a kasperskim się coś tam odnajdzie.

Zgadza sie! Jednak przy zastosowaniu opcji In-Depth Scan znajduje znacznie wiecej :)

Pozdrawiam

truten23 - Sob Wrz 12, 2009 13:45

Ja osobiście zabezpieczam pracownię w szkole Arcavirem Dziala to i nawet za bardzo nie obciąża. Gdata też jest dość dobry, jednak obciąża kompa.
Co do systemu to chyba naj leppiej kupiś system Win 7.
Używam już sporo czasy 7kę i właściwie nie można na nią narzekać.

k3master - Sob Wrz 12, 2009 21:30

truten23 napisał/a:
Używam już sporo czasy 7kę i właściwie nie można na nią narzekać.


Masz na myśli tą 7-kę, której premiera będzie w październiku? :-) Jak/skąd? :-)

PopaY - Sob Wrz 12, 2009 21:41

Na stronie MS można się było zapisać do testowania "7 beta" już dawno temu. Poza tym w sieci już się spotkałem z "7" do pobrania ;)
k3master - Sob Wrz 12, 2009 22:02

No właśnie znalazłem takie info w sieci. Teraz wszystko jasne :-) (jestem trochę "za murzynami" z tym tematem)

Podobno jest też lista modeli notebooków, przy których zakupie z Vistą, możliwy będzie upgrade do win7 na podstawie talonu czy czegoś w tym stylu.

Muszę znaleźć tą listę :-)

kruszon - Nie Wrz 13, 2009 09:05

k3master napisał/a:
Podobno jest też lista modeli notebooków, przy których zakupie z Vistą, możliwy będzie upgrade do win7 na podstawie talonu czy czegoś w tym stylu.


Niestety wyglada mi to bardziej na akcje marektingowa :)
http://di.com.pl/news/283...s_7_to_mit.html

Pozdrawiam

TomC - Nie Wrz 13, 2009 18:11

kruszon napisał/a:
Niestety wyglada mi to bardziej na akcje marektingowa


Mi nie.
Dostałem potwierdzenie telefoniczne (niestety) że upgrade z Visty (Premium, Business,Ultimate) jest bezpłatny. Jednak żeby zrobić upgrade musisz mieć nośnik z 7.
Jak ktoś chce mieć swój nośnik to zapłaci.
Jest to podobna sytuacja jak z downgrade z Visty Business na XP Proff. Bez nośnika nie zmienimy systemu. :razz:

truten23 - Nie Wrz 13, 2009 18:43

Czyli jak by nie patrzeć i tak trzeba zaplacić i tak :roll:

Co do tej 7 przed premierą, mój kumpel z roku jest Beta-testerem Microsoftu :cool:
Mie długo trzeba z nim zagadać o pelną wersję :grin:

Jednak jak nie trzeba na gwałt lapka kupować, to ta 7ka to chyba najlepszy wybór. Nie ma zamulania znanego z Visty i Sporym ulatwieniem jest możliwość uruchamiania programów w trybie zgodności z wcześniejszymi wersjami systemów :razz:

A może tak Linuxa ?? ;>

TomC - Nie Wrz 13, 2009 18:48

truten23 napisał/a:
Sporym ulatwieniem jest możliwość uruchamiania programów w trybie zgodności z wcześniejszymi wersjami systemów

Vista też to ma i działa bardzo dobrze. Lepiej niż w XP.

kruszon - Nie Wrz 13, 2009 20:47

truten23 napisał/a:
A może tak Linuxa


Wiesz, ja na codzień używam i też bym polecał gdyby nie to, że niestety jeśli chodzi o rozwiązania fakturowo magazynowe to słaby wybór tu jest :( Niby sa rozwiazania firmy Lefthand (http://lefthand.pl/pl/), ale poza tym wyboru nie ma za dużego. Szkoda.

Pozdrawiam

Homi - Nie Wrz 13, 2009 23:01

k3master, jeśli wystarczy Ci Outlook, Excel, Word to możesz zastanowić się nad wersją Basic Office'a 2007, natomiast wersje Small Business kupisz już za 855zł z nośnikiem.

Antivirusa polecam Kasperskiego, NOD jest też ok, ale mnie nie przekonał. :)

drlubicz - Pon Wrz 14, 2009 00:39

żona w firmie miała subiekta i ogólnie jest ok , tani w zakupie , serwis wcale nie jest dorogi bo go nie ma , jest pomoc telefoniczna , obecnie używamy Psi , drogi w zakupie ale sto razy lepszy niż subiekt , nie wiem jaką masz firmę ale dla małej firmy to nawet subiekt nie potrzeby to jest program do typowego fakturowania
Skiba - Pon Wrz 14, 2009 09:17
Temat postu: Re: System operacyjny w firmowym laptopie
k3master napisał/a:

3. Jaki program antywirusowy polecacie? (w mojej działalności non stop będę podpięty do sieci)


Kaspersky

McAfee

truten23 - Pon Wrz 14, 2009 10:06

TomC napisał/a:
Vista też to ma i działa bardzo dobrze. Lepiej niż w XP.


Wiem :wink:

kruszon napisał/a:
Wiesz, ja na codzień używam i też bym polecał gdyby nie to, że niestety jeśli chodzi o rozwiązania fakturowo magazynowe to słaby wybór tu jest Niby sa rozwiazania firmy Lefthand (http://lefthand.pl/pl/), ale poza tym wyboru nie ma za dużego. Szkoda.

No ja w domu i na jednym kompie w serwerowni mam Ubuntu, ale w pracy zajmuję sie też prowadzeniem ewidencji programem firmy Vulcan, dletego siedzę na windowsie. :>
Poza tym ta 7 przyjemnie pracuje :cool:

k3master - Pon Wrz 14, 2009 12:25

TomC napisał/a:
Dostałem potwierdzenie telefoniczne (niestety) że upgrade z Visty (Premium, Business,Ultimate) jest bezpłatny. Jednak żeby zrobić upgrade musisz mieć nośnik z 7.
Jak ktoś chce mieć swój nośnik to zapłaci.


A dawno kupowałeś laptopa?

W marketach elektronicznych reklamują już laptopy z możliwością upgrade do win7. Ale czy to znaczy, że tylko te akurat modele mają taką opcję?

Czy jak kupię laptopa przez neta w jakimś sklepie internetowym z np Vistą Premium to będę miał opcję upgrade?

truten23 napisał/a:
Jednak jak nie trzeba na gwałt lapka kupować, to ta 7ka to chyba najlepszy wybór.


Chodzi o to, że chciałbym kupić go jeszcze we wrześniu, wrzucić w koszty wrześniowe i potem walczyć o zwrot vat-u z całości zakupów.
Oczywiście chciałbym załapać się jakoś na win 7 już teraz.

Homi napisał/a:
k3master, jeśli wystarczy Ci Outlook, Excel, Word to możesz zastanowić się nad wersją Basic Office'a 2007

Ale takiej wersji chyba nie mogę zainstalować na firmowym laptopie? Czy to też jest bez znaczenia?

Dzięki za posty:-)

Homi - Pon Wrz 14, 2009 12:43

Homi napisał/a:
k3master, jeśli wystarczy Ci Outlook, Excel, Word to możesz zastanowić się nad wersją Basic Office'a 2007

k3master napisał/a:
Ale takiej wersji chyba nie mogę zainstalować na firmowym laptopie? Czy to też jest bez znaczenia?


Jedynie wersja Home&Student jest przeznaczona to użytku niekomercyjnego. Pozostałe pakiety nie mają żadnych ograniczeń. Możesz bez problemu używać wersji Basic na firmowym sprzęcie.
Cytując stronę Microsoftu: "Użytkownicy domowi i małe firmy z nowymi komputerami uzyskują podstawowe narzędzia...".
( http://office.microsoft.c...1674061045.aspx )

sobrus - Pon Wrz 14, 2009 13:09

Nie wiem czy warto tak z niecierpliwością czekać na siódemkę.
Chociaz jak juz płacić za coś to faktycznie lepiej za nowość.
Vista doczekała się już SP2, większość rażących błędów juz poprawiono i działa bardzo sprawnie. Na nadwage polecam vlite (moja x64 zajmuje 2,5GB na dysku).

Windows 7 nie będzie ani szybszy ani mniejszy niz Vista, generalnie jest to to samo (tak jak windows 2000 i XP) i po premierze bedzie pełen błędów (ostatnio wykryto poważny błąd w chkdsk.exe a to juz była chyba wersja RTM!).

Na pewno nie warto sie pchać w XP (jeżeli w ogóle da sie go jeszcze kupić). Na nowych komputerach vista działa dużo lepiej.

truten23 - Pon Wrz 14, 2009 15:46

Mniejszy to nie jest, ale jakie to ma znaczenie, kiedy teraz kupuje się lapki z dyskami 160, 250 czy nawet 300GB. :roll:

A co do prędkości jego dzialania to się kolego pomyliłeś i to zauważalnie :razz:

Pływak - Pon Wrz 14, 2009 16:02

truten23 napisał/a:

Co do tej 7 przed premierą, mój kumpel z roku jest Beta-testerem Microsoftu :cool:
Mie długo trzeba z nim zagadać o pelną wersję :grin:


Nie trzeba być beta testerem, żeby mieć siódemkę, przez kilka miesięcy na stronie M$ dostępny był Windows 7 z oryginalnym kluczem i supportem na wszystkie łatki i uaktualnienia na rok. Windows 7 zapowiada się na prawdę bardzo udanie będzie na pewno bardziej dopracowany niż Vista, która jest chyba największym nieporozumieniem od M$ tak jak odgrzany kotlet ME, a to, ze w 7na początku będzie pojawiało się wiele błedów i dziur to normalne wszystko zawsze wychodzi "w praniu". Nie znaczy to, że Vista jest złym systemem bo po zainstalowaniu najnowszego SP da się na tym pracować ale wiele rzeczy nadal irytuje. Jeśli lapek nowy bierz Vistę jeśli żaden Hi-end XP stary dobry stabilny system. Swojego mam spersonalizowanego w nlite i chodzi o wiele lepiej niż Vista i na razie nie mam zamiaru go zmieniać chyba, że będę musiał. Jednym z nielicznych plusów Visty jest to, że potrafi zaalokowac więcej ramu niż stary poczciwy XP. Co do antyvirusa ja używam Aviry AntiVir i nie zamienił bym jej na nic tym bardziej, ze jest darmowa ale do zastosowań komercyjnych trzeba wykupić licencje. Wszystkie te "kombajny" za kupę kasy bardziej zamulają komputer niż są tego warte...

damiwr - Pon Wrz 14, 2009 16:27

sobrus napisał/a:
(jeżeli w ogóle da sie go jeszcze kupić).


Ja mam jeszcze na sklepie i jeszcze cieszy się wielkim zainteresowaniem na pewno większym niż wersja box visty.

sobrus napisał/a:
Windows 7 nie będzie ani szybszy ani mniejszy niz Vista


Ja osobiście zainstalowałem 7 na pentium III 966 MHz 512 RAM SDRAM i 20GB Dysk i latało a vista nawet się nie zainstalowała, nawet instalator nie ruszył :/

Można pobrać wersję 7 z MS i cieszyć się do marca 2010 za free.

Pływak - Pon Wrz 14, 2009 19:10

damiwr napisał/a:

Można pobrać wersję 7 z MS i cieszyć się do marca 2010 za free.


Już chyba nie...

TomC - Pon Wrz 14, 2009 22:30

k3master napisał/a:
W marketach elektronicznych reklamują już laptopy z możliwością upgrade do win7. Ale czy to znaczy, że tylko te akurat modele mają taką opcję?


Tak. Sama liczba producentów sprzedających notebooki z upgradem jest ograniczona.
ZTCP Asus, HP, Acer, chyba Toshiba, i prawdopodobnie Samsung. Coś o Sony i Dellu jeszcze mi się obiło o uszy jednak ręki nie dam. Lenovo milczy o upgrade do 7

k3master napisał/a:
Czy jak kupię laptopa przez neta w jakimś sklepie internetowym z np Vistą Premium to będę miał opcję upgrade?


Jeżeli będzie w/w producentów i jeżeli będzie zawierał kupon (ulotkę). Miały te kupony notebooki z którymi miałem kontakt.

Idzie nawet samą Vistę z kuponem kupić. Jest droższa o kilkadziesiąt złotych.

truten23 - Wto Wrz 15, 2009 09:20

Pływak napisał/a:
Nie trzeba być beta testerem, żeby mieć siódemkę, przez kilka miesięcy na stronie M$ dostępny był Windows 7 z oryginalnym kluczem i supportem na wszystkie łatki i uaktualnienia na rok.


wiesz, ja pracuję już na tym systemie już od ponad pół roku, teraz mam jeszcze jedna z ostatnich beta-wersji RC, ale fajnie będzie mieć już pełen sysytem :cool:

k3master - Wto Wrz 15, 2009 09:49

TomC napisał/a:
Lenovo milczy o upgrade do 7

To niedobrze. Mój faworyt jak na razie to właśnie Lenovo SL500 (drugi to Sony Vaio VGN-NR38m).

TomC napisał/a:
k3master napisał/a:
Czy jak kupię laptopa przez neta w jakimś sklepie internetowym z np Vistą Premium to będę miał opcję upgrade?


Jeżeli będzie w/w producentów i jeżeli będzie zawierał kupon (ulotkę).

OK rozumiem więc, że w sytuacji jeśli laptop albo nie będzie z listy, albo nie będzie miał kuponu to pozostaje tylko osobne dokupienie nowego systemu i typowa instalacja.

A jak jest z Office 2007 w przypadku zmiany systemu na nowy. Czy mam prawo zainstalować pakiet na nowym systemie używając tej samej licencji?

damiwr - Wto Wrz 15, 2009 11:06

Pływak napisał/a:
Już chyba nie...


jeszcze wczoraj sprawdzałem i była taka możliwość :)

k3master napisał/a:
A jak jest z Office 2007 w przypadku zmiany systemu na nowy. Czy mam prawo zainstalować pakiet na nowym systemie używając tej samej licencji?


Licencja na dane oprogramowanie jest na dane oprogramowanie nie ma znaczenia w jakim środowisku zostanie zainstalowane ;) aby działało.

Możesz instalować po reistalacji systemu więc i po zmianie systemu też bo licencja dotyczy office-a a nie windowsa :)

k3master - Wto Wrz 15, 2009 17:53

Możesz instalować po reistalacji systemu więc i po zmianie systemu też bo licencja dotyczy office-a a nie windowsa [/quote]

To mnie cieszy. Kontaktuję się na priv.
Pozdrawiam

dr - Wto Wrz 15, 2009 21:20
Temat postu: Re: System operacyjny w firmowym laptopie
k3master napisał/a:
1. Słyszałem kiedyś, iż Microsoft wprowadza tańsze pakiety dla małych firm jeśli chodzi o Office. Miało to kosztować ok 650 zł. Niestety znajduję tylko takie po 1300 zł. Ktoś może wie, gdzie można kupić tanio MS Office?

a nie lepiej Open office'a?


Cytat:
4. Czy ktoś z Was zna i korzysta z programu Subiekt? (magazyn, faktury)

Niestety nie znam ale polecam Wf-Mag'a bardzo dobry program.
Natomiast odradzam Raks'a, pracuję na nim obecnie i ma sporo błędów i mniej bardzo przydatnych funkcji w porównaniu z Wf-Mag'iem

damiwr - Sro Wrz 16, 2009 10:13

Cytat:
a nie lepiej Open office'a?


bardzo fajnie tylko że na firmę tez jest płatny i niestety często trzeba się na konwertować plików żeby coś odczytać a w firmach jest to niedopuszczalne abyś robił takie rzeczy :/

Po za tym sprawa office zamknięta będzie SB za 900 zł.

ywis - Sro Wrz 16, 2009 10:23

k3master napisał/a:
1. Czy istnieje prawny wymóg, iż laptop musi posiadać system operacyjny "business" np Vista Business, czy XP Professional?


Nie ma takich wymogów, to wszystko zależy od użytkownika jaki system chce posiadać, nawet biorąc sprzęt na firmę.

k3master napisał/a:
3. Jaki program antywirusowy polecacie? (w mojej działalności non stop będę podpięty do sieci)


Osobiście od dobry dwóch lat używam Avast, do tego wszystkie aktualizację i zabezpieczenia aktualne z WU i zero problemów.

k3master napisał/a:
4. Czy ktoś z Was zna i korzysta z programu Subiekt? (magazyn, faktury)


Znam bardzo dobrze, bo sam pracuję na tym w pracy sporo. Działanie programu bardzo intuicyjne. Wszystko chodzi sprawnie. Zero jakichkolwiek problemów jak co niektórzy piszą. Fakt iż cena nie jest niska, ale warto.

Brt - Sro Wrz 16, 2009 10:31

damiwr napisał/a:
bardzo fajnie tylko że na firmę tez jest płatny i niestety często trzeba się na konwertować plików żeby coś odczytać a w firmach jest to niedopuszczalne abyś robił takie rzeczy


Znalazłem coś takiego na: http://www.frazpc.pl/b/178020 cytuję z postu z samego dołu w brzmieniu:


"Interpretacje Izb i Urzędów Skarbowych

DV/443-11/05
2005.03.16
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku

Pytanie podatnika

Na komputerze firmowym podatnik zamierza zainstalować bezpłatne oprogramowanie komputerowe rozprowadzane na licencjach freeware, GNU-GPL (Open Source), adware itp. Podatnik zapytuje, czy w tej sytuacji obowiązany jest naliczyć podatek od towarów i usług. Pytanie podatnika dotyczy trzech elementów:

1) alternatywnych do MS Windows systemów operacyjnych np. Linux,
2) pakietów programów narzędziowych np. Open Office,
3) programów narzędziowych na licencji freeware, typowo do prowadzenia działalności np. do wystawiania faktur, księgowania itp., (Fit FAKTURA, Fakturka, Vatowiec, Płatnik etc.).

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 10.01.2005 r. (data wpływu do urzędu 19.01.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT bezpłatnego oprogramowania komputerowego rozprowadzanego na licencjach freeware, GNU-GPL (Open Source), adware itp., które ma być zainstalowane na komputerze, który podatnik zamierza kupić na firmę stwierdzam, że: stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 10.01.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 23.02.2005 r. podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w następującym stanie faktycznym:


Na komputerze firmowym podatnik zamierza zainstalować bezpłatne oprogramowanie komputerowe rozprowadzane na licencjach freeware, GNU-GPL (Open Source), adware itp.

Podatnik zapytuje, czy w tej sytuacji obowiązany jest naliczyć podatek od towarów i usług. Pytanie podatnika dotyczy trzech elementów:

1) alternatywnych do MS Windows systemów operacyjnych np. Linux,
2) pakietów programów narzędziowych np. Open Office,
3) programów narzędziowych na licencji freeware, typowo do prowadzenia działalności np. do wystawiania faktur, księgowania itp., (Fit FAKTURA, Fakturka, Vatowiec, Płatnik etc.).

Zdaniem podatnika podatek jest nienależny, ponieważ jest to darmowe oprogramowanie i takie ma być z podstawowego założenia przy jego tworzeniu. W przypadku oprogramowania typu adware, program jest środkiem do uzyskania zysków w inny sposób np. od reklamodawców za wyświetlanie reklam użytkownikom podczas pracy programu.

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny należy stwierdzić, że:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Przez świadczenie usług należy rozumieć każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy).

Nieodpłatne świadczenie usług związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Powyższe wynika z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, który do definicji "odpłatnego świadczenia usług" zalicza wyłącznie nieodpłatne świadczenie usług, które nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według definicji ustawowej zawartej w art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że w przypadku świadczenia usług przez polskiego podatnika dla polskiego nabywcy, ewentualny obowiązek podatkowy ciąży na podmiocie świadczącym usługę, a nie na jej beneficjencie.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 i art. 2 pkt 9 ustawy o VAT usługobiorca będzie podatnikiem podatku VAT na zasadzie importu usług w przypadku, gdy usługi świadczone są przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Opodatkowaniu podlegać będą jednak tylko usługi świadczone odpłatnie, co wynika z art. 29 ust. 17 ustawy o VAT, zgodnie z którym podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca obowiązany jest zapłacić, z wyjątkiem gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę.

W świetle ww. przepisów na podmiocie korzystającym z nieodpłatnego oprogramowania komputerowego nie ciąży obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług."

http://forum.idg.pl/index...indpost&p=62...

"

Czy jakiś biegły w prawie może to potwierdzić :roll:

damiwr - Sro Wrz 16, 2009 11:03

Ten bełkot jak ja to nazywam nie mówi nic na temat możliwości używania darmowego oprogramowania, tylko o tym iż nie ma obowiązku odprowadzać od niego podatku na zadzie towarów i usług. Ale jak zawsze mogę się mylić.

nie jest to jednoznaczne że wszyscy się przesiądziemy na open office bo tak się niestety nie da POLSKA to jest właśnie :)

poważnym problemem jest właśnie konwersja plików open office na doc i docx i na odwrót a jak znam życie to i nie ma na to czasu i chęci.

A i taka dygresja i tak i tak każdy urzędnik ma swój rozum i zinterpretuje to po swojemu jak nie wiesz tego jeszcze to idź gdzieś do urzędu. :D

Brt - Sro Wrz 16, 2009 11:16

damiwr napisał/a:
tylko o tym iż nie ma obowiązku odprowadzać od niego podatku na zadzie towarów i usług

no właśnie dlatego pytałem ;)
Cytat:
poważnym problemem jest właśnie konwersja plików open office na doc i docx i na odwrót

przecież OO obsługuje formaty microsoftu .... nigdy nie miałem z tym problemu :roll:
Cytat:
A i taka dygresja i tak i tak każdy urzędnik ma swój rozum i zinterpretuje to po swojemu jak nie wiesz tego jeszcze to idź gdzieś do urzędu.

To niestety wiem ... szwędam się dość regularnie po urzędach różnych :roll:

damiwr - Sro Wrz 16, 2009 11:21

Brt napisał/a:
przecież OO obsługuje formaty microsoftu .... nigdy nie miałem z tym problemu :roll:


tak ale musisz w nich zapisywać a nie klikać po prostu zapisz jak ja wiem to jak ktoś nie miał do czynienia nigdy z OO to będzie to problem :/

truten23 - Sro Wrz 16, 2009 11:47

W OO jest opcja w ustawieniach, żeby automatycznie zapisywało w określonym formacie.
Dla przykładu, w MS Office 2007 jak naciśniesz ikonę zaisu, to on domyślnie zapisze w *.docx. Na ogół ludziska nie mają najnowszego offica, i plików w *.docx nie otworzą. Trzeba wybierać starszy format.

kruszon - Sro Wrz 16, 2009 23:06

Co do legalnosci OpenOffice w firmie. W tej chwili zewnetrzna firma przeprowadza u nas audyt oprogramowania i rozmawialem z nimi na ten temat. Oprogramowanie freeware (o ile w licencji nie jest napisane ze jest tylko do uzytku domowego np. IrfanView), opensource itp mozesz instalowac w firmie do woli i nikt nie ma prawa sie do tego przyczepic. Jesli jednak masz na przyklad watpliwosci co do tego, to zeby uspokoic sumienie i nerwy sprawa jest prosta - kupujesz gazetke z plytka z openofficem na fakture i masz z glowy. Mozesz tez kupic pudelkowego OpenOffice'a np. tu: http://www.ux.pl/sklep/?cat=1 Co ciekawe trwa tam teraz promocja i dostajesz McAfee antywira gratis. Wychodzi i tak taniej niz MSOffice.

Tak jak mowia przedmowcy. W opcjach zmieniasz sobie domyslny format zapisu i juz :)

Pozdrawiam

henryk - Sro Wrz 16, 2009 23:35

Brt napisał/a:
Czy jakiś biegły w prawie może to potwierdzić
niekoniecznie od razu biegły, ale: od oprogramowania dostępnego powszechnie jako bezpłatne nie ma obowiązku odprowadzenia podatku VAT u sprzedawcy/przekazującego i podatku dochodowego u kupującego/odbiorcy.
Zupełnie inna jest sytuacja jeżeli oprogramowanie przekazywane jest nieodpłatnie wybranym odbiorcom, wtedy podatki się należą.
Niezależnie od cytatu, który przytoczyłeś i którego nie jestem w stanie zanalizować, na podstawie informacji podanych w Gazecie Prawnej, w oparciu o wiarygodną interpretację z prowadzonego postępowania, podstawowym kryterium w rozumieniu przepisów podatkowych jest powszechność możliwości bezpłatnego uzyskania oprogramowania. To nawet logiczne jest.
kruszon napisał/a:
zeby uspokoic sumienie i nerwy sprawa jest prosta - kupujesz gazetke z plytka z openofficem na fakture
- dostępność OO jako freeware wynika z treści licencji a nie faktu kupienia gazetki komputerowej. Faktura jest dokumentem wyłącznie podatkowym i w żaden sposób nie powoduje legalności używanego oprogramowania. Urząd Skarbowy nie wyda żadnej decyzji w sprawie legalności oprogramowania, co najwyżej zakwestionuje wpisanie jako koszt przychodu zakup pojedynczego egzemplarza gazety (to informacja jak zawsze w przypadku interpretacji przepisów podatkowych niesprawdzona i sprzed paru lat, wtedy do kosztów można było zaliczyć wyłącznie prenumeratę fachową).
OO otwiera "nowe" formaty Office bez żadnej ingerencji użytkownika.
truten23 napisał/a:
W OO jest opcja w ustawieniach, żeby automatycznie zapisywało w określonym formacie. (...) Trzeba wybierać starszy format.

Domyślne są formaty własne OO, żeby wybrać format MOffice, trzeba zmienić te ustawienia, ale po co wybierać "nowe formaty"?

kruszon - Czw Wrz 17, 2009 09:18

henryk napisał/a:
- dostępność OO jako freeware wynika z treści licencji a nie faktu kupienia gazetki komputerowej. Faktura jest dokumentem wyłącznie podatkowym i w żaden sposób nie powoduje legalności używanego oprogramowania.

Oczywiscie masz racje. Tu chodziło mi o to, że niektórzy uważają, że jak na coś co jest w firmie nie ma faktury to jest be. O to mi tylko chodziło o nic więcej. Tak jak napisałem w swoim poście wcześniejszym. I ty także - o legalności decyduje licencja, którą akceptujesz przed/podczas instalacji. Ona niejako jest wiążącą umową między producentem/autorem oprogramowania a końcowym użytkownikiem.
I powtarzam, przy ewentualnej kontroli nikt nie będzie brał pod uwagę oprogramowania darmowego, bo takowe możesz mieć i instalować zgodnie z warunkami licencji nieodpłatnie.

<OT Mode>
BTW.. Ktoś czytał licencję na WindowsXP oraz licencję wyświetlaną podczas instalacji WindowsGenuineAdvantage? Jeśli nie to szkoda, bo to mrożąca krew w żyłach lektura ;) Uwaga - spoiler. MS może wszystko - ty nie mozesz nic - masz szczescie ze mogles zaplacic za WindowsXP. To niestety akurat czesta praktyka jesli chodzi o producentow software'u - taki d.pochron. WGA to juz w ogóle hardkor - aceptujesz możliwość przesyłania praktycznie dowolnych informacji o twoim komuterze do MS (konfiguracja sprzetowa, zainstalowane oprogramowanie itp)... Czytalem to z 3 lata temu. Moze cos sie zmienilo... Koniec OT.
</OT Mode>
Pozdrawiam

truten23 - Czw Wrz 17, 2009 09:46

henryk napisał/a:
Domyślne są formaty własne OO, żeby wybrać format MOffice, trzeba zmienić te ustawienia, ale po co wybierać "nowe formaty"?


Wiesz, Starsze formaty MS office nie obsługuja niektórych opcji edycji czy to Worda, czy EXcella, lub PowerPointa.
A spoto nowego formatowania mi się podoba :razz:

Faktycznie, OO 3.0 otwiera *.docx tylko do odczytu. Dzisiaj pobrałem aktualizacje na Ubuntuu w pracy, to zabaczę czy nadal Nie można zapisywać w *.docx :hmm:

damiwr - Czw Wrz 17, 2009 10:28

henryk, 100% się zgadzam i popieram zresztą tak jak już mówiłem sprawa office załatwiona :)
henryk - Czw Wrz 17, 2009 23:29

truten23 napisał/a:
czy nadal Nie można zapisywać w *.docx
sprawdziłem przed chwilą - w OO 3.1 nie można.
Zresztą z zasady nie zapisuję w formacie *.doc, jeżeli nie muszę ze względu na odbiorcę dokumentu. Użytkownicy OO powinni promować format odt, bo to osłabia monopol MsOffice, czyli wzmacnia sens istnienia oprogramowania alternatywnego. Mało co mnie w edukacji informatycznej w szkołach tak irytuje, jak nauka jedynie poprawnego systemu operacyjnego i biurowego. Tym bardziej, że my za to płacimy, a za darmo można by uczyć tego samego lepiej na oprogramowaniu Open Source.
P.S. "z ostatniej chwili":
http://podatki.gazetapraw...ch_piratow.html