Forum Klubu ROVERki.pl :: [R200,1997,1.4 16V] Alternator
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R200,1997,1.4 16V] Alternator
Autor Wiadomość
hawczyn 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Maj 2008
Posty: 165
Skąd: Chorzów



  Wysłany: Sro Lis 12, 2008 13:13   [R200,1997,1.4 16V] Alternator

Prosze o pomoc bo juz jestem załamany:( pewnego wieczoru brakło ładowania... rozkreciłem, sprawdziałem okazało sie ze pierścień sie skończył, wymieniłem pierścienie i co ? dalej brak ładowania:/ sprawdziłem wirnik okazało sie że nie ma przepływu i że jest uszkodzony:/ kupiłem nowy wirnik zamątowałem i dalej nie mam ładowania:/// przewody aku- alternator sprawdzone... i naprawde brakuje mi pomysłów co to może być:/// lampka świeci ciągle niezależnie od obrotów a na chodzącym silniu mam 11.90V dodam że szczotki coś mnie niepokoją bo zostawiają na pierścieniach czarne ślady zamias o nie trzeć? a co do podłączenia alternatora to jest tylko plus i kontrola? bo mam jeszcze trzeci bolec na alternatorze i zastanawiam sie po co.... prosze o pomoc:(((
_________________
Nie ma słabych aut... są tylko słabi kierowcy
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Lis 12, 2008 13:13   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
kostas 




Pomógł: 21 razy
Dołączył: 30 Wrz 2008
Posty: 228
Skąd: Kłodzko

Rover 400

Wysłany: Sro Lis 12, 2008 13:36   

trzeci to nie masa? ja mam w sumie 2 podłączone i działa, ale jak spalilem alternator wczesniej to tez mi sie swiecilo, ze nie laduje :P
_________________
Najlepszym dowodem na to, że w kosmosie istnieje inteligecja jest to, że się z nami nie kontaktują.
 
 
 
oprawca_1978 




Pomógł: 143 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 1515
Skąd: Zegrze



Wysłany: Czw Lis 13, 2008 10:02   

Przed wymianą jakichkolwiek podzespołów w alternatorze, trzeba go najpierw rozebrać i posprawdzać wszystkie obwody i urządzenia w nim na sprawność.

1. Uzwojenia alternatora:

Są w dwóch miejscach. Pierwsze to nieruchomy stojan a drugi to obrotowy wirnik (twornik). Uzwojenia sprawdza się po pierwsze na ciągłośc, po drugie na przebicia do masy) i przebicia międzyzwojowe. Pierwsze i drugie idzie sprawdzić czy żarówką z baterią czy omomierzem, gorzej sprawdzić przebicia między zwojami, bo trzeba już mieć urządzenia indukcyjne.

W stojanie są trzy fazy - uzwojenie jest połączone w gwiazdę. Końcówki faz stojana widać, jak to sprawdzić, czy uzwojenie nie jest przerwane czy nie ma przebicia do masy opisywać nie będę, bo to oczywista oczywistość.

W wirniku jest jedno uzwojenie, dwa jego wyjścia idą do pierśnienia zasilającego (to NIE JEST komutator, bardzo często jest błędnie tak określany). Sprawdza się je tak samo, jak uzwojenia stojana.

2. Urządzenia alternatora (osprzęt).

Jest to przede wszystkim pierścień ślizgowy ze szczotkami, służący do zasilania obracającego się wirnika (twornika) oraz prostownik faz stojana (dwie diody na jedną fazę, faz jest najczęściej trzy, to jest sześć diód prostowniczych oraz są trzy diody wzbudzania, służące do zasilania twornika ze stojana (prostują prąd przemienny na użytek wzbudzania alternatora, bo twornik to nic innego jak dość silny elektromagnes, a te muszą działać na prąd stały, tudzież przemienny prostowany, czyli teoretycznie też stały, na jedno wychodzi).

Pierścień sprawdza się prosto - jak jest mało "wjechany" to się go przetacza na tokarce, a jak za mocno - wymienia na nowy i też przetacza, by zniwelować bicie promieniowe.

Diody czy prostownika (diody prądowe) czy diody wzbudzania sprawdza się też bardzo prosto. Zasada jest taka - w jedną stronę muszą przepuszczać prąd, a w drugą nie. Tak więc, gdy weźmie się żarówkę z baterią i szeregowo w ten obwód włączy daną diodę, to w jedną stronę dioda powinna pozwolić żaróce się świecić, a w drugą nie.
Jeśli żarówka świeci w "obie" strony - to dioda przebita i należy ją wymienić na sprawną, co zazwyczaj wiąże się we współczesnych alternatorach z wymianą prostownika kompletnego. Jeśli w obie strony żarówka nie świeci się - to dioda ma przerwę i jw. należy ją wymienić, czyli czytaj, cały prostownik.
To samo diody wzbudzania, z tymże najlepiej sprawdzać je żarówką max. 5W (prądowe najlepiej żarówką co najmniej 21 W, to prąd około 2 A przy ok. 12 V), bo ich zdolności prostowania prądu są nieco mniejsze co do wartości niż prostowniczych (prostownicze "umieją" teoretycznie prąd około 25 A prostować i to ciągle).

Regulator napięcia - to urządzenie we współczesnych alternatorach jest, niestety, już elektroniczne i jak regulator nie działa - to trzeba go wymienić na nowy, sprawny.
W starszych wersjach było prościej, bo po pierwsze, dopuki regulator nie dostał z kopa ani go nikt nie postrzelił, to działał jak należy, a zarazem, jak działał nie tak, to można go było rozebrać i poregulować sobie (szczelinę między stykami stopni regulacji, były co najmniej dwa stopnie, napięcie sprężyny powrotnej styku ruchomego, itd..) co pozwalało na ustalenie sobie żądanego napięcia (w rozsądnch granicach), np. nie 14,5 a np. 15 V (napięcie sprężyny) , a także czułości regulacji (odległość styków, górnego i dolnego od środkowego styku ruchomego), co Pan Oprawca praktykował namiętnie na regulatorze swego ś.p. FSO 1500 rocznik 1500.

Alternator - względem niedawno jeszcze stosowanych prądnic prądu stałego, jest urządzeniem prostym, tańszym, o wiele bardziej niezawodnym i o wiele bardziej trwałym.
_________________
Człowiek pochodzi od małpy. W czerwonym.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: [R200/25, MG ZR] Workshop Manual ROVERki.pl
sknerko Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 23 Sro Paź 03, 2018 14:24
Prescenn
Brak nowych postów [214 Si 1997] Alternator ładuje ponad 18V
Krzysiek_wawa Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 1 Sro Lip 21, 2010 00:00
adamk
Brak nowych postów [R214i 1,4 8V 1997 r.] Czy alternator od R25 będzie pasował?
strala1 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 2 Sro Lis 10, 2010 19:01
des
Brak nowych postów [R200] Alternator od 25
wachu990 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 12 Wto Maj 10, 2011 00:06
wachu990
Brak nowych postów [R200] Alternator
duklos Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 24 Pią Cze 10, 2011 08:00
Ma-Pi



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink