Wysłany: Nie Sty 22, 2017 23:36 [R75] 1x=3x potrójne błyśniecie kierunkami - ma ktoś?
Ciekawi mnie czy ktoś w r75 zrobił sobie potrójne blysniecie kierunkami po lekkim dotknięciu manetki? Jeśli tak to w jaki sposób?
Popularne układy z allegro do naszych aut nie bardzo się nadają bo jest lsm. Może coś innego? Manetka sterująca kierunkami ma tylko 2 przewody i lsm rozpoznaje opór 300 om lewo, 1200 om prawo, obwód rozwarty to nie dzieje się nic.
Ma ktoś jakiś pomysł?
dawidd, jedyne co mi przychodzi do głowy poza oprogramowaniem to coś w takim stylu:
Manetka dotyk - krótki impuls - SYGNAŁ
Manetka zatrzaśnięta - długi impuls
Impuls i tak idzie do LSM - włącza kierunkowskazy i ma nad nimi pełną kontrolę. Gdy wystąpi SYGNAŁ (do jakiegoś prostego układu, rozróżniającego krótki sygnał od długiego), za LSM układ ten daje własne napięcie na kierunkowskazy - ewentualnie z własnym przerywaczem. Tylko ciężko to będzie dograć z LSM. Po prostu pierwsza droga, jaka przyszła mi do głowy.
MD, w teorii to wiem jak to powinno wyglądać tylko czy ktoś juz zrobił to praktycznie?
Jak dla mnie wpinanie czegoś co samo będzie sterować kierunkami nie ma prawa bytu, tylko i wyłącznie układ wpięty albo równolegle z mantka, albo rozciąć polaczenie manetki i lsm i tu wpiąć układzik.
Myślałem nad arduino - żeby nie ingerować w manetkę (ale i to mozna by zmienić) to musiałby moduł wykrywać 3 stany - rozwarty, 300 om i 1200 om.
Jak wyjście sterowanie z arduino myślałem nad wykorzystaniem 2 wyjść z przekaźnikami i wpiętymi szeregowo miedzy styki rezystorami 300 om i w drugim 1200. Przekaźniki może by dało rade pominąć i sterowanie podłączyć bezpośrednio przez rezystory.
Moduł arduino musiał by po wykryciu impulsu długiego, powyżej 1 s uruchomić na tak długo jak długo trwa impuls, przekaźnik - odpowiednio lewy lub prawy. Po wykryciu impulsu krótkiego 0,2 s odpowiednio uruchomił by na 3 sekundy lewy lub prawy kierunek.
W momencie kiedy wykryje krotki impuls na lewy kierunek i zanim zakończy sekwencje migania lewą stroną i wykryje drugi, ale przeciwny kierunek to lewy od razu przerywa i miga drugi
Wydaje sie proste.
Podejmie sie ktoś napisania sketch pod arduiono albo inna platformę? A może ktoś ma inna koncepcje jak to wykonać?
To nie tak.
z arduino to na pewno się da zrobić, tylko kwestia paru minut wolnego czasu i testów.
Mogę coś spróbować napisać, aczkolwiek nie wiem czy to będzie optymalne
na pewno będzie to trzeba wstawić tak, żeby "udawało" manetkę a jednocześnie przepuszczało jej sygnał zawsze.
[ Dodano: Pon Sty 23, 2017 13:44 ]
na pewno byłoby lepiej gdyby udało się przeprogramować LSM
_________________ W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia
ten projekt z linku juz dawno oglądałem tylko na innym forum i chyba sa inne zdjęcia:
http://www.75ztcommunity....-mod-t7586.html
W każdym bądź razie ma on istotna wadę
1 brak schematu
2 z tego co zrozumiałem to on podtrzymuje zawsze aż do rozładowania kondensatorów, które podtrzymuje przekaźniki zwarte, chyba ze manetka poleci w przeciwnym kierunku to ten 3 przekaźnik rozładowuje kondensator. A co w sytuacji gdy normalnie mamy wrzucony kierunkowskaz i kończymy manewr skrętu, kierownica nam odbije manetkę w pozycje neutralna, a kierunki dalej będą migać jeszcze 3 błyski - bez sensu
[ Dodano: Pon Sty 23, 2017 15:24 ]
a konkretnie myślałem nad przerobieniem już istniejącego projektu pilota który zaprojektował BigBoyPl na platformie arduino ProMicro
https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=102305
kwestia zmiany skecha, rozpoznawanie rezystancji już jest
No i zamiast sterowanie przez USB musiało by byc aktywne 2 linie np A1 iA2
Moja wiedza na temat arduino jest na poziomie przedszkolaka dlatego nic więcej w tej kwestii nie pomoge
Ja zasadniczo kombinowałem z czymś takim ale się poddałem przez brak czasu.
Prosty układ typu wykryje przez poniżej np 0.5 sekundy dotknięcie manetki i 3x blink myślę, że łatwo by szło ogarnąć ale ja chciałem taki, gdzie np dałoby się anulować ruchem manetki w przeciwną stronę. Tutaj niestety pojawiały mi się dziwne opóźnienia w działaniu arduino (nie wiem czy to kwestia taniej podróbki czy kiepskiego kodu).
Thank you for positive answer
Yes, it is electronic module developped specially for this type LSM unit. We have developed ourselves because common "trippling" modules aren't compatible with the logic of LSM unit and nowhere has been confirmed information about some modules on the world maket, which can work with this unit.
As you said, teoretically it is possible to flash LSM unit from BMW X3/Z4/E46 of sw version 4.0, where this function is switchable. It is LSM unit from year 2005 and it is a little expensive to obtain it. Older units of some HW version are able to flash to SW version 4.0 but it is still the same problem of price.
Our module is compatible with LSM unit in MG ZT/R75 and BMW Z4/X3/E46 up to SW 4.0 and roughly from year 1999 to 2005, from which is possible to switch on trippling function by diagnostic tool.
Our module is developed as little board which needs to be soldered on LCM unit board to 6 points. This way of installation is better than connecting on cable because you know how the cable looks You disassemble LSM unit out a car and install the module at home. And the next advantage is that the hardware of module is simplier so probability of fault is smaller But ofcourse it is pitty, that there is no possibility to do it somehow "plug and play" because one of wire must be cutted and you know how looks connector of LSM. But we have developped even the version for installation on cable, but in this time we don't want to sale it, because it has more dissadvantages than first type.
I attached current czech version of installation manual to see you how it looks
I will be happy for your comments
... and sorry for my poor english
Wykryć zmianę wartości na wejściu z 0->1 zapisać timestamp i czekać na zmianę powrotną 1->0, zapisać timestmap i obliczyć różnicę w czasie. Druga metoda to zrobić pauzę/przerwę przez np 500ms i jeżeli stan przed=po znaczy, że sygnał jest dłuższy niż 500ms.
Widze ze temat upadł, a szkoda bylo by go nie doprowadzić do końca.
To co udalo mi sie ustalić na razie to:
schemat przełącznika:
http://obrazki.elektroda...._1485341540.png
moj pomysl na przeróbkę:
http://obrazki.elektroda...._1485346727.jpg
Sprawdziłem napięcie na manetce i tak:
w momencie kiedy manetka jest w pozycji neutralnej jest 0,5V
Kiedy manetka idzie w dol czyli lewy kierunek jest napięcie 1,53V
Kierunek prawy jest napięcie 3,2V
Napięcie jest takie zawsze bez względu czy kluczyk jest w stacyjce czy go nie ma i czy silnik chodzi czy nie
wystarczy z programu wyrzucić 3 diody i pozostawić tylko 2 i dodatkowo pod nimi dopisać
delay(3000); to tak około bo jeszcze nie mierzyłem ile zajmują 3 błyśnięcia kierunkami
Robiłem juz próby na stole - poza spalonym 1 wyjściem z arduino wydaje mi sie ze udalo sie zmusić układ do pracy.
Brakuje w nim jeszcze polecenia zeby anulował miganie kierunku gdy nagle włączymy przeciwny
Jak ktoś potrafi cos podpowiedzieć to bardzo proszę
[ Dodano: Czw Sty 26, 2017 21:26 ]
generalnie jeden czlowiek z forum elektrody zadeklarował sie ze napisze mi caly paragram za dobre 0,7, wiec może cos z tego bedzei
Wszystko fajnie jak wyrzucisz bezpośrednie połączenie między manetka a lsm.
Ja bym wolał to zostawić a przedłużenie migniecia dodać, tylko wtedy automatycznie zapetla sie wejscie.
dlatego zdecydowałem sie rozłączyć manetkę. Wpięcie równolegle robi jeszcze jeden problem - rezystancja na jednym wejściu wąchała by sie miedzy 150 a 300 lub więcej om, a drugim miedzy 600 a 1200(w zależności od doboru rezystorów). Nie wiem czy LSM by tego nie zgłosił jako błędu to raz, a dwa czy po otrzymaniu 150 om włączył by kierunek. Mozna by problem ominąć wpinając sie w sama manetkę i tak jak w linku wyżej gdzie autor pociął ścieżki w manetce, ale jak dla mnie to spore "druciarstwo"
Ale generalnie to wszystko sprawa testów
Minusem jak narazie mojego rozwiązania jest brak pozycji po wrzuceniu kierunku przy zgaszonym silniku. Pewnie dało by sie to rozwiązać kodem ale arduino musiało by cały czas być pod zasilaniem, a planuje je podłączyć "po kluczyku" - z prostego względu - nie wiem jak chińska płytka zachowa sie na 20 st mrozie pod napięciem
rezystancja na jednym wejściu wąchała by sie miedzy 150 a 300 lub więcej om, a drugim miedzy 600 a 1200(w zależności od doboru rezystorów)
zawsze można wstawić potencjometry i dobrać położenie To żaden problem. A jak stracisz bezpośrednie połączenie w razie wykopyrtnięcia się arduina, albo nawet zwiechy tracisz migacze
_________________ W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia
zawsze można wstawić potencjometry i dobrać położenie To żaden problem.
pomijajac kwestie zapętlania,to w momencie kiedy równolegle połączę układ z manetka tak żeby nie rozcinać przewodu i nie ingerować w sama manetkę to zawsze w którymś momencie opór z manetki będzie połączony równolegle z oporem z modułu co da wypadkowa znacznie mniejsza niz rezystory w manetce - nie wiem czy to jest zrozumiale napisane
sTERYD napisał/a:
A jak stracisz bezpośrednie połączenie w razie wykopyrtnięcia się arduina, albo nawet zwiechy tracisz migacze
używam juz długo płytki promicro jako pilota do tableta z kierownicy i nigdy sie nie zawiesił - ale fakt jest to jakaś kwestia która można rozważyć.
W każdym bądź razie czekam na kod od osoby ktora zadeklarowała sie ze go napisze. Jak coś już będzie to bede eksperymentował.
Jedyne koszty to to ile zakrzyczy sobie programista, mam nadziej ze na 0,7 sie skończy Cena modułów jest śmiesznie tania i koszt takiej przeróbki mając kod wyniesie ok 15-20 zl
Ja myslalem o przekazniku, ktory przerzuca polaczenie z manetka na "nasze" oporniki w momencie, kedy jest to potrzebne, a normalnie trzyma nc z manetka.
_________________ W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum