Forum Klubu ROVERki.pl :: [R45] Problem z włączaniem klimatyzacji
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R45] Problem z włączaniem klimatyzacji
Autor Wiadomość
Cherman 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 214
Skąd: Szczecin



Wysłany: Wto Gru 04, 2007 08:37   [R45] Problem z włączaniem klimatyzacji
Typ: i Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 1.8 Rok produkcji: 2000

Odnośnie mojej klimatyzacji. Włączam klimę, niebieska diodka się świeci, ale obroty nie wzratają. Wydaje mi się jednak, że robi się chłodniej (ale to może efekt placebo, albo zwyczajnie zimne powietrze z zewnątrz). Innym razem włączam klimę i obroty wzrastają i wyraźnie słychać jak coś tam pod maską się załącza (jednocześnie zaczyna się koncert pod podwoziem, ale to już inna bajka).

Moje pytanie brzmi: czy włączanie klimy za każdym razem daje taki sam efekt, czy może jakoś zależnie od temperatury otoczenia włącza się lub nie sprężarka? Czy włączanie się sprężarki uzaleznione jest od tego w jakiej pozycji mam ustwaione pokrętło temperatury? Czy osuszanie wnętrza może działaś bez włączonej sprężarki? Czy sprężarka powinna bardzo głośno chodzić?
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Sob Sty 01, 2011 19:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Gru 04, 2007 08:37   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Stacho 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 06 Mar 2007
Posty: 233
Skąd: Leżajsk



Wysłany: Wto Gru 04, 2007 13:55   [R45 1,4 16V, 2001r]

Witam,
Włączenie sprężarki uzależnione jest od pozycji pokretła nadmuchu wentylatora a nie pokretła temperatury.
Pokretło nadmuchu musi być przynajmniej na "pierwszym biegu", wówczas po uruchmieniu silnika za chwilkę słychać wyraźny "trzask' włączajacej się sprężarki.
Sprężarka pracuje dość cicho (gdy jest sprawna), a hałasować może wentylator klimy-czeste przypadki uszkodzenia łożyska wentylatora.
___________________
Łączę pozdrowienia
Ostatnio zmieniony przez Stacho Wto Gru 04, 2007 14:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Cherman 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 214
Skąd: Szczecin



Wysłany: Wto Gru 04, 2007 13:57   

Tak... to zdąrzyłem zauważyć, ale jak wspomniałem wyżej niebieska diodka się świeci, wieć nadmuch jest przynajmniej na 1-dynce.

Moje pytania nadal pozostają bez odpowiedzi... może ktoś się skusi na ich udzielenie :)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Stacho 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 06 Mar 2007
Posty: 233
Skąd: Leżajsk



Wysłany: Sro Gru 05, 2007 08:05   [R45 1,4 16V, 2001r]

Witam ponownie,
Wg mnie, spreżarka po wciśnieciu klawisza klimy powinna się właczać za kazdym razem,pod warunkiem, że pokrętło nadmuchu jest przynajmniej na 1-szym biegu, tak samo gdy uruchomimy silnik z włączonym klawiszem klimy, wówczas po chwili włącza sie również spreżarka-włączanie się klimy nie jest uzależnione od temperatury otoczenia, ani od pozycji ustawienia pokrętła temperatury.
Osuszanie wnetrza bez włączonej klimy jest niemożliwe,można wówczas ustawić nadmuch powietrza zewnętrzny i przewietrzać wnętrze samochodu,co również zapobiega zaparowaniu szyb.
Sprawna sprężarka, jak wspomniałem wyżej chodzi dość cicho, gdy jest głośna tzn. że coś jej dolega.
Apropo - dioda może świecić, ale czy wówczas wentylator się również kręci - sprawdź na wszystkich biegach nadmuchu,
________________________
Pozdrawiam
 
 
 
Cherman 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 214
Skąd: Szczecin



Wysłany: Pią Gru 07, 2007 13:31   

No dobrze... to tyle z teorii... niby o tym wszystkim wiedziałem, ale nadal dzieje się u mnie coś czego nie rozumiem. Naciskam guziczek od klimy - dioda się zapala (nadmuch mam na przynajmniej 1), ale nic poza tym się nie dzieje. Obroty nie wzrsatają, i nie słychać charakterystycznego pyknięcia pod maską.

Innym razem włączam klimę - dioda się zapala i wyraźnie słychac jak sprężarka pracuje. I właśnie nie wiem jaka jest zależnośc i czym to może być uwarunkowane? Czy samochód na przykład musi jakiś odcinek przejechać, czy można włączyć klimę od razu po starcie silnika. Ważne (chyba) jest, że mimo rzadkich przypadków, kiedy udaje mi się klimę włączyć, zdarzają się one najczęściej zaraz po odpaleniu silnika, jak jeszcze nie ruszę. Jednak klima "zaskakuje" dopiero za 3-cim lub 4-tym jej włączeniem/wyłaczeniem. Czy to może być jakiś "niekontakt" na jakimś przełączniku? (dioda zapala się zawsze po wciśnuięciu przycisku niezależnie od reakcji sprężarki). Gdzie mam zacząć szukać przyczyn, bo zaczyna to mnie bardzo irytować.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Stacho 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 06 Mar 2007
Posty: 233
Skąd: Leżajsk



Wysłany: Pią Gru 07, 2007 13:48   [R45 1,4 16V, 2001r]

Witam,
A może jest za niskie cisnienie czynnika chłodzącego w układzie klimy - jest go mało, tak "na granicy" co powoduje, że sprężarka raz się włączy innym razem nie.
_____________________
Pozdrawiam
 
 
 
Cherman 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 214
Skąd: Szczecin



Wysłany: Pią Gru 07, 2007 15:15   

Może... całkiem mozliwe, że masz racje, wcale tego nie neguję, ale czy taki właśnie powinien być objaw niewielkiej ilości czynnika chłodzącego? Czy czynnik chłodzący ucieka, czy się zuużywa? Jeśli ucieka, to ile może kosztować naprawa takiego wycieku?
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
snake0908 




Pomógł: 33 razy
Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 371
Skąd: Pszczyna



Wysłany: Pią Gru 07, 2007 22:47   

Cherman napisał/a:
Może... całkiem mozliwe, że masz racje, wcale tego nie neguję, ale czy taki właśnie powinien być objaw niewielkiej ilości czynnika chłodzącego? Czy czynnik chłodzący ucieka, czy się zuużywa? Jeśli ucieka, to ile może kosztować naprawa takiego wycieku?



Z tego co ja sie orientuje to sprezarka wlacza sie jezeli temperatura powietrza jest wieksza niz 5 stopni C, a klime normalnie sie nabija kosztuje to jakies 100-150 zl. pozdro
_________________
[R 45 1.8 00r]
 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Pią Gru 07, 2007 22:55   

snake0908 napisał/a:
temperatura powietrza jest wieksza niz 5 stopni C


temperatura parownika ;) Wystarczy, że auto sie zagrzeje i klima powinna siędać uruchomić też zimą. Przynajmniej u mnie tak jest ;)
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
Cherman 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 214
Skąd: Szczecin



Wysłany: Pon Gru 10, 2007 15:12   

A widzicie... i o taką odpowiedź mi chodziło... czyli sprężarka włączy się dopiero po przejechaniu jakiegoś odcinka drogi, gdy auto się nieco nagrzeje.... Super... w końcu jakiś konkret. Dzięki wielkie.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
buziaczek0807 




Dołączył: 04 Gru 2007
Posty: 41
Skąd: Zambrów



Wysłany: Pon Gru 17, 2007 20:20   

Wsiadam,odpalam i jadę a klimę włączam kiedy chcę.Nieważne czy jest zimno czy ciepło ,wlączam przycisk i od razu działa.Działa nawet na przekręconym kluczyku bez odpalania.Więc musi być przyczyna....A może 1 bieg w dmuchawie nie działa klima będzie się oalić a nie będzie działać.Przepalony rezystor przy dmuchawie.
 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Pon Gru 17, 2007 21:37   

buziaczek0807 napisał/a:
Działa nawet na przekręconym kluczyku bez odpalania.

Nieeeeeeee, no :P To masz elektryczną klimę czy wiatrową ?? :P ;)
NIEMOŻLIWE żeby klima działała bez odpalenia silnika (przynajmniej w 'normalnych" samochodach).
 
 
buziaczek0807 




Dołączył: 04 Gru 2007
Posty: 41
Skąd: Zambrów



Wysłany: Wto Gru 18, 2007 17:29   

Chyba jednak trzeba zapalić ale jeszcze raz sprawdzę
 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Sro Gru 19, 2007 09:03   

buziaczek0807 napisał/a:
Chyba jednak trzeba zapalić

Daruj sobie sprawdzanie :D NA PEWNO trzeba odpalić silnik :P

[ Dodano: 19-12-2007, 09:04 ]
No, chyba że mowa o samym zapaleniu się kontrolki od klimy, to to jest możliwe :P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R414]Problem z doborem chłodnicy klimatyzacji
Kwiatek1906 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 1 Nie Lip 08, 2012 12:04
ascaris
Brak nowych postów [R 400 1.6] Odpływ klimatyzacji
Bergol Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 4 Sob Paź 19, 2019 23:48
Bergol
Brak nowych postów [416] Braki w klimatyzacji
baksik28 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 2 Wto Maj 08, 2012 21:55
polofix
Brak nowych postów [R45]Buczenie Klimatyzacji
barney79 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 2 Nie Sie 14, 2011 11:20
barney79
Brak nowych postów [R45] Schemat klimatyzacji
eszet Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 4 Pią Maj 30, 2008 08:12
eszet



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink