Forum Klubu ROVERki.pl :: Mostkowanie kanalow Clarion
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Mostkowanie kanalow Clarion
Autor Wiadomość
xmen38 




Dołączył: 18 Sty 2009
Posty: 99
Skąd: plock

Rover 200

  Wysłany: Pią Wrz 25, 2009 18:30   Mostkowanie kanalow Clarion

Witam
Mam pytanko.
Czy w CLARION DXZ778RUSB mogę bezpiecznie zmostkowac kanały?

Radyjko jest w drodze do mnie ,jest to sprzet pod dalsza rozbudowe CA a narazie bedzie podpięte pod Helixy 62.1
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pią Wrz 25, 2009 18:30   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Pią Wrz 25, 2009 18:40   

Na 99,9% nie można tego zrobić. Zazwyczaj wzmacniacze w radiach już pracują w mostku. Można to w miarę łatwo sprawdzić mierząc, czy występuje napięcie stałe między którymkolwiek z przewodów wychodzących na głośniki a masą (obudową) radia.
 
 
TomC 




Pomógł: 47 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 715
Skąd: Racibórz

Rover 400

Wysłany: Pią Wrz 25, 2009 20:41   

xmen38 napisał/a:
Czy w CLARION DXZ778RUSB mogę bezpiecznie zmostkowac kanały?

A po co?? Większej mocy nie osiągniesz a tylko stwarzasz zagrożenie spalenia końcówki mocy.
_________________
-Nigdy nie rozmawiaj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.-
 
 
 
Lelobass 



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 154
Skąd: Elbląg



Wysłany: Pią Wrz 25, 2009 20:41   

Jakby pohjawiło się stałe napięcie na wyjściach na głośniki to przegnałby się z głośnikami.
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Pią Wrz 25, 2009 21:01   

TomC

Mostkowanie pozwala teoretycznie czterokrotnie zwiększyć moc przy tym samym napięciu zasilania i rezystancji głośnika. Kiedyś większość radyjek samochodowych miało moc 4x5W, dopiero mostek pozwolił uzyskać 4x18.

Lelobass

Mówię o stałym napięciu nie między przewodami zasilającymi któryś z głośników a między jednym z przewodów a masą a to całkiem co innego. Często stałe napięcie na przewodach wynosi połowę napięcia zasilania (względem masy) co daje zerową składową stałą miedzy samymi przewodami.
 
 
Lelobass 



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 154
Skąd: Elbląg



Wysłany: Pią Wrz 25, 2009 21:15   

Napięcie stałe pomiędzy "-" a "+" wyjścia głośnikowego, a napięcie stałe pomiędzy "+" wyjścia głośnikowego a masą radia to jest to samo, minusy wyjść głośnikowych i masa radia i minus zasialnia to jest to samo. Możez to łatwo sprawdzić, podłącz głośnik pod + wyjścia głośnikowego a:
-obudowę radia
-minus zasilania
-np karoserię samochodu
i będzie "grać" tak samo
Gwarantuję Ci jak bys miał stałe da wyjściu wzmacniacza, czy to w radiu, czy odzielnego po podłączeniu głośnika wypchnie albo wciągnie membranę i poleci dymek :)
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Sob Wrz 26, 2009 08:07   

Jakiś czas temu sprawdzałem to miernikiem w swoim radyjku... i było dokładnie tak jak napisałem. Nie chcę się spierać, być może jakiś model ma inaczej ;) szczególnie jeśli końcówka mocy nie pracuje w mostku. Proszę zerknąć na schemat aplikacyjny samochodowego scalaczka TDA1516, który jest typowym rozwiązaniem dla samochodowych radyjek. W standardowym radiu siedzi w jednej obudowie cztery takie układy. Moc bez mostka to około 2x5W a w mostku około 18W przy rezystancji 4Ohm i napięciu zasilania około 14V. W trybie pracy "mostek" oba zaciski głośnika podłączone są do wyjścia jednej z "połówek" wzmacniacza nie mających kontaktu z masą.
 
 
Lelobass 



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 154
Skąd: Elbląg



Wysłany: Sob Wrz 26, 2009 13:45   

Marcin316, podana przez Ciebie końcówka mocy ma możliwość pracy w mostku, ale przy odpowiedzniej aplikacji tego układu, musi być wtedy wukorzystany układ "odwracający', co widać w nocie katalogowej. Istotą mojej wypowiedzi zresztą było to, że na wyjściu wzmacniacza nie ma prawa być stałego napięcia. I sprzeczki mi również nie w głowie. Pozdrawiam
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Sob Wrz 26, 2009 16:09   

O tym że stały prąd o natężeniu większym niż kilkadziesiąt mA jest zabójczy dla głośników to dobrze wiem ;) Sprawa jest taka, że nie da się uzyskać większej mocy niż kilka wat na kanał w "tradycyjny" sposób przy zasilaniu z akumulatora jeśli nie wykorzystamy mostka. W nowszych rozwiązaniach wykorzystywane są układy zwielokrotniające napięcie czy coś na kształt "pomp napięcia".

Ciekawe czy autor tematu znalazł odpowiedź na zadane przez siebie pytanie ;)
 
 
Lelobass 



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 154
Skąd: Elbląg



Wysłany: Sob Wrz 26, 2009 19:44   

No wyszedł trochę offtop, a co do mocy nawet przy wykorzystaniu mostka nie uzyskasz więcej niż ok 20W mocy znamionowej bo za niskie napięcie, a te układy do podwyższania napięcia to tzw przetwornice, mało tego zasilanie jest symetryczne czyli -v 0 +v, dopiero wtedy uzyskamy moc i jakość.
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Sob Wrz 26, 2009 20:30   

Przetwornice stosuje się we wzmacniaczach a do radyjek raczej ciężko to wcisnąć... bo konieczny jest transformator, dlatego częściej stosuje się zdwajacze napięcia jeśli już. O ile pamiętam to Phillips wymyślił scalak, który pozwala uzyskać 70W przy zasilaniu 14,4V ale nie pamiętam jego zasady działania.

Do autora wątku

Jeśli radia nie da się zmostkować, to jest jeszcze inna droga pozwalająca osiągnąć podobny efekt - trzeba poszukać głośników dwucewkowych.
Albo prościej - głośników o wyższej efektywności. 3 dB to już dwukrotny wzrost głośności więc jeśli porównamy głośniki 92 i 89 dB/W/m to te pierwsze zagrają dwa razy głośniej przy tej samej mocy wzmacniacza.
 
 
Lelobass 



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 154
Skąd: Elbląg



Wysłany: Sob Wrz 26, 2009 20:58   

znowu offtop: podwajacze napięcia mają bardzo małą wydajność prądową, a do przetwornicy np we wzmacniaczu stosuje się nazwijmy to transformatorki o średnicy ok 2 do 4 cm, do radyjka by to uphnoł bo kiedyś sam takie coś zrobiłem i radyjko miało 2x50 W sin, zreszta są modele alpine z przetwirnicą i mocą ok 35W sin.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów CLARION DB 178RMP vs. CLARION DB 188RMP vs. Alpine CDE-9871R
Co wybrać?
rafal10 Car-audio, nawigacje, radia CB 1 Pią Sty 23, 2009 23:33
hubosza87
Brak nowych postów Clarion FB289RBT
Chce i koniec!
the.edgy Car-audio, nawigacje, radia CB 9 Pon Sty 26, 2009 08:57
pietro
Brak nowych postów Clarion DB288RUSB czy sony CDX GT 420 ?
bolo6310i Car-audio, nawigacje, radia CB 3 Pon Sty 26, 2009 21:00
marcinmarcin
Brak nowych postów [R400 420Di] Clarion
Jest wejscie AUX?
mi_sza1 Car-audio, nawigacje, radia CB 7 Czw Lis 27, 2008 09:43
mi_sza1
Brak nowych postów [R416] Radio Clarion
jaka wtyczka?
danterape Car-audio, nawigacje, radia CB 5 Czw Lip 24, 2008 10:52
michone



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink