Forum Klubu ROVERki.pl :: Umowa dzierżawy przedsiębiorstwa
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Umowa dzierżawy przedsiębiorstwa
Autor Wiadomość
xROnx 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 09 Lip 2007
Posty: 1614
Skąd: Grunberg

MG ZT

Wysłany: Nie Wrz 30, 2012 22:30   Umowa dzierżawy przedsiębiorstwa

hej.
Piszę do Was z takim zapytaniem czy spotkaliście się kiedyś - albo ktoś z Waszych znajomych spotkał się, z umową dzierżawy predsiębiorstwa? O co chodzi.
Kilka dni temu cała nasza firma była na spotkaniu z księgowymi którzy prowadzą naszą firmę i przedstawiali nam ofertę właśnie umowę dzierżawy przedsiębiorstwa. Na czym miałoby to poledać? Może przedstawię Wam to z tego co zrozumiałem.
Otóż:
Firma A prowadzi księgość firmy B. Firma B - obecnie nasz pracodawca, ma z nami teraz podpisane umowy o pracę. Firma B ma zmienić status sp. z o.o.
Wobec czego zaproponowano nam jako pracownikom firmy B przejście na inną umowę tzn umowa dzierżawy przedsiębiorstwa. Polega ona na tym że firma A zakłada wirtualne firmy dla każdego pracownika osobno(nie jest to na zasadzie własnej działalności gospodarczej!)
która to z kolei współpracuje z firmą B. My podpisujemy umowę(nie wiem jaką nie zapamiętałem)z firmą A i podpisujemy umowę z firmą B na zasadach takich jakie są dla nas(nas i pracodawcy)wygodne - może to być wszystko takie jak w kodeksie pracy wszystko zależy od nas i pracodawcy jaką umowę sporządzimy. Dodatkowo z firmą B mamy podpisaną umowę zlecenie na kwotę i co miesiąc otrzymujemy faktury za to. Firma A ponosi wszelką odpowiedzialność za nas. Plusem tego wszystkiego są fakty takie że płacimy mniej do ZUSu a co za tym idzie dostajemy więcej do ręki - to co mamy więcej możemy zrobić sobie z tym co chcemy albo wpłacić sobie na lokatę albo na fundusz emerytalny.
Przykładowo mamy pensje 2500pln brutto na rękę mamy 1850pln do ZUSu idzie 21pln(jest to jakiś tam procent z kwoty 50pln jaka jest na umowie zlecenie)
i 170pln za prowadzenie księgowości.
Wszystkie składki zdrowotne, chorobowe, emerytalne itp są opłacane. Czas pracy liczy się do emerytury. Gdybyśmy pracowali na takiej zasadzie do końca - czyli do 67roku życia otrzymalibyśmy najniższą gwarantowaną emeryturę z ZUSu.
Wszelkie dodatkowe pieniądze emerytalne byłyby z funduszu emerytalnego jaki sobie wybierzemy albo i nie - to już zależy od nas.
Przejście na taką umowę jest dobrowolne. Dodatkowo możemy sobie zbierać faktury za zakupy do pracy np drukarki, papier, komputer i odliczać sobie VAT.
Nie wiem. Nigdy w życiu nie spotkałem się z takim czymś. Dziwoląg jak dla mnie i nie wiem co o tym wszystkim myśleć. Wszystko wygląda ładnie pięknie ale nie podali nam na spotkaniu żadnych minusów tego typu umowy.
Słyszeliście kiedyś o takim czymś? Warto? A może lepiej nie ryzykować przejścia?
Tutaj link do firmy która nam to przedstawiła -> http://www.ksiegowosc.gri...zedsiebiorstwa/
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Nie Wrz 30, 2012 22:30   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
franki01 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Mar 2012
Posty: 100
Skąd: Toruń

Rover 75

Wysłany: Sob Paź 13, 2012 03:50   

Tak m.in. działają inkubatory. Najczęściej młody człowiek zapisuje się do takowego, zakładaną wtedy ma właśnie taką "podfirmę" i działa na uproszczonych zasadach. Wszystko za niego załatwia ten inkubator (czyli ta główna firma). Zalety są takie, że upraszczają papierkową robotę i pomagają zaoszczędzić trochę gotówki. Natomiast wady są zasadnicze. Jeżeli oferować będziesz usługi jednorazowe typu sprzątanie, malowanie, gdzie nie wchodzą w grę prawa autorskie to problem jest znikomy. Natomiast dużo gorzej jest w przypadku produktów czy usług długoterminowych (strony internetowe, administracja jakiegoś systemu, prowadzenie sklepu w lokalu). W momencie gdy z jakiegoś powodu przerwana zostanie współpraca (a niestety nie masz żadnej pewności że nie zostanie), tracisz cały dotychczasowy dobytek - dzierżawę lokalu, prawa autorskie itp. Wszystko to bowiem formalnie należało do tej głównej firmy. Po dłuższej działalności na tych zasadach usamodzielnienie równa się rozpoczęciem od zera. I to praktycznie całe zło. Jeżeli ufasz firmie, jesteś chętny na współpracę aż do końca kariery w tej branży oraz jesteś pewien zatrudnienia, nie powinieneś się bać. Natomiast jeżeli to ma być przedsionek do indywidualnej kariery, staraj się ostrożnie postępować, żebyś potem nie stracił praw autorskich do swojego wielkiego projektu tworzonego przez rok.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o tym temacie, wpisz w google "inkubator". To działa na identycznej zasadzie, o ile to właśnie nie jest przykład takiego inkubatora.
 
 
xROnx 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 09 Lip 2007
Posty: 1614
Skąd: Grunberg

MG ZT

Wysłany: Nie Paź 14, 2012 21:44   

O super że jest jakaś odpowiedź ;) :ok:
franki01 napisał/a:
Natomiast dużo gorzej jest w przypadku produktów czy usług długoterminowych (strony internetowe, administracja jakiegoś systemu, prowadzenie sklepu w lokalu)

Firma w której obecnie pracuje to jest firma geodezyjna.
Będziemy mieć możliwość taką że jeżeli nie będzie nam się "podobało" na tej dzierżawie to zawsze będziemy mogli wrócić na starych zasadach.
Generalnie nic się by nie zmieniło po przejściu na nowe zasady. Dalej pracujemy w tym samym miejscu, nadal pracujemy 'od godziny do godziny +ew. nadgodziny"
franki01 napisał/a:
Po dłuższej działalności na tych zasadach usamodzielnienie równa się rozpoczęciem od zera. I to praktycznie całe zło.

Tu mnie to ciekawi. Bo w geodezji wiadomo że docelowo musisz zdobyć uprawnienia żeby podpisywać się na dokumentacjach i być po prostu samodzielny.
Przepisy są takie że po zdobyciu zawodu - technik geodeta lub mgr inż musisz przepracować dany okres czasu u kogoś a potem przystępujesz do egzaminu. Czy będąc na takich zasadach dzierżawy przedsiębiorstwa staż pracy będzie zaliczany?
Postaram się dowiedzieć to już w kręgu ludzi z geodezją związanych..
Ale zastanawia mnie też to czy będąc zatrudniony w takim inkubatorze będzie mi się liczył staż pracy. Czyli pracuje np 1 rok na tych zasadach potem mnie zwalniają i czy mam np prawo do zasiłku...
 
 
farek 




Pomógł: 18 razy
Dołączył: 27 Mar 2008
Posty: 224
Skąd: Międzylesie



Wysłany: Pon Paź 15, 2012 14:45   

xROnx napisał/a:
Ale zastanawia mnie też to czy będąc zatrudniony w takim inkubatorze będzie mi się liczył staż pracy.

Studiuje geodezję ;)
Wg mojej wiedzy, obecnie jeszcze wystarczą 3 lata pracy na stanowisku pomiarowym, aby uzyskać możliwość przystąpienia do państwowego egzaminu dającego uprawnienia. W takim przypadku, przypominam wg mojej wiedzy, nie powinna mieć znaczenia forma zatrudnienia, tylko ciągłość umów o prace w jakiejkolwiek formie.

Cytat:
Wobec czego zaproponowano nam jako pracownikom firmy B przejście na inną umowę tzn umowa dzierżawy przedsiębiorstwa. Polega ona na tym że firma A zakłada wirtualne firmy dla każdego pracownika osobno(nie jest to na zasadzie własnej działalności gospodarczej!)


tutaj widze uzasadnienie. masz ciągłość, stanowisko pomiarowe - warunek spełniony. Od strony zdobycia uprawnień nie powinno być problemu.

Cytat:
Prawo geodezyjne i kartograficzne

Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne
Stan prawny: 15.10.2012
Art.44 Wymogi do otrzymania uprawnień zawodowych
1. Uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii mogą otrzymać osoby, które:
1) posiadają wyższe lub średnie wykształcenie geodezyjne;
2) posiadają 3 lata praktyki zawodowej w wypadku wykształcenia wyższego i 6 lat praktyki zawodowej w wypadku wykształcenia średniego;
3) wykażą się znajomością przepisów w dziedzinie geodezji i kartografii;
4) posiadają nienaganną opinię zawodową.
2. Uprawnienia zawodowe w zakresach, o których mowa w art. 43, zakresy uprawnień zawodowych, pkt 6 i 7, mogą otrzymać również osoby posiadające wyższe wykształcenie geograficzne o specjalności kartografia albo innej specjalności, po ukończeniu podyplomowego studium w zakresie kartografii.
2a. (uchylony).
3. Osoby posiadające w dziedzinie geodezji i kartografii tytuł naukowy profesora albo I lub II stopień specjalizacji zawodowej, nadane w trybie odrębnych przepisów, są zwolnione z wymogów określonych w ust. 1 pkt 2 i 3.
4. Główny Geodeta Kraju może w uzasadnionych wypadkach, na wniosek osoby ubiegającej się o uzyskanie uprawnień zawodowych, uznać posiadanie innego pokrewnego wykształcenia i długoletniej geodezyjnej lub kartograficznej praktyki zawodowej za spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, o których mowa w ust. 1 i 2.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Umowa darowizny
Dario Prawo i ubezpieczenia 14 Pią Lut 18, 2011 17:18
Dario
Brak nowych postów umowa zlecenie czy inna?
Chester Prawo i ubezpieczenia 11 Nie Lip 31, 2011 23:50
practicator
Brak nowych postów Umowa darowizny - podatek
SeevS Prawo i ubezpieczenia 7 Czw Kwi 07, 2011 16:52
zetes
Brak nowych postów Umowa darowizny wpółwłaściciela auta
sknerko Prawo i ubezpieczenia 3 Pon Mar 17, 2014 21:45
paolinio
Brak nowych postów Współpraca między firmami jaka umowa
Vesper416 Prawo i ubezpieczenia 5 Nie Wrz 12, 2010 22:25
Paul



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink