Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Problem z klimatyzacją
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Problem z klimatyzacją

Coś rzęzi :(
Autor Wiadomość
roobertoo 




Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 27
Skąd: Myszków



Wysłany: Czw Lip 24, 2008 21:55   [R75] Problem z klimatyzacją
Typ: CDT Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 2000

Witam
Dzisiaj zauważyłem że podczas pracy silnika przy włączonej klimatyzacji na wolnych obrotach coś rzęzi. Usterka ustaje gdy dodam troszkę gazu. Moje pytanie: Jak sądzicie co to może być?
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Pon Gru 13, 2010 02:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Czw Lip 24, 2008 21:55   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Rowan 




Pomógł: 166 razy
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 2965
Skąd: Sędziszów



Wysłany: Pią Lip 25, 2008 08:18   

Sprawdź czy Ci działa wentylator chłodnicy, u mnie narazie nie chodzi, nie mam czasu zrobić tego. Jest tak jak u Ciebie czynnik przy wyższej temp. zaczyna się robić ciepły i tak się niestety robi. Potem się sprężarka klimy wyłącza jak pobuczy.
 
 
 
roobertoo 




Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 27
Skąd: Myszków



Wysłany: Sob Lip 26, 2008 12:02   

Byłem przed momentem u mechanika z oponą (uchodzące powietrze) przy okazji zapytałem się o klimatyzację. Stwierdził że to kompresor klimatyzacji tak rzęzi. Odesłał mnie do warsztatu który zajmuje się klimatyzacjami.
Czy taki kompresor da się naprawić? Naprawiał ktoś z Was? Jeżeli tak, to jakie pieniądze wchodzą w grę? Z góry dzięki za odpowiedzi.
 
 
 
Rowan 




Pomógł: 166 razy
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 2965
Skąd: Sędziszów



Wysłany: Sob Lip 26, 2008 18:01   

A sprawdzałeś czy Ci wentylator chodzi?
 
 
 
roobertoo 




Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 27
Skąd: Myszków



Wysłany: Sob Lip 26, 2008 18:42   

Tak sprawdzałem. Z wentylatorem wszystko OK.
 
 
 
marcus 




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 29 Mar 2007
Posty: 97
Skąd: Bydgoszcz



Wysłany: Sob Lip 26, 2008 21:21   

Jedz do wasztatu moze masz wyciek czynnika . A chłodzi? U mnie było podobnie, aż w końcu przestała chłodzić. Mechanik znalazł bardzo bardzo mikroskopijną dziure. teraz jest oki.
_________________
2.0 16V 200 KM Turbo
Pozdrawiam Marek
 
 
 
roobertoo 




Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 27
Skąd: Myszków



Wysłany: Nie Lip 27, 2008 08:41   

Chłodzić chłodzi. Jedyne co to rzęzi na wolnych obrotach (na postoju) dźwięk przypomina rozlatujące się łożysko. Występuje to jak w aucie jest nagrzane a klima ma zadane schłodzić np. do 16-20 stopni. Wtedy chodzi na maxa i słychać niemiłe dźwięki. Zauważyłem że jak już schłodzi do wymaganej temperatury i włącza sie tylko żeby podtrzymać temperaturę to tych dźwięków już nie ma. Chyba pracuje na mniejszych obciążeniach. Mam nadzieję że kompresor można naprawiać? Nie mówcie że muszę kupić nowy?

PS.
Życzę wszystkim miłej niedzieli. Ja za chwilkę wyjeżdżam (busikiem 9-cio osobowym, rodzinnym) do Bałtowa. Zwiedzać Park Jurajski. Swoją drogą to nie sprawdzałem czy jest jakiś wątek w którym można by polecać miejsca godne zwiedzania?
 
 
 
Rowan 




Pomógł: 166 razy
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 2965
Skąd: Sędziszów



Wysłany: Nie Lip 27, 2008 11:38   

Ja się tym nie przejmuję, u mnie jest to samo. Możlwe, że to wina zapchanego filtra pyłkowego. Sam nie wiem, ale mi nie przeszkadza.
 
 
 
gpredki 



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 20 Lip 2008
Posty: 423
Skąd: Rzeszów



Wysłany: Nie Lip 27, 2008 11:52   

Ja zauwazylem to samo wczoraj w Roverze 400 dziewczyny. Stoimy w korku, klima wlaczona i nagle zaczyna cos rzezic. Po dodaniu gazu przestaje. Mi to wyglada na wpadajacy w rezonans jakis element, bo na zewnatrz nie slychac tego w ogole.
 
 
Skiba 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 1457

Rover 600

Wysłany: Pon Lip 28, 2008 08:07   

Mam to samo. Obstawiam łożysko sprężarki klimy.
_________________
pozdrawiam Skiba
 
 
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Pomógł: 131 razy
Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Pon Lip 28, 2008 09:00   

To moze byc to co pisze skiba. Dodatkowo w R200 violli do rezonansu zadżebistego przycznia sie wiatrak, ktory po dzwonie stracil jedna konczyne ;)
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
dawmax 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Wrz 2006
Posty: 68
Skąd: Bielsko - Białą



Wysłany: Pon Lip 28, 2008 23:00   

miałem tak w moim...wymieniłem łożysko w sprężarce.....Przestało rzęzić na luzie....ale rzęzi na 2 tysiącach bez obciążenia......Rezonans jest możliwy również, jedynie amplituda się nieco zmieniła....
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
roobertoo 




Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 27
Skąd: Myszków



Wysłany: Wto Lip 29, 2008 08:37   

Nie mogę znaleźć mechanika który podejmie się wymontowania i przeglądu sprężarki. Google podpowiada mi warsztaty, które w swoich usługach mają naprawę sprężarek, a jak zadzwonię to mówią mi że "... takie rzeczy to tylko w Erze...".
Na terenie Myszkowa i Zawiercia znalazłem jeden warsztat który podejmie się naprawy ale od wczoraj wszyscy są na urlopie. :grin:
 
 
 
Cityman 



Dołączył: 03 Gru 2007
Posty: 25
Skąd: Warszawa



Wysłany: Pią Sie 01, 2008 12:01   

Mam podobny problem. Po włączeniu klimy pojawiają się dziwne szmery. Na postoju wydaje się że klima nie działa, podczas jazdy chłodzi. Mam może głupie pytanie ale czy przy włączonej klimie wentylator chłodnicy musi pracować bo u mnie nie chodzi. Nie zauważyłem żeby wentylator kiedykolwiek się włączył, czy to podczas jazdy czy dłuższego postoju. Jednocześnie wskaźnik temperatury silnika zawsze jest idealnie po środku !

Jak sprawdzić czy wentylator chłodnicy nie jest zepsuty !! !
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Pią Sie 01, 2008 12:09   

Cityman napisał/a:
czy przy włączonej klimie wentylator chłodnicy musi pracować bo u mnie nie chodzi
- musi
Cityman napisał/a:
Jak sprawdzić czy wentylator chłodnicy nie jest zepsuty
- tak aby wiedzieć na pewno to trzeba podać napięcie bezpośrednio do wentylatora, czyli go zdemontować. Niestety trzeba zdemontować cały pas przedni.
To, że masz coś z wentylatorem, to już wiesz na pewno, po włączeniu klimy wentylator powinien się kręcić. Wskaźnik temp. silnika przy sprawnym układzie zawsze tak ma.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
Cityman 



Dołączył: 03 Gru 2007
Posty: 25
Skąd: Warszawa



Wysłany: Pią Sie 01, 2008 15:44   

Czyli prawdopodobnie padł mi wentylator chłodnicy. Nie rozumiem tylko dlaczego w tak upalne dni przy zepsutym wentylatorze nie przegrzewa mi się silnik. W moim poprzednim, benzynowym samochodzie wentylator włączał się w taki upał na każdych światłach. Czy diesel tego nie wymaga ?
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Pią Sie 01, 2008 15:59   

Cityman napisał/a:
dlaczego w tak upalne dni przy zepsutym wentylatorze nie przegrzewa mi się silnik
- bo silnik w CDT przy sprawnym układzie chłodzenia tak po prostu ma. Też to przerabiałem.
Podczas jazdy chłodnica efektywniej pracuje to klimatyzacja działa trochę bardziej odczuwalnie.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
Cityman 



Dołączył: 03 Gru 2007
Posty: 25
Skąd: Warszawa



Wysłany: Pią Sie 01, 2008 19:06   

Dzięki za informacje. Tak czy inaczej bedę musiał naprawić wentylator bo jednak mimo wszystko, oprócz sprawnego działania klimatyzacji, służy on jednak głównie do chłodzenia silnika i jak rozumiem, jazda z niesprawnym wentylatorem może doprowadzić do przegrzania silnika. Z tego co czytałem na forum jest to jednak dość kosztowna naprawa.
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Pią Sie 01, 2008 19:24   

Cityman napisał/a:
służy on jednak głównie do chłodzenia silnika i jak rozumiem, jazda z niesprawnym wentylatorem może doprowadzić do przegrzania silnika.
- nie. Wentylator służy w zasadzie wyłącznie do chłodzenia chłodnicy klimatyzacji. Jak będziesz miał sprawny wentylator to się przekonasz, że nie uda Ci się zagrzać silnika tak, żeby sam silnik, bez włączonej klimatyzacji, spowodował włączenie wentylatora.
Stan wentylatora jednak nie zwalnia ze sprawdzania od czasu do czasu wskaźnika temperatury silnika.
Wielokrotnie był poruszany na Forum temat temperatury w CDT i wszystko wskazuje na to, że po rozgrzaniu silnika wskaźnik temperatury osadza się w połowie lub troszeczkę nad połową skali, niezależnie od tego czy są upały czy zima, itd. Można statystycznie przyjąć, że inne zachowanie wskaźnika może oznaczać jakąś nieprawidłowość.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
Dziadek 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 22 Maj 2008
Posty: 957
Skąd: Dąbrowa Górnicza



Wysłany: Pią Sie 01, 2008 23:29   

Panowie,już dzisiaj pisałem o tym,ale powtórzę.Mam to auto od paru tygodni i nie poznałem go tak jak wcześniejszych nabytków ( a od '80 było ich kilka!),więc po zakupie siadłem i jeździłem...aż przyszedł cholernie upalny dzień i mocno obciążone podwozie.Na skrzyżowaniach klima trochę cieplej dawała.Poczytałem na forum i tutaj mądrzy koledzy zwrócili mi uwagę na wentylator chłodnicy.BYŁ ODERWANY od dłuższego czasu.Koleś przede mną musiał z tym długo jeździć.Ciekawostką był fakt,że temperaturę miałem na wskaźniku zawsze prawidłową!Kochane auto-mój poprzedni 206 diesel napewno by się zagotował,bo kiedyś miałem podobną sytuację.Na forum już ktoś stwierdził,że konstruktor wentylatora w Roverze się nie popisał.Zatrzaski muszą być zastąpione śrubkami m4(wystarczą 3 sztuki).Jesto dokładnie przez kogoś z forum opisane.Życzę powodzenia.Łatwizna.
_________________
Sprawdzajka pisowni nie boli.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Problem z klimatyzacją
Red69 Rover serii 75, MG ZT 10 Pon Lip 27, 2009 21:31
PHJOWI
Brak nowych postów [MG ZT-T] Problem z klimatyzacją
alter6 Rover serii 75, MG ZT 33 Pon Maj 20, 2013 19:32
alter6
Brak nowych postów [R75] problem z klimatyzacją
dudiii Rover serii 75, MG ZT 2 Wto Sty 25, 2011 16:41
mimo66
Brak nowych postów [R75] Problem z klimatyzacja
hribsatan Rover serii 75, MG ZT 5 Pon Sie 25, 2014 10:03
dzelo23
Brak nowych postów [R75] Klimatyzacja - problem
piochu1 Rover serii 75, MG ZT 14 Czw Maj 16, 2013 19:32
kalafior



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink