Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Naprawy zawieszenia a "pływanie" po drodze
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Naprawy zawieszenia a "pływanie" po drodze
Autor Wiadomość
DanLP 




Dołączył: 13 Maj 2016
Posty: 24



  Wysłany: Wto Wrz 27, 2016 09:26   [R75] Naprawy zawieszenia a "pływanie" po drodze
Typ: CDTi Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 2004

Witam,

Ostatnio byłem na przeglądzie i wyszło że mam do zrobienia sworzeń, tuleje - wachacz.
Zdecydowałem się wiec na naprawę (nie wiem czy wymienili cały wachacz czy coś z tym robili) Lekko byłem w szoku bo przed przeglądem nie spodziewałbym się problemów z zawieszeniem, nic nie stukało nic nie pukało, jedynie czasem na nierównej drodze tym bardziej na zakręcie rzucało (bardzo rzadkie sytuacje)

Zapłaciłem ok.700 zł za tą wymianę (części + robocizna)
Pierwsze wrażenia jakby zawieszenie było lepsze, pracowało lepiej jakby razem, ciche? (placebo?)
I tutaj moje problemy, po rzekomej naprawie kierownica jest potocznie "krzywa" żeby jechać prosto muszę ją trzymać lekko w lewo, jak ją wyprostuje to auto mocno skręca w prawo. Gdy puszczę kierownice, zahamuje, dodam gazu auto jedzie prosto i nigdzie nie skręca więc tutaj jest dobrze.

Niestety... jeździłem z prędkością nie większa niż 100 - 110 km/h lecz gdy wyjechałem na autostradę i przyśpieszyłem do 140-150 poczułem jak auto pływa po drodze, wyprzedzanie chociażby ciężarówek jest niepewne... przed naprawa na kierownicy miałem delikatny luz (ktoś mi powiedział ze niewielki luz musi być) teraz natomiast kierownica jest strasznie wyczulona, mucha by usiadła po jednej stronie i auto zaczeło by delikatnie skręcać.

Czytałem coś ze po takiej naprawie i ingerencji konieczne jest ustawianie zbieżności/geometria?
Czy ktoś może mi podpowiedzieć i czy ktoś zna problem?
Dziękuje z góry :)
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Wrz 27, 2016 09:26   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
0L0 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 09 Cze 2009
Posty: 840
Skąd: Kielce

Rover 75

Wysłany: Wto Wrz 27, 2016 09:58   

Co było wymieniane? Powinieneś mieć to wyszczególnione na fakturze i dostać stare części.

U mnie niestabilne zachowanie przy wyższych prędkościach było spowodowane kompletnym rozwaleniem jednej z tulei wahacza (druga była w niewiele lepszym stanie).

Zbieżność oczywiście do poprawy.

Luzów w układzie kierowniczym nie powinno być. To nie Żuk :razz:
 
 
longer86 
Moderator




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 4792
Skąd: Mosina/Poznań

Rover 75

Wysłany: Wto Wrz 27, 2016 09:59   

Być może wymieniali końcówkę drążka kierowniczego, a po tym zalecam jest zbieznisc
_________________
75 Red Edition
 
 
flapjck1 



Pomógł: 108 razy
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1746
Skąd: Urzut/Nadarzyn



Wysłany: Wto Wrz 27, 2016 11:25   

po wymianie wahacza tez sie robi GEOMETRIE a nie tylko zbieznosc

zbieznosc to mozna zrobic w maluchu albo jelczu
_________________
'99 r400 16k16 sedan JFR na czesci ( anglik ) pytac na priv :)
 
 
longer86 
Moderator




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 4792
Skąd: Mosina/Poznań

Rover 75

Wysłany: Wto Wrz 27, 2016 12:45   

To słucham w takim razie Ciebie jak robisz geometrie przedniej osi w 75, gdzie jedynym elementem który mozesz tam wyregulować jest drążek kierowniczy z końcówką. No słucham

Bo o ile mi wiadomo regulacja końcówki kierowniczej jest odpowiedzialna za zbieżność.

I jest to składowa geometrii, ale nie regulujesz w 75 ani kata pochylenia koła, ani kąta wyprzedzenia zwrotnicy.

Wiec mozesz regulacje zbieżności szumnie nazywać geometria jesli da Ci to poczucie ze nie jeździsz jelczem
_________________
75 Red Edition
 
 
flapjck1 



Pomógł: 108 razy
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1746
Skąd: Urzut/Nadarzyn



Wysłany: Wto Wrz 27, 2016 15:45   

ok


mozesz zrobic sama zbieznosc -do tego wystarczy ci tylko sznurek i klucz do odkrecenia kontry na koncowce, nie potrzebujesz nawet przyrzadow do tego :)


ale jesli chcesz zeby samochod jechal prosto i kierownice mial prosto to musisz to odniesc do tylnej osi ( ktora notabene masz tez regulowana - tylko zbieznosc ale masz )

poza tym warto wiedziec czy nie rozjezdzaja ci sie pochylenia i inne parametry
_________________
'99 r400 16k16 sedan JFR na czesci ( anglik ) pytac na priv :)
 
 
AdaskoC 




Pomógł: 86 razy
Dołączył: 09 Maj 2013
Posty: 1730
Skąd: Ciechanów



Wysłany: Wto Wrz 27, 2016 19:16   

flapjck1 napisał/a:
mozesz zrobic sama zbieznosc -do tego wystarczy ci tylko sznurek i klucz do odkrecenia kontry na koncowce, nie potrzebujesz nawet przyrzadow do tego


Potwierdzam :) W warsztacie nawet nie mieli później co robić jak założyli "lasery" :)
 
 
adam_26 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 16 Cze 2014
Posty: 1000
Skąd: Rzeszów

Rover 75

Wysłany: Wto Wrz 27, 2016 19:56   

Dobre firmy dają gwarancje na swoją geometrię jedz do nich i powinni bez problemu to poprawić, szczególnie kierownice ;) No chyba że to jest warsztat typowy od wszystkiego nie polecany do geometri to pewnie nic lepiej drugim razem nie zrobią :P Jak ci pływa na autostradzie to sprawdź ciśnienie w kołach może trzeba skorygować. Generalnie ciśnienie w oponach powinni ci sprawdzić przed ustawianiem i w razie potrzeby skorygować ale nie wiadomo czy to robili. Mi po zmianie na 18" pływał, zmniejszenie ciśnienia z 2,5 na 2,3 już dużo zrobiło, ja bym od tego zaczął, to możesz sam zrobić.
_________________
:pisze:
 
 
sknerko 
Klubowicz





Pomógł: 333 razy
Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 6617
Skąd: Czempiń/Poznań



Wysłany: Wto Wrz 27, 2016 20:10   

sprawdź jeszcze sprężyny, jak mi pękła z tyłu (uleciał kawałek 3-4cm) to też pływał mi przy większych prędkościach
_________________
wcześniej PoldoRover 10 lat złego słowa nie powiem
Rover 220SDi "szedł jak pocisk" :D
LR Freelander 1.8 Hard top PB/LPG będę tęsknił
teraz Rover 75 2.0 V6 Charme [mruczek] zobaczymy kupiony 13 w niedzielę :)
LR Freelander 1.8 SCAPA Sport
MG TF 160 srebrny pocisk
 
 
 
DanLP 




Dołączył: 13 Maj 2016
Posty: 24



Wysłany: Sro Wrz 28, 2016 09:47   

Dzięki wielkie za odpowiedzi! Co do sprężyn to raczej wszystko jest sprawne, dopiero co był przegląd i na prawdę sprawdzał mi dokładnie zawieszenie a nie tak jak rok temu w innym aucie, gdzie poza "komputerkiem" nic nie robił. Od diagnosty pojechałem prosto do mechanika który raz jeszcze sprawdził auto na podnośniku i potwierdził diagnozę z przeglądu.

A co do sprężyn to mogło tego nie zauważyć 3 "fachowców" którzy myślę ze chcieliby zarobic?

Tak w skrócie i na chłopski rozum.

Jechać do dobrego warsztatu który sprawdzi ciśnienie i wykona GEOMETRIE ? patrzyłem na cenniki jeśli chodzi o przód, tył itd full komplet bo ustawiania kosztuje ok.250 zł.

Poleca ktoś jakiś sprawdzony zakład w Poznaniu lub okolicy?
 
 
sknerko 
Klubowicz





Pomógł: 333 razy
Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 6617
Skąd: Czempiń/Poznań



Wysłany: Sro Wrz 28, 2016 09:57   

Sprężyny pękniętej z tyłu, przez ponad rok czasu chyba, z 5 osób nie zauważyło :mrgreen: plus ja tez nie widziałem że mam 3cm krótszy zwój więc jak uważasz ale zdarza się. Tym bardziej że na oko bym w życiu nie zauważył ale mechanik pokazał mi sprawną sprężynę i dopiero wtedy się pokapowałem. Zauważył to Wojtek Matysiak w Puszczykowie, są na niego namiary na stronie klubowej, choć ja go nie polecam.

[ Dodano: Sro Wrz 28, 2016 09:57 ]
aha i na stacji diagnostycznej nic nie wychodziło a bywam tam bo mam po drugiej stronie ulicy i jak mi coś "puka" to mi za friko zawsze zdiagnozują.
_________________
wcześniej PoldoRover 10 lat złego słowa nie powiem
Rover 220SDi "szedł jak pocisk" :D
LR Freelander 1.8 Hard top PB/LPG będę tęsknił
teraz Rover 75 2.0 V6 Charme [mruczek] zobaczymy kupiony 13 w niedzielę :)
LR Freelander 1.8 SCAPA Sport
MG TF 160 srebrny pocisk
 
 
 
flapjck1 



Pomógł: 108 razy
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1746
Skąd: Urzut/Nadarzyn



Wysłany: Sro Wrz 28, 2016 14:47   

u mnie geo kosztuje 80-100- 150 pln ( warszawa ) wiec kwota rzedu 250 jest z pupy
_________________
'99 r400 16k16 sedan JFR na czesci ( anglik ) pytac na priv :)
 
 
prebenny 




Pomógł: 46 razy
Dołączył: 18 Wrz 2014
Posty: 2319
Skąd: Poznań

Rover 75

Wysłany: Sro Wrz 28, 2016 15:13   

Ja w poznaniu też full geometria 150 przód+tył.
_________________
https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?p=874423
 
 
DanLP 




Dołączył: 13 Maj 2016
Posty: 24



Wysłany: Czw Wrz 29, 2016 08:27   

A możesz powiedzieć gdzie w Poznaniu? Jutro czeka mnie 200 km autostradą, w niedzielę 150 km, wiec niesety ale 120 km/h i trzeba jechać. W tygodniu zrobię i dam znać.
 
 
prebenny 




Pomógł: 46 razy
Dołączył: 18 Wrz 2014
Posty: 2319
Skąd: Poznań

Rover 75

Wysłany: Czw Wrz 29, 2016 10:12   

Auto ZYK - ja jeżdżę do Dąbrowy (kawałek za lotniskiem, przed zjazdem na S-kę) ale w Poznaniu mają jeszcze zakład na Jugosławiańskiej przy stadionie.
_________________
https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?p=874423
 
 
arekqq 



Dołączył: 04 Cze 2016
Posty: 8



Wysłany: Czw Wrz 29, 2016 21:46   

ja w zeszłym tygodniu tu za stówkę robiłem - i zadowolony :)

http://acb24.pl/
 
 
DanLP 




Dołączył: 13 Maj 2016
Posty: 24



Wysłany: Pią Paź 07, 2016 09:50   Gemoetria

Byłem w Autosporcie (Mielcarek) na gemoetrii przód i tył w Poznaniu - 120 zł.

Na razie kierownica jest prosta, na trasie się okaże czy "pływa"

Dzieki!
 
 
dj_darco 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Sty 2014
Posty: 239
Skąd: Przejdź do mapy

MG ZT

Wysłany: Nie Paź 09, 2016 12:26   

Przegląd na życzenie to jest przegląd :) sprężynę z tyłu ciężko wypatrzyć więc musi diagnosta się "wysilić" :) pewnego razu jak byłem na przeglądzie to mi nawet nie pozwolili wjechać na ścieżkę bo miał umytą podłogę :P
_________________
Proste są dla szybkich samochodów, zakręty dla szybkich kierowców.
https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=92288&postdays=0&postorder=asc&start=40
 
 
 
DanLP 




Dołączył: 13 Maj 2016
Posty: 24



Wysłany: Pon Paź 10, 2016 12:11   

Tak więc po przejechaniu 500 km autostradą, przy dosyć szybkiej prędkości auto trzyma się idealnie.

Geometria + ciśnienie w oponach = zero problemów.

Pozdrawiam!
 
 
pablo 




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 344
Skąd: Mazury



Wysłany: Sro Paź 19, 2016 21:36   

Podłączę się pod temat związany z pływaniem auta.
1. Jadąc wolno ok 40-50km/h zauważam efekt jakbym miał jakiś obciążnik, mimośród na kole. Obstawiałem guza na oponie ale z zewnątrz nic nie widać. Chyba że od wewnątrz ale to dopiero sprawdzę przy zmianie kół na zimowe. Przy większej prędkości objawia się czym podobnym do niewyważonych kół.
2. Jadąc po asfalcie na którym są poprzeczne pęknięcia lub zagłębione studzienki kanalizacyjne mam wrażenie że po przejechaniu po czymś takim zawsze zabuja mi tyłem , dość mocno. Auto nie przejeżdża równo tylko mocno zabuja. Sprężyny miałem pęknięte z tyłu ale 4 lata temu wymieniałem więc nie zakładam aby były do wymiany. Stan amortyzatorów na ostatnim badaniu diagnostycznym był OK ( zrobiłem ok. 10 tyś km). Miesiąc temu wymieniałem wahacze z tulejami. Mam wrażenie że to coś z tyłu ale mechanik twierdzi że tył jest OK. Co może powodować " pływanie" tyłu ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Ogłoszenie: !! ZASADY KĄCIKA "Porady techniczne" !!
Przeczytaj, zanim napiszesz PIERWSZEGO posta!!!
kasjopea Rover serii 75, MG ZT 0 Czw Lis 18, 2010 02:43
kasjopea
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi [Rover 75 1.8] POMOCY "NOWY" - znika płyn z chłodn
smut_89 Rover serii 75, MG ZT 9 Pią Paź 04, 2013 21:57
apples
Brak nowych postów [R75] - "skrzypi" przy ruszaniu, drga powyżej 150k
R75 Rover serii 75, MG ZT 4 Pią Paź 24, 2014 19:25
R75
Brak nowych postów [R75] Zgrzyt przy skrecie, "plywanie" i skrecona k
bochas Rover serii 75, MG ZT 7 Nie Lis 20, 2016 23:30
bochas
Brak nowych postów [R75]"TOAF" zapisana kopia tablicy przyrządów 1.8
Syan Rover serii 75, MG ZT 4 Pon Sie 01, 2016 20:39
Syan



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink