Forum Klubu ROVERki.pl :: [220SDi `98] Wymiana sprzegła
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[220SDi `98] Wymiana sprzegła
Autor Wiadomość
beldo 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 19 Sty 2006
Posty: 46
Skąd: Kraków



Wysłany: Sob Maj 17, 2008 18:26   [220SDi `98] Wymiana sprzegła

Witam, zamierzam w moim autku wymienić sobie sprzęgło i chciałbym to zrobić sam. Moje pytanie czy ktoś to robił to sobie sam, jakie są pułapki. Jakies sugestie ktore mogły by pomoc przy wymianie :)
Dzieki za info
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Maj 17, 2008 18:26   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
mcteusz 



Pomógł: 28 razy
Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 564
Skąd: Wysokie Mazowieckie



Wysłany: Sob Maj 17, 2008 19:23   

Wymieniałem z bratem całą skrzynię, a przy okazji i sprzęgło w R620 SDI więc podobnie.
Zabierając się do roboty trzeba mieć pod ręką porządne klucze i kanał. Pułapek chyba żadnych nie zauważyłem. Ale jakbyś potrzebował konkretnych odpowiedzi to może pomogę...
Może ktoś ma dobry patent na ustawienie tarczy sprzęgłowej w odpowiednim miejscu. Nam się udało na oko i skrzynia ładnie wskoczyła na swoje miejsce, choć obawialiśmy się, że trzeba będzie przy tym trochę popracować....
 
 
beldo 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 19 Sty 2006
Posty: 46
Skąd: Kraków



Wysłany: Sob Maj 17, 2008 19:50   

To fajnie mógłbyś mi opisać jakoś pokrótce pok po kroku co najpierw sobie rozebrać. Potrzebuje takiej ogólnej instrukcji:)
Dzięki z góry
 
 
 
mcteusz 



Pomógł: 28 razy
Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 564
Skąd: Wysokie Mazowieckie



Wysłany: Nie Maj 18, 2008 10:05   

Nie dawno to wszystko było, ale już sporo zapomniałem. Postaram się napisać co pamiętam.
1. Wyjmij filtr powietrza, przepływomierz
2. Odkręć i wyjmij akumulator i podstawę akumulatora.
3. Nie wiem czy trzeba, ale filtra paliwa wyjmowałem żeby mieć więcej miejsca
4. Wymontowałem rurkę od chłodnicy do zbiorniczka wyrównawczego (będzie trzeba upuścić trochę płynu)
5. Jeśli masz osłonę pod silnikiem to trzeba wyjąć
6. Odkręć rozrusznik, odłącz kable. Porozpinaj kostki (od impulsatora, u mnie było trzeba też od czujnika położenia wału)
7. Zdemontuj wodziki (cięgna) idące od lewarka zmiany biegów do skrzyni. Właściwie starczy jeśli odkręcisz je tylko przy skrzyni i do czegoś podwiesisz
8. Odkręć sworzeń wysprzęglika od łapy sprzęgła.
9. Poluzuj śruby, którymi skrzynia jest przykręcona do silnika.
10. Tutaj chyba można się wziąć za wyciągnięcie półosiek. Ja postawiłem przód na pieńkach. Odkręciłem śruby: od górnego wahacza, od końcówki drążka i dolnego wahacza (może zajść potrzeba odkręcenia zacisków hamulcowych lub przewodów hamulcowych żeby ich nie pourywać). Półośki wyciągasz zdecydowanym szarpnięciem. Z prawej strony (stojąc z tyłu auta) półośka wyskoczyła mi razem z przegubem. Z lewej musiałem zdjąć gumę i rozłączyć na przegubie (może Ci się przydać nowa guma do przegubów wewnętrznych ze smarem i opaskami)
11. Jeżeli nic nie pominąłem i wszystko jest odkręcone, podeprzyj silnik lewarkiem lub podwieś. Odkręć mocowanie skrzyni (poduszkę) po lewej stronie przy kielichu amortyzatora. Opuszczaj silnik powoli tak aby przechylił się na lewą stronę (inaczej skrzynia nie da się wysunąć- przynajmniej u mnie). Gdy skrzynia będzie pochylona na tyle by mogła się wysunąć, odkręć do końca śruby(możesz to właściwie zrobić przed opuszczeniem skrzyni) i wyjmij skrzynię (we dwóch bo samemu może być kiepsko)
12. Sprzęgło masz na wierzchu i możesz je wykręcać. Zblokuj czymś koło zamachowe i odkręć docisk, wyjmij tarczę. Polecam sprawdzić czy uszczelniacz wału korbowego nie przepuszcza (w razie co kosztuje nie mało, ale tyle jest przy tym roboty, że nie chciał bym drugi raz skrzyni wyciągać). Żeby to sprawdzić musisz wyjąć koło zamachowe.
13. Zakładasz wszystko z powrotem. Trzeba tylko ustawić tarczę sprzęgła na samym środku żeby później wałek we frez wskoczył. Być może uda Ci się patrząc na ślad na kole zamachowym (bo widać w którym miejscu siedziała stara). I delikatnie wkładaj skrzynię, żeby łożysko wyciskowe zostało na swoim miejscu.
14. Resztę części składasz i jedziesz.

Myślę, że w 200 będzie parę rzeczy zamocowanych inaczej (np. sworzeń wysprzęglika chyba będzie mógł zostać bo u Ciebie pewnie nie jest przykręcony).
Mam nadzieję, że nie kazałem za dużo rozbierać, a jeśli ktoś ma lepsze pomysły to niech zweryfikuje moje rady.
Powodzenia i cierpliwości...
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10919
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Nie Maj 18, 2008 11:47   

mcteusz napisał/a:
Myślę, że w 200 będzie parę rzeczy zamocowanych inaczej (np. sworzeń wysprzęglika chyba będzie mógł zostać bo u Ciebie pewnie nie jest przykręcony)

zwłaszcza, że w R200 jest linka ;)
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R 220sdi ]wymiana linki sprzęgła
zegas11 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 3 Czw Cze 09, 2011 20:16
kepor
Brak nowych postów [220SDi 98]Linka sprzęgła
beldo Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 4 Czw Mar 26, 2009 11:07
DrMambo
Brak nowych postów [220SDi `98] Wymiana łożysk amortyzatora
beldo Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 1 Sro Lip 08, 2009 09:19
Fargo80
Brak nowych postów [rover 220sdi] wymiana rozrzadu
KWT Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 2 Czw Maj 16, 2013 20:32
KWT
Brak nowych postów [220SDI] Tasma AIR-BAG wymiana -czy bedzie pasowac...
wesyl Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 4 Pią Sty 11, 2008 15:05
wesyl



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink