Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Pytanie do posiadaczy przyczep/ skąd wziąć prąd? :)
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Pytanie do posiadaczy przyczep/ skąd wziąć prąd? :)
Autor Wiadomość
kranik01 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 181
Skąd: Ruda Śląska

Rover 75

Wysłany: Pon Mar 10, 2014 22:02   [R75] Pytanie do posiadaczy przyczep/ skąd wziąć prąd? :)
Typ: V6 Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 1999

witam szanownych kolegów, stoję przed bardzo poważnym zadaniem podłączenia samochodu z przyczepą kempingową, tzn chce, żeby przyczepa do oświetlenia wewnętrznego, działania lodówki i pompki brała prąd z akumulatora samochodu.

teraz pytanie, skąd najlepiej wziąć prąd? czy jest do czego się można w łatwy sposób podpiąć czy raczej trzeba ciągnąc kable prosto z aku?

Czytałem, że można podpiąć się do wiązki, która służy do zasilania gniazda zapalniczki w podłokietniku, która była jako opcjonalna. Czy ktoś wie gdzie ta wiązka jest, czy jest w każdym r75?

Jeżeli miałbym ciągnąć prąd prosto z aku to w jaki sposób najlepiej poprowadzić kable?

Pozdrawiam
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Mar 10, 2014 22:02   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
AndrewS 
Klubowicz





Pomógł: 159 razy
Dołączył: 27 Lut 2001
Posty: 3638
Skąd: Puławy

Rover 800

Wysłany: Sro Mar 12, 2014 23:00   

Ja na Twoim miejscu załatwiłbym sobie poprostu drugi aku i trzymal go w przyczepie.
Oswietlenie i lodówka potrafia niezle nadszarpnać aku podaj prady zarowek i lodowki.
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Rover 800, byl 214 Si 95
FSO 125p 1.4 16V MPI
Jawa 350
 
 
 
kranik01 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 181
Skąd: Ruda Śląska

Rover 75

Wysłany: Pią Mar 14, 2014 00:31   

Problem tkwi w cenach akumulatorów żelowych, bo kwasowych nie powinno się trzymać w przyczepie, ponieważ podczas ładowania wydziela wodór. Pociągnięcie kabla jest zdecydowanie tańsze :)
 
 
Dziadek 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 22 Maj 2008
Posty: 957
Skąd: Dąbrowa Górnicza



Wysłany: Pią Mar 14, 2014 05:19   

U mnie rozwiązanie o jakim piszesz kompletnie nie zdało egzaminu. Rzadko kiedy udaje się na kempingu ustawić zestaw w całości. Najlepszy układ jest kiedy auto stoi bokiem do przyczepy i wtedy nie obędzie się bez przedłużacza, a każdy metr kabla przy stałym napięciu to straty. Po za tym prawie codziennie jadę do sklepu, albo na wycieczkę i nie ma sensu za każdym razem zapinać haka. Całe ubiegłe wakacje spędziłem na kilku kempingach i mimo że miałem ze sobą rowery, to i tak musiałem korzystać z samochodu. Po wypoziomowaniu kempingu byłoby niemożliwe odpięcie zaczepu. Zainwestowałem w aku i małą baterię słoneczną (ok. 500.-) i mam względny spokój. Po za tym jak wyobrażasz sobie doładowywanie akumulatora samochodowego po kilku dniach z lodówką? Wątpię żeby sąsiedzi zgodzili się na odpalenie silnika na dłuższą chwilę. Na dobrym kempingu masz możliwość podpięcia się pod 230, więc problem z głowy.
_________________
Sprawdzajka pisowni nie boli.
 
 
 
kranik01 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 181
Skąd: Ruda Śląska

Rover 75

Wysłany: Pią Mar 14, 2014 15:27   

Dziadek, Pola kempingowe mnie nie interesują :) chce jeździć na dziko. Na razie szukam tymczasowego rozwiązania i zależy mi głównie na pompce do wody, bo lodówka chodzi na gazie, świeczki zamiast lampek też się spisują :) W aku i panel również mam zamiar zainwestować, ale na razie brak funduszy.

A jaki masz dokładnie zestaw? ilu watowy aku i panel? masz również regulator ładowania?
 
 
AndrewS 
Klubowicz





Pomógł: 159 razy
Dołączył: 27 Lut 2001
Posty: 3638
Skąd: Puławy

Rover 800

Wysłany: Pią Mar 14, 2014 23:37   

Do oswietlenia to moze diody, zawsze to oszczedniej.

Jeśli na dziko to tym bardziej aku samochodowy zostawilbym w spokoju, bo jak go podmeczysz to jak potem odpalisz samochód ??
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Rover 800, byl 214 Si 95
FSO 125p 1.4 16V MPI
Jawa 350
 
 
 
Dziadek 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 22 Maj 2008
Posty: 957
Skąd: Dąbrowa Górnicza



Wysłany: Sob Mar 15, 2014 06:12   

Mój zestaw nie powala na kolana,ale w wakacje zdał egzamin : aku 20 Ah za 120.- ogniwo 30W za 149 i regulator 5A za ok. 50 zł. W tym roku dokupię jeszcze jeden akumulator i 40 Ah w zupełności wystarczy do oświetlenia LED, tv i dwóch pompek wody. Laptopa ładuję jadąc autem i bilans energetyczny jest ok. Można sobie wprawdzie zadać trud i zrobić tak jak chcesz i pociągnąć 12v aż do haka, ale musiałbyś znaleźć + niezależny od stacyjki. Ja uznałem to za zbędną "komplikację spraw prostych" i dzięki temu przyczepa jest niezależna. Jeśli w dalszym ciągu będziesz się upierał, to mam prostsze rozwiązanie jakie stosowałem kilka lat temu: przetwornica 12/230 i przedłużacz. Ponieważ mój kemping ma też instalację 230v, to do gniazda zapalniczki podłączałem przetwornicę i zwykłym kablem podawałem napięcie do puszki przyczepy, ale to wiąże się z kluczykiem w stacyjce.
_________________
Sprawdzajka pisowni nie boli.
 
 
 
kranik01 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 181
Skąd: Ruda Śląska

Rover 75

Wysłany: Sob Mar 15, 2014 12:39   

AndrewS, prąd jest mi głównie potrzebny do zasilania pompki 12v która ma pobór prądu około 2A, więc rozładowanie akumulatora zajęło by jej 30 godzin, nikt się chyba tyle kąpać nie będzie :wink:

Dziadek, o takim rozwiązaniu nie pomyślałem, a gdzieś mam przetwornice, malutką bo tylko 100W ale na pompę wystarczy w zupełności.
 
 
Dziadek 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 22 Maj 2008
Posty: 957
Skąd: Dąbrowa Górnicza



Wysłany: Sob Mar 15, 2014 14:20   

Moja miała 300W i wystarczyła w zupełności. Pompki mam dwie: w zlewie i prysznicu, ale nawet ta mocniejsza nie powodowała spadku napięcia, więc luzik!
_________________
Sprawdzajka pisowni nie boli.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [r75] Zawór rozprężny klimatyzacji - skąd wziąć
dawidd Rover serii 75, MG ZT 1 Pon Sie 23, 2021 10:48
sTERYD
Brak nowych postów [R75] Łapie mnie prąd
BEAR_75 Rover serii 75, MG ZT 14 Czw Kwi 26, 2007 18:36
Pemo
Brak nowych postów [R75] Stały prąd 12V w okolicach bagażnika
Michal__Mac Rover serii 75, MG ZT 7 Sro Lip 24, 2013 17:02
MaReK
Brak nowych postów [R75] Czytnik NAVI kradnie prąd
yoonior Rover serii 75, MG ZT 12 Sro Kwi 24, 2013 19:05
sobierw
Brak nowych postów [R75] Trzecie światło stop kradnie prąd??
jarek73 Rover serii 75, MG ZT 4 Pon Lis 15, 2010 13:05
Mombrey



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink