Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Wymiana głośników
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Wymiana głośników
Autor Wiadomość
Arthurro 




Dołączył: 16 Cze 2007
Posty: 80
Skąd: Gołdap



Wysłany: Nie Lis 30, 2008 18:27   [R75] Wymiana głośników

Witam, temat jaki mnie interesuje jest po części na forum, ale nie w takim stopniu w jakim bym chciał, więc dlatego zaczynam go od nowa.

Mianowicie chodzi o wymianę głośników w moim R75. Co do radyjka to sam nie wiem jakie ono jest, czy dobre czy nie. Mam wersje NAVI + TV, tą montowaną z BMW. Chciałbym poprawić troszeczkę jakość dźwięku, niekoniecznie musi się to sprowadzać do montowania wzmacniacza i tuby, choć i to wchodzi ewentualnie w grę. Generalnie zastanawiałem się nad samą wymianą głośników, jeszcze do nich nie zaglądałem ale wyczytałem na forum że w każdych drzwiach siedzą po 2 głośniki 130mm. I wy tym momencie potrzebuje waszej pomocy, jakie najlepiej głośniki wsadzić (niskotonowe, dwu- trzydrożne czy jeszcze jakąś inną kombinacje) i czy to coś da, taka sama wymiana głośników. Jak da to jakie głośniki polecacie, no i co do okablowania, czy je też trzeba zmienić? Co jeszcze musze dodatkowo zrobić, jakieś wygłuszania, zwrotnice? Napiszcie jak dla kogoś kto nie ma za dużo wiedzy na ten temat, ale ceni sobie jakoś dobrego dźwięku.
Ostatnio zmieniony przez apples Nie Cze 12, 2011 23:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Nie Lis 30, 2008 18:27   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Siwus181 



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 132
Skąd: Tuitam



Wysłany: Nie Lis 30, 2008 19:05   

Możesz kupić moduł SLE, który wyciąga(ponoć dużo) z seryjnych głośników.
Mam to samo radio co Ty i jak dla mnie, niemalże, wystarczająca była wymiana wszystkich głośników, 4x średniotonowe i 4x wysokotonowe. Nie jakieś szałowe, po prostu "zwykłe" Pioneery. Polecam również założenie tuby i wzmacniacza, wtedy dźwięk jest na prawdę zadowalający.
 
 
Arthurro 




Dołączył: 16 Cze 2007
Posty: 80
Skąd: Gołdap



Wysłany: Nie Lis 30, 2008 19:13   

Coś czytałem o tym module SLE, ale czy dostane go w PL? A co do głośniczków, to jakie dokładnie siedzą w drzwiach? Tam są naprawde w każdych po 2 głośniki 130mm? I ta głośniki co zamontowałeś to jakie niskotonowe i dwudrożne, tak?
Teraz takie dodatkowe pytanie dotyczące wzmacniacza i tuby, wzmacniacz podłączając do radyjka to mam zrobić przez przejściówkę, co pozwala ze zwykłych kabli przejść na chinche, czy jeszcze jakoś inaczej? no i czy tuba w bagażniku da fajny efekt w sedanie?
 
 
 
Siwus181 



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 132
Skąd: Tuitam



Wysłany: Nie Lis 30, 2008 20:53   

Arthurro napisał/a:
Coś czytałem o tym module SLE, ale czy dostane go w PL?

Z tego co wiem, użytkownicy forum zamawiają to zza granicy.
Cytat:
A co do głośniczków, to jakie dokładnie siedzą w drzwiach? Tam są naprawde w każdych po 2 głośniki 130mm?

Nie pamiętam dokładnie ale raczej 130mm to nie są. Raczej coś koło 165mm. W każdych drzwiach jest jeden głośnik średniotonowy i jeden wysokotonowy.
Cytat:
I ta głośniki co zamontowałeś to jakie niskotonowe i dwudrożne, tak?

Jakieś Pioneery(nie pamiętam) i wysokotonowe. Z "cykami" musisz dobrze dobrać bo tam gdzie ich miejsce, nie ma dużego pola manewru i niektóre mogą się nie mieścić.
Cytat:
Teraz takie dodatkowe pytanie dotyczące wzmacniacza i tuby, wzmacniacz podłączając do radyjka to mam zrobić przez przejściówkę, co pozwala ze zwykłych kabli przejść na chinche, czy jeszcze jakoś inaczej? no i czy tuba w bagażniku da fajny efekt w sedanie?

W wyszukiwarkę allegro wpisz: "nie masz wyjscia na wzmiacniacz" i pojawi się konwerter, dzięki niemu poprowadzisz kable na wzmacniacz.
W R75 w sedanie, siedzenia są składane, poza tym miejsce na narty, nie ma baku za siedzeniami. Uwierz, że dźwięk bardzo dobrze dociera do wnętrza.
 
 
Arthurro 




Dołączył: 16 Cze 2007
Posty: 80
Skąd: Gołdap



Wysłany: Nie Lis 30, 2008 22:01   

U mnie siedzenia się nie składają i nie mam też tej szczeliny na narty. Jakąś uboższą wersję dotyczącą siedzeń mam.

Te wysokotonowe to o takie malutkie chodzi -tweetery, tak?

Co do średniotonowych jak wsadze dwudrożne, powinno być, ok, ale jak teraz będe chciał podłączyć wzmacniasz, kupię ten konwerter, bo już go znalazłem, to wzmaka musze kupić na 4 kanały i jak to ogarnąć? No bo w każdych drzwiach po średniotonowym + tweetery i ewentualna tuba w bagażniku.

A co do tuby, jak masz zagospodarowane w bagażniku? Masz może foto? Masz stojącą półkę, czy okrągłą tubę. No i jak oddźwięk z tabu z bagażnika, kolega w a6 jak podłączył tube ze wzmakiem to na tylnich siedzeniach ciężko było siedzieć bo czuło się bass na plecach, nawet muzuka nie musiała być strasznie głośna.

[ Dodano: Nie Lis 30, 2008 22:10 ]
Możesz jeszcze mi wytłumaczyć o co chodzi z tymi zwrotnicami?

I czy muszę jakieś dodatkowe wygłuszenie w drzwiach robić?
 
 
 
Siwus181 



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 132
Skąd: Tuitam



Wysłany: Nie Lis 30, 2008 22:28   

Arthurro napisał/a:
U mnie siedzenia się nie składają i nie mam też tej szczeliny na narty. Jakąś uboższą wersję dotyczącą siedzeń mam.

To nic.
Cytat:
Te wysokotonowe to o takie malutkie chodzi -tweetery, tak?

Zamiast nazwać po imieniu to się wiercę - tak, tweetery.
Cytat:
Co do średniotonowych jak wsadze dwudrożne, powinno być, ok, ale jak teraz będe chciał podłączyć wzmacniasz, kupię ten konwerter, bo już go znalazłem, to wzmaka musze kupić na 4 kanały i jak to ogarnąć?

Ja mam wzmacniacz tylko pod tubę. Jak skorygujesz bass z radia(zmniejszysz) i wzmacniacza(zwiększysz) to odpowiednio dasz pożyć średniotonowym a i z tuby będzie ładny bass.
Cytat:
A co do tuby, jak masz zagospodarowane w bagażniku? Masz może foto? Masz stojącą półkę, czy okrągłą tubę.

Zdjęcia nie mam. Stojące pudło, dość duże bo głośnik niskotonowy JBL GT5-12.
Cytat:
No i jak oddźwięk z tabu z bagażnika, kolega w a6 jak podłączył tube ze wzmakiem to na tylnich siedzeniach ciężko było siedzieć bo czuło się bass na plecach, nawet muzuka nie musiała być strasznie głośna.

To już zależy od ustawień we wzmacniaczu(jeśli tylko tuba jest do niego podłączona)
Cytat:
I czy muszę jakieś dodatkowe wygłuszenie w drzwiach robić?

Drzwi są raczej dobrze wygłuszone, jednak kilka osób proponowało mi założenie dystansów. Nie skorzystałem. Jeśli włożysz tubę do bagażnika, na 100% usłyszysz dudniąca klapę i rejestrację. Tym na pewno będziesz musiał sie zająć.
 
 
Arthurro 




Dołączył: 16 Cze 2007
Posty: 80
Skąd: Gołdap



Wysłany: Nie Lis 30, 2008 22:44   

OK, już prawie wszystko rozumie, nowe głośniki podepnę pod kable do których były podpięte stare, ale teraz jak jest ze wzmacniaczem? Z radia napewno wychodzą 4 oddzielne pary kabli do głośników, jak mam zrobić żeby było OK.

Ten konwerter do wzmacniacza ma być założony na kablach, ale jak? Przecież wtedy jednego głośnika nie podepnę.

Jeżeli podpinam tubę w bagażniku do wzmaka, to jak ty zlikwidowałeś problem klapy i rejestracji? No i wzmacniacz wtedy wystarczy max 2 kanały.

Ale jakbym chciał podłączyć wszystkie głośniki plus wzmacniacz, to raczej nie ma takiej możliwość?

A jak twoim zdaniem kształtowałoby się podłączenie bez tuby, za to wszystkie 4 głośniki pod wzmaka.

Te tweetery nie muszą być podłączone do wzmacniacza? One są jakoś sparowane z tymi z drzwi?

No i z tymi zwrotnicami weź mi wytłumacz.
 
 
 
Siwus181 



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 132
Skąd: Tuitam



Wysłany: Nie Lis 30, 2008 23:16   

Arthurro napisał/a:
OK, już prawie wszystko rozumie, nowe głośniki podepnę pod kable do których były podpięte stare, ale teraz jak jest ze wzmacniaczem? Z radia napewno wychodzą 4 oddzielne pary kabli do głośników, jak mam zrobić żeby było OK.
Ten konwerter do wzmacniacza ma być założony na kablach, ale jak? Przecież wtedy jednego głośnika nie podepnę.

W aukcji jest ładnie opisane, nie tracisz żadnego glośnika. Po prostu podpinasz się pod któryś z głośników.
Cytat:
Jeżeli podpinam tubę w bagażniku do wzmaka, to jak ty zlikwidowałeś problem klapy i rejestracji?

Rejestracja na nity. Bagażnik najlepiej wygłuszyć.
Cytat:
No i wzmacniacz wtedy wystarczy max 2 kanały.

Wystarczy.
Cytat:
Ale jakbym chciał podłączyć wszystkie głośniki plus wzmacniacz, to raczej nie ma takiej możliwość?

Przy podłączeniu tego konwertera nie tracisz żadnego z głośników. Podłączenie tego to nic trudnego. Może masz znajomego biegłego w tych tematach. Z doświadczenia - jeżeli będziesz zakładał ten konwerter to podepnij się pod tylne głośniki.
Cytat:
A jak twoim zdaniem kształtowałoby się podłączenie bez tuby, za to wszystkie 4 głośniki pod wzmaka.

Myślę, że wtedy bez sensu zakładać wzmacniacz, lepiej rozglądnąć się za modułem SLE.
Cytat:
Te tweetery nie muszą być podłączone do wzmacniacza?

Nie, nie muszą.
Cytat:
One są jakoś sparowane z tymi z drzwi?

Tweetery i głośniki średniotonowe mają osobne kable.
Cytat:
No i z tymi zwrotnicami weź mi wytłumacz.

Nie wiem, nie używam zwrotnic.
 
 
Arthurro 




Dołączył: 16 Cze 2007
Posty: 80
Skąd: Gołdap



Wysłany: Pon Gru 01, 2008 19:28   

Wielkie dzięki, dużo mi to wyjaśniło.
Powiedz mi jeszcze jedno jak chce się dobrać do głośników w drzwiach to czy musze rozbierać całe drzwi czy jakoś da się ściągnąć pokrywę chroniącą głośniki?
I ten konwerter lepiej przy radiu zakładać czy to bez różnicy?

A ktoś może się wypowie na temat stosowania tych zwrotnic? Czemu to służy i jakie mogę być plusy?
 
 
 
Siwus181 



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 132
Skąd: Tuitam



Wysłany: Pon Gru 01, 2008 19:58   

Arthurro napisał/a:
Wielkie dzięki, dużo mi to wyjaśniło.

Nie ma problemu.
Cytat:
Powiedz mi jeszcze jedno jak chce się dobrać do głośników w drzwiach to czy musze rozbierać całe drzwi czy jakoś da się ściągnąć pokrywę chroniącą głośniki?

Musisz ściągnąć całą tapicerkę drzwi. Uważaj na spinki/zatrzaski bo lubią sobie pęknąć :wink:
Cytat:
I ten konwerter lepiej przy radiu zakładać czy to bez różnicy?

Ja mam zamontowany przy głośniku z przodu. Zamontować najlepiej tam gdzie najwięcej miejsca.
Cytat:
A ktoś może się wypowie na temat stosowania tych zwrotnic? Czemu to służy i jakie mogę być plusy?

Zwrotnice służą do rozdzielenia pasma dźwiękowego do głośników, które radzą sobie z nim(dźwiękiem) najlepiej. Czyli wysokie tony wyśle do tweetera, średnie do średniotonowego, a niskie tony do głośnika bassowego.
 
 
adrian_kucia 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 9
Skąd: Chorzów / UK



Wysłany: Pon Gru 01, 2008 20:02   zwrotnice

Zwrotnice to urządzenia które rozdzielają sygnał wychodzący ze wzmacniacza na poszczególne częstotliwości wysokich, średnich i niskich tonów...

Zjednej strony podpinasz sygnał prosto ze wzmacniacza (radia) a z drógiej strony sygnał jest już rozdzielony na powyższe częstotliwości....

To proste urządzenia zbudowane z kondesatorów oraz cewek indukcyjnych poprzez które przepływa sygnał i zależnie od wartości -kondensatory tłumią niskie czestotliwości (basy) i puszczają tylko wysokie tony.., cewki tłumią zaś wysokie tony i puszczają tylko niskie częstotliwości.... urządzonka te nie potrzebują osobnego zasilania.....

Jednak gdy kupisz głośniki dwódrożne, np nisko i wysokotonowe (z tweeterkiem na środku) to same głośniki mają już zamontowany kondensator, który tłumi niskie tony na tweeterek, i poprostu taki głośnik podpinasz pod wzmaczka.....
 
 
 
Arthurro 




Dołączył: 16 Cze 2007
Posty: 80
Skąd: Gołdap



Wysłany: Pon Gru 01, 2008 20:59   

Najgorsze jest to że każda odpowiedz na pytanie rodzi następne pytanie.

Teraz odnośnie tych zwrotnic, czy lepiej je montować, czy nie? Jeżeli kupie głośniki dwudrożne ale z oddzielnymi tweeterami, czyli nisko i średniotonowe.

No i czy te zwrotnice montuje się przy każdych głośnikach (drzwniach), no i czy przy tubie też dobrze jest je zamontować.
 
 
 
Siwus181 



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 132
Skąd: Tuitam



Wysłany: Pon Gru 01, 2008 23:00   

Arthurro napisał/a:
Najgorsze jest to że każda odpowiedz na pytanie rodzi następne pytanie.

Teraz odnośnie tych zwrotnic, czy lepiej je montować, czy nie? Jeżeli kupie głośniki dwudrożne ale z oddzielnymi tweeterami, czyli nisko i średniotonowe.

No i czy te zwrotnice montuje się przy każdych głośnikach (drzwniach), no i czy przy tubie też dobrze jest je zamontować.


Ja aż tak nie kombinowałem. 4 głośniki średniotonowe, 4x tweetery, tuba, wzmacniacz i jest gitara :wink:

BTW
Pokaż jakieś większe zdjęcie Twojego R75, bo widzę, że ładne koła masz :ok:
 
 
Arthurro 




Dołączył: 16 Cze 2007
Posty: 80
Skąd: Gołdap



Wysłany: Wto Gru 02, 2008 08:14   

OK. Wrzuce dwie foty, tylko troszeczkę auto na nich brudne, bo to z wycieczki.

A kółeczke to 215/45R17, wcześniej miałem 235 ale trochę obcierały mi o nadkola tynie, no i większy szum robiły.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Wymiana Głośników...
Jozio Car-audio, nawigacje, radia CB 32 Pon Kwi 20, 2015 22:03
Jozio
Brak nowych postów [R400] Wymiana głośników
Artu Car-audio, nawigacje, radia CB 4 Pon Kwi 27, 2009 23:22
Artu
Brak nowych postów Wymiana przednich głośników w serii 825
Morfix18 Car-audio, nawigacje, radia CB 0 Sro Maj 30, 2012 13:52
Morfix18
Brak nowych postów [R25] wymiana radia i głośników. Co wybrać?
tromarek1 Car-audio, nawigacje, radia CB 4 Sob Maj 07, 2016 13:59
tromarek1
Brak nowych postów Wymiana głośników Rover 200 - Car Audio Tuning
dajkam2 Car-audio, nawigacje, radia CB 4 Sob Lut 13, 2016 22:13
NoPE



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink